اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

میز تلوزیون را کدام قسمت سالن بگذاریم؟

همیشه وقتی تصمیم به چیدن خانه جدید یا تغییر دکوراسیون می‌گیریم اولین کار انتخاب مکان مناسب برای میز تلویزیون است. حتما برای شما هم سوال هایی همچون اینکه “جای میز تلویزیون در خانه من کجاست؟” پیش آمده است. هر خانه دارای نقشه منحصر به فرد بوده و جدای از اینکه چیدمان خانه ما بستگی به سلیقه، نیازها و امکانات ما دارد. آشنایی با اصول دکوراسیون و طراحی بهترین میز تلویزیون منزل و استفاده از آن در دیزاین خانه‌مان به ما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشیم. در این مقاله سعی کردیم با توجه به نقشه های مختف خانه‌ها مکان مناسبی برای تلویزیون تعیین کنیم. به یاد داشته باشید شما از طریق ساردین چوب می‌توانید انواع میز تلویزیون را طراحی کرده و پس از مشاهده قیمت سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

آرتروز |آشنایی |استاندارد

چطور جای مناسب برای میز تلویزیون را در هر خانه انتخاب کنیم ؟

همانند اصول چیدمان میز ناهار خوری، بهترین مکان قرارگیری میز تلویزیون در خانه جایی است که بیشترین احساس راحتی را به شما بدهد همچنین شما باید نکات زیر را هم در نظر بگیرید:

 • زاویه مناسب و مستقیم بین مبل و تلویزیون
 • کم نبودن فاصله بین چشم شما و تلویزیون
 • توجه به پنجره ها و منابع نور خانه
 • توجه به محل سیستم‌های گرمایشی

و شاید به طور کلی بتوان گفت که مهمترین نکته در انتخاب جای مناسب میز تلویزیون پیدا کردن نقطه کانونی خانه است. نقطه کانونی یا مرکزی هر نشیمنی مهمترین جایی است که بدو ورود به خانه جلب توجه کرده و سایر چیدمان خانه حول آن قرار می‌گیرد. پیشنهاد ما به شما مطالعه  است تا با جزئیات و نکات بیشتری در رابطه با انتخاب محل میز تلویزیون آشنا شوید. نقطه کانونی یا مرکزی هر نشیمنی مهمترین جایی است که بدو ورود به خانه جلب توجه کرده و سایر چیدمان خانه حول آن قرار می‌گیرد.

جای مناسب میز تلویزیون در نشیمن مستطیلی

معمولا اکثر  خانه‌ها دارای سالن پذیرایی مستطیل شکل هستند. در صورتی که شما پذیرایی با نقشه مستطیلی دارید، اگر اختلاف طول و عرض نشیمن شما زیاد نیست مکان میز تلویزیون خود را در راستای طول مستطیل قرار دهید تا دید بهتری از همه نقاط منزل به تلویزیون وجود داشته باشد.

اما اگر خانه شما به شکل مستطیل باریک و طویلی با عرض کم است بهتر است میز تلویزیون را در راستای طول قرار ندهید چرا که ممکن است فاصله چشمهایتان با تلویزیون کم باشد، در این صورت می‌توانید به گزینه‌هایی مثل طراحی میز تلویزیون و قرار دادن تلویزیون در راستای عرض نشیمن برای تقسیم و جدا کردن سالن پذیرایی‌تان به دو قسمت فکر کنید. همچنین برای بررسی دقیق‌تر دکوراسیون نشیمن‌هایی با شکل مستطیلی می‌توانید به مقاله  مراجعه کنید.

میز تلویزیون در هال مربعی

ساده‌ترین و واضح‌ترین نوع چیدمان مربوط به نشیمن به شکل مربع می‌باشد در این حالت بهترین کار حفظ و تبعیت از فضای مربعی شکل است. با توجه به محل قرار گیری پنجره‌ها و تعیین نقطه کانونی نشیمن که معمولا شومینه یا میز تلویزیون است، می‌توان بهترین جای میز تلویزیون را مشخص کرد. دو حالت زیر رایج‌ترین حالت‌های چیدمان فضاهای مربعی است.

تلویزیون را درست روبه روی درب ورودی نشیمن قرار دهید.

یا می‌توان میز تلویزیون را در دیوار مجاور قسمت ورودی به سالن پذیرایی قرار داد.

پذیرایی کوچک و جای مناسب برای میز تلویزیون

احتمالا از دغدغه‌های اصلی افرادی که نشیمن کوچکی دارند استفاده درست از فضاهای خانه است بدین منظور پیشنهاد می‌کنیم نکات زیر را در چیدمان سالن پذیرایی‌تان در نظر بگیرید:

 • سعی کنید تلویزیون را روبروی درب ورودی قرار دهید.
 • استفاده از فضای کنج‌های پذیرایی را برای قرار دادن میز تلویزیون بررسی کنید.
 • حتی‌الامکان از میز تلویزیون ساده استفاده کنید و فضای خانه‌تان را شلوغ نکنید.
 • استفاده از میز تلویزیون کوچک و تلویزیون به شکل دیواری می‌تواندگزینه مناسبی باشد.
 • انواع میز تلویزیون با طراحی خاص و کاربردهای جانبی دیگر مثل داشتن کشو یا طبقات نیز می‌تواند به شما در استفاده حداکثری از فضای پذیرایی کمک کند.
 • استفاده از میز کنسول بعنوان محل قرارگیری تلویزیون

تلویزیون در سالنی با کنج و گوشه

اگر شما خانه‌ای با نشمینی دارید که در یکی از کنج ها یک فضای مناسب اما با ابعاد محدود وجود دارد می توانید از این گوشه خانه بعنوان محلی برای میز تلویزیون استفاده کنید و آن را به نقطه کانونی پذیرایی خود تبدیل کنید. در این حالت معمولا سفارش میز تلویزیون متناسب با فرم و ابعاد فضای کنج خانه انتخاب بهتری نسبت به خرید از بازار است.

در سالن پذیرایی با شکل غیر مشخص تلویزیون کجا قرار می‌گیرد؟

اگر نمی‌توانید سالن پذیرایی خانه خود را به هیچ شکل مشخصی تشبیه کنید و نقشه ای با زوایای گوناگونی دارد بهترین کار دقت کافی به خرج دادن در انتخاب نقطه کانونی نشیمنتان و همینطور در نظر گرفتن پنجره‌ها و نور خانه و نکاتی از قبیل فاصله تا تلویزیون و داشتن فضایی با دید مناسب است. اگر شما نشیمنی ال (L)  شکل دارید بهترین شانس را برای تقسیم فضای خانه‌تان به دو قسمت مجزا دارید و می‌توانید میز تلویزیون‌تان را در نقطه کانونی یکی از این دو فضا قرار دهید.

تلویزیون در اتاق خواب

گذاشتن تلویزیون در اتاق خواب معایا و مزایای گوناگونی دارد اما اگر با بررسی همه جوانب آن در نهایت تصمیم گرفته‌اید که در اتاق خواب‌تان تلویزیون قرار دهید چطور باید جای مناسب آن را تشخیص دهید؟ اگر  دلیل اصلی شما از داشتن تلویزیون در اتاق خوابتان تماشای فیلم و سریال قبل از خواب یا در زمان‌های استراحتتان است توصیه ما به شما قرار دادن میز تلویزیون درست روبروی تخت و با زاویه مناسب با چشمانتان است. اما همچنین می‌توانید در صورت داشتن فضای کافی و مبلمان مناسب، تلویزیون را در مجاور تخت و رو به مبلمان اتاق قرار دهید، در واقع به شکلی به چیدمان و جای میز تلویزیون بپردازید که نقطه کانونی اتاقتان شود.

برای پیدا کردن بهترین جایگاه تلویزیون در پذیرایی به این نکات توجه کنید

تلویزیون، یکی از مهم‌ترین اجزای پذیرایی و به‌نوعی نقطه کانونی اتاق است. اکثراً اعضای خانواده مقابل تلویزیون دور هم جمع می‌شوند و زمان زیادی را مقابلش سپری می‌کنند؛ بنابراین باید مکان مناسب و زیبایی را برای تلویزیون انتخاب کرد. برای انتخاب جایگاه تلویزیون در پذیرایی ، به نکات زیر توجه کنید:

 • رعایت ارتفاع مناسب و استاندارد از سطح زمین تاثیر مهمی روی سلامتی دارد. اگر تلویزیون بالاتر از حد معمول باشد، در طولانی‌مدت باعث گردن‌درد و آرتروز گردن می‌شود. ارتفاع قرارگیری تلویزیون باید به اندازه‌ای باشد که خط دید تماشاگر، درست وسط صفحه نمایش دستگاه بیفتد. ارتفاع یک فرد نشسته روی کاناپه، به‌طور متوسط ۱۰۵ سانتی‌متر است.
 • تلویزیون باید از منبع نور فاصله داشته باشد، بنابراین تلویزیون را جلوی پنجره نگذارید چون پنجره ضد نور است و باعث تار و تیره شدن تصویر و آسیب به چشم می‌شود.
 • تلویزیون نقطه کانونی است و بهتر است جایی قرار بگیرد که از تمام نقاط خانه، دید داشته باشد. مبل‌ها و صندلی‌ها، نباید پشت به تلویزیون چیده شوند.
 • بهترین حالت برای تماشا، زاویه مستقیم است. بنابراین بهتر است مبلمان را روبه‌روی تلویزیون بچینید تا فضایی راحت و صمیمی ایجاد شود. در نشیمن‌های مستطیلی، بهترین جا برای قرارگیری این وسیله، عرض اتاق است چون فضای مناسبی برای تماشا فراهم می‌شود.
 • فاصله‌ی مبلمان تا تلویزیون، باید طوری باشد که به چشم‌ها آسیبی نرسد. در حالت استاندارد، فاصله تماشاگر تا صفحه نمایش، باید دوونیم برابر قطر صفحه نمایش باشد.
 • بهتر است تلویزیون در فضاهای پر رفت‌وآمد مثل نزدیک در ورودی یا در آشپزخانه نباشد تا وقت تماشا، آرامش بیشتری داشته باشید و اعضای خانواده بتوانند به‌راحتی رفت‌وآمد کنند.
 • بهتر است تلویزیون نزدیک شومینه یا منبع گرما نباشد، چون در سرما معمولاً برای تماشای فیلم کنار منبع گرما می‌نشینید و در نتیجه عدم رعایت فاصله‌ی استاندارد با صفحه نمایش، به چشم‌هایتان آسیب می‌زند.

نتیجه‌گیری

شما در این مطلب با مکان مناسب برای میز تلویزیون متناسب با نقشه خانه‌تان آشنا شدید. گاهی ممکن است نتوانید میز تلویزین مورد نظر خود را در بازار پیدا کنید، در این صورت می‌توانید به ساردین چوب سفارش دهید. ساردین چوب یک ابزار آنلاین  در اختیار شما قرار می‌دهد تا از طریق آن خودتان میز تلویزیون مورد نظرتان را  و همه جزئیات مثل اندازه و رنگ و تعداد کشو و نحوه باز شدن در را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید یک میز تلویزیون را از میان نمونه‌های موجود در سایت  و جزئیات آن را تغییر دهید.

نمایش بیشتر