یو اس دی کوین (USD Coin) چیست؟

یو اس دی کوین (USD Coin) استیبل کوینی است که با پشتوانه‌ای از ارزهای فیات، قیمت خود را برابر با دلار آمریکا حفظ می‌کند. بنابراین، قیمت USDC همیشه برابر با 1 دلار آمریکا است. به‌این‌ترتیب، عواملی که باعث نوسان قیمت دلار می‌شوند، روی قیمت USDC هم اثر می‌گذارند. برای مثال، نرخ بهره‌ی بانک مرکزی آمریکا، شرایط اقتصادی، اتفاقات سیاسی و… برخی از عواملی هستند که روی قیمت یو اس دی کوین اثرگذار هستند.

خرید و فروش یو اس دی کوین (USDC) در ایران

یو اس دی کوین (USD Coin) یکی از سرشناس‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا است که قیمت خود را همیشه برابر با دلار آمریکا حفظ می‌کند. به‌خاطر همین، امکان خرید و فروش USDC در اغلب صرافی‌های معتبر دنیا، مانند بایننس، بیت فینکس، یونی سواپ و… فراهم شده است. بااین‌حال، اغلب صرافی‌های جهانی کشور ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند و به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌کنند. از طرفی، امکان خرید USDC با ریال نیز در هیچ‌کدام از این صرافی‌های بین‌المللی فراهم نیست.

یو اس دی کوین (USD Coin) چیست؟

پیش از اینکه به‌سراغ نحوه خرید یو اس دی کوین برویم، بررسی می‌کنیم که USDC چیست، تا با این پروژه‌ی ارز دیجیتال بهتر آشنا شوید. یو اس دی کوین (USD Coin) با نماد اختصاری USDC استیبل کوینی محسوب می‌شود که به‌صورت «کاملاً ذخیره‌شده» (Fully-Reserved) به بازار آمده است. یعنی اینکه هر واحد این ارز دیجیتال دارای پشتوانه‌ای از دارایی‌های دیگر بوده تا بتواند ارزش خود را در قیمت مورد نظر حفظ کند. هر واحد یو اس دی کوین به‌ نسبت یک‌به‌یک (1:1) قیمتی برابر با دلار آمریکا دارد و کاربران با خرید USDC می‌توانند روی ارزش دلار آمریکا سرمایه‌گذاری کنند.

یو اس دی کوین از زمان ظهورش، توانسته به یکی از ارزهای سرشناس بازار کریپتو تبدیل شود و در لیست اغلب صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز قرار بگیرد.

یو اس دی کوین (USD Coin) چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه با ارزش و عوامل موثر بر قیمت USDC بیشتر آشنا شوید، در این بخش، نحوه‌ی عملکرد این استیبل کوین را بررسی می‌کنیم. هر بار که ارز دلار (USD) به‌عنوان وثیقه به ذخایر شرکت ارائه‌دهنده‌ی یو اس دی کوین واریز می‌شود، یک قرارداد هوشمند USDC ایجاد خواهد شد. این قرارداد هوشمند امکان بازخرید با دلار را دارد. در واقع، پس از بازخرید USDC، یک توکن آن سوزانده شده و وجه مورد نظر به حساب فرد بازخرید کننده در بانک واریز می‌شود. همچنین، افرادی که صادرکننده‌ی تجاری USDC هستند، باید دارای مجوز از حوزه قضایی ایالات متحده باشند.

علاوه‌بر آن، یو اس دی کوین تحت‌نظر فرآیندهای ممیزی قرار دارد تا جلوی استفاده از این ارز برای پول‌شویی گرفته شود و عملکردی بر اساس قوانین مالی داشته باشد. یو اس دی کوین باید به‌طور کامل از قوانین نظارتی پیروی کرده و امکان بازخرید توکن‌های USDC را فراهم کند. این پروژه، به‌صورت ماهانه، مجوزهایی را از حسابرسان دولتی دریافت می‌کند تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

چه چیزی یو اس دی کوین (USD Coin) را منحصربه‌فرد می‌کند؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد یو اس دی کوین (USD Coin) این استیبل کوین را از سایر رقبا متمایز می‌کنند و روی قیمت USDC هم اثر می‌گذارند؛ به‌خاطر همین، پیش از اقدام به خرید یو اس دی کوین، باید از آن‌ها مطلع شوید. یو اس دی کوین استیبل کوینی کاملاً شفاف و حسابرسی‌شده است که قیمتی برابر با دلار آمریکا دارد. ازاین‌رو، این رمزارز به‌طور گسترده در پرداخت‌های فوری جهانی، خرید محصولات و خدمات، پلتفرم‌های وام‌دهی و استقراض استفاده می‌شود.

ازآنجایی‌که قیمت USDC برابر با دلار آمریکا است، نسبت به ارزهایی مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH)، گزینه‌ی بسیار باثبات‌تر و مطمئن‌تری بوده و ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به‌خاطر همین، در ادامه، ویژگی‌های USDC را به‌طور کامل شرح می‌دهیم:

  • پرداخت‌های فوری جهانی: با استفاده از USDC پرداخت‌های جهانی را می‌توان به‌صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته انجام داد. به‌این‌ترتیب، یو اس دی کوین ابزار بسیار قدرتمند و کارآمدی برای پرداخت‌های برون‌مرزی و بین‌المللی است. این پرداخت‌ها با سرعت ارسال یک پیامک متنی انجام می‌شوند.
  • خرید محصولات و خدمات: بسیاری از وب‌سایت‌های خرده‌فروشی به کاربران اجازه می‌دهند که بابت دریافت محصولات و خدمات، USDC بپردازند. ازاین‌طریق، کاربران با خرید USDC می‌توانند به فروشگاه‌هایی در نقاط مختلف جهان دسترسی داشته باشند.
  • وام‌دهی و استقراض: بسیاری از پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز از استیبل کوین USDC پشتیبانی کرده‌اند؛ یعنی کاربران می‌توانند با قرض دادن یو اس دی کوین‌های خود به دیگران، سود دریافت کنند. همچنین، متقاضیان وام نیز می‌توانند از پلتفرم‌های استقراض، یو اس دی کوین را وام بگیرند. تمام این فرایندها‌ به‌صورت همتا‌به‌همتا انجام شده و نیازی به نظارت شخص ثالث ندارند.

بنیان‌گذاران یو اس دی کوین (USD Coin) چه افرادی هستند؟

در سال 2020، سیرکل و کوین بیس، به‌طور هم‌زمان، ارتقای عمده‌ی پروتکل و قراردادهای هوشمند یو اس دی کوین را اعلام کردند. این ارتقای سیستم، امکان پرداخت‌های روزانه، تجارت و تراکنش‌های همتابه‌همتا را برای USDC فراهم می‌کرد.

ارز دیجیتال یو اس دی کوین (USDC) چیست؟

نماد اختصاری ارز دیجیتال یو اس دی کوین، USDC است. این ارز دیجیتال که استیبل کوینی با وثیقه‌ی ارز فیات محسوب می‌شود، قیمتی برابر با دلار آمریکا دارد. به‌این‌ترتیب، یو اس دی سی ارز دیجیتالی باثبات و مطمئن به حساب می‌آید و کاربردهای زیر را دارد:

  • محافظت در برابر نوسانات: ارزهای دیجیتال به‌عنوان دارایی‌هایی پرنوسان شناخته‌ می‌شوند. ازاین‌رو، سرمایه‌گذاران با خرید USDC و قرار دادن آن در سبد سرمایه‌ی خود، می‌توانند ریسک‌های احتمالی بازار را کاهش دهند و جلوی کاهش ارزش پورتفولیوی خود را بگیرند.
  • قیمت‌گذاری بر حسب پول فیات: تمام دارایی‌های موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال را به‌جای ارز فیات، می‌توان با این استیبل کوین ارزش‌گذاری کرد. برای مثال، وقتی که می‌خواهیم قیمت بیت کوین را 20 هزار دلار برآورد کنیم، می‌توانیم بگوییم که بیت کوین 20 هزار USDC قیمت دارد.
  • حواله‌ها: با خرید یو اس دی کوین و ارسال آن به کشورهای دیگر، به‌راحتی می‌توان پرداخت‌های بین‌المللی را بدون نیاز به سیستم بانکداری انجام داد.
  • سرمایه‌گذاری روی دلار آمریکا: ممکن است که دسترسی به دلار آمریکا برای کاربران بسیاری از کشورها دشوار باشد؛ در نتیجه، این افراد به‌راحتی می‌توانند به‌جای دلار، روی USDC سرمایه‌گذاری کنند.
  • محافظت در برابر تورم: بسیاری از ارزهای رایج کشورها، مانند ریال، به‌طور مداوم دچار تورم می‌شوند و ارزش خود را از دست می‌دهند. بنابراین، ساکنان این کشورها با خرید USDC به‌راحتی می‌توانند جلوی بی‌ارزش شدن سرمایه‌ی خود را بگیرند.
  • سرمایه‌گذاری جهانی: پروژه‌های نوظهور می‌توانند از سرمایه‌گذاران نقاط مختلف دنیا دعوت کنند تا با یو اس دی کوین روی پروژه‌ی مورد نظر سرمایه‌گذاری داشته باشند. جمع‌آوری سرمایه با استیبل کوینی مانند USDC، حفظ ارزش سرمایه‌های این پروژه‌ها را تضمین می‌کند.
  • اتصال به بلاک چین: ازآنجایی‌که یو اس دی کوین با چندین بلاک چین غیرمتمرکز سازگاری دارد، باعث یکپارچه‌سازی پلتفرم‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی مختلف می‌شود.

توکنومیک ارز دیجیتال یو اس دی کوین USDC

بر اساس این گزارش، کل ذخایر USDC این شرکت، شامل 42.3 میلیارد دلار اوراق بهادار خزانه‌داری ایالات متحده بوده و کل سپرده‌های نقدی نیز ارزشی برابر با 12.2 میلیارد دلار دارند. دارایی‌های موجود در این خزانه به‌طور ماهانه مورد حسابرسی قرار می‌گیرند و شرکت حسابرسی در گزارشی به تاریخ 24 اوت 2022 اعلام کرد: «به نظر ما گزارش منتشرشده توسط کنسرسیوم سنتر منصفانه بوده و با دارایی‌های موجود مطابقت دارد.»

درحال‌حاضر (15 اوت 2023)، حدود 25 میلیارد USDC در گردش بازار هستند و حجم معاملات روزانه‌ی این ارز دیجیتال نیز در حدود 1.03 میلیارد دلار است.

مزایا و معایب یو اس دی کوین (USD Coin) چیست؟

همه‌ی پروژه‌های کریپتو، در کنار مزایایشان، معایبی نیز دارند. اطلاع از مزایا و معایب یو اس دی کوین هم به شما کمک می‌کند که با عوامل موثر بر قیمت USDC بیشتر آشنا شوید و برای خرید یو اس دی سی تصمیم درستی بگیرید. به‌خاطر همین، در این بخش، مزایا و معایب USD Coin را بررسی می‌کنیم.

یو اس دی کوین (USD Coin) چگونه ایمن می‌شود؟

ازآنجایی‌که یو اس دی کوین (USDC) در معرض نوسانات بازار کریپتو قرار ندارد، نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مطمئن‌تر است و ارزش خود را از دست نمی‌دهد. از سوی دیگر، پشتوانه‌ای کامل از ارزهای فیات و اوراق قرضه، باعث می‌شود که قیمت USDC همیشه به قیمت دلار متصل بماند و با مشکلی مواجه نشود. از نظر امنیت شبکه نیز این ارز دیجیتال با استاندارد ERC-20 و بر بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. بلاک چین اتریوم یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های غیرمتمرکز دنیا به حساب می‌آید که امنیت خود را بر اساس گره‌های کامپیوتری تأمین می‌کند.

ارز دیجیتال یو اس دی کوین (USDC) را کجا ذخیره کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری روی یو اس دی کوین، پس از خرید USDC، به کیف پولی برای ذخیره کردن ارزهای دیجیتالتان نیاز دارید. در انتخاب کیف پول مناسب برای یو اس دی کوین باید به مواردی مانند امنیت، کارمزدها و شبکه‌های انتقال توجه داشته باشید. به‌خاطر همین، در این بخش، بهترین کیف پول‌هایی را که پس از خرید یو اس دی کوین می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، معرفی خواهیم کرد.

نمایش بیشتر