اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چرا باید کلاچ برقی اهاکو  خرید؟

این خبر شامل این عناوین است مخفی

کلاچ برقی، کلاچ اتوماتیک یا کلاچ هوشمند چیست؟

کلاچ برقی؛ کلاچ هوشمند یا کلاچ اتومات راه حلی بسیار ساده برای رهایی از دردسرها و عوارض تعویض دنده در خودروهای دنده دستی بخصوص در ترافیک می باشد.

کلاچ هوشمند (کلاچ برقی) محصولی است که جایگزین پدال کلاچ شده و به این صورت می باشد که شامل یک مکانیزم مکانیکی است که عمل کلاچ گیری را انجام می دهد و یک برد کنترلی و یک سر دنده شستی دار و کلیدهای تنظیمات برای تنظیم موقعیت نیم کلاچ. با نصب کلاچ اتوماتیک هوشمند هنگامی که شما خودرو را روشن نمودید و قصد تعویض دنده داشتید ابتدا شستی روی دسته دنده را فشار می دهید و ماشین را در دنده ۱ قرار داده و سپس پدال گاز را فشار می دهد.

کلاچ هوشمند با استفاده از گرفتن اطلاعات و دیتاهای ارسال شده از ECU خودرو از دور موتور اطلاع پیدا کرده و ابتدا خودرو نیم کلاچ کرده و سپس با بالا رفتن دور موتور رها سازی کلاچ به طور کامل انجام می گیرد.

در مورد تعویض سایر دنده نیز کلاچ هوشمند این کار ( یعنی فشردن شستی روی دسته دنده ) را انجام می دهد. عملکرد کلاچ برقی به این صورت است که در هنگام ترمز شدید و با کاهش ناگهانی دور موتور، هنگامی که دور موتور از حد استاندارد پایین تر بیاید ابتدا کلاچ هوشمند به صورت اتوماتیک نیم کلاچ گرفته و با توقف کامل، عمل کلاچ گیری به صورت کامل انجام می گیرد و پس از آن در هنگام رها سازی پدال ترمز به صورت هوشمند و اتوماتیک وار عمل نیم کلاچ گیری انجام می گیرد و با فشار دادن پدال گاز و بالا رفتن درو موتور خودرو شروع به حرکت کرده و عمل رها سازی کلاچ به صورت کامل انجام می گیرد.

در سر شیبهای تند کلاچ هوشمند به گونه‌ای عمل می کند که چون سیستم در دنده های جلو قرار دارد و در هنگام ترمز عمل نیم کلاچ گیری انجام می شود به صورت هوشمند برای راننده عمل نیم کلاچ گیری را انجام داده و از عقب روی خودرو در روی شیبها جلوگیری می نماید. ضمنا یک ولوم تنظیم در خودرو تعبیه شده که در داخل کابین خودرو می توان محل نیم کلاچ گیری خودرو را تنظیم نمود که انتخاب کرد در اطلاح کلاچ خودرو بالا باشد و یا پایین باشد.

آسان |استاندارد |امنیت

ویژگیهای کلاچ برقی اهاکو:

۱)       قیمت بسیار مناسب

۲)       افزایش عمر صفحه کلاچ

۳)       رانندگی آسان

۵)       پیشگیری از کمردردهای مزمن ناشی از کلاچ گیری

۶)       کلاچ گیری خودکار در ترافیک و نیم کلاچ در سربالایی

۱۱)    عدم تغییر در سیستم گیربکس و دیفرانسیل خودرو

۱۳)    قابلیت جابجایی سیستم از یک خودرو به خودرو دیگر

۱۴)    امکان خاموش کردن سیستم و رانندگی به صورت کلاچ گیری معمولی

۱۵)    قابل نصب بر روی خودروهای روز و قدیمی

16)    تشخیص دنده خلاص به صورت هوشمند

17)    عدم نیاز به کالیبراسیون و تنظیم اولیه

18)    قابلیت تنظیم موقعیت نیم کلاچ به صورت دلخواه

19)    کاهش مصرف سوخت در ترافیک مطابق با الگوی راننده ماهر

20)    سرعت کلاچگیری بسیار بالا

اجزاء تشکیل دهندۀ سیستم کلاچ برقی هوشمندکلاچ برقی

اجزاء تشكيل دهنده سيستم :

۱: كنترلر کلاچ برقی

۲ دسته دنده

۳ عملگر مکانیکی یا الکترو موتور- گیربکس كلاچ (Actuator)

۴ دسته سيم

۵ كابل كلاچ

۶ نگهدارنده ها و ساپورتها

7 سنسور تشخیص دنده خلاص

كنترلر کلاچ برقی:

كنترلر وظيفه دريافت و پردازش اطلاعات را بر عهده داشته و خروجي آن ارسال پالسPWM جهت كنترل موتور الكتريكي عملگر مي باشد .كانكتورهاي مورد استفاده در اين سيستم از نوع خودرويي بوده و امكان مدار باز يا اتصال كوتاه در آن وجود ندارد

دسته دنده :

دسته دنده از اجزاي زير تشكيل شده است :

 • كليد كلاچ
 • كليدPower
 • سر دنده
 • کلید تنظیمات

الکتور موتور- گیربکس كلاچ یا عملگر مکانیکی (Actuator) :

اين قطعه از اجزاء زير تشكيل شده است :

 • موتور الكتريكي
 • گيربكس
 • سنسور وضعيت كلاچ(CPS)

وظيفه اين عملگر تبديل سيگنال الكتريكي به حركت مكانيكي جهت گرفتن كلاچ مي باشد که از نوع تراشه اثر هال به نام ENCODER که بصورت ۱۲ بیتی استفاده شده  ضمن اینکه این قطعه به دلیل CONTACT LESS بودن (خواندن وضعیت موتور بدون تماس مستقیم ) میزان خرابی آن در حد صفر میباشد و بدلیل محدوده دمایی بسیار بالایی( -۴۵ تا +۱۵۰ درجه سانتیگراد) بهترین و مطمئن ترین تراشه برای این امر می باشد. .)

دسته سيم کلاچ برقی :

اطلاعات ورودي و خروجي مورد نياز سيستم توسط دسته سيم منتقل مي شود. اين اطلاعات به شرح ذيل مي باشد:

 • دور موتور
 • سرعت خودرو
 • سنسور وضعيت پدال ترمز
 • اطلاعات مورد نياز دسته دنده
 • مرحله دوم سوئيچ
 • مستقيم باطري
 • منفي باطري

سنسور تشخیص دنده خلاص کلاچ برقی

جهت افزایش عمر دیسک و صفحه کلاچ و قرار نگرفتن کلاچ در وضعیت نیم کلاچ در حالت دنده خلاص از این سنسور استفاده نموده است.لازم به ذکر است به این منظور از بهترین جنس انعطاف پذیر و با کیفیت بدون هیچگونه خرابی و یا شکستگی استفاده شده است چرا که در غیر اینصورت این امر خود بیشترین آسیب را به خودرو وارد می نماید.

با توجه به بالا بودن هزینه نگهداری گیربکس اتوماتیک و کم بودن نیروی متخصص در این خصوص کلاچ اتوماتیک یا همان کلاچ برقی گزینه خوبی برای کسانی می تواند باشد که علاقه ای به گرفتن کلاچ ندارند. کلاچ اتوماتیک قابلیت نصب بر روی اکثریت خودرو ها را دارد و هزینه بسیار پایین ، سهولت در استفاده ، امکان دسترسی سریع به نمایندگی ها در سراسر کشور ، می تواند از دلایلی باشند که کلاچ اتوماتیک به گیربکس اتوماتیک ترجیح داده میشود.

بررسی بهترین برند کلاچ اتوماتیک هوشمند از منظر قانونی و خدماتی

۱- خرید کلاچ برقی از شرکت معتبر :

یکی از مهمترین پارامترها در خرید کالا بهرمندی از کارت گارانتی و خدمات پس از فروش آن کالا میباشد. شرکتی که ثبتی و رسمی نباشد قطعا کارت گارانتی و تعهد خدمات ان نیز دارای اعتبار نمیباشد و در صورت تخلف و عدم پاسخگویی آن شرکت در قبال کالای فروخته شده ، مشتری نمیتواند از هیچ طریقی نسبت به اعاده حقوق خود پیگیری نماید. شناسایی شرکت معتبر و غیر معتبر قابل استعلام در سامانه ثبت اسناد کشور می باشد.

۲- خدمات پس از فروش کلاچ اتوماتیک هوشمند

از جمله موارد بسیار مهم پس از خرید محصول دسترسی به شبکه خدمات آن محصول میباشد. شرکت اهاکو با بیش از ۲۰۰ شعبه در سراسرکشور ، در بین همه شرکتها پیشتازانه دارای بیشترین تعداد نمایندگی نصب و خدمات میباشد

بررسی بهترین برند کلاچ اتوماتیک از منظر شکل ظاهری

۱- تنوع در سردنده کلاچ برقی :

آنچه در نهایت به رویت مشتری میرسد سردنده کلاچ برقی است لذا باید مطابق سلایق مختلف سردنده های متنوعی در اختیار انتخاب مشتر ی قرار بگیرد. شرکت اهاکو بر خلاف سایر شرکتها که از سردنده های آماده در بازار استفاده می نمایند تاکنون اقدام به ساخت ۳ نوع قالب سردنده نموده است.

۲- شکل ظاهری کلاچ اتوماتیک:

شرکتهای بزرگ و معتبر پس از طراحی و مهندسی فنی یک محصول در گام دوم به شکل ظاهری و طراحی صنعتی آن میپردازند که دلیل آن نگاه بلند مدت و حرفه ای به بازار میباشد .شرکت اهاکو برای تمام قسمت محصول خود اقدام به ساخت قالب اختصاصی نموده است.

بررسی بهترین برند کلاچ برقی از منظر فنی و مهندسی و آپشن های اضافه

۱-استهلاک دیسک و صفحه:

به جهت جلوگیری از مستهلک شدن دیسک و صفحه کلاچ ، کلاچ برقی استاندارد باید مجهز به سنسور تشخیص دنده خلاص باشد. این سنسور وضعیت دنده خلاص را تشخیص میدهد تا کلاچ در حالت دنده خلاص در وضعیت وسط یا نیم کلاچ قرار نگیرد. کلاچ اتوماتیک HAC اهاکو مجهز به سنسور فوق میباشد.

۲- داشتن تنظیمات پیشرفته و دیاگ کامپیوتری :

با توجه به متفاوت بودن قدرت دیسک و صفحه خودروها ، کلاچ اتوماتیک باید علاوه بر داشتن تنظیمات اولیه (دنده یک) مجهز به تنظیمات بین دنده ای (دنده ۲ تا ۵ ) جهت جلوگیری از گاز خوردن اضافه و یا تقه زدن نیز باشد . کلاچ هوشمند HAC اهاکو علاوه بر تنظیمات حرکت اولیه ، دارای تنظیمات بین دنده ای(در اختیار مشتری) و همچنین دیاگ کامپیوتری (در اختیار تکنسین نصب) نیز میباشد.

۳- کلید کلاچگیری استاندارد

یکی از پرمصرف ترین قطعه در کلاچ اتوماتیک ، کلید کلاچگیری میباشد لذا استفاده از کلیدهای فشاری تماسی معمولی غیر استاندارد و نا صحیح میباشد و کلیداستاندارد در کلاچ اتوماتیک باید از نوع غیر تماسی یا اصطلاحا مغناطیسی باشد .در کلاچ برقی HAC اهاکو از کلیدهای الکترونیکی – مغناطیسی استفاده شده است.

۴-آسیب به باطری و دینام خودرو

* جریان مصرفی موتورها نقش بسیار مهمی در سلامت سایر اجزا برقی خودرو دارد استفاده از موتور با آمپر بالا باعث آسیب جدی به باطری و دینام و حتی ECU خودرو میگردد.

در کلاچ اتوماتیک اهاکو از موتور با جریان حداقلی ۲ تا ۳ آمپر استفاده شده است.

*استفاده از چرخش کامل موتور ( ۳۶۰درجه ) در برخی سیستمهای مشابه باعث استفاده بیشتر از برق خودرو و در نهایت آسیب به باطری میگردد.

مکانیزم عملگر کلاچ اتوماتیک HAC اهاکو، چرخشی نهایت ۱۷۵ درجه ای دارد.

۵- مکانیزم خواندن موقعیت موتور(CPS)

موتور در این سیستم ها باید کنترل شده عمل نماید تا مقدار کشش و نیم کلاچ و … را بتوان شناسایی نمود . در کلاچ برقی HAC اهاکو از انکودر مغناطیسی که غیر تماسی میباشد( contact less) استفاده شده است که خرابی آن در حد صفر میباشد.

۶- مجهز بودن به آپشن کنترل خودرو در شیب (HAC)

با توجه به اینکه یکی از توقعات رانندگان از این سیستم ، رانندگی راحت در ترافیک و البته کنترل خودرو در سربالایی ها بدون برگشت به عقب می باشد لذا یک کلاچ برقی استاندارد باید مجهز به آپشنی با این عملکرد باشد. شرکت اهاکو با طراحی HAC هوشمند این آپشن (کنترل خودرو در شیب ) را در کلاچ اتوماتیک تولید خود اضافه نموده است.

بررسی اجمالی برتری های آپشن HAC

هوشمند بودن آپشن HAC

در سیستم HAC که سیستم کلاچ اتوماتیک هوشمند اهاکو از آن بهره مند میباشد اینست که به محض خروج خودرو از شیب و رسیدن به وضعیت صاف جاده عمل خروج از این آپشن به صورت هوشمند انجام می گیرد .

تنظیمات

با توجه به متفاوت بودن قدرت خودروها و جلوگیری از آسیب به دیسک و صفحه ، لازم است این آپشن قابلیت تنظیم داشته باشد در HAC اهاکو راننده می تواند به دلخواه تنظیمات را تغییر دهد.

۷- مجهز بودن به آپشن ضد سرقت PATTERN

شرکت اهاکو با استفاده از کلیدهای تعبیه شده روی سردنده کار بسیار جالبی انجام داده است بدینگونه که مشتری بعد از نصب کلاچ اتوماتیک بعد از انجام یکسری عملیات ، امکان وارد نمودن رمز از طریق کلیدها را میسر نموده و تا زمانی که رمز صحیح وارد نگردد همانند دزدگیر واقعی عمل نموده و خودرو به هیچ عنوان روشن نخواهد شد.

 • یکی از تفاوت ضد سرقت PATTERN اهاکو با ضد سرقت کدینگ موجود در بازار ، در تعداد رمز تعریف شده میباشد بدین صورت که در کدینگ با کمی تلاش امکان باز نمودن کد وجود دارد که این اتفاق درضد سرقت پترن امکانپذیر نمیباشدو به همین جهت روش پترن از امنیت بالاتری برخوردار میباشد.
 • تفاوت دیگر در نوع عملکرد سیستم ضد سرقت میباشد بدین گونه که در نوع پترن تولیدی شرکت اهاکودر صورت ورود رمز ناصحیح خودرو روشن نمیگردد ولی در نوع کدینگ در صورت ورود رمز ناصحیح خودرو روشن میگردد اما کلاچ به پایین کشیده میشود.
 • از دیگر برتریهای ضد سرقت پترن اهاکو انتخاب فعال یا عدم فعال نمودن آپشن ضد سرقت ویا نوع انتخاب نحوه عملکرد ضد سرقت (پایین کشیدن پدال یا روشن نشدن خودرو)به دلخواه مشتری از طریق دیاگ میباشد.
 • همچنین در نوع ضد سرقت پترن اهاکو در صورت فراموش نمودن رمز توسط مالک خودرو نیازی به باز نمودن سیستم و ارسال به شرکت نیست واز طریق نماینده در شهر محل سکونت امکان باز نمودن و برگرداندن رمز وجود دارد.

۱۳ نکته کلیدی قبل خرید کلاچ برقی، برخی ادعا ها در مورد کلاچ برقی یا کلاچ اتوماتیک

۱- کلاچ اتوماتیک با موتور ولئو فرانسه

شرکت اهاکو از موتورهای سفارشی مخصوص کلاچ اتوماتیک که در ایران تولید می شود و تحت لیسانس ولئو فرانسه می باشد استفاده می نماید.

۲- اولین شرکت طراح و تولیدکننده کلاچ اتوماتیک

مطابق اسناد موجود در سایت شرکت اهاکو ، ثبت اختراع کلاچ اتوماتیک هوشمند با این نام، در انحصار شرکت اهاکو میباشد و تا این لحظه پروانه بهره برداری این دستگاه نیز به نام شرکت اهاکو صادر شده است. آنچه مسلم است قبل ازهمه این شرکتها ، شرکت دیگری به عنوان اولین تولیدکننده بوده است و با توجه به اینکه آن شرکت دیگر این محصول را تولید نمی کند، می توان این عنوان در حال حاضر در انحصار شرکت اهاکو دانست.

۳- شرکت مورد تایید راهنمایی و رانندگی

ادعای شرکت اهاکو این است تنها شرکت تولیدکننده مورد تایید راهنمایی و رانندگی می باشد. با توجه به اینکه همزمان با شرکت اهاکو شرکت دیگری نیز این تاییدیه را داشته است ولی هم اکنون دیگر این سیستم را تولید نمی کند لذا ادعای شرکت اهاکو در این مورد صحیح است و قابل استعلام می باشد.

مزیت ها و قابلیت های کلاچ اتوماتیک

 • نصب سریع و آسان به صورت کاملا مجزا و بدون دستکاری در قطعات خودرو اعم از گیربکس و یا موتور
 • قابلیت جابه جایی از یک خودرو به خودرویی دیگر در حداقل زمان درصورت تعویض خودرو
 • امکان خاموش نمودن سیستم و تبدیل شدن به وضعیت قبلی یا استفاده همزمان از هر دو سیستم
 • افزایش عمر دیسک و صفحه کلاچ به علت کاهش خطای کلاچ گیری توسط راننده
 • استفاده از تمامی مزایای گیربکس اتوماتیک در ترافیک با پرداخت کمتر از یک پنجم مبلغ گیربکس اتوماتیک
 • قابل نصب بر روی همه نوع خودروهای سواری و باری
 • مناسب برای رانندگی افراد دارای مشکل زانو، کمر درد و دیسک کمر
نمایش بیشتر