اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

8 روش فوری باز کردن گرفتگی توالت با دستمال کاغذی

رفع گرفتگی توالت به روش خانگی با این 5 روش طلایی به سادگی مثل آب خوردن انجام می شود و دیگر نیاز نیست پول بابت خدمات بدهید و خودتان می توانید دست به کار شوید و یا با چاه بازکنی تهران تماس بگیرید.

آسان |آموزش |ابزاری برای رفع گرفتگی توالت

روش باز كردن لوله فاضلاب توالت در خانه

1- آب داغ و مایع شوینده

این روش یکی از بهترین و سریعترین روش های لوله بازکنی توالت به ویژه برای می باشد. اگر از سرویس بهداشتی استفاده کرده اید و آب تخلیه نمی شود، بهتر است آب گرم را باز کنید و بگذارید به خوبی داغ شود، سپس مقدار کافی از مایع شوینده، مثل مایع دستشویی را درون کاسه توالت بریزید و کمی صبر کنید و سپس آب داغ را مستقیما درون لوله تخلیه کاسه بریزید. چون اگر آب داغ را روی سنگ توالت بریزید، احتمال ترک برداشتن یا شکستن سنگ وجود دارد.

2- تلمبه لاستیکی (تلمبه دستی)

این تلمبه در اکثر خانه ها وجود دارد و دم دست ترین ابزاری است که می توان با آن و ایرانی را برطرف کرد. البته لازم به ذکر است که روش اول بسیار کارساز تر از تلمبه دستی می باشد. به هر حال برای استفاده از این روش طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. قسمت لاستیک تلمبه را زیر شیر آب گرم بگیرید تا نرم شود و کارایی بهتری داشته باشد.
 2. مقداری آب گرم درون لوله تخلیه توالت بریزید.
 3. تلمبه را درون سوراخ قرار دهید و به خوبی آن را فیکس کنید.
 4. آگر آب تا بالای لاستیک تلمبه نیامده، بهتر است مقداری آب به کاسه توالت اضافه کنید تا از ورود هوا جلوگیری کند.
 5. حالا با فشار آوردن به تلمبه، عمل تلمبه زنی را اجرا کنید تا زمانی که عامل انسداد لوله برطرف شود.

3- فنر لوله بازکنی دستی

فنر لوله بازکنی دستی با انعطاف خوبی که دارد یک ابزار فوق العاده کاربردی برای محسوب می شود. فنر لوله بازکنی دستی دارای فنر، دسته متحرک و قلاب می باشد که در تمام فروشگاه های ابزار فروشی موجود است. فنر را به آرامی وارد لوله کاسه توالت کنید و در جهت حرکت عقربه های ساعت یا برعکس بچرخانید. بعد از رسیدن فنر به گرفتگی، چند لحظه فنر را همان جا بچرخانید و سپس بیرون بکشید.

 4 محلول چاه بازکن شیمیایی

اگر با 5 روش قبل نتوانستید گرفتگی توالت را رفع کنید، آخرین راه استفاده از محلول های اسیدی و شیمیایی است. می توانید برای این کار از محلول های غلیظ لوله بازکنی استفاده کنید. حتما دقت داشته باشید که موارد ایمنی را هنگام استفاده از این محلول ها رعایت کنید.

هشدار: استفاده مکرر از محلول ها و می تواند به مرور زمان لوله های فاضلاب منزلتان را سوراخ و از بین ببرد. پیشنهاد می شود از مایع لوله بازکن توالت کمتر یا اصلا استفاده نکنید تا باعث پوسیدگی لوله ها نشیود. اگر لوله های منزلتان آسیب ببنید، تعمیرات و کنده کاری آن هزینه هایی به مراتب سنگین تر از خدمات تخلیه چاه خواهد داشت.

مراحل رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی

1- مشکل را تایید کنید

گاهی اوقات گرفتگی به خاطر چیز دیگری است. اگر دلیل اصلی گرفتگی دستمال کاغذی باشد، هنگام ریختن آب، فاضلاب به کندی تخلیه خواهد شد. خاصیت دستمال کاغذی این است که آب را عبور میدهد اما به سختی آب کاسه توالت تخلیه می شود. اما اگر آب توالت تخلیه نمی شود، مشکل بزرگتری دارید.

2- استفاده از برس توالت

گاهی اوقات دستمال کاغذی دقیقا در داخل سیفون یا قبل و بعد از آن است که می تواند با یک برس آن را از بین برد. پس قبل از هر چیز برس را داخل لوله هل دهید (دقت داشته باشید که سر برس در لوله گیر نکند و کار را بدتر از این نکنید) سپس اگر برس به گرفتگی برخورد کرد آن را بچرخانید و سعی کنید دستمال را به آن بچسبانید و آن را بیرون بکشید.

3- قرص ماشین ظرفشویی

یک عدد قرص ماشین ظرفشویی را داخل توالت قرار دهید و اجازه دهید 30 دقیقه بگذرد. این قرص کمک می کند تا دستمال خیس و نرم شود. قرص را بعد از 30 دقیقه بردارید و یکبار سیفون را بکشید تا مطمئن شوید گرفتگی رفع شده، به یاد داشته باشید که در این مرحله حتما از دستکش برای جلوگیری از عفونت و بهداشت دستانتان استفاده نمایید.

4- فشار دادن فلاش توالت

3 تا 4 بار فلاش توالت را فشار دهید. گاهی اوقات در این مرحله گرفتگی رفع می شود چون با قرار دادن قرص دستمال نرم شده و تقریبا از بین میرود. فشردن فلاش احتمال اینکه دستمال از به بیرون از لوله برود افزایش می دهد و قطعا گرفتگی باز خواهد شد. اگر این اتفاق نیفتاد یا اینکه آب دوباره بالا آمد، سراغ مرحله بعدی بروید.

5- استفاده از تلمبه لوله بازکن

5 تا 10 دفعه تلمبه را بالا و پایین کنید. به آرامی تلمبه را بالا و پایین کنید تا فشار آب باعث رفع گرفتگی شود. این کار در بیشتر موارد باعث رفع گرفتگی می شود چون فشار آب به همراه فشار هوا، دستمال کاغذی را بسمت بیرون هل می دهد. پس از اینکار یکبار فلاش را فشار دهید تا دستشویی شسته شود و ببینید که آب تخلیه می شود یا خیر.

 6- استفاده از آویز لباس

یک آویز لباس فلزی آماده کنید و آن را با استفاده از انبر صاف کنید. سپس قسمت انتها یا ابتدای آن را شبیه به قلاب درست کنید. حالا قلاب را وارد لوله فاضلاب توالت کنید و سعی کنید آن را به دستمال کاغذی برسانید. تلاش کنید تا دستمال را به قلاب بچسبانید و آن را بیرون بکشید. در این مرحله باید از آویز بلند حداقل به متراژ 1 و نیم متر استفاده نمایید.

 7- صابون ماشین ظرفشویی

گرفتگی توالت با دستمال کاغذی در بیشتر موارد به سادگی رفع می شود. به عنوان مثال ریختن صابون ماشین ظرفشویی در توالت باعث می شود دستمال نرم شود و تجزیه گردد. این کار سبب می شود در مدت زمان کوتاهی دستمال از بین برود و با فشردن فلاش گرفتگی باز شود. اگر این اتفاق نیفتاد مرحله بعدی را انجام دهید.

علت گرفتگی چاه توالت ایرانی

قبل از هر چیز باید بدانید که گرفتگی توالت ایرانی به چه علتی رخ داده است.معمولا تمام چاه های توالت به یک شکل دچار گرفتگی می شوند، البته مشروط بر اینکه دلیل اصلی مسدود شدن لوله سیمان، افتادن اشیا و مواردی شبیه به اینها نباشدبه طور کلی دلایل گرفتگی چاه توالت عبارتند از:

 • موی بلند
 • رسوب
 • چربی
 • مدفوع
 • دستمال کاغذی
 • نوار بهداشتی
 • پلاستیک
 • اشیا
 • مصالح ساختمانی مثل قیر، سیمان، دوغاب و …

7 روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی

پس از توضیحات کامل در مورد گرفتگی توالت با مدفوع ، گرفتگی توالت با با دستمال کاغذی و … نوبت به آموزش ۱۰ روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی رسید.در این بخش تمامی آموزش هایی که با استفاده از آنها میتوانید در خانه دستشویی گرفته شده را باز کنید توضیح داده شده است. اگر با تمامی روش ها نتوانستید گرفتگی را باز کنید، به این معنی است که گرفتگی بسیار شدید است و باید از خدمات تخلیه چاه و استفاده نمایید.

۱. ریختن آب گرم داخل لوله

اولین و بهترین روش برای باز كردن چاه توالت ریختن آب گرم داخل لوله سرویس بهداشتی می باشد.برای اینکار ابتدا یک سطل نسبتا بزرگ آماده کنید و تمام آن را از آب گرم پر کنید. توجه داشته باشید که آب جوش نباشد، چون ریختن آب جوش درون توالت ایرانی امکان شکستن و یا ترک برداشتن کاسه را به همراه دارد. پس از آماده کردن سطل آب گرم، اگر آب چاه بالا نزده بهتر است آب گرم را با فشار داخل لوله بریزید. به این صورت که سطل را از ارتفاع ۳۰ الی۵۰ سانتی متری خالی کنید.اینکار را باید حداقل دو بار انجام بدید تا نتیجه آن را ببینید. اگر نتیجه ای نداشت بهتر است به سراغ روش بعدی بروید.

۲. مایع شوینده و آب گرم

مایع شوینده هر نوع مایعی میتواند باشد حتی مایع لباسشویی یا ظرفشویی!استفاده از مایع برای باز کردن لوله توالت به این دلیل است که لوله لیز شود و سبب رد شدن عامل انسداد از لوله گردد. برای انجام این روش ابتدا مقداری مایع شوینده درون لوله بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید. سپس مقداری آب گرم روی آن بریزید و دوباره چند دقیقه ای صبر کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.به احتمال زیاد اگر گرفتگی عادی و سخت نباشد، به راحتی باید باز شود.

۳. جوش شیرین و نمک

وقتی چاه دستشویی میگیرد یکی از بهترین روش ها استفاده از جوش شیرین و نمک است.این دو ماده قدرت بالایی در چربی زدایی و از بین بردن فاضلاب دارند و به همین دلیل است که اغلب گرفتگی ها را باز می کنند. برای استفاده از این راه حل شما نیاز به نصف استکان جوش شیرین و نصف استکان نمک دارید تا آنها را با هم ترکیب کنید و داخل لوله دستشویی بریزید.پس از ریختن آنها، یک ساعت الی دو ساعت صبر کنید و سپس داخل لوله آب بریزید تا مطمئن شوید گرفتگی باز شده یا نه!

۴. جوش شیرین و سرکه

گرفتگی چاه توالت را به راحتی میتوانید با جوش شیرین و سرکه که یک محلول خانگی بسیار قوی است باز کنید.اگر چاه توالت گرفته و آب چاه بالا زده میتوانید نصف استکان جوش شیرین را درون لوله بریزید و روی آن یک الی دو لیوان سرکه بریزید. اگر آب بالا آمد و کف کرد اصلا نگران نباشید به دلیل ترکیب این دو ماده می باشد که یک واکنش شیمیایی رخ داده و اصلا خطری ندارد و به لوله هم آسیبی نمیرساند.اگر آب چاه هم بالا نزده باشد میتوانید همان مقدار جوش شیرین و سرکه بریزید و پس از یک ساعت با ریختن آب توالت را بشویید تا مطمئن شوید گرفتگی رفع شده یا خیر.

۵. جوش شیرین، سرکه و نوشابه

اگر روش های قبلی عمل نکرد و حالا نمی دانید که برای باز شدن چاه دستشویی چه باید کرد میتوانید از این روش استفاده کنید. گرفتگی چاه توالت ایرانی به احتمال زیاد با این راه حل رفع خواهد شد.

ابتدا مواد زیر را آماده کنید:

 • نصف استکان جوش شیرین
 • دو لیوان سرکه
 • یک بطری نوشابه

حالا نوشابه رو داخل لوله بریزید بعد جوش شیرین و بعد از آن سرکه را درون لوله خالی کنید. با ریختن این سه ماده، واکنش شیمیایی رخ می دهد که امکان دارد آب کمی بالا بیاید، در این شرایط اصلا نگران نباشید.پس از گذشت یک الی دو ساعت، داخل توالت آب بریزید تا ببینید گرفتگی رفع شده یا نه.

۶. تلمبه لاستیکی مناسب توالت ایرانی

تلمبه دستشویی با دیگر تلمبه ها از نظر ساختار و ظاهر کمی متفاوت است. تلمبه دستشویی مناسب برای لوله توالت ساخته شده تا کارایی بهتری داشته باشد.قسمت لاستیکی تلمبه ای که در مورد آن صحبت می کنیم همانند تصویر است تا فشار بیشتری را وارد نماید و گرفتگی راحت تر باز شود. اگر گرفتگی چاه توالت با مدفوع یا دستمال کاغذی باشد با این ابزار به سادگی باز خواهد شد، البته باز هم مشروط به اینکه مسدود شدن لوله سخت و شدید نباشد.برای انجام تلمبه زنی ابتدا تلمبه را روی لوله قرار دهید و اگر آبی داخل کاسه نیست، مقداری آب روی آن بریزید تا تلمبه بهتر عمل نماید. سپس چندین بار آن را بالا و پایین کنید.پس از دقایقی به احتمال زیاد لوله باز خواهد شد.

۷. قلاب دست ساز با آویز لباس

اگر به دنبال جواب چگونه چاه دستشویی را باز کنیم هستید میتوانید از روش قلاب استفاده نمایید.این قلاب را باید خودتان با استفاده از آویز لباس درست کنید. به این صورت که یک آویز لباس آماده کنید و تمام خمیدگی های آن را صاف نمایید و فقط سر آویز را شبیه به قلاب درست کنید. سپس آن را وارد لوله کنید و لجن و آشغال هایی که در سیفون جمع شده و باعث مسدود شدن توالت شده اند را بیرون بکشید. در آخر مقداری آب بریزید تا همه چیز شسته شود. این روش یکی از بهترین راه های رفع گرفتگی توالت با چوب لباسی است.

نمایش بیشتر