اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

چه کسانی می توانند کاشت مو انجام دهند؟

بایدها و نبایدهای پس از جراحی پیوند مو

به گفته پزشکان بهترین کلینیک پوست و مو در تهران کسانی که می‌خواهند پیوند مو انجام دهند باید بدانند پس‌ از آن چه کارهایی باید انجام دهند، زیرا رعایت دستورالعمل‌ها در موفقیت پیوند و بهبودی کامل تأثیر بسزایی دارد.

بایدها

 • پس از جراحی باید فرد دیگری شما را به خانه برساند. آرام‌بخشی که برای تسکین درد در مدت جراحی به شما تزریق می‌شود، تا مدتی پس از جراحی تأثیر خود را از دست نمی‌دهد. بنابراین رانندگی کردن در این حالت توصیه نمی‌شود زیرا هم برای خودتان و هم دیگران خطرناک است.
 • همه دستورالعمل‌هایی را که جراح برای مراقبت‌های پس از کاشت مو توصیه می‌کند به خاطر بسپارید. درست است که برای همه پیوندهای مو یک راهنمای عمومی وجود دارد اما بهتر است دستورالعمل‌های جراح خودتان را اجرا کنید زیرا او دستورالعمل‌هایی را که مناسب شرایط شماست ارائه می‌کند.
 • شماره تماس کلینیک را در موبایلتان ذخیره کنید و به یخچال بچسبانید تا در صورت بروز عوارض جانبی یا موارد اورژانسی خودتان یا خانواده‌تان بتوانید به‌سرعت با جراح تماس بگیرید.
 • پوست سرتان را مخصوصاً در اولین روز خشک نگه دارید تا پوست بهبود یابد.
 • در دوره بهبودی، نواحی اطراف پوست سر را تمیز نگه دارید. احتمالاً در ناحیه گرافت بی‌حسی و درد احساس می‌کنید اما نباید چیزی که جراح تأیید نکرده روی سرتان بمالید زیرا ممکن است عوارض جانبی منفی داشته باشد.
 • از زخمتان خوب مراقبت کنید. پیوند مو هم مانند هر جراحی دیگر با زخم و خارش همراه خواهد بود. می‌توانید برای پیشگیری از عفونت و کاهش تحریک و تورم از آنتی بیوتیک موضعی تجویزی جراح استفاده کنید. برای استفاده از هر داروی دیگری با جراح مشورت کنید.
 • اگر درد دارید، ٣ تا ۴ ساعت پس از جراحی می‌توانید مسکن مصرف کنید. پس‌ازاین مدت، اثر داروی بی‌حسی از بین می‌رود و کمی درد و تورم احساس خواهید کرد.
 • اولین شب پس از جراحی در وضعیت نیمه عمودی بخوابید و برای بالا نگه‌داشتن سرتان از دو بالش یا بیشتر استفاده کنید. دو شب آینده هم همین کار را تکرار کنید. این کار از تورم زیاد سر جلوگیری می‌کند. در صورت امکان برای بالا نگه‌داشتن سرتان روی صندلی نیمه تختخواب‌شو بخوابید. اگر گرافت‌ها در تاج فوقانی پیوند زده شده‌اند یا رخم سرتان نواری است باید دوشب اول پس از جراحی را به پهلو بخوابید تا رشد مو دچار اختلال نشود یا گرافت‌ها در اثر مالیده شدن به بالش نریزند.
 • از محل کارتان مرخصی بگیرید تا بتوانید به‌اندازه کافی استراحت کنید و کبودی‌های رستنگاه مو بهبود یابند.
 • دو روز پس از جراحی به کلینیک مراجعه کنید تا باندها را باز کنند و موهایتان را بشویند.
 • یک روز پس از شستشوی موها در کلینیک برای از بین بردن پوست مرده و تمیز کردن دلمه‌های اطراف گرافت‌ها، موهایتان را با شامپو بشویید. تمیز کردن دلمه‌ها از آسیب دیدن فولیکول‌ها و توقف رشد مو جلوگیری می‌کند.
 • از جراح الو پزشک بپرسید که چه شامپویی برایتان بهتر است. روز بعد، از این شامپو برای شستن ناحیه اهداکننده و گرافت ها استفاده کنید.
 • چند روز پس از جراحی به‌جای اینکه سرتان را مستقیماً زیر دوش ببرید، موهایتان را با دست بشویید. حدود ۴ روز پس آر جراحی می‌توانید زیر دوش کم‌فشار بروید. این کار به کنده شدن دلمه‌ها کمک می‌کند، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد و علائم جراحی را کاهش می‌دهد.
 • در هفته اول جهت کاهش خونریزی یا تورم از کیسه یخ استفاده کنید. اما نباید کیسه یخ را مستقیماً روی گرافت‌ها بگذارید. آن را روی پیشانی یا پشت سر بگذارید.

آنتی بیوتیک |الکل |بسکتبال

نبایدها

 • بلافاصله پس از جراحی و چند روز پس‌ازآن، مخصوصاً اگر یرتان هنوز متورم است در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. اگر مجبورید در طول روز خارج از خانه باشید از کلاه استفاده کنید.
 • پوست سرتان را لمس یا دست‌کاری نکنید. کمی خارش و درد طیعی است و دست‌کاری و مالیدن سر موجب ریختن گرافت‌ها قبل از رشد می‌شود.
 • تا پنج روز پس از جراحی، الکل مصرف نکنید زیرا در جریان خود به پوست سر اختلال ایجاد می‌کند.
 • تا یک ماه پس از جراحی سیگار نکشید زیرا در جریان خود به فولیکول‌های مو اختلال ایجاد می‌کند. جریان خون برای رشد مو حیاتی است پس بهتر است به کلی مصرف سیگار را کنار بگذارید. برای اینکه اذیت نشوید، چند ماه قبل از پیوند مو روزانه مصرف سیگارتان را کم کنید.
 • تا یک هفته پس از جراحی ورزش نکنید. ١۰ روز پس از جراحی می‌توانید ورزش‌های بسیار کم تحرک انجام دهید. تا یک ماه بعد از جراحی نباید ورزش‌هایی که تماس بدنی دارند مانند بسکتبال انجام دهید.
 • فعالیت‌هایی که موجب تعریق زیاد می‌شوند انجام ندهید. تعریق، احتمال عفونت را به شدت بالا می‌برد. پس بهتر است تا یک ماه بعد به سونا یا حمام بخار هم نروید.
 • در هفته اول، خم نشوید و با شدت فین نکنید.

درنهایت، هر جراحی دستورالعمل‌های مراقبت‌های پس از جراحی مخصوص به خود را دارد و بهتر است دقیقاً همان‌ها را رعایت کنید. به علاوه، مدت بهبودی کامل درنهایت به خود بیمار بستگی دارد پس کاملاً استراحت کنید تا روند بهبودی به طور کامل طی شود. به یاد داشته باشید که حدود ٣ تا ۴ ماه طول می‌کشد تا موها رشد کنند اما در برخی موارد باید تا ۶ ماه هم صبر کنید. پس بهتر است به‌جای اینکه بی‌صبرانه منتظر رشد موهایتان باشید، با کار کردن سر خود را گرم کرده یا تفریحی برای خودتان دست و پا کنید. وقتی موها آماده رشد شدند می‌توانید با اعتمادبه‌نفس کامل به زندگی ادامه دهید.

کاملترین مراقبت های بعد از کاشت موی طبیعی

بعد از انجام هر عمل جراحی یا سرپایی بیمار باید مراقبت هایی را جهت تسریع در روند بهبودی و کسب نتیجه حداکثری انجام دهد. کاشت مو هم از این قاعده مستثنی نیست. لذا برای بهبودی سریعتر و دریافت نتیجه عالی از کاشت موی خود مواردی از قبیل تغذیه بعد از کاشت مو، نحوه دوش گرفتن و استحمام بعد از کاشت، شتسشوی سر، رابطه زناشویی، بهترین داروهای تقویتی بعد از کاشت و اینکه بعد از کاشت مو چه بخوریم را برای شما به طورکامل شرح داده ایم.

توصیه های بعد از کاشت مو

 • جلوگیری از تورم : برای جلوگیری از تورم در ناحیه پیشانی ، شب اول بعد از کاشت روی آن کمپرس یخ قرار دهید . اگر سینوزیت دارید این کار را انجام ندهید. برای انجام صحیح این کار می توانید هر یک ساعت به مدت ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که هر نوبت حداکثر ۱ دقیقه یخ را روی پیشانی خود نگه دارید.
 • استراحت و طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو : توصیه ما به شما استراحت کامل در روز بعد از کاشت مو می باشد. برای خوابیدن صحیح زیر سر خود دو عدد بالش قرار دهید، به نحوی که سر، زاویه ۳۰ درجه داشته باشد. ترجیحا طاق باز بخوابید بطوری که سینه و شکم رو به بالا باشد. اگر نمی توانید به این حالت بخوابید به پهلوی راست یا چپ بخوابید . توجه داشته باشید که خواب کافی برای ادامه روند درمان و رشد موها امری مهم است.
 • نحوه باز کردن پانسمان : بهتر است باز کردن پانسمان را به کلینیک خانه سفید بسپارید. اگر شرایط ماندن جهت باز کردن پانسمان را ندارید طبق دستور داده شده عمل کنید. برای این کار ابتدا کلاه توری روی سر خود را که اصطلاحا آن را سرجی فیکس می نامند بردارید. سپس ناحیه بین موهای کاشت شده و برداشت را از کنار گوش قیچی کرده و پانسمان ناحیه برداشت را به آرامی بردارید. برای ناحیه کاشت لایه های بالایی را به آرامی بردارید و سپس مقدار زیادی آب روی لایه های زیرین که به ناحیه کاشت چسبیده بریزید و منتظر بمانید تا پانسمان کاملا خیس بخورد. پس از حدود ۱۵ دقیقه به آرامی پانسمان را از روی ناحیه کاشت بردارید.
 • تغذیه بعد از کاشت مو : مصرف ویتامین صبح بعد از کاشت مو هنگام صبحانه توصیه میشود ؛ مصرف مایعات و میوه ها دارای ویتامین C مانند آناناس و پرتغال را در دستور غذایی خود قرار دهید. برای دریافت دستور کامل تغذیه بعد از کاشت مو کلیک کنید.
 • داروهای بعد از کاشت مو : در صورت تجویز پزشک خوردن سفالکسین هر ۶ ساعت یکبار و مصرف مداوم و همیشگی قرص زینک. برای دریافت لیست کامل داروهای بعد از کاشت مو به مطلب اختصاصی کلینیک خانه سفید در همین زمینه مراجعه فرمایید.

شستشوی سر، مصرف دخانیات و ورزش

 • بعد از باز کردن پانسمان تا ۳ روز پس از کاشت با اسپری مخصوص بعد از کاشت روی قسمت های مذکور اسپری کنید، بهتر است این عمل هر چند ساعت یکبار صورت پذیرد. هنگام خوابیدن انجام این کار ضروری نیست.
 • بعد از باز کردن پانسمان سر بوسیله اسفنجی که توسط شامپوی مناسب کاشت مو با کف آغشته شده است، به صورت عمودی روزی ۲ بار ضربه بزنید. این ضربه طوری نباید که اسفنج روی سر فشار داده شود. در نظر داشته باشید این شستن نباید بصورت ماساژ و یا حرکات چرخشی باشد و نیز آبکشی نباید به وسیله دوش مستقیم باشد. انجام این کار دو مرتبه در طول روز و به مدت دو هفته تا ریزش کامل دلمه ها توصیه شده است. در طول این مدت با اسپری مخصوص آرایشگاه روزی چند بار با آب معمولی محل موهای کاشته شده را مرطوب نگه دارید.
 • از هفته سوم بعد از کاشت می توانید شستشو را روزی یکبار انجام دهید. حتی می توانید دست خود را (فقط در یک جهت) روی سر خود بکشید. برای اینکار کف انگشتان خود را به آرامی روی پوست سرتان در یک جهت بکشید و اجازه دهید دلمه های به وجود آمده خود به خود کنده شوند. به طوری که دیگر دلمه ای باقی نماند. باقی ماندن دلمه ها ممکن است باعث عفونت بعد از کاشت گردد. به هیچ عنوان با ناخن آن ها را نکنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد شستشوی بعد از کاشت مو و نحوه استحمام به صفحه اختصاصی این مبحث مراجعه فرمایید : شستشوی بعد از کاشت مو
 • مصرف دخانیات : همانطور که در بخش توصیه های قبل از کاشت مو نیز توضیح داده شد ، مصرف سیگار و قلیان تا سه هفته پس از کاشت مو ممنوع می باشد.
 • مصرف مشروبات الکلی : مصرف نوشیدنی های الکل دار تا یک هفته پس از کاشت ممنوع می باشد؛ چرا که باعث ایجاد تغییر در روند طبیعی گردش خون شده، همچنین باعث کاهش تاثیر داروهای بی حسی می شود.
 • انجام ورزش : تا یک ماه پس از کاشت مو از انجام ورزش های حرفه ای و ورزش های سنگین مانند شنا، کشتی ، کوهنوردی و … خودداری کنید.
 • رسیدگی به مو ها : از صاف کردن، فر کردن و سشوار دائم موها پرهیز کنید. پس از یک ماه می توانید موهای خود را فقط در یک جهت شانه کنید.
 • رنگ کردن موها : در صورت نیاز به رنگ کردن موها از ماه ششم به بعد این کار را انجام دهید.
 • شامپو : تا یک ماه بعد از کاشت از شامپوی تجویز شده برای شست و شو استفاده کنید. پس از آن می توانید با مشورت پزشک خود از شامپوی مناسب با پوست سر خود استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل شامپوی پس از کاشت مو کلیک کنید.
 • ریزش موها بعد از کاشت : از یک هفته تا یکماه بعد از کاشت موهای کاشته شده شروع به ریزش می کند اما نگران نباشید این روند کاملا طبیعی است و پس از مدت مذکور موهای ریخته شده دوباره شروع به رشد کرده و قرمزی ناحیه کاشت نیز از بین می رود. هرچند در برخی افراد ممکن است ریزش تا ابتدای ماه ششم ادامه دار باشد. اما اگر بعد از ماه ششم ریزش مو داشتید حتما با پزشک خود در تماس باشد.
 • بی حسی سر بعد از کاشت مو ممکن است تا ابتدای ماه ششم طول بکشد. در ماهه های اول اگر در ناحیه کاشته شده بی حسی داشتید جای نگرانی نیست.

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

احتمال دارد این سوال بعد از کاشت مو برایتان پیش بیاید که آیا می توان از کلاه استفاده کرد یا خیر؟

بعد از کاشت بدلیل اینکه موها بسیار حساس و ضعیف هستند باید مراقبت های توصیه شده حتما صورت گیرد تا از نتیجه مطلوب کاشت مو فاصله گرفته نشود.

استفاده از کلاه بدلیل فشاری که ممکن است وارد کند و باعث شود فولیکول ها از جای خود خارج شوند، حداقل در هفته اول توصیه نمی شود. از هفته اول به بعد نیز اگر ضروریتی پیش آمد، می توانید از کلاه های گشاد که فشاری بر موها نیاورند و در رسیدن هوا به موها اختلالی ایجاد نکند استفاده نمایید. کلاه می بایست بصورت روزانه به خوبی شسته و تمیز شود تا باعث ایجاد عفونت در فولیکول ها نشود.

سوالات متداول:

آیا ریزش مو بعد از کاشت مو طبیعی است ؟

بله. ریزش مو بعد از کاشت مو ممکن است تا ابتدای ماه ششم بعد از کاشت مو ادامه داشته باشد. در صورتی که بعد از ماه ششم ریزش موی کاشته شده ادامه داشت با پزشک خود در تماس باشید.

آیا ضربه به سر بعد از کاشت مو خطرناک است ؟

بله. در هفته های ابتدای بعد از کاشت مو باید به شدت از سر خود محافظت کنید. در صورتی که ضربه همراه با کبودی و خونریزی باشد احتمال از بین رفتن گرافت های کاشته شده در ناحیه ضربه خورده وجود دارد.

آیا مصرف مشروبات الکی و سیگار بعد از کاشت مو ممنوع است ؟

بله. مصرف مشروبات الکی قبل و بعد از کاشت مو  و مصرف سیگار بعد از کاشت مو به دلیل ایجاد اختلال در روند بهبودی و امکان تاثیر منفی در رشد موهای کاشته شده ممنوع می باشد.

آیا مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید بعد از کاشت مو ضروری است ؟

ضرورتی وجود ندارد اما مصرف ماینوکسیدیل به رشد موهای کاشته شده و جلوگیری از ریزش موهای طبیعی شما کمک می کند و توصیه شده است. هرچند مصرف قرص فیناستراید ضروری نیست.

برای درمان جوش بعد از کاشت مو چه کنیم ؟

برای درمان جوش بعد از کاشت مو می توانید ضمن دریافت دستورالعمل های پزشک خود از محلول کلیندامایسین استفاده کنید.

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

نمایش بیشتر