اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چرا کولر گازی خوب خنک نمیکنه؟

علت خنک نکردن کولر گازی، را باید سریعا پیدا و رفع کرد؛ مخصوصا اگر در اوج گرمای تابستان با روشن کردن کولر، متوجه شوید که کولر گازی خنک نمی‌کند و باد گرم می‌زند. اگر اهل سرویس منظم دستگاه‌تان نباشید، دلیل خنک نکردن کولر گازی می‌تواند شما را غافلگیر کند.

یکی از دلایلی که افراد دیر به یاد رفع علت سرد نکردن کولر گازی می‌افتند، استفاده فصلی از اسپلیت است. با شروع فصل بهار و تابستان که افراد شروع به سرویس و راه‌اندازی کولر گازی‌شان می‌کنند؛ برخی اسپلیت‌ها به درستی خنک نمی‌کنندغ که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر برایتان این سوال پیش آمده علت خنک نکردن اسپلیت چیست، در این نوشته از تهویه سان به علت خنک نکردن کولر گازی و راه حل هایی برای رفع آن، از جمله راه حل رفع علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای، پرداخته شده است.  همچنین می توانید جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

ابعاد دریچه خطی‬‎ |برق |برند

علت خنک نکردن کولر گازی؛ مشکلی رایج

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی رخ می‌دهد، خنک نکردن کولر گازی است. در نتیجه، توصیه ما این است که قبل از خرید کولر گازی، ابتدا تحقیق کنید و بهترین برند از نظر کیفیت و عملکرد را انتخاب نمایید، سپس در هنگام و انتخاب بهترین محل برای نصب آن، دقت کنید و از یک نصاب کاربلد کمک بگیرید. باز هم، با در نظر گرفتن تمامی موارد بالا، ممکن است حتی بهترین کولر هم دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد، بروز چنین مشکلاتی و پیدا کردن علت خنک نکردن کولر گازی یکی از مشکلات رایج و درخواست افراد در این وسیله است.

قبل از این که به بررسی مهمترین دلایل و علت خنک نکردن کولر گازی بپردازیم، اکیدا توصیه می‌کنیم که به محض حس کردن گرم بودن باد کولر، حتما دستگاه را خاموش کنید؛ چرا که ممکن است دستگاه بسوزد. تا زمانی که علت خنک نکردن کولر گازی و همچنین مواردی از جمله،  را کشف نکرده و مشکل همچنان پابرجا است، به هیچ عنوان به فکر استفاده از کولر نباشید و ابتدا دلیل و علت سرد نکردن آن را پیدا کنید.

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

عوامل مختلفی در خنک نکردن کولر گازی موثر هستند که حتی برخی از آن ها منجر به سوختن موتور خواهند شد. به همین دلیل لازم است که به دنبال علت سرد نکردن کولر گازی، در بخش های مختلف آن باشید. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید علت خنک نکردن کولر گازی را یافته و در صورت امکان، خودتان مشکل را رفع کرده و یا از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید:

1.کثیف شدن فیلتر هوا دلیل خنک نکردن کولر گازی

اولین علت خنک نکردن کولر گازی کثیف شدن فیلتر هوا کولر است. به محض که متوجه شدید باد کولر خنک نیست، ابتدا به سراغ فیلتر پنل خارجی و داخلی رفته و آن را باز کنید. فیلتر را به دقت بررسی نماید که آیا تمیز هست یا خیر. زمانی‌که هوا وارد کولر می‌شود، آلاینده‌ها  و ذرات معلق در هوا در فیلتر هوا به دام می‌افتند، تا هوای ورودی به داخل ساختمان تصفیه شود. اگر حجم آلودگی‌ها در فیلتر زیاد شود، باعث می‌شود که جریان هوا در آن مسدود شود. در نتیجه، هوا به خوبی نمی‌تواند در داخل کولر جریان داشته باشد؛ همین موضوع علت خنک نکردن کولر گازی خواهد بود.

2. خرابی فن، علت خنک نکردن اسپلیت

 علت خنک نکردن کولر گازی معویب شدن فن کولر هم می‌تواند باشد که باید اقدام به تعمیر و رفع آن کنید. برای این کار می‌توانید به محتوای   که یه صورت کامل به این موضوع پرداخته است، مراجعه کنید. نقش فن در دستگاه، انتقال جریان هواست تاهوای خنک به‌خوبی به داخل ساختمان هدایت شود.

تصور کنید که موتور فن عمر مفید خود را از دست داده است. در نتیجه، فن به شدت آرام حرکت می‌کند، یا این که پره‌های فن به دلیل ورود حشرات به داخل پنل خارجی، تاب برداشته‌اند. در چنین مواردی جریان هوا به درستی صورت نگرفته و باعث می‌شود که کولر گازی به درستی خنک نکند.

برای جلوگیری از بروز مواردی مثل خنک نکردن اسپیلت،لازم است که پیش از شروع فصل گرما، ، ، شیراز، مشهد و سایر شهرهای دیگر را در زمان مناسب انجام دهید.

3. کثیف بودن و خرابی کندانسور کولر گازی

یکی از وظایف کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی، گرفتن گرما از گاز مبرد درون لوله ها و انتقال آن به فضای بیرون است. در صورتی که کندانسور خراب شود و یا کثیف باشد، دیگر قادر نخواهد بود که حرارت را از گاز درون لوله ها دریافت و به بیرون منتقل کند؛ در نتیجه گاز درون لوله ها خنک نمی‌شود و در ادامه کولر گازی هم باد سرد نمیزند.

4. خرابی ترموستات، علت خنک نکردن کولر گازی

ممکن است علت خنک نکردن کولر گازی خراب شدن دماسنج کولر باشد. کولر گازی به‌صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌شود. قبل از راه‌اندازی کولر باید دمای مدنظر را برای وسیله تعریف کنید، تا درصورت افزایش دمای محیط به بیش از مقدار تعریف‌شده، کولر روشن شود.

دماسنج و ترموستات آن سیگنال‌هایی را به کمپرسور ارسال می‌کنند، تا بتواند دمای محیط را تشخیص داده و در صورت لزوم کولر را روشن کند. تصور کنید که دماسنج خراب شده است. در نتیجه قدرت تشخیص دمایی کولر مختل شده و همین موضوع یکی از علت های خنک نکردن کولر گازی می‌شود.

برای تشخیص و رفع انف بهتر است که کولر را روی دمایی 3،4 درجه متفاوت از دمای اتاق تنظیم کنید و نحوه عملکرد ترموستات را بررسی کنید.

5. خراب بودن موتور کولر گازی

یکی دیگر از بخش های اسپلیت که می‌تواند علت خنک نکردن کولر گازی باشد، نیم سوز شدن یا سوختن موتور این دستگاه است. گاهی اوقات علت ان به دلیل فرسوده شدن سیم ها می‌باشد. در هر صورت، اگر موتور نیم سوز شده باشد، می‌توانید به کمک بک تعمیرکار آن را تعمیر کنید؛ اما در صورت سوختگی موتور، تنها راه حل تعویض آن می‌باشد.

6. خرابی برد الکتریکی، علت سرد نکردن کولر گازی

عملکرد برد و دماسنج مکمل هم هستند. به این معنا که برد الکتریکی باید به کمک دماسنج، دمای محیط را تشخیص داده و سیگنال‌هایی را به کمپرسور بفرستد تا دستور روشن شدن کولر صادر شود. در صورتی که برد الکتریکی خراب شده باشد، تجزیه و نحلیل فرمان هایی که به کولر داده می‌شود هم، به درستی انجام نمی‌شود، در نتیجه شاهد خنک نکردن کولر گازی خواهیم بود.

توجه داشته باشید که سریعا باید کولر را خاموش کنید تا از سوختن موتور کولر جلوگیری شود (). در غیر این صورت هزینه زیادی برای تعمیرات باید پرداخت شود.

7. نامناسب بودن محل قرارگیری کندانسور

کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی، به دلیل وظیفه ای که دارد، بهتر است در فضای باز و بیرون از ساختمان نصب شود. اما هنگام نصب، باید به این موضوع توجه کنید که در معرض مستقیم آفتاب نباشد زیرا در گرمای شدید تابستان شما شاهد کم شدن سرمای کولر گازی هستید.

اگر با چنین مشکلی روبرو هستید، یکی از راه حل های برطرف کردن آن، استفاده از سایبان کولر می‌باشد. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که محتوا ( ) را به طور کامل بخوانید.

8. ایراد در خازن، علت خنک نکردن اسپیلت

در صورتی که ، دچار عیب شده باشد، کمپرسور کولر هم کار نخواهد کرد. همین امر علت خنک نکردن کولر گازی خواهد شد؛ اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می‌توان متوجه خراب بودن خازن شد؟

توصیه می‌کنیم ابتدا ظاهر خازن‌ها را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا از نظر ظاهری، آسیبی دیده‌اند یا خیر. البته ممکن است که خازن ظاهرا سالم باشد ولی از کار افتاده باشد. در این صورت باید خازن را با ولتاژ مستقیم تست نمود. توجه داشته باشید که عمده خرابی قطعات در داخل کولر گازی، ناشی از تغییر ولتاژ برق در ساختمان است؛ به همین دلیل است که حتما باید کول برق را به محافظ وصل کنید.

9. خرابی مقاومت گرمایی، علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای

در هر کولر گازی، یک قطعه به نام مقاومت گرمایی وجود دارد که با تنظیم دما و ارسال سیگنال به کمپرسور، به روشن شدن کولر کمک می‌کند. در صورتی که به دنبال دلیل خنک نکردن کولر گازی می‌گردید، و مطمئن هستید که هیچکدام از موارد فوق عیب ندارند، شک نکنید که علت از خرابی مقاومت گرمایی بوده و حتما باید آن را تعویض کنید.

10. فرسوده شدن و عمر بالای کولر گازی

کولر های گازی هم مثل هر وسیله دیگر، بر اثر کار در طول چندین سالف دچار فرسودی و استهلاک می‌شوند؛ به همین دلیل شما نمی‌توانید از کولر گازی که 10 سال کار کرده است، توقع داشته باشید که مثل روز اول کارایی داشته باشد و در گرما و فشار زیاد به خوبی کار کند.

بعد از گذشت سالها از کار کردن این دستگاه، استهلاک در طول زمان می‌تواند، علت خنک نکردن کولر گازی باشد.

11. ظرفیت نامناسب دستگاه، علت سرد نکردن کولر گازی

یکی از ساده‌ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی این است که کولر انتخابی برای متراژ خانه مناسب نیست. زمانی که کولر نمی‌تواند هوای ساختمان را خنک کند، اغلب افراد گمان می‌کنند که علت خنک نکردن کولر گازی یک مشکل فنی است. زمانی که تعمیرکار، کولر را بررسی می‌کند هیچ عیبی را یافت نکرده و به شما این اطمینان را می‌دهد که کولر گازی شما سالم است.

در چنین شرایطی، قطعا علت خنک نکردن اسپیلت، مناسب نبودن ظرفیت آن نسبت به محیط مورد نظر است. گاهی اوقات کولر گازی، برای محیط بسیار کوچک است و اصلا توانایی خنک کردن آن متراژ و فضا را نداردغ به همین دلیل مهم است که هنگام خرید کولر گازی، حتما به موارد زیر توجه کنید:

  • متراژ فضای مورد نظر شما چقدر است.
  • میزان و ظرفیت باددهی کولر گازی
  • تعداد اسپلیت های موجود در فضا
  • تعداد افراد خانه و فعالیت هایی که انجام می‌شود.

12. گرفتگی مسیر گاز اسپیلت

یکی دیگر، از دلایل خنک نکردن کولر گازی پنجره ای، ایستاده و… انسداد و بسته شدن لوله های رفت و برگشت، شلنگ ها، شیرها و لوله مویی می‌باشد؛ که باعث می‌شود گاز به درستی به کولر گازی نرسد و باد خنک هم تولید نشود. برفک و یخ زدن لوله‌های دستگاه، زمان طولانی کارکرد دستگاه، از علائم گرفتگی و انسداد مسیر گاز می‌باشد.

علت خنک نکردن کولر گازی سالم چیست؟

به سراغ قدرت موتور کولر و تطابق آن با متراژ ساختمان بروید. هر کولر، قدرت مشخصی دارد که براساس آن می‌تواند فضای مشخصی را خنک کند به همین دلیل است که در زمان خرید کولر گازی، فروشنده از شما در مورد مساحت ساختمان و ارتفاع دیوارها سوال خواهد کرد. در صورتی که کولر برای خانه شما کوچک باشد، با علت سرد نکردن کولر گازی مواجه می‌شوید. قطعا در این زمان تنها راهکار، عوض کردن کولر و یا اضافه کردن یک کولر جدید به ساختمان است. لذا توصیه می‌شود که قبل از خرید هر برند از کولر گازی، قدرت موتور آن را به دقت بررسی کنید.

13. بالا بودن دمای محیط، علت خنک نکردن اسپلیت

گاهی کولر گازی شما هیچ عیبی پیدا نکرده، و از طرفی کولر خریداری شده برای مساحت ساختمان بسیار مناسب است. در چنین موارد علت خنک نکردن کولر گازی می‌تواند تغییرات شدید دمایی باشد. این حالت بیشتر در استان‌های جنوبی کشور، و در اواسط تابستان رخ می‌دهد.

برای مثال در اهواز، در بعضی از روزهای تابستان دما به حدی افزایش پیدا می‌کند که کولر گازی جوابگو نبوده و خنک نکردن کولر گازی به شدت برای افراد خانه یا محل کار، آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل می‌شود. در این موارد توصیه ما بر این است که افراد برای خانه و یا محل کار خود یک کولر جدید خریداری کنند. چرا که اگر بخواهند همان کولر در طول روز و تمام وقت روشن بگذارید، احتمال سوختن موتور آن زیاد خواهد بود.

14. کمبود گاز مبرد، علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای

تغییرات دمایی مبرد یا است که سرمایش را ممکن می‌کند. بنابراین نشتی آن علت خنک نکردن اسپلیت خواهد بود. برای رفع علت سرد نکردن کولر گازی در این حالت، تنها باید اقدام به کنید.  البته لازم است که علت و محل نشتی گاز مبرد را هم پیدا و آن را تعمیر کنید. برای تشخیص محل نشتی، می توانید کف صابون را به قسمتهای مختلف بمالید، در صورت مشاهده کف، آن قسمت را تعمیر کنید.

نمایش بیشتر