اقتصادیکسب و کار ایرانی

نحوه سیم کشی باغ انگور

کشاورزی هم مانند دیگر صنایع دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و کشاورزان برای اینکه بتوانند از یک زمین بیشترین محصول را برداشت کنند باید بتوانند از ابزار های مفید در این زمینه استفاده کنند. استفاده از ابزار ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصول، می تواند از ان به خوبی محافظت کند. یکی از کارهایی که باعث بهبود روند رشد یک گیاه، مخصوصاً بوته انگور می شود، سیم کشی برای آن است. نحوه سیم کشی در باغ انگور باید به گونه ای باشد که بوته ها بتوانند به راحتی بر روی آن ها قرار بگیرند. برای انجام این کار باید ابتدا شما پایه هایی را تهیه کنید که دارای چند سوراخ بر روی بدنه خود باشند. پایه های بتنی می تواند انتخاب بهتری نسبت به پایه های فلزی باشند. ابتدا پایه ها را با فاصله چهار متر از یک دیگر قرار می دهیم و بعد سیم مخصوص که قطور مشخصی دارد را از بین منفذهای پایه ها عبور می دهیم. به این عمل سیم کشی گفته می شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.  همچنین جهت اطلاعات بیشتر از نهال گردو ضربه بزنید.

آسان |آفت سیم انگور |باغ

داربست انگور با سیم

به نقل از پالیز نهال میاندوآب، داربستی کردن انگور یک روش بسیار مناسبی است که می تواند باعث شود تا آسیب های هنگام چیدن محصول به حداقل برسد. داربستی کردن یا همان ایستاده کردن، روشی است که به واسطه چندین پایه و سیم، بوته های انگور از حالت سنتی و خوابیده به حالت ایستاده تبدیل می شوند. داربست انگور با سیم به نسبت سیم کشی کردن معمولی کمی متفاوت است. در این روش پایه ها دارای دوشاخه ای هستند مانند حرف (Y) که سیم ها از روی دوشاخه عبور می کنند. بعد از عبور سیم ها از روی داربست، بوته ها بر روی آن قرار می گیرند. این روش مزیت های بسیار زیادی دارد که کمترین مزیت آن کنترل آب یاری و کاهش هدر رفت آب است.

داربست انگور با سیم

سیم داربست انگور

سیم داربست انگور معمولا در نحوه سیم کشی باغ انگور تاثیر زیادی دارد. معمولاً این سیم جنسی دارد که بتواند به خوبی در برابر شرایط جوی مقاومت کند و همچنین باید به گونه ای باشد که به راحتی زنگ نزد. زنگ زده شدن سیم داربست خود باعث می شود تا کیفیت محصول کمی کاهش پیدا کند. استفاده از سیم داربست انگور می تواند به کشاورزان کمک کند تا بوته های انگور خود را از آفاتی که بر روی خاک وجود دارد، در امان نگه دارد. ماهور با داشتن تجربه بسیار بالا در زمینه تولید سیم داربست انگور و پایه های بتنی می تواند یاری کننده شما در این زمینه باشد.

سیم داربست انگور

سیم کشی باغ انگور می تواند به چند روش قابل انجام است که یکی از این روش ها، مدل داربستی است و روش دیگر، سیم کشی معمولی است. در خصوص سیم کشی داربستی در متون بالا مفصلاً به آن پرداخته ایم. سیم کشی باغ انگور معمولاً به این صورت است که سیم ها از میان پایه های بتنی عبور می کند و از ابتدا تا انتها یک ردیف کشیده می شود. سیم کشی باغ انگور باعث می شود تا نور خورشید به تمامی اجزاء انگور تابیده شود و روند رشد آن را نیز بهبود ببخشد.

داربست انگور با سیم بکسل

گاهی اوقات این مورد به وجود می آید که سیم های متفاوتی برای سیم کشی باغ انگور وجود دارد و شما نمی دانید که باید از کدام نوع سیم استفاده کنید. یکی از سیم هایی که در سیم کشی باغ انگور از آن استفاده می شود، سیم بکسل است. سیم بکسل به دلیل قطر بالا و دوام بیشتر معمولاً در مناطقی استفاده می شود که بوته های انگور وزن بیشتری نسبت به سایر نقاط دارند. همچنین استفاده از سیم بکسل در سیم کشی باغ انگور می تواند به عمر سیم کشی نیز بیافزاید. شما می توانید برای تهیه انواع سیم ها برای سیم کشی باغ انگور به سایت ماهور بتن مراجعه کنید.

داربست انگور با سیم بکسل

قیمت سیم داربست انگور

استفاده از ابزارهای متعدد در امر کشاورزی می تواند روند تولید یک محصول را به طرز چشمگیری افزایش بدهد. این که ابزار تا چه حد می تواند در کیفیت و کمیت یک محصول مانند انگور تاثیر داشته باشد، یک امر قطعی برای همگان است. اما مسئله مهمی که در این جا وجود دارد این است که قیمت این ابزار ها در چه حدی است. یکی از ابزارهای مفید در امر ایستاده کردن باغ انگور سیم برای سیم کشی است. قیمت سیم داربست انگور به موارد بسیار زیادی بستگی دارد که مهم ترینِ این دلایل جنس سیم است. شاخصه بعدی موثر بر قیمت سیم، قطر آن است که طبیعتاً به هر میزان قطر بیشتر باشد،‌ قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سیم مخصوص داربست انگور

شما برای اینکه بتوانید باغ انگور خود را سیم کشی کنید باید بتوانید از سیم مخصوص داربست انگور استفاده کنید. سیم مخصوص داربست معمولاً قطر های مختلفی دارد. معمولاً قطری که برای این سیم ها تعیین می کنند بین 2 میلی متر تا پنج میلی متر است. سیم های باغ انگور معمولا دارای استحکام کافی برای نگهداری بوته ها هستند و نباید از هر سیمی در این روند استفاده کنید. در ادامه به سیم مناسب داربست پرداخته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

سیم مخصوص داربست انگور

سیم مناسب انگور

با خواندن مطالب بالا، بی شک یک سوال مهم برای شما پیش آمده که سیم مناسب انگور چه سیمی باید باشد. سیم مناسب انگور معمولاً جنسی از نوع پلی استر دارد. این نوع سیم با ترکیب رزین پلی استر تولید می شود و قطری مخصوص دارد. معمولاً برای استفاده در باغ های انگور از قطر 2 میلی متری تا 5 میلی متری آن استفاده می کنند. شاید این نکته هم برای شما جالب باشد که بگوییم، دام و قدرت این نوع از سیم ها به حدی است که می تواند وزن بسیار زیاد را هم تحمل کند. در سایت *** انواع سیم و ابزار های مخصوص داربستی کردن باغ انگور وجود دارد که ی توانید در آن جا درباره آن مطالعه کنید.

یکی از روش‌های متداول و پرطرفدار باغداری، کوردون باغ انگور است. در حال حاضر اکثر باغداران ایرانی برای مراقبت از محصولات و کاشت و برداشت خود از این روش استفاده می‌کنند؛ چرا که امکان امرار و معاش را برای کشاورزان عزیز کشورمان آسان کرده است. با پیشرفت تکنولوژی و علم کشاورزی، روش‌های مدرن کشاورزی به وجود آمدند که از آن طریق، کار کشاورزان و مراقبت از محصولات بسیار آسان شد. روش باغداری مدرن یا کوردون یکی از روش‌های اصلی در باغداری به شمار می‌رود. در ادامه به معرفی بیشتر این روش و استفاده از سیم مفتول در آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

محصولات مرتبط :

سیستم کوردون انگور

روش کوردون به عنوان یک راه حل ساده و مدرن کشاورزی شناخته شده و اغلب در باغات انگور استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید درخت انگور با وجود بار فراوانی که می‌دهد از ظرافت بسیار بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر بوده و نیاز به نگهداری دارد. کوردون کردن باغ انگور به کشاورزان کمک می‌کند تا از محصولات خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنند و از وقوع خسارات احتمالی جلوگیری نمایند.

تا قبل از به وجود آمدن روش کوردون، درختان انگور به دلیل تماس مستیم با خاک، کیفیت خود را از دست می‌دادند؛ همچنین در آن زمان امکان سم پاشی محصولات به دلیل حجم زیاد درختان وجود نداشت. اما اکنون سیستم کوردون همه این مشکلات را تا حد زیادی برطرف ساخته است.

محصولات مرتبط :

نحوه هرس درخت انگور داربستی

مهم‌ترین و اساسی ترین بخش باغداری، هرس کردن درختان به شیوه درست است. در صورتی که کشاورز بتواند این فرایند را به درستی انجام دهد، می‌تواند محصولات بیشتری را با کیفیت بسیار بالاتر برداشت کند. هرس درخت انگور یکی از سخت‌ترین و ظریف‌ترین نوع هرس به حساب می‌آید.

هرس کردن انگور به روش سنتی کار مشکلی بود؛ اما امروزه سیستم کوردون باغات انگور، از طریق کاهش مشکلات و معضلات کشاورزی، این کار را برای کشاورزان آسان کرده است. هنگام هرس کردن انگور به روش داربستی، درختان انگور را به شکل T در می‌آورند. در این روش شاخه‌های درخت انگور به دلیل فضای کافی، به خوبی رشد می‌کنند و بار زیادی حاصل می‌دهند.

مقالات مرتبط :

انواع سیستم داربستی انگور

کوردون یا داربستی کردن باغ انگور با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. کشاورزان و باغداران از طریق این روش مدرن کشاورزی توانسته‌اند میزان محصولات کشاورزی خود را با کیفیت بسیار خوبی افزایش دهند. انتخاب نوع داربستی کردن باغات انگور به متراژ زمین بستگی دارد. یکی از روش‌های رایجی که برای داربستی کردن انگور استفاده می‌شود، استفاده از سیم مفتول است. در این روش سیم مفتول را به شکل حرف Y در می‌آورند. سپس شاخه‌های انگور را روی بازوی اصلی سیم قرار می‌دهند تا آزادانه رشد کنند.

سایر محصولات سیم تک :

کوردون 2 طبقه

روش کوردون باغ انگور در سال‌های اول با استقبال کمی روبرو شد؛ اما بعد از مدت‌ها زمانی که کشاورزان با نتایج باور نکردنی این روش روبرو شدند، سعی کردند در هرس کردن محصولات از این روش استفاده کنند. سیستم کوردون مانند سایر روش‌های کشاورزی دارای انواع مختلفی است. از معروف‌ترین روش‌های کوردون باغ انگور می‌توان به کوردون ۲ طبقه و ۳طبقه نیز اشاره کرد.

در روش کوردون ۲ طبقه شاخه‌های درختان انگور را با استفاده از سیم مفتول هدایت می‌کنند و بین آن‌ها فضایی به وجود می‌آورند. در واقع در این روش درختان در دو طبقه قرار می‌گیرند و به راحتی رشد می‌کنند.

کوردون ۳ طبقه

کوردون ۳ طبقه یکی دیگر از روش‌های مهم کشاورزی و باغداری است که اغلب کشاورزان از آن استفاده می‌کنند. باغداران انگور با استفاده از سیستم کوردون ۳ طبقه می‌توانند محصولات خود را تا ۳ برابر افزایش دهند.

در این روش یک پایه اصلی در دو طرف ردیف درختان نصب می‌کنند. سپس سیم‌های مفتول را در فاصله‌های ۴ متری به ترتیب نصب می‌نمایند. در آخر ۳ لاین (طبقه) برای درختان ایجاد می‌شود که می‌توانند رشد کنند و محصولات زیادی به بار دهند. البته باغداران عزیز باید این توانایی را داشته باشند که از طریق هرس مناسب، شاخه‌های درختان را طوری هدایت کنند که در مسیر‌های خود قرار بگیرند و رشد کنند.

مقالات مرتبط :

استفاده از سیم مفتول در روش کوردون

انتخاب سیم داربست برای باغات انگور از اهمیت بالایی برخوردار است. سیمی که برای سیم کشی باغ انگور استفاده می‌کنید باید باکیفیت باشد و در برابر ضربات، پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت نماید؛ در غیر این صورت ممکن از پس از مدتی دچار زنگ‌زدگی شود و در نتیجه کیفیت محصولات کشاورزی را کاهش دهد. بهترین نوع سیم برای باغات انگور سیم مفتول است که از همه این ویژگی‌ها نیز برخوردار است. استفاده از سیم مفتول در کوردون انگور باعث می‌شود که بوته‌های شما به خوبی رشد کنند و از آفات موجود در خاک در امان بمانند.

سایر محصولات سیم تک :

جمع ‌بندی

کوردون کردن باغ انگور یکی از روش‌های جدیدی است که توسط مهندسان کشاورزی به وجود آمده است. امروزه برای اینکه درختان انگور بتوانند به بالاترین میزان رشد و محصول برسند از روش‌های مختلفی از جمله سیم‌کشی استفاده می‌کنند. برای این کار معمولاً از سیم مفتول استفاده می‌شود. سیم مفتول علاوه بر کیفیت و مقاومت بالایی که دارد، از قیمت نسبتاً مناسبی برخوردار است و با ایجاد فضای کافی موجب رشد بهتر شاخه‌ها و درختان می‌شود.

 

نمایش بیشتر