اقتصادیکسب و کار ایرانی

طرز ساخت استخر باغ

آب بندی استخر

طراحی  در ساخت استخر موجب دستیابی به استخر مدنظر با کم ترین هزینه می‌شود. کنترل هزینه در مرحله طراحی بسیار کم هزینه‌تر از زمانی است که در مرحله اجرا، در خصوص جزئیات تصمیم‌گیری شود. فضایی که می‌خواهید استخر در آنجا ساخته شود را انتخاب کرده و ابعاد و شکل استخر را هم انتخاب کنید. انتخاب جایی که در معرض نور خورشید باشد، گزینه‌ای هوشمندانه است چرا که می‌تواند هزینه‌های مربوط به گرم شدن آب را کاهش دهد. شکل ساده و کلاسیکی دارد و این نوع استخر باعث می‌شود بتوان از فضا موجود حداکثر استفاده را نمود. بنابراین اگر فضای کمی دارید این نوع استخر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آسان |آشنایی |استاندارد

در کنار بهره‌مندی از طبیعت و هوای تازه و فضای بیشتر، یکی از امکاناتی که داشتن چنین فضایی به ما می‌دهد امکان داشتن استخر و جکوزی است. امکان ساخت سریع استخر خانگی در باغ شخصی، شما را از رفتن به استخرهای عمومی بی‌نیاز کرده و در وقت و هزینه‌تان صرفه جویی می‌کند. در این مقاله از وبلاگ آدرس سعی شده که به شکل فشرده و مفید مراحل طراحی و آماده کردن استخر در باغ برای علاقه مندان تشریح شود.

بعد از حفاری محل استخر و اتمام عملیات گودبرداری ، در مرحله بعدی خاک را جهت ادامه عملیات عمرانی تسطیح نموده و عملیات کف سازی استخر آغاز میشود . این عملیات شامل تسطیح کف استخر به همراه کمپکت کردن شن و خاک کف استخر است که باید توسط دستگاه های کمپکت انجام شود . برای اخذ نتیجه بهتر میتوان از یک لایه ضخیم شن و ماسه بادی جهت کنترل شیب بندی استفاده نمود .

هزینه ساخت استخر چقدر است؟

قبل از هر چیز و قبل از آشنایی با نحوه ساخت استخر باید هزینه ساخت استخر، نوع آن، مکان احداث استخر و ابعاد آن تعیین شود. اگر به دنبال ساخت استخر پیش ساخته فایبر گلاس هستید بهتر است بدانید که این پوشش نوعی کامپوزیت است که دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد. همچنین نسبت به احداث استخرهای بتنی زودتر به بهره برداری می رسد و نصب سریع تری دارد. سطح داخلی و دیواره های این استخر ها کاملاً صاف و عاری از هر گونه زبری است بنابراین برای شنا بسیار مناسب می باشد.

تنها می توانندآلودگی هایی مانند آوار و گرد و غبار و اجسام ریزی که با چشم دیده نمی شود، را از بین می برد. اما برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی آب، مانند باکتری، جلبک باید از ضدعفونی کننده استخر استفاده شود. کلر، برم و PHMB سه ماده ضدعفونی کننده ای است که برای ضدعفونی کردن آب استخر می توان از آن استفاده کرد.

اگر با این ویژگی ها استخر نصب شده داخل زمین می خواهید که موقتا کاربرد داشته باشد، سری وینیلی را در نظر بگیرید و در آخر اگر استخری بزرگتر و دائمی می خواهید بهتر است استخر فایبر گلاسی و بتونی را در ارجحیت خود قرار دهید. هر سه نوع از دستگاه تصفیه زمانی که درست نصب و حفظ شوند، به خوبی کار می کنند. یک سازنده مجرب استخر، به شما برای انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب کمک خواهد کرد.

برای تعمیر ترک‌های کوچک داخل ترک را کمی خالی کنید و بعد با استفاده از بتونه استخر آن را پر کنید. در صورتی که ترک ها بزرگ بود بهتر از ا تعمیرکاران استخر کمک بگیرید. زمانی که کلر به آب اضافه می‌شود، واکنش می‌دهد و باعث تولید مواد شیمیایی دیگر می‌شود.

این ماده معمولاً باید بعد از فرآیند فیلتر کردن به آب اضافه شود. توجه داشته باشید که کلر باید با کمک یک فیدر شیمیایی به آب اضافه شود، چرا که در غیر این صورت به صورت مساوی در آب استخر توزیع نمی‌شود. عمق زیادی ایجاد نکنیداگر چه برای پایداری استخرهای شنا نیاز به کمی عمق داریم، اما توصیه می‌کنیم این عمق بیشتر از ۱.۸ متر نشود.

ساخت استخر در ویلا

اگر در فکر ساخت استخر برای خانه یا ویلای خود هستید می توانید نکاتی را که در این پست بیان می شود را با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید استخر خود را به بهترین شکل طراحی کنید. در کنار این همه مزیت که برای استخرهای بتونی وجود دارد مشکلاتی نیز است مانند قیمت بالای نگهداری استخر بتونی. این مدل استخر ها بسیار مناسب هستند بدلیل اینکه قیمت پایین دارند و به راحتی نصب می شوند.

در اولین مرحله از فاز اجرایی، منطقه موردنظر برای ساخت استخر را خاک‌برداری می‌کنند. سپس کف استخر را صاف کرده و برای ایجاد قسمت‌های کم‌عمق و عمیق، آن را شیب‌بندی و بتن‌ریزی می‌کنند. بعد از آن باید کف و دیواره استخر را با میلگرد به صورت شبکه‌ای آرماتوربندی کرد. استخرهای روباز در فضای باز مانند باغ و حیاط ویلا، تراس یا پشت‌بام ساخته می‌شوند و برای آفتاب گرفتن در تابستان بسیار مناسبند.

نکته ی حائز اهمیت در این گام از انجام و ساخت استخر کشاورزی این بوده که امامی مراحل سیمانکاری استخر میبایست به چسب بتن و چسب سیمان صورت بگیرد در واقع وجود این دو از لازمه های انجام کار محسوب می گردد. گام بعدی استفاده از تور مرغی یا رابیتس به منظور جلوگیری از ترک خوردگی و تثبیت سیمان است.

بهتر است برای مقاومت بیشتر توری ها به میخ های فولادی زیر کار نیز چسبیده شوند. بصورت خلاصه می توان گفت مراحل ساخت استخر شنا به 1) انتخاب نوع سازه (بتنی ، فایبرگلاس و…) 2) بررسی محل اجرا 3) گودبرداری 4) آرماتوربندی 5) لوله کشی استخر 6) بتن ریزی 7) نصب کاشی 8) راه اندازی سیستم تصفیه تقسیم می گردد.

موضوع دیگری که بسیاری از افراد با استخرهای ساخته شده روی زمین مشکل دارند این است که جذاب نیستند می توانید آن را روی سطح چمنی یا بتونی نصب کنید بدون اینکه به زیبایی آن محیط اضافه شود. این مدل استخرها برای شناگران حرفه ای مناسب نیستند چون که مانند استخرهای ساخته شده داخل زمین عمیق نیستند همچنین در سایز و شکل استخر ساخته شده در زمین ساخته نخواهند شد. در ادامه فرآیند ساخت استخر لوله های تصفیه و گرمایش نصب می شود.

جنس فایبر گلاس بسیار محبوب چون از نظر هزینه و قیمت مقرون به صرفه و نسبت به اجناس دیگر ارزان تر می باشد جنس فلزی بیشتر برای استخر های کوچک استفاده می شود و جنسی است که کمتر مورد استفاده عموم قرار می گیرد. در این مرحله از ساخت استخر کف استخر توسط دستگاه کامپکت فشرده سازی می شود و کف سازی انجام می گردد. این مرحله بسیار حائز اهمیت است زیرا در صورت وجود هرگونه ایراد در این مرحله تخلیه آب استخر در آینده دچار مشکل خواهد شد.

پس از بررسی همه موارد و عدم عیب و ایرادی می‌توان از استخر استفاده کرد. در قدم بعدی باید فضایی را که می‌توانید به این کار اختصاص دهید، به طور دقیق مشخص کنید و ابعاد استخر را نیز محاسبه کنید. بهتر است محلی را به استخر اختصاص دهید که آفتاب‌گیر خوبی داشته باشد. برای اینکه بتوانید هزینه‌های گرم شدن آب را کاهش دهید، هوشمندانه است که مکانی را در نظر بگیرید که بیشترین تابش نور خورشید را جذب کند. باید مد نظر داشت که در اطراف محل استخر ویلایی، درختانی با ریشه‌های زیاد وجود نداشته باشد.

و برخی از آنها ریزتر هستند و به عناصر دیگر مانند پاسیو و آشپزخانه های فضای باز بخشی از چشم انداز را می دهند. مهم‌ترین دلیلی که شما را به ساخت استخر ترغیب می‌کند،بهبود وضعیت سلامتی و فیزیکی بدن است. شنا کردن می‌تواند ضربان قلب شما را منظم کند، عضلات را تقویت کند و گردش قلب و عروق بسیار مناسب است.

دستگاه تصفیه آب بهترین دستگاهی می باشد که برای تصفیه آب استخر استفاده می شود، بهتر است چنین دستگاهی سرعت عمل پایینی داشته باشد و همچنین از بازدهی بالایی برخوردار باشد. قبل از آن که مراحل سفت کاری استخر به پایان برسد بایستی لوله های گرمایش و تصفیه آب حتما به کار برده شود. سپس در فاز طراحی استخر بایستی حتما ابعاد زمین و آنگاه سلیقه ی کارفرما در نظر گرفته شود تا مدل استخر مشخص گردد.

ساخت استخر سر پوشیده

این در حالی است که در استخر های سرپوشیده و در پارک های آبی سرپوشیده سیستم های سرمایش و گرمایش مناسب باید برای استخر انتخاب گردد و در موتورخانه استخر قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت اجمالی با انواع استخرها و نحوه طراحی و ساخت آنها و همچنین انواع تجهیزات جکوزی و تجهیزات سونا آشنا سازیم تا قبل از اقدام به ساخت استخر، دید بهتر و واضح‌تری به این مقوله داشته باشید. در فرآیند ساخت استخر خانگی، در نظر گرفتن بهترین زمان اهمیت زیادی دارد. به چند دلیل بهتر است که اولین مراحل اجرایی را قبل از عید نوروز انجام دهید و سایر کارها به بعد از عید موکول شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ساخت استخر های خانگی و چندوچون آن می توانید به وبسایت گروه مهندسی آبی دریا مراجعه کنید. روکش کاری و اندودکاری استخر مانع از رشد باکتری و جلبک در کف و جداره آن می شود و تمیز نمودن استخر را آسان تر می کند. بنابراین در ساخت استخر نه تنها توجه به تاسیسات و نحوه نصب آن ها حائز اهمیت است، بلکه شکل ظاهری آن نیز مورد توجه قرار می گیرد.

حفاری استخر یکی از مهمترین قسمتهای ساخت استخر است ، زیرا نصب صحیح سایر اجزای استخر به عملکرد مناسب آن بستگی دارد. برای مکان یابی حوضچه ، باید بهترین مکان را برای انجام این کار با در نظر گرفتن همه شرایط انتخاب کنید. باید فکر کنید که ساخت استخر باعث از بین رفتن سایر قسمت های فضای بیرونی شما نمی شود.

آسان |آشنایی |استاندارد

معمولاً توجه به شرایط مناسب ساخت باغچه‌ها برای کاشت گیاهان در اطراف استخر بسیار اهمیت دارد. اگر از دیدگاه تجاری بخواهیم به طراحی استخر ویلا نگاه کنیم باید گفت وجود استخر در یک ویلا، چه به صورت رو باز و چه به صورت سرپوشیده، تاثیر زیادی بر مشتریان خرید ویلا در شمال خواهد داشت.

دلیل آن هم تغییر سبک زندگی و رفاه بیشتر هنگام زندگی در ویلا می‌باشد. همانند هر پروژه ساختمانی دیگری، طراحی استخر هم برای ابتدای کار نیاز به نقشه و نحوه معماری دارد. قبل از اینکه شروع به ساخت استخر کنید باید ساختمان را بازرسی نمایید که از نظر موقعیت مکانی و جغرافیایی، پتانسیل ساخت استخر را داشته باشد. ساخت استخر کشاورزی به علت ابعاد بزرگی که دارند پرهزینه خواهد بود.

سقف متحرک برای ویلا یک عامل مناسب است که می‌تواند نمای استخر را زیباتر کند. تفاوتی نمی‌کند که ساختمان ویلا بزرگتر باشد یا کوچک‌تر؛ آنچه اهمیت دارد این است که استخر در فضای باز به زیباترین شکل اجرا شود. همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید یک استخر خانوادگی به صورت چند قسمتی با سنگ‌های دکوراتیو، تزئین شده و یک محیط شاد را برای تفریحات آبی فراهم کرده است.

تیم مهندسین استخرچی در ساخت انواع استخر از جمله استخر کشاورزی فعالیت دارد. جهت سفارش و یا مشاوره در این زمینه با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. حوضچه نباید زیر سیم تلفن یا سیم برق باشد ، یا کابل های برق نباید مستقیماً روی خطوط ناودان دفن شده باشند.

شما یک استخر تکمیل شده را می بینید اما همین استخر از نکات و ریزه کاری های بسیار مهمی برخوردار است که فقط از یک متخصص بر می آید. ساخت استخرهای درون زمین به این گونه است که با حفر و گودبرداری شروع می شود تا کاسه ی آن کاملا در درون زمین قرار بگیرید. در باغ ویلاها موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد مثل آبنما، دیوارسبز، ساخت آلاچیق در کرج و… که باعث زیبایی هرچه بیشتر محوطه می شوند اما ساخت استخر در کرج بر دیگر موارد برتری دارد.

بسیار پیشرفته و مدرن فعالیت می کند و در سال های اخیر ساخت استخر را به طور پیشرفته و زیبا در بسیاری از باغ ویلا ها اجرا نموده است. قیمت ساخت استخر در کرج به موارد زیادی بستگی دارد که با توجه به نیازی که دارید و مکان مورد استفاده این قیمت تغییر میکند. در نهایت اگر بخواهید استخر را نورپردازی کنید، این هزینه را نیز باید به هزینه ساخت استخر اضافه کنید.

استفاده از چوب نه تنها به صرفه‌تر است بلکه عایق‌کاری کمتری دارد. از دیگر روش‌هایی که می‌توان کم کردن هزینه ساخت استخر استفاده کرده، ساخت استخر وینیل است. عدم نفوذ آب از مهم‌ترین ویژگی‌های آسترهای وینیل در عین ارزان بودن هستند. تنها مشکل این نوع استخر، فرسودگی آن‌ها است، که شما را مجبور می‌کند به صورت مداوم آستر را تعویض کنید. ساخت استخر خانگی با ساخت استخر عمومی بسیار تفاوت دارد، در نتیجه ابعاد متفاوتی هم دارند.

سیستم گردش و فیلتر آب

برای نصب و راه‌اندازی سیستم‌های گردش و فیلتر آب باید یک متخصص لوله کشی استخدام کنید. بعد از کندن و درجه‌بندی زمین، باید دیواره‌های استخر تشکیل شوند. برای این کار باید با کمک میلگردهای فلزی و تخته چوب قاب‌هایی برای دیواره ساخته شود. علاوه بر اعطای مجوز برای ساخت استخر، مسئول ساخت و ساز باید مشخصات دقیق استخر را نیز برای شما توضیح دهد. امیدواریم با خواندن این مطلب با داده‌های کاملی به سراغ ساخت استخر در باغ بروید. در ساخت استخر کشاورزی باید مجوزهای قانونی از سازمان و ادارات کشاورزی و منابع طبیعی اخذ شود .

1- در نظر گرفتن موانعی مانند حصار بزرگ، دیوار باغ یا بخشی از ساختمان اصلی که همانند یک بادشکن طبیعی عمل می‌کند یک مزیت برای استخرویلا یا استخر باغ به حساب می آید. به‌ نحوی که با کاهش جریان هوا بر روی کاسه استخر باغ نرخ تبخیر آب و اتلاف حرارت آن به میزان زیادی کاهش می‌یابد. بهتر است جانمایی کاسه استخر باغ به گونه‌ای انجام شود که مسیر جریان باد به سمت استخر ویلا توسط یک سازه محدود شود.

همچنین در شرایطی که این امر امکانپذیر نباشد میتوان از سقف استخر روباز استفاده کرد. تعیین بودجه از دیگر مواردی است که حتما باید قبل از شروع ساخت استخر به آن توجه کنید. اما میتوانیم از روش های کم هزینه تری هم استفاده کنیم، طور مثال به جای استفاده از قالب و هزینه های آرماتور بندی میتوان دیوار ها و کف را از بلوک سیمانی ساخت و داخل آن را با ملات پر کرد تا هزینه اش کمتر شود.

در هر صورت برای جلوگیری از نشتی و فرسودگی دیواره‌های استخرها، این مرحله ضروری است. برای ساخت و اجرا استخر در باغ، استخرهای بتنی و فایبرگلاس بهترین انتخاب می باشند. این نوع استخرها به دلیل استحکامی که دارند، برای ساخت استخر در کرج از محبوبیت بالایی برخوردارند.

این روش آب بندی برای استخر های کشاورزی مناسب است و نمی توان از ان به عنوان آب بندی استخرهای شنا استفاده کرد. از آن جا که بستر این آب بندی یک بستر کاملا خاکی و یا شفته آهک می باشد، دارای هزینه ی کم و به صرفه است و میتوان از آن به عنوان بستر مناسب آب بندی برای استخر های بزرگ پروش ماهی و یا مخازن آب کشاورزی استفاده کرد.

ابعاد استاندارد استخر خانگی از استخر شنا عمومی بسیار کوچک‌تر است. همانطور که گفتیم ابعاد ثابتی وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به طرح و شکلی و همچنین فضایی که قصد دارید در آن‌جا استخر را احداث کنید، ابعاد را نعیین کنید. پس از خشک شدن کف و دیواره استخر، نوبت به آب‌بندی یا همان عایق‌بندی آن می‌رسد. برای ساخت استخر با ترکیب سیمان سفید، چسب بتن و پودر سنگ، ملاتی می‌سازند که استخر را عایق‌بندی می‌کند.

آسترهای وینیل برای استخرهای شنا در واقع ورق های مسطح و بزرگی هستند که به شکل یک پایه هستند تا متناسب با خطوط استخر تمام شده باشند. آنها تقریباً مقرون به صرفه ترین و راحت ترین گزینه برای تکمیل حوض خانه هستند. نکته منفی این است که آنها زودتر از استخرهای بتونی و استخرهای فایبرگلاس پیش ساخته می پوسند.

در ایران نیز ساخت استخر آجری به دلیل در دسترس بودن آن بسیار محبوب است. بدین منظور از لایه‌های آجر در ترکیب با لایه‌هایی از میلگرد و بتن ریزی استفاده می‌شود. به منظور ایجاد عایق مناسب در برابر رطوبت و آب نیز به طور معمول از ایزوگام یا قیرگونی استفاده می‌کنند.

واتر استاپ ها باید بین شبکه دوم آرماتور کف و آرماتور دیوار جاگذاری شوند. علاوه بر ذخیره آب میتوان از آنها برای پرورش ماهی نیز از آن ها استفاده کرد. یکی برای استخر های داخل حیاط که به صورت شیروانی و سبک است که قطعا تهویه هوا هم در آن ها لحاظ شده است. همچنین سر باز بودن و سر پوشیده بودن استخر هم در هزینه آن تاثیر گذار است. و صدهامزیت دیگر….که هزینه های ساخت آن در مقابل این مزایا بسیار ناچیز هست .

آرماتور بندی استخر باید در کف و در بدنه آن به فاصله ۲۰ سانتی‌متری و عمودی قرار بگیرد. در این مرحله برای جدا کردن از هوایی که در بتن‌ها محبوس شده است، باید از یک ویبراتور استفاده کرد. در صورتی که این کار انجام نشود، باعث ضعیف شدن بتن و ریزش آن می‌شود. زمانی که بتن کف استخر را کامل گرفت، باید بلوک‌های سیمانی را روی آن قرار داد.

اجزایی که برای ساخت جکوزی استخری و فایبرگلاس استفاده می‌شود مشابه یک‌دیگر هستند و تنها تفاوت آن‌ها در مکان نصب است. بتنی می‌توان به هزینه زیاد، مدت زمان ساخت، نگه‌داری سخت و …اشاره کرد. هزینه تعمیر استخر با توجه به مراحلی که برای شستشو، ترمیم و استفاده از کیت‌های جدید انجام می‌شود، بستگی دارد.

تفاوتی ندارد استخر شما از چه نوعی است، تجهیزات و سیستم‌های هر دو استخر زمینی و سرپوشیده کاملاً یکسان هستند. همانطور که صاف بودن کف استخر اهمیت دارد به همان میزان صاف بودن دیوراه‌ها نیز مهم است. درباره طرح استخر خود به خوبی فکر کنید، تمایل دارید، استخر شما گرد باشد یا مستطیل؟ عمق و ارتفاع آن چقدر باشد؟ تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها را مشخص کنید.

نمایش بیشتر