اقتصادیکسب و کار ایرانی

نوسانات قیمت ناودانی در بهار و تابستان 1401 چه سمت و سویی داشت!

یکی از پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در صنایعی مانند ساختمان‌سازی، ناودانی است. به‌طورکلی، این مقاطع کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند؛ اما درصورتی‌که گالوانیزه شوند، دامنه کاربرد و قابلیت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. قیمت این کالای فولادی پرکاربرد و پراهمیت، در هزینه کلی پروژه‌های ساختمانی، ساخت ماشین‌آلات کشاورزی و خودروها، قیمت لوازم‌خانگی و پزشکی و… تأثیر قابل‌توجهی دارد؛ بنابراین، همه خریداران و فعالان بازار آهن‌آلات به نوسانات بهای ناودانی توجه ویژه‌ای دارند. در ادامه قیمت ناودانی طی 6 ماه اول سال 1401 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ناودانی یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف کشور است.

چه عواملی بر قیمت ناودانی در بهار و تابستان 1401 اثر داشت؟

عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند بر قیمت ناودانی یا UPN تأثیر بگذارند؛ اما مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • نرخ فولاد: فولاد، به‌عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه در ساخت ناودانی، نقش تعیین‌کننده‌ای در قیمت آن دارد؛ بنابراین، با افزایش بهای جهانی شمش فولاد می‌توان تأثیر مستقیم آن بر قیمت ناودانی موجود در بازار را به‌خوبی حس کرد.
  • زمان: بهار و تابستان، در صنعت ساخت‌وساز به معنای سرعت یافتن ساخت‌وساز در فضای باز است؛ بنابراین، میزان تقاضا با شروع فصول گرم سال بیشتر می‌شود. در بهار امسال نیز به‌رسم هرساله شاهد رشد قیمت به‌دلیل افزایش تقاضا برای ناودانی بوده‌ایم.
  • افزایش ارزش انرژی: اوکراین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکننده‌های انرژی، در ماه‌های گذشته درگیر جنگ با کشور روسیه بوده است. این امر توانسته است بهای انرژی را در سطح جهانی تحت تأثیر قرار دهد و بر تولیدکننده‌ها و قیمت محصولات فولادی مانند ناودانی نیز تأثیر بگذارد.
  • نرخ تورم: در 6 ماهه اول سال 1401، شاهد بالا رفتن ناگهانی نرخ تورم بوده‌ایم؛ این تغییر با تأثیر بر اقتصاد کشور می‌تواند بر بازار محصولات فولادی و قیمت آهن (https://gereft.com/metalware/) نیز تأثیر بگذارد.

قیمت آهن در بازار و کارخانه، همواره نوسانات زیادی را تجربه می‌کند، ازاین‌رو بروزرسانی لیست قیمت انواع آهن آلات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید با در اختیار داشتن تغییرات قیمت روز آهن فروشندگان معتبر و مقایسه آن‌ها با یکدیگر بدون اتلاف هزینه بیشترین سود را از پروژه‌های خود داشته باشید.”

  • افزایش تقاضا از سوی صنایع: طی این بازه 6 ماهه، شاهد بالا رفتن میزان تقاضا از طرف صنایع مصرف‌کننده کالاهای فولادی بوده‌ایم. این تقاضا از طرف صنایع ساختمان‌سازی، کشتی‌سازی، خودروسازی، شرکت‌های تولید لوازم‌خانگی و لوازم پزشکی، ساخت سوله و کانتینر و… شکل می‌گیرد.
  • قیمت دلار: نرخ دلار، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت مقاطع فولادی در سال‌های گذشته شناخته می‌شود؛ بنابراین، می‌توانیم این پارامتر را نیز در نوسانات قیمت ناودانی مؤثر بدانیم.

فراز و نشیب‌های نمودار قیمت ناودانی در 6 ماهه اول سال

ناودانی، بهار 1401 را با قیمت 16331 تومان شروع کرد و به 18 هزار تومان نیز رسید. این نرخی است که برای ناودانی 8 ناب تبریز به‌عنوان یکی از پرتقاضاترین انواع این محصول در بازار مشاهده شد. این کالا تا روزهای پایانی اردیبهشت نیز بر روی قیمت خود پافشاری کرد؛ اما در روز 27 دومین ماه سال، شاهد اندکی جهت‌گیری نزولی در قیمت‌ها بودیم. به‌این‌ترتیب، ناودانی تا آخرین روز خرداد با قیمت 18 هزار و 349 تومان در بازار خریدوفروش شد.

با شروع تابستان، روند تغییرات قیمت این محصول رو به نزول رفت و در 13 تیر، بهای این محصول به 17 هزار و 615 تومان رسید؛ این کاهش قیمت تا اوایل مرداد ادامه داشت و سپس شاهد افزایش نرخ ناودانی 8 ناب تبریز در بازار بودیم تا آنجایی‌که با پایان تابستان، قیمت ناودانی این برند به 18 هزار و 166 تومان رسید.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

“ناودانی‌ها به ساخت‌و‌ساز شما استحکام و ساختاری قوی می‌بخشند که استفاده از آن برای چهارچوب‌ها امری ضروری است؛ با توجه به تقاضا و استفاده بالای ناودانی 4، 5، 8 و 10، آگاهی از قیمت انواع ناودانی اهمیت بالایی دارد؛ مهندسان صنایع مختلف به دلیل سبکی وزن و تنوع بالا از ناودانی‌ها استفاده بسیار می‌کنند از این رو انتخاب نوع صحیح این محصول بر روی قیمت ناودانی در روند پروژه تاثیر گذار است.”

نمودار قیمت ناودانی 8 ناب تبریز را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

روند تغییرات قیمت ناودانی در نیمه نخست 1401 نسبت به مدت‌زمان مشابه سال 1400 چگونه بود؟

در ابتدای بهار 1400، قیمت ناودانی به 13 هزار 578 تومان رسیده بود. ناودانی 8 ناب تبریز، طی سه ماه اول سال 1400 افزایش قیمتی در حدود 21 درصد را تجربه کرد و در پایان خرداد به قیمت 14358 تومان رسید. این در حالی است که قیمت ناودانی ناب در سه ماه اول سال 1401 ثبات خوبی داشته است و توانسته بهار را نیز با قیمت 18 هزار تومانی به پایان برساند.

در تابستان سال 1400، روند افزایشی قیمت ناودانی مشابه بهار ادامه داشت ولی در مقاطعی، شاهد افت بهای این محصول بودیم، اما در کل روند تغییرات قیمت نوسانی بود، درست همانند نرخ این محصول در تابستان 1401.

در تصویر مقایسه نمودار قیمت ناودانی ناب تبریز در سال 1400 و 1401 موجود است.

در شرایط تورمی فعلی، انتظار کاهش قیمت ناودانی را داشته باشیم؟

به‌طورکلی، باتوجه به افزایش تورم در سال جاری، نمی‌توان در آینده نزدیک انتظار کاهش قیمت زیادی داشت. بااین‌حال، تحلیل و بررسی نمودار قیمت ناودانی می‌تواند در پیش‌بینی قیمت این کالای فولادی در آینده نزدیک و دریافت سیگنال‌های مناسب خریدوفروش به شما کمک کند. برای تحلیل و پیش‌بینی بازار لازم است که از دانش تخصصی و قدرت تحلیل خوبی برخوردار باشید؛ بنابراین، بهره‌گیری از مشاوره کارشناسان باتجربه گرفت، می‌تواند راهکاری مناسب برای رصد بازار و اطلاع از بهترین زمان خریدوفروش باشد.

سخن پایانی

کارشناسان گرفت معتقدند که در صورت افزایش قطعی برق کارخانه‌های تولیدکننده محصولات فولادی و بالا رفتن قیمت دلار، احتمال افزایش قیمت ناودانی قوی است؛ زیرا افزایش قطعی‌ها می‌تواند سرعت تولید و میزان عرضه را کاهش داده و باعث رشد قیمت آهن آلات شود. از طرفی، افزایش نرخ دلار باعث تمایل تولیدکنندگان به صادرات بیشتر و افزایش درآمد دلاری می‌شود که کاهش عرضه مقاطع فولادی در دسترس بازار داخلی را به دنبال دارد.

نمایش بیشتر