اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

آیا بعد از جراحی زیبایی شکم میتوان باردار شد؟

بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

سوالی که ممکن است برای برخی از خانم ها پیش بیاید این است که آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟ در این مقاله ما به بررسی این موضوع و همچنین انجام عمل ابدومینوپلاستی بعد از بارداری خواهیم پرداخت.

بارداری |بازیابی |برنامه

آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

نکته مهمی که در همین ابتدا باید به آن توجه کرد این است: بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی امکان پذیر می باشد اما باید از تمامی عواقب آن آگاه باشید. قبل از اقدام به جراحی، برنامه زندگی خود را مشخص کنید و پزشک خود را از این تصمیم آگاه کنید. این باور که بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی خطرناک است و به سلامت مادر و جنین آسیب می رساند صحیح نمی باشد.

چند ماه بعد از عمل ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

حداقل 6 ماه تا یک سال باید از جراحی شما گذشته باشد تا بتوانید برای بارداری اقدام کنید. این فاصله زمانی برای ریکاوری و بهبودی کامل بدن است.

به طور کلی همه جراحان و پزشکان به خانم هایی که قصد بارداری در آینده را دارند توصیه می کنند که برای انجام عمل ابدومینوپلاستی عجله نکنند زیرا احتمال از بین رفتن اثر جراحی و بازگشت دوباره آن بسیار زیاد است.

در طی جراحی ابدومینوپلاستی عضله شکم جمع شده و پوست آویزان آن حذف می گردد. با رشد جنین عضلات و پوست شکم دوباره کشیده می شوند. اگرچه این تغییرات بعد از زایمان برای فردی که ابدومینوپلاستی انجام داده است خیلی کمتر نمایان می شود. بعد از جراحی، ماهیچه های شکمی همچنان قادر به انبساط و انقباض هستند.

فردی که ابدومینوپلاستی می کند و سپس باردار می شود پس از زایمان باید بیشتر مراقب اندام خود باشد. در اولین فرصت رژیم غذایی سالم و ورزش خود را آغاز کنید.

انجام عمل ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

بارداری تغییرات عمیقی بر بدن خانم ها ایجاد می کند. در هنگام رشد جنین تمام سیستم داخلی و خارجی بدن تغییر می کند و پس از زایمان مدت زمان زیادی لازم است تا بدن بهبود یابد و به حالت قبلی خود بازگردد. به طور کلی شیردهی بعد از زایمان به بدن در راستای بهبودی کمک می کند. اما در بعضی موارد خانم ها متوجه عدم بازگشت فرم بدن به حالت قبلی خود می شوند و احساس نیاز به عمل جراحی مجدد مانند ابدومینوپلاستی در آن ها بوجود می آید.

چند ماه بعد از بارداری عمل ابدومینوپلاستی را می توان انجام داد؟

اگر بعد از بارداری تصمیم به انجام ابدومینوپلاستی دارید باید 6 ماه تا یک سال از زایمان گذشته باشد.

توصیه پزشکی:

به طور کلی دوران بارداری عوارض خاص خود را دارد. حتما پزشک متخصص زنان و زایمان را از جراحی قبلی خود مطلع سازید. همزمان با جراح پلاستیک خود نیز مشورت کنید. در بعضی موارد اگر شکم مادر کوچکتر از حالت طبیعی باشد احساس نگرانی نکنید زیرا مشکلی ایجاد نمی شود و در رشد جنین اختلالی وارد نمی کند.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

احتمالا شما هم شنیده‌اید که بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی، بعد از زایمان و در واقع زمانی است که فرد دیگر قصد بارداری و فرزند‌آوری ندارد. اما این به آن معنا نیست که اگر شما عمل زیبایی شکم را انجام داده‌اید، دیگر نباید باردار شوید بلکه شرایط ‌ایده‌آل این است که عمل ابدومینوپلاستی بعد از بارداری انجام شود.

در هر صورت اگر این کار برای شما ممکن نبود، باز هم می‌توانید تا حدی به نتیجه‌ مطلوب خود از عمل ابدومینوپلاستی برسید. در این مطلب بررسی می‌کنیم که بارداری و زایمان چه تاثیری بر افرادی که عمل زیبایی شکم را انجام داده‌اند می‌گذارد.

تاثیر بارداری بر عمل ابدومینوپلاستی

در پاسخ به سوال اصلی که آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است یا نه باید بگوییم که بله کاملا ممکن است و هیچ مانعی بر سر راه شما برای بارداری و زایمان پس از عمل جراحی زیبایی شکم وجود ندارد چرا که طی انجام این عمل جراحی، هیچگونه آسیبی به شکم و یا رحم وارد نمی‌شود که باعث ممنوعیت و یا به خطر انداختن جنین در هنگام بارداری و زایمان شود.

به عبارت دیگر رشد جنین در شکم مادر بعد از عمل ابدومینوپلاستی هیچ فرقی با قبل از آن ندارد و همه چیز کاملا عادی و نرمال طی خواهد شد. با این حال، باز هم توصیه می‌شود که اگر قصد دارید که در آینده باردار شوید، فعلا عمل زیبایی شکم را انجام ندهید و آن را به بعد از زایمان آخرین فرزند خود و وقتی که دیگر قصد بارداری نداشتید موکول کنید.

دلیل این توصیه این نیست که عمل زیبایی شکم مشکلی در بارداری و یا زایمان برای مادر یا نوزاد ایجاد می‌کند بلکه کاملا بر عکس، این بارداری و زایمان است که بر نتیجه ابدومینوپلاستی اثر منفی می‌گذارد. برای بسیاری از زنان این مشکل پیش می‌آید که وقتی بعد از جراحی زیبایی شکم باردار می‌شوند و زایمان می‌کنند، شکم آن‌ها دوباره به حالت قبل از عمل برمی‌گردد به طوری که انگار اصلا هرگز این جراحی زیبایی را انجام نداده‌اند.

دلیل این تغییر این است که با رشد جنین در شکم مادر، پوست در ناحیه‌ شکم کشیده می‌شود تا با رشد جنین خود را هماهنگ کنند. علاوه بر آن، رشد جنین و بزرگ شدن شکم باعث کشیده شدن عضلات شکمی (همان سیکس پک معروف) می‌شود.

عضلات شکمی به وسیله‌ یک بافت همبند به همدیگر متصل شده‌اند و وقتی شما باردار می‌شوید و شکم شما بزرگ می‌شود، هورمون‌هایی که در زمان بارداری‌ ترشح می‌شوند باعث افزایش انعطاف‌پذیری این بافت خواهد شد.

در نتیجه فاصله‌ بین این عضلات از هم بیشتر می‌شود و بین دو نیمه‌ آن یک شکاف ایجاد خواهد شد. این شکاف تا حدی طبیعی است و ممکن است بعد از زایمان به حالت عادی برگردد اما در برخی از افراد، این شکاف آنقدر بزرگ می‌شود که بعد از زایمان دیگر جمع نمی‌شود و شکم حالت چاق و بزرگ خود را حفظ می‌کند. در واقع یکی از کار‌هایی که در عمل ابدومینوپلاستی انجام می‌شود، جمع کردن و نزدیک کردن همین عضلات شکمی است. این کار در کنار برداشتن چربی و پوست اضافه باعث می‌شود تا شکم شما کاملا متناسب و ‌ایده‌آل به نظر برسد.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی باعث چاق شدن شکم می شود؟

اگر چه پزشکان با اطمینان کامل تضمین می‌کنند که عمل زیبایی شکم هیچ تاثیر منفی بر سلامت جنین و مادر در هنگام حاملگی و زایمان نخواهد گذاشت اما از طرف دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که زایمان باعث چاق شدن دوباره‌ شکم نخواهد شد. جالب است بدانید بسیاری از زنانی که بعد از جراحی زیبایی شکم باردار می‌شوند، وقتی تغییرات بدن خود را با دیگر زنان بارداری که قبلا ابدومینوپلاستی انجام نداده‌اند مقایسه می‌کنند، متوجه می‌شوند که شکم آن‌ها نسبت به دیگران دیر‌تر بزرگ می‌شود.

این امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. دلیل این پدیده این است که در عمل زیبایی شکم، عضلات شکمی جمع‌تر می‌شوند و به همین دلیل نسبت به افرادی که عضلات شکم آن‌ها از هم فاصله دارد، دیر‌تر از هم فاصله گرفته و در نتیجه شکم دیر‌تر بزرگ می‌شود. این تغییرات هیچ تاثیر منفی بر جنین یا مادر نخواهند گذاشت. اینکه بارداری چه تاثیری بر بدن شما خواهد گذاشت به مسائل گوناگونی بستگی دارد. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

  1. در چه سنی باردار می‌شوید؟
  2. انعطاف‌پذیری و خاصیت کشسانی پوست شما تا چه حد است؟
  3. وزن شما حین بارداری تا چه حد افزایش می‌یابد؟
  4. از نظر ژنتیکی پوست و بدن شما در چه وضع است؟

آیا ممکن است بعد از زایمان دوباره عمل ابدومینوپلاستی را انجام داد؟

مطالعات نشان داده است که حدود یک سوم از زنان بعد از زایمان دچار دیازتاسیس ‌رکتی یا همان فاصله گرفتن عضلات شکمی بر اثر حاملگی و زایمان می‌شوند. اینکه شما هم جزء این زنان هستید یا نه تا حد زیادی به ژنتیک شما بستگی دارد. دیگر عواملی که بر شانس ابتلای شما به این عارضه تاثیر‌گذار هستند این است که چقدر بر روی عضلات شکمی خود کار کرده‌اید و آن‌ها را قبل از بارداری قوی ساخته‌اید.

هر چه عضلات قوی‌تر باشند احتمال فاصله گرفتن آن‌ها پس از زایمان کمتر است. البته در شرایطی که دو قلو داشته باشید، طبیعتا شکم شما بزرگ‌تر از بارداری عادی خواهد بود و حتی عضلات قوی هم نمی‌توانند مانع دیازتاسیس رکتی شوند. بنابراین بسیاری از زنان به فکر عمل ابدومینوپلاستی پس از زایمان می‌ا‌فتند حتی اگر یکبار این عمل را قبل از بارداری انجام داده باشند.

خوب است بدانید که برای انجام دوباره‌ جراحی زیبایی شکم، محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید یکبار دیگر آن را تکرار کنید تا دوباره از شکم کوچک و‌ ایده‌آل خود لذت ببرید. البته خوب است که برای انجام عمل دوم، حتما از این موضوع که دیگر قصد بارداری و زایمان را ندارید کسب اطمینان کنید چرا که کاملا محتمل است که با یک زایمان دیگر، دوباره نتایج عمل شما تحت تاثیر قرار بگیرد و از بین برود.

چند وقت بعد از ابدومینوپلاستی بارداری ممکن است؟

عمل زیبایی شکم با ایجاد برش‌هایی روی شکم همراه است تا به وسیله‌ آن‌ها بتواند چربی و پوست اضافه را خارج کند و عضلات شکمی را شکل دهد. طبیعتا بدن برای ترمیم آثار عمل جراحی نیاز به زمان دارد.

به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر قصد دارید بعد از انجام ابدومینوپلاستی باردار شوید، صبر کنید تا این آثار به طور کامل بهبود یابند و بدن شما به حالت عادی خود برگردد. زمان لازم برای ترمیم کامل بدن از عمل جراحی زیبایی شکم حدود ۶ ماه است.

چند وقت بعد از زایمان می شود ابدومینوپلاستی انجام داد؟

اگر شما جزء افرادی هستید که قبلا یکبار عمل زیبایی شکم را انجام داده‌اید ولی حالا با پشت سر گذاشتن دوران بارداری و زایمان، دوباره شکم شما به حالت قبل از عمل برگشته است، احتمالا قصد دارید که یکبار دیگر عمل ابدومینوپلاستی را تکرار کنید. اما برای انجام عمل مجدد نباید عجله کنید و باید صبر کنید تا بدن شما به طور کامل خود را بازیابی کند. متخصصین توصیه می‌کنند که زمان ‌ایده‌آل برای انجام عمل زیبایی شکم حدود ۶ تا ۱۲ ماه بعد از تولد فرزند است.

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شد-البطن/

نمایش بیشتر