اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

در خرید شخم زن و کولیتوتور به چه چیزهایی باید توجه شود ؟

نمی دانید که این وسیله کارآمد صنعت کشاورزی چیست و چه کاربردی دارد؟

با کارشناسان پرشیا دیزل همراه باشید تا ابتدای امر به طور کامل تیلر کشاورزی را خدمت شما تعریف کنیم و سپس به منظور راهنمای پیش از به ارائه نکاتی لازم در این راستا پرداخته می شود تا در نهایت شما بتوانید با در نظر گرفتن نکات ارائه شده، خرید خوب و شایسته ای را در پیش رو داشته باشید تا با خرید بهترین و کارآمدترین نوع تیلرهای کشاورزی بتوانید نیاز خود را در زمین های زراعی خویش برطرف سازید.

تیلر کولتیواتور چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟

تیلر کولتیواتور ظاهری شبیه به یک تراکتور کوچک دارد که با ابعاد کوچک تر خود در بسیاری از مسائل مربوط به کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. با این تفاوت که کشاورز نمی توانند به مانند تراکتورها سوار تیلر کولتیواتور شود و بخشی برای این منظور در تیلرهای کشاورزی تعبیه نشده است و آن ها فقط دو چرخ دارند که کشاورز می تواند با گرفتن دسته آن تیلر کولتیواتور را در زمین های کشاورزی خود هدایت کند. جهت اطلاع از شرایط فروش  کولتیواتور کشاورزی گازوئیلی و بنزینی شرکت پرشیا دیزل لطفا کلیک کنید.

ابزارآلات |اسب |انتظار

اما به واقع کاربرد این ابزار چیست و چرا تولید گشته است؟ از جمله کاربردهای تیلر کولتیواتور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1-    هوادهی خاک با ایجاد سوراخ هایی در دل خاک به کمک تیلر کشاورزی و زیر و رو کردن خاک تا بدین ترتیب ریشه گیاهان مختلف در خاک مورد نظر به خوبی رشد کند.
2-    آماده سازی خاک به منظور کشت بذر مورد نیاز کشاورزان با استفاده از دستگاه تیلر کولتیواتور
3-    از بین بردن علف های هرز موجود در زمین های زراعی شما
4-    قابل اتصال به دستگاه هایی همچون: پمپ آب، چاله کن و گودال کن، شخم زن، تریلر، پمپ سمپاش و… از جمله مهمترین ابزارآلات کشاورزی
5-    شخم زدن و درو کردن زمین
6-    و…

انواع تیلر کولتیواتور

بنابراین به طور کلی کاربرد تیلر کولتیواتور در زمینه کشاورزی بسیار زیاد است و شما می توانید با استفاده از این ابزار به راحتی بسیاری از کارها و فعالیت های بخش کشاورزی خود را انجام دهید.کولتیواتور ها دارای توان 5 الی 10 اسب بخار هستند و در انواع زیر به مشتریان ارائه می گردد:

•    کولتیواتور بنزینی

توان آن بین 5 الی 12 اسب بوده و در اراضی و باغ های کوچک استفاده می شود. این کولتیواتور با هندل روشن می شود. ارتفاع فرمان آن با قد افراد قابل تنظیم بوده و بیشتر در اراضی شیب دار استفاده می شود. سیستم انتقال قدرت کولتیواتور بنزینی اغلب گیربکسی است. انواع برندهای کولتیواتور بنزینی شامل، بی سی اس، دیاکو و غیره می شوند.

•    کولتیواتور دیزل

این نوع کولتیواتور در زمین های بزرگ استفاده می شود و زاویه چرخش فرمان آن 360 درجه است. محل هندل، استارت، اگزوز و باک در سری های مختلف کولتیواتور دیزلی یکسان است. این مدل کلتیواتور برای استفاده در صیفی جات و شالیزار ها بسیار مناسب بوده و بالاترین قدرت مانور را دارد، چون وزن و عرض کار متعادلی دارد. انواع برندهای کولتیواتور دیزل شامل کاما، یوروسیستم، هوندا و غیره می شوند.

•    کولتیواتور دستی

این مدل دارای یک تیغه فولادی برای وجین علف های هرز و 3 عدد تیغه گالوانیزه برای هوادهی (تیغه فولادی برای اینکه هنگام برخورد با سنگ ها نشکند) است. این کولتیواتور دستی برای اطراف تنه درخت که دسترسی به آن نداریم و استفاده از کولتیواتورهای چرخ دار در آنجا غیرممکن است مناسب است. در نتیجه با وجین علف های هرز و هوادهی خاک استفاده از سموم کشاورزی و علف کش ها که گاهاً گیاه مقاوم به آن شده، کاهش می یابد.

ویژگی های اصلی تیلر کولتیواتور

موتور

این دستگاه با توجه به توانایی موتور  به شکل زیر تقسیم بندی می شوند:

 •  5 تا 6 اسب بخار
  •    7 اسب بخار
  •    9 تا 10 اسب بخار
  •     12 اسب بخار

گیربکس

باتوجه به نوع گیربکس و دنده  این دستگاه به این شکل دسته بندی می شوند:

 •  یک دنده
  •    دو دنده( یک دنده جلو ، یک دنده عقب )
  •    3 دنده ( دو دنده جلو ، یک دنده عقب )
  •    چهار دنده ( دو دنده جلو ، یک دنده عقب )
  •    شش دنده ( سه دنده جلو ، سه دنده عقب )
  •    هفت دنده ( چهار دنده جلو ، سه دنده عقب )
  •    بیشتر تیلرهای موجود در بازار به صورت 3 دنده می باشد.

چرخ ها

این دستگاه با توجه به نوع چرخ ها معمولا با چرخ های زیر تولید می شوند:

 •  400 در 8
  •    400 در 10
  •    500 در 10
  •    500 در 12

عرض و عمق شخم تیلر کولتیواتور

 •  عرض و عمق شخم با توجه به نوع کولتیواتور متفاوت است.
  •    عرض و عمق شخم مناسب به مساحت ، نوع خاک و انتخاب صحیح کولتیواتور بستگی دارد.
  •    بیشترین عرض شخم را می توان بوسیله کولتیواتور های باغبان ماشین با حداکثر 40 تیغه روتیواتور ایجاد کرد.

این دستگاه قابلیت خاک ورزی اولیه و ثانویه  را با توجه به عمق شخم و قابلیت تنظیم آن به وسیله میله کششی انتهای دستگاه دارد. بدین معنا که  اگر در عمق کم کار کند دارای قابلیت کولتیواتور و اگر در عمق زیاد کار کند، قابلیت تیلری دارد.

راهنمای خرید تیلر کولتیواتور

اما در صورتی که می خواهید تیلر کولتیواتور را خریداری کنید؛ پیش از خرید این ابزار کارآمد در زمینه کشاورزی می بایست حتما نکات زیادی را در این خصوص بدانید. اینکه منبع تیلر کولتیواتور چیست و چه انواعی دارد؟ قیمت آن ها چقدر است؟

کدام تیلر کشاورزی مناسب زمین های کشاورزی من است؟ و.. همگی به شما کمک می کند تا پیش از خرید تیلر کولتیواتور بتوانید تحقیقات گسترده ای را در این راستا صورت بخشید تا در نهایت بتوانید تیلر کشاورزی مورد نظر خویش را خریداری نموده و به خوبی از وجود کاربردهای گسترده آن در زمین های کشاورزی خود استفاده به عمل آورید.در ادامه به مهمترین نکات لازم در این راستا به عنوان راهنمای خرید تیلر کولتیواتور بیشتر اشاره خواهد شد.

مهمترین نکات لازم پیش از خرید تیلر کولتیواتور

در صورتی که قصد خرید تیلر کولتیواتور دارید؛ بهتر است پیش از خرید به این نکات توجه و اهتمام داشته باشید:

1-    انواع تیلر کولتیواتور

تیلرهای کولتیواتور در انواع و اقسام مختلفی تولید و در بازار عرضه شده اند که هر یک از آن ها بخشی از نیاز یک کشاورز را پاسخ می دهند. از جمله این انواع مختلف تیلر کولتیواتورها می توان به تیلر کولتیواتور دیزل، بنزینی و دستی اشاره کرد که بر حسب سوخت و توان آن ها متفاوت بوده و هر یک از آن ها را برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می دهند.

به عنوان مثال: کولتیواتور بنزینی با توان 5 الی 12 اسب بخار بیشتر در زمین های زراعی و باغ های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و با هندل روشن می شود و سوخت آن نیز بنزینی است.اما تیلر کولتیواتور دیزل با سوخت گازوئیلی خود بیشتر در زمین های زراعی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر برای صیفی جات و شالیزارها با قدرت مانور بالای خود از آن استفاده می کنند.کولتیواتور دستی نیز برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود و بیشتر به منظور اطراف تنه درخت که دسترسی به آن ها ممکن نیست و نمی توان کولتیواتورهای چرخ دار را در آنجا بکار برد؛ کاربرد دارد.

2-    مدل های مختلف تیلر کولتیواتور

علاوه بر انواع مختلف تیلرهای کشاورزی، آن ها را می توان در مدل های مختلفی نیز خریداری نمود که عبارتند از:

 •  دل کولتیواتور 1100 که از قدرت و کارایی بسیار بالایی برخوردار بوده و گیربکس آن تمام دنده ای است و جزء مدل های بسیار پرقدرت می باشد.
  •    کولتیواتور مدل 900 که در این مدل گیربکس انتقال قدرت بهتر صورت گرفته و  قدرت و راندمان کاری بالایی دارد. انتقال نیرو از موتور به ورودی گیربکس در این مدل با تسمه و پولی صورت می گیرد.
  •    مدل کولتیواتور 500 که در دو جنس پوسته چدنی و آلومینیومی در بازار وجود دارد. این مدل دربردارنده جسم کوچکی بوده و به راحتی در تمامی قسمت های زمین های زراعی قابل استفاده است.علاوه بر این موارد مدل های دیگری نیز از تیلر کولتیواتور کشاورزی وجود دارد که هر یک از آن ها را در موارد مختلف و خاص خود مورد استفاده قرار می دهند.

3-    قیمت تیلر کولتیواتور

قیمت تیلر کولتیواتور نیز با توجه به جنس و نوع  و مدل طراحی آن ها متفاوت می باشد و از جمله عواملی است که پیش از خرید باید به آن توجه داشته باشید.به طور کلی شما با توجه به متراژ زمین های زارعی خود و نوع استفاده از این تیلرهای کشاورزی انتظار دارید؛ می بایست تیلر کولتیواتور مورد نظر خود را خریداری کنید و به خوبی از وجود آن ها در زمین های زراعی با استفاده از کاربردهای خاص خود استفاده به عمل آورید.بنابراین به عنوان راهنمای خرید تیلرهای کولتیواتور در نظر داشتن هر یک از این موارد می تواند شما را در خرید تیلر مورد نیاز خود کمک کند.

نمایش بیشتر