اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

آیا زگیل دست باعث زگیل تناسلی میشود

زگیل ها زائده های ناخوشایندی می باشند که روی پوست ایجاد می شوند. این زائده های سخت، برآمده و خشک که زگیل نام دارند می تواند در قسمتی  های متفاوتی از بدن تشکیل شوند. زگیل ها انواع بسیاری دارند که هر کدام از آنها علت خاص خود را برای به وجود آمدن دارد اما شایع ترین دلیل به وجود امدن زگیل تناسلی ویروس HPV می باشد. زگیل ها از طریق تماس های معمولی منتقل می شوند و بیشتر در نواحی  دست، پا و نواحی تناسلی دیده می شوند.

در این مقاله ما قصد داریم تا شما را بیشتر با این زائده ها که به آن زگیل گفته می شود آشنا کنیم و انواع آن برای شما همراهان عزیز شرح دهیم.

زگیل دست و پا چیست؟

همانطور که قبل تر خدمت شما ذکر کردیم زگیل ها زائده های خشک و سختی می باشند که ممکن است  در قسمتی از بدن فرد تشکیل شوند. شایع ترین دلیل ایجاد این زائده ها ویروس HPV می باشد که دلیل اصلی به وجود آمدن زگیل هایی مانند زگیل های تناسلی میباشند. زگیل ها دارای 100 نوع تنوع می باشند .

بعضی زگیل ها ممکن است به صورت خوشه ای تشکیل شوند که در اصطلاح به آن زگیل فیلی می گویند. این زگیل ها می توانند در نواحی مختلفی از بدن از جمله نواحی تناسلی،صورت،دهان و دست پا شود. باید این نکته را درنظر داشت که این زگیل ها فقط زائده های گوشتی ختم نمی شوند و در برخی اوقات ممکن است باعث بروز انواع سرطان ها و عفونت های مختلف دربدن شوند.

زگیل های دست و پا یک نوع ویروس به شدت مسری می باشد. این زگیل ها شایع ترین عفونت ویروسی در جهان می باشند که طبق آمار به دست آمده تقریبا 75 درصد افراد جهان حداقل یک بار یه این بیماری مبتلا شده اند. این زائده های  گوشتی یک نوع بیماری خود درمانی نیز می باشند در این بیماری با اختلال در سلول های پوستی و افزایش سرعت تولید باعث به وجود آمدن این نوع زائده ها می شوند. زگیل های دست و پا بعد از زگیل تناسلی در مردان شایع ترین نوع زگیل در افراد می باشند.

آیا زگیل دست باعث زگیل تناسلی میشود این زگیل ها به راحتی به افراد دیگر منتقل می شوند و ممکن است اثرات آن تا مدت ها خود را نشان ندهد تا کنون هیچ درمانی بری ویروس های پاپیلومای انسانی کشف نشده است و بدن خود انسان در مدت دو تا سه سال بعد از ابتلا به آن ویروس می تواند به آن غلبه کند اما باز هم بازگشت بیماری یا عود مجدد آن وجود دارد.

علت به وجود آمدن زگیل های دست و پا

همانطور که قبل تر خدمت شما گفتیم مهم ترین عامل به وجود آمدن این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی می باشد که در اثر انتقال به فرد سالم ایجاد می شود. از آنجا که سیستم ایمنی هر فرد با فرد دیگری متفاوت می باشد درصد ابتلا به این ویروس نیز در افراد متفاوت می باشد. از مهم ترین دلایل به وجود آمدن این زائده ها تماس مستقیم با زائده های فرد دیگر که به این بیماری مبتلا می باشد، استفاده از لوازم شخصی افراد دیگر، برقراری رابطه دهانی، رابطه مقعدی و یا جویدن ناخن باشد.

این ویروس منحصر به افراد خاصی نمی باشد و همه افراد با هر جنسیتی یا سنی ممکن است که به آن مبتلا شوند. اما افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن می باشند بیشتر در معرض این بیماری می باشند. که این افراد می توانند عبارتنداز:

 • افرادی که ویروس HiV در انها وجود دارد.
 • کودکان یا بزرگسالانی که دچار ضعف سیستم ایمنی می باشند.
 • افرادی که نظافت شخصی را زیاد رعایت نمی کنند.

علائم زگیل دست و پا

زائده های ناشی از زگیل دست و پا معمولا با خارش همراه می باشند که با تحریک آنها و خاراندنشان ممکن است خونریزی کنند. این نوع زگیل ها به دلیل شباهت های زیادشان ممکن است با کیست های پر از آب یا ضایعات استخوانی ناشی از آرتروز اشتباه گرفته شود. اما با این شباهت ها نیز ان ها را به دلیل ویژگی هایی که دارند راحت تر می توان تشخیص داد نسبت به زگیل های تناسلی و… این زگیل ها ممکن است در نواحی غیر تناسلی نیز مانند زانو مچ ها نیز ظاهر شوند. ضایعات تشکیل شده ناشی از زگیل ها معمولا به شکل های زیر می باشند:

 • ضایعات پوستی کوچک و برامده
 • شکل بیضی و دایره مانند
 • زبر بودن
 • دارای لبه های سفت و نرم در وسط
 • وجود نقاط سیاه کوچک در میان ان

زگیل تناسلی نیز یک نوع دیگر از زائده هایی می باشد که توسط ویروس HPV به وجود آمده با این تفاوت که این نوع از زگیل در نواحی تناسلی مانند واژن،مقعد، آلت تناسلی، دهانه رحم و…ایجاد می شود. و از طریق برقرای روابط جنسی یا تماس مستقیم پوست با ان شیوع پیدا می کند. طبق امار شیوع این بیماری در چند سال اخیر بسیار افزایش پیدا کرده به صورتی که سن ابتلا به این بیماری تا 12 سال رسیده است این بیماری اکثرا در ما بین سن های 18 تا 35 سال که افراد دارای بیشترین فعالیت جنسی خود می باشند دیده می شود.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسن گارداسیل می باشد که به آن واکسن زگیل تناسلی نیز گفته می شود که علاوه بر ویروس HPV از ان برای جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم نیز استفاده می شود. این ویروس در کودکان نیز دیده می شود که مهم ترین دلایل ان می توان به تماس مستقیم پوست کودک با پوست آلوده اشاره کرد. البته این بیماری در کودکان دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد مانند تجاوز جنسی به کودک. این ویروس نیز در صورت برقرای رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود و بر روی دهان زگیل به وجود می آید.

علائم زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با نشانه های منحصر به فردی که دارد کار چندان دشواری نمی باشد و هر فرد عادی می تواند آن را تشخیص دهد اما کار وقتی دشوار می شود که این زگیل درون نواحی تناسلی به وجود می آید مانند (درون واژن، دهانه رحم ) البته قابل ذکر است که تشخیص این بیماری درون مردان راحت تر می باشد. ولی بهترین راه و توصیه ما به شما این می باشد که در صورت بروز هر گونه علائمی به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید و البته علائم زگیل تناسلی عبارتند از:

 • ایجاد خارش و ناراحتی در نواحی تناسلی
 • مشاهده زگیل های مانند گل کلم در نواحی تناسلی
 • تورم های گوشتی کوچک به رنگ های صورتی و قهوه ای
 • ایجاد خونریزی در صورت تحریک زگیل

همانطور که گفته شد اصلی ترین علت به وجود امدن این زائده ها ویروس HPV می باشد البته این ویروس اصلی ترین دلیل به وجود تمام زگیل ها می باشد و تا به امروز بیش از 100 نوع از این بیماری تشخیص داده شده که هر کدام ویژگی و علائم خود را دارند و ممکن است در هر قسمت بدن با شکل وظاهر های متفاوت ایجاد شوند. اما مهم ترین نکته در این بیماری دوران خاموشی یا بی فعالیتی ان می باشد همانطور که قبل تر خدمت شما ذکر کردیم در صورت برقراری رابطه جنسی این ویروس به سرعت منتقل می شود اما علائم ان به این زودی بروز نمی کند و حتی ممکن است علائم ان بعد از گذشت چند ماه بروز کند.

به طور دقیق نمی توان گفت که چه زمانی این بیماری از خود علائمی نشان می دهد و علائم این بیماری بستگی به سیستم ایمنی هر فرد دارد ممکن است کسی سیستم ایمنی قوی داشته باشد و این بیماری حتی بعد از گذشت چند ماه نیز از خود علائمی نشان ندهد . در بخشی افراد که  از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردارند ممکن است در طی چند روز علائم ان بروز کند. البته این بیماری در افرادی که دارای بیماری های امیزشی می باشند و سیستم ایمنی انها بسیار ضعیف می باشد علائم و نشانه های زگیل تناسلی در مدت زمان بسیار کوتاهی ایجاد می شود.

انواع زگیل تناسلی

همانطور که گفته شد مهم ترین دلیل به وجود امدن زگیل تناسلی ویروس HPV می باشد و از انجایی که این ویروس دارای تیپ و ژن های مختلفی می باشد باعث به وجود امدن انواع مختلف زگیل تناسلی می باشد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

انواع کم خطر ویروس HPV

این ویروس دارای تیپ های کم خطری می باشند که فقط می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی در نواحی تناسلی مانند واژن، مقعد،الت تناسلی ودهان و انواع دیگری در سرتاسر بدن می باشند. این ویروس ها باعث به وجود امدن عفونت یا  مشکل خاصی نمی باشند و در اکثر اوقات بعد  از گذشت حدود 18 تا 24 ماه از درمان کرایوتراپی نابود شوند. از انواع کم خطر این ویروس می توان به نوع 6، 11، 40، 43، 44، 53، 54، 61، 72، 73 اشاره کرد.

انواع پر خطر ویروسHPV

این  نوع از تیپ های ویروسHPV علاوه بر خود زگیل ممکن باعث به وجود امدن بیماری های مهلک تری بشوند. یکی از مهلک  ترین بیماری های که در صورت ابتلا به ویروسHPV می باشد سرطان رحم، مقعد و واژن می باشد که سالیانه در سرتا سر جهان جان افراد زیادی را می گیرد و حتی سرطان رحم سومین سرطان شایع در بین زنان می باشد. تیپ های پرخطر این ویروس می تواند باعث به وجود امون مشکلات زیر در بیمار باشد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه واژن
 • سرطان الت تناسلی در مردان
 • سرطان مقعد
 • سرطان زبان
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان

و از انواع پر خطر این یروس می توان به نوع های 16، 18، 31، 33، 35، 45، 39، 51، 52، 56، 58، 59، 68 اشاره کرد.

همانطور که مشاهد کردید HPV تنها  باعث به وجود امدن زگیل تناسلی نمی باشد و ممکن است با خود بیماری های از قبیل سرطان به همراه داشته باشد پس داشتن اگاهی های عمومی و اطلاعات لازم تا حد امکان از ابتلا وشیوع به این بیماری جلوگیری کنیم.

راه های درمان زگیل تناسلی

برای هر فردی که به این بیماری مبتلا می شود اولین سوالی که به وجود می اید این است که آیا زگیل تناسلی درمان نیز می شود؟ یا راه های درمان آن چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت خوشبختانه برای درمان زگیل تناسلی راه های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک معالج می تواند راه های مختلفی باشد. شاید برخی افراد از مبتلا شدن یه این بیماری احساس خجالت کنند و از مراجعه به پزشک اجتناب کنند. در مرحله اول باید شما بدانید که زگیل تناسلی یک بیماری شایع می باشد و خیلی از افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار به این زائده مبتلا می شوند و نکته دوم این هست که شما هر چه زودتر به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید درمان زگیل راحت تر و سریع تر می شود.روش های درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان تفاوتی چندانی ندارد و بیشتر محل زگیل و اندازه آن برای درمان مهم می باشد.

و از انجایی که برخی از تیپ های این بیماری ممکن است باعث بروز تمام زگیل ها اعم از زگیل معمولی و زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسان ایجاد می شوند. تفاوت زگیل معمولی با زگیل تناسلی در نوع ویروس پاپیومایی هست که باعث ایجاد زگیل می شود. بیش از 100 نوع شناخته شده از وجود دارد. این ویروس دارای تیپ‌های مختلفی است و هر تیپ رفتار جداگانه ای را از خود نشان می‌دهد. برخی از تیپ‌های این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل‌های معمولی بر روی دست و کف پا و سایر نقاط بدن می‌شوند و معمولاً پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ماه بدون درمان پزشکی ناپدید شده و از بین بروند. اما زگیل‌های تناسلی گونه‌هایی از هستند که بر روی ناحیهٔ تناسلی و مقعد رشد می‌نمایند و در صورتی که شخص دهانی با فرد آلوده به ویروس داشته باشد امکان رشد این عفونت در دهان، لب‌ها، زبان و گلو وجود دارد. همچنین زگیل تناسلی می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌ها و بیماری‌های مهلکی مانند انواع از جمله در زنان شود در صورتی که زگیل‌های معمولی چنین خطری در برندارند. برای تشخیص نوع زگیل ابتلا لازم است خصوصیات هردو را بررسی کنیم و تفاوت زگیل ها را باهم بشناسیم.

خصوصیات زگیل های معمولی

1-  زگیل های معمولی، بافت هایی نرم و فیبروماس هستند، گاهی اوقات نیز به شکل ضایعاتی کوچک و قرمز رنگ در می آیند. وقتی که آن ها را فشار دهید، نرمی را احساس می کنید و خیلی راحت خم می شوند.

2-  با این که اکثر زگیل های معمولی کوچک هستند، برخی نیز ممکن است به اندازه یک پاک کن بزرگ شوند. برخی افراد ممکن است زگیل های معمولی به اندازه یک حبه انگور یا حتی انجیر را در بدن خود داشته باشند.

3- زگیل های معمولی خیلی سریع شکل می گیرند، اما به ندرت پیش می آید که پس از مراحل اولیه رشد خود بخواهند به بزرگتر شدن ادامه دهند. به عبارتی دیگر، آن ها در طول زمان تغییر زیادی نخواهند داشت.

4- این امکان وجود دارد که یک زگیل های معمولی در طول زمان از رنگ قرمز به قهوه ای روشن و یا قهوه ای تیره تغییر رنگ دهد. این تغییر رنگ عادی بوده و دلیلی برای نگرانی فرد وجود ندارد.

5- زگیل های معمولی بسیار رایج هستند. آن ها معمولا بر روی گردن، زیر بغل و یا نواحی جمع شونده دیگری نظیر ناحیه تناسلی پدیدار می شوند. همچنین احتمال شکل گیری آن ها در ناحیه کشاله ران شما نیز وجود دارد.

6- زگیل های معمولی ناحیه واژن آنچنان شایع نیستند. دلیل آن نیز حالت مرطوب بودن همیشگی ناحیه واژن در خانم ها است. اکثر زگیل های معمولی در اثر اصطحکاک ایجاد می شوند و حالت مرطوب بودن پوست در این ناحیه اجازه چنین چیزی را نمی دهد. با این حال زگیل های معمولی ممکن است در ناحیه پا یا لگن فرد شکل گیرند.

خصوصیات زگیل های تناسلی

1- زگیل های تناسلی تخت بوده و تا حدی از سطح پوست بدن رشد می کنند و بالا می آیند. می توانند در ناحیه لگن، واژن، مادگی، آلت تناسلی یا مقعد شکل گیرند. زگیل های تناسلی ممکن است قرمز رنگ بوده و یا یک متغیررنگی نزدیک به رنگ پوست شما باشند. همچنین امکان دارد صورتی یا قهوه ای باشند. اگر زگیل در قسمت مقعد مشاهده شود اصلاحا به آن زگیل مقعدی می گویند.

2- احتمال تغییر رنگ با گذر زمان وجود دارد. زگیل های تناسلی ممکن است از بین رفته یا غیب شوند و در ناحیه دیگری دوباره پدیدار شوند. وقتی که زگیل ها ناپدید می شوند، رنگ آن ناحیه از پوست نیز به حالت قبلی بر می گردد.

سطح روی زگیل های تناسلی ممکن است در حین دست زدن به آن، برآمده و یا سخت باشد. معمولا گفته می شود که ظاهر زگیل های تناسلی مشابه گل کلم است.

3- زگیل های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی های تکی باشند و یا در گروه های جمعی کوچک پدیدار شوند.

نحوه درمان

گزینه های مختلفی برای وجود دارد با این حال ، حتی در صورت درمان ، زگیل های تناسلی به طور مکرر مجددا عود می کنند و برای خلاص شدن از شر آنها ممکن است به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشید. گفته می شود ، بعضی از انواع زگیل های تناسلی لزوماً نیازی به درمان ندارند ، بنابراین از پزشک خود بپرسید که در مورد خاص شما چه چیزی بهتر است.

روش های درمان شامل موارد زیر است:

1-استفاده از داروهایی که که توسط پزشک تجویز می شود (غالباً هفته ای یکبار) شامل پودوفیلین ، اسید تری کلرواستیک و اسید بی کلرواستیک است.
2- کرایوتراپی (انجماد)
3- برق (سوزاندن زگیل)
4- درمان با لیزر
5- درمان جراحی

زگیل دست : بررسی علائم، راهکارهای درمان و پیشگیری از آن - دکتر عباس انتظاری

نوع درمانی که توصیه می شود بستگی به اندازه زگیل ها ، تعداد آنها و مکان قرارگیری آنها دارد. بعضی از روش های درمانی برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

در این مقاله تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی را باهم بررسی کردیم. اما برای تشخیص درست بیماری لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. در ، با استفاده از روش کرایوتراپی زگیل ها و ضایعات از بین برده می شوند و جهت جلوگیری از برگشت مجدد زگیل ها از ازن تراپی استفاده میشود. این درمان ترکیبی کرایوتراپی و ازن تراپی بهترین نتایج درمانی را برای مراجعین عزیز ما در پی داشته است.

سرطان شوند هر چه زود تر به پزشک اورولوژیست برای درمان و جلوگیری از سرطان مراجعه کنید و تا زمان درمان کامل باید از برقراری رابطه جنسی با شریک خود اجتناب کنید زیرا در صورت برقراری هر گونه رابطه جنسی این بیماری سرایت پیدا می کند و می تواند شریک شما را نیز تهدید کند.

و اما روش های به طور کلی شما برای درمان زگیل باید یکی از راه های زیر را طی کنید که این راه ها عبارتنداز:

 • لیزردرمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • دارو درمانی
 • درمان خانگی

زمان مطالعه این مطلب: 6 دقیقه

زگیل دست و پا زائده‌های گوشتی ناخوشایندی هستند که روی پوست ایجاد می‌شوند. زائده‌های سخت، برآمده و خشک که زگیل نام دارند، می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. این از طریق تماس‌های معمولی منتقل شده و بیشتر در دست، انگشتان، صورت و پاها مشاهده می‌شوند. این زگیل‌ها ناشی از است.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

زگیل دست و پا چگونه است؟

زگیل‌ها، زائده‌های بسیار نامطلوب و ناخوشایندی هستند که ممکن است در هر قسمتی از بدن فرد پدید آمده و آن‌ها را تحت تأثیر خود قرار دهند. ویروس HPV اصلی‌ترین عامل پدیدآورنده زگیل است. زگیل‌ها دارای 100 نوع متفاوت بوده که ابتلا به هر یک از آن‌ها می‌تواند باعث بروز زگیل در نواحی مختلف بدن شود.

برخی از زگیل‌ها به صورت خوشه‌‌ای، تخت یا به اصطلاح فیلی هستند. این زگیل‌ها در مناطق مختلف بدن از جمله ، ، ، ، زگیل دست و زگیل پا ایجاد می‌شوند. باید این نکته را در نظر داشت که زگیل، تنها به بروز این زائده‌های گوشتی ختم نشده و برخی از آن‌ها ممکن است باعث بروز و عفونت‌های مختلف در بدن شوند.

شایع بودن زگیل در جهان

زگیل دست و پا یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است. این زگیل‌ها شایع‌ترین عفونت ویروسی است که، تقریباً 75 درصد از جمعیت جهان حداقل یک بار هم که شده آن را تجربه کرده‌اند. زگیل‌ها ضایعات پوستی اندکی ضخیم‌تر از ضایعات دیگر هستند.

زگیل دست و پا در بخش‌هایی از پوست ظاهر می‌شوند که، سلول‌ها به واسطه ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی با سرعت بیشتری رشد می‌کنند و باعث ایجاد ضایعات می‌شوند. به جز ، رایج‌ترین نوع زگیل، زگیل دست و زگیل پا می‌باشد که در این مطلب به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

زگیل‌ها ممکن است به افراد دیگر نیز منتقل شوند و بعضی افراد به سرعت به آن‌ها مبتلا می‌شوند. تاکنون هیچ درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی کشف نشده است. بدن بیشتر افراد در مدت دو تا سه سال پس از ابتلا به ویروس با آن غلبه می‌کند.

با این حال، این ویروس امکان بازگشت و عود مجدد را نیز دارد. زگیل‌های ایجاد شده روی دست‌ها می‌توانند احساسات ناخوشایندی ایجاد کنند. این زگیل‌ها ممکن است باعث ایجاد خجالت در فرد نیز شوند. با این حال، زگیل دست و زگیل پا معمولاً حاکی از وجود سلول‌های سرطانی نیست.

بیشتر بخوانید:

علت بروز زگیل در دست و پا

آنطور که گفتیم، اصلی‌ترین دلیل بروز زگیل دست و پا ویروس پاپیلومای انسانی است که، در اثر انتقال به فرد سالم ایجاد می‌شود. از آنجا که سیستم ایمنی هر فرد با دیگری متفاوت است، درصد ابتلا به این بیماری نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی، زخم‌ها، ترک‌های پوستی کف پا و دست، فرد را مستعد ابتلا به این ویروس می‌کنند.

تماس مستقیم با زائده‌های فرد مقابل، استفاده از لوازم شخصی دیگر افراد، برقراری یا و جویدن ناخن از مهم‌ترین علل بروز زگیل دست و پا هستند.

چه افرادی مبتلا زگیل دست و زگیل پا می‌شوند؟

همه افراد اعم از کودکان، زنان و مردان در معرض ابتلا به زگیل دست و زگیل پا هستند. اما در این میان برخی افراد به خصوص افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند که شامل:

 • افرادی که ویروس HPV در بدن آنها وجود دارد.
 • افرادی که پابرهنه در مکان هایی چون استخر تردد می کنند در معرض ابتلا به زگیل کف پا هستند.
 • کودکان یا بزرگسالانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.

علائم و نشانه‌های زگیل دست و زگیل پا

ضایعات ناشی از زگیل دست و پا معمولاً باعث ایجاد خارش زیاد در پوست می‌شوند. در صورت تحریک آن‌ها، ممکن است باعث خون‌ریزی شده و پوست اطراف آن‌ها احساس ناراحتی کند. زگیل ایجاد شده روی دست‌ها و انگشتان ممکن است با مشکلات دیگری مثل کیست‌های پر از آب یا ضایعات استخوانی ناشی از آرتروز اشتباه گرفته شوند.

زگیل دست و پا نسبت به انواع دیگر زگیل‌ها مثل زگیل تناسلی، پلانتار و فیلی فرم به سادگی قابل تشخیص و تمایز است. این زگیل‌ها معمولاً روی دست‌ها و انگشتان (زگیل انگشت دست) ظاهر می‌شوند. امکان ایجاد این زگیل بر روی نواحی غیر تناسلی مانند زانوها، مچ‌ها، دست‌ها و پاها نیز وجود دارد. ضایعات پوستی ایجاد شده ناشی از زگیل‌ها معمولاً به شکل زیر هستند:

 • ضایعات پوستی کوچک و برآمده
 • شکل بیضی و دایره‌ مانند
 • زبر بودن
 • درای لبه‌ها سفت و در وسط نر‌م‌تر
 • وجود نقاط سیاه کوچکی در میان آن‌ها

در زیر می‌توانید نمونه ای از زگیل کف پا را مشاهده نمائید.

بهتر است بدانیم که نقطه‌های سیاه کوچک یا لکه‌های موجود در زگیل‌ها توسط بعضی از افراد به عنوان دانه‌های زگیل خوانده می‌شوند. با این حال باید دقت داشت که این لکه‌ها دانه نبوده و در حقیقت رگ‌های خونی بسیار کوچکی هستند که باعث ایجاد چنین ظاهری می‌شوند.

اصلی‌ترین علائم وجود زگیل دست و پا می‌تواند تغییر رنگ پوست، برجستگی، خارش و سوزش باشد.() عارضه‌های گوشتی که روی دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند، بسیار ناخوشایند هستند. هرچند این ضایعات ممکن است کمترین درد یا خارش را داشته باشند. ظاهر این زگیل‌ها باعث از دست رفتن اعتماد به نفس در فرد می‌شود. به طور کلی علائم زگیل دست و پا عبارتند از:

 • برجستگی‌های ناشی از زگیل دست و پا
 • تغییر رنگ پوست
 • درد یا حساسیت در کف پا هنگام راه رفتن
 • سوزش و خارش
 • امکان خونریزی و زخم
 • رشد و تکثیر سریع
 • خروج ترشح عفونت و یا رطوبت

تشخیص زگیل دست و پا و درمان

در اغلب موارد پزشک قادر است با معاینه این زگیل‌ها آن‌ها را تشخیص دهد. اگر پزشک به مشکلات دیگری مشکوک باشد، نمونه‌برداری از پوست را پیشنهاد خواهد داد. برای انجام نمونه‌برداری از پوست، لایه فوقانی زگیل برداشته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه منتقل می‌شود. این آزمایش بسیار ساده بوده و یک روند درمانی غیرتهاجمی به حساب می‌آید.

آزمایشگاه کیوان در تهران به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی در خاورمیانه از سال 1380 با استفاده از بهترین کیت‌ها و روش‌های تشخیصی، به انجام معاینه و تشخیص بیماری‌های ویروسی از جمله ، تست زگیل تناسلی، معاینه و تشخیص زگیل دست و پا پرداخته است. جهت درخواست مشاوره و انجام تست روی تصویر زیر کلیک کنید.

برای درمان این زگیل‌ها، گزینه‌های درمانی متفاوتی وجود دارند. دقت شود که باید به زگیل‌های دست نیز توجه لازم صورت گیرد، زیرا ضایعاتی که به درمان معمولی پاسخ نمی‌دهند می‌توانند، نشانه‌ای از گسترش ضایعات ناشی از باشند.

روش‌های درمانی دیگر می‌تواند شامل استفاده از سالیسیلیک اسید یا نیتروژن مایع برای منجمد کردن ضایعات باشند. استفاده از روش با نیتروژن مایع معمولاً نیاز به جلسات متعدد دارد و اولین روش درمانی است. شانس عود بیماری یا گسترش ضایعات پس از روش انجماد حدود 60 درصد است.

اگر این روش‌ها بر روی بدن فرد پاسخ مناسبی ایجاد نکنند، ممکن است از یک ماده شیمیایی به نام کانتاریدین استفاده شود. در نهایت حذف آنها با کمک یا بافت برداری می‌تواند برای ضایعاتی به کار رود که به راحتی از بین نمی‌روند یا در نواحی قرار دارند که درمان آنها با روش‌های دیگر دشوار است. این روش معمولاً زیر بیهوشی عمومی باید انجام شود و شانس عود بیماری حدود 10 درصد است.

درمان زگیل‌ دست و پا

همانطور که گفته شد، درمان زگیل دست و پا به روش‌های متعددی صورت می‌گیرد اما، مهم‌ترین عامل انتخاب شیوه درمانی مناسب، نتیجه‌دهی آن است. برای مثال روش‌های غیرپزشکی و غیرعلمی مانند درمان خانگی زگیل دست و پا که پزشک آن را تأیید نمی‌کند از نتیجه مناسبی برخوردار نخواهند بود. همچنین توصیه می‌شود از کندن زگیل با دست خودداری نمائید.

لیزر زگیل دست و پا

لیزر، یک شیوه درمان زگیل دست، زگیل پا و دیگر نواحی از جمله زگیل تناسلی و زگیل مقعد است که می‌تواند به درمان این عارضه بپردازد. لیزر با استفاده از اشعه مخصوص، تمامی زائده‌ها را در کمترین زمان و درد برداشته و آن را بهبود می‌بخشد.

مزیتی که لیزر نسبت به دیگر شیوه‌های درمانی دارد این است که می‌تواند، در یک جلسه تمامی زائده‌ها را با هر تعداد که هستند، درمان نموده و از بین ببرد. می‌توانید در این مقاله بیشتر بخوانید:

کرایو یا فریز زگیل دست و پا

کرایوتراپی یا به اصطلاح ، یک روش سرما درمانی است که متخصص با استفاده از نیتروژن مایع، اقدام به از بین بردن سلول‌های آن یا فریز کردن زگیل می‌کند.

درمان زگیل دست یا پا با روش کرایو برخلاف لیزر ممکن است چندین جلسه به طول انجامد. علاوه بر آن ممکن است این شیوه از نتیجه مناسبی برخوردار نباشد.

درمان زگیل دست و پا با دارو

دارو یا پماد زگیل دست یا پا و روش‌های این چنینی معمولاً برای زگیل‌های رشد کرده و نوع پیشرفته این بیماری پاسخگو نخواهد بود و قابل مقایسه با کرایوتراپی و لیزر نیست.

اسید سالیسیلیک نمونه‌ای از داروی زگیل تناسلی است که به منظور درمان زگیل به کار می‌رود اما استفاده از آن دارای عوارضی چون قرمزی، جای زخم و سوزش خواهد بود که همین موجب طولانی بودن دوره درمان و به جا گذاشتن زخم می‌شود. در این مقاله بیشتر بخوانید.

نتیجه‌گیری

 • زائده‌های سخت و برآمده و خشک که زگیل نام دارند، می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند.
 • بهترین زمان برای درمان و کنترل این بیماری در مراجعه به پزشک در زمان مشاهده اولین علائم است.
 • از آنجایی که این بیماری قابلیت رشد و گسترش را به همراه دارد، بی توجهی و عدم درمان آن می تواند از عواقب بیشتری چون حاد شدن و گسترش یافتن آن در سایر نقاط برخوردار باشد.
 • زگیل دست و زگیل پا ضایعات پوستی کوچک و برآمده‌ای هستند، شکل بیضی و دایره‌ مانند دارند، حالت زبر دارند، در لبه‌ها سفت و در وسط نر‌م‌تر هستند و نقاط سیاه کوچکی در میان آن‌ها وجود دارد.
 • کرایوتراپی، دارودرمانی، کوتر کردن و لیزر از روش‌های درمان زگیل دست و پا هستند.

مطالب مرتبط:

آیا زگیل دست و پا واگیردار است؟

برخی از انواع زگیل دست و پا ممکن است مسری و واگیردار باشند.

هزینه زگیل دست و پا چقدر است؟

هزینه برداشتن زگیل بسته به شدت و تعداد آن‌ها تعیین خواهد شد.

آیا بروز زگیل در کودکان خطرناک است؟

بله این زگیل‌ها ممکن است خطرناک و واگیردار باشند. به همین دلیل لازم است در اسرع وقت نسبت به درمان آن‌ها اقدام شود.

 

نمایش بیشتر