اقتصادیکسب و کار ایرانی

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است؟

 از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است؟

همه ما می‌دانیم که کولر گازی از جمله بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع در محیط به حساب می‌آید؛ اما در صورت انتخاب نادرست این محصول، مزایای استفاده از آن بسیار کاهش می‌یابد. از نکات مهم در خرید کولرگازی باید به آن توجه کرد، ظرفیت کمپرسور دستگاه و متناسب بودن آن با محیط است. شاید برای شما سوال باشد که دانستن ظرفیت کولر گازی چه اهمیتی دارد؟ شما برای انتخاب و خرید کولر گازی، باید به نیازهای خودتان از قبیل متراژ محیط، میانگین دما در طول سال، نوع آب و هوا و غیره توجه کنید و در صورت نادیده‌ گرفتن این نکات، شما نمی‌توانید نتیجه ایده‌آلی از کولر گازی خود بگیرید.

در بین سیستم های تهویه مطبوعی که در بازار وجود دارد مثل سیستم‌های تهویه مطبوع تمام هوایی، سیستم‌های تهویه مطبوع هوا-آب، سیستم‌های تهویه مطبوع تمام آبی، سیستم‌های تهویه مطبوع تمام مبرد و …، کولرهای گازی جز محبوب ترین لوازم خانگی سرمایشی-گرمایشی برای منازل و سایر فضاها میباشد! از همین بابت میزان خرید کولر گازی چه به صورت حضوری و چه خرید اینترنتی کولر گازی، روز به روز بیشتر میشود. اگر شما هم قصد خرید دارید، پیشنهاد میکنیم که سریعتر اقدام به تهیه این محصول بکنید؛ اما قبل از آن حتما از قیمت کولر گازی و بهترین برندهای کولر مثل گری، کریر، جنرال، زانتی؛ مهمترین ظرفیت ها مثل کولر گازی ۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰ و همچنین با انواع آن مثل کولر گازی اینورتر و دور ثابت آشنا بشین.

راه‌های تشخیص چند هزار بودن کولر گازی

مطمئناً شما هم در زمان خرید لوازم خانگی مانند کولر، یخچال و غیره، با اعدادی روبه‌رو شده‌اید که در کنار نام دستگاه قرار گرفته است؛ اما این اعداد چه اطلاعاتی را در اختیار ما می‌گذارند؟ ظرفیت یا چند هزار بودن کولر گازی، در واقع میزان سرمادهی دستگاه نسبت به متراژ محیط را به ما نشان می‌دهد و در صورت توجه به این اعداد، می‌توانید مناسب‌ترین نوع کولر گازی را نسبت به متراژ محیط خود، انتخاب کرده و خریداری نمایید. با اینکه چند هزار بودن کولر گازی در زمان خرید به اطلاع شما می‌رسد، با این حال شما می‌توانید با استفاده از دو روش زیر، ظرفیت دستگاه را تشخیص دهید؛ این روش‌ها به شرح زیر هستند:

تشخیص ظرفیت کولر گازی با خواندن پلاک روی دستگاه

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است؟ ساده‌ترین روش برای تشخیص این امر، خواندن اطلاعات از روی پلاک کولر گازی است. برای این منظور لازم است شما کندانسور دستگاه و بدنه آن را به طور کامل بررسی کنید تا بتوانید بتوانید پلاک را پیدا کنید. روی این پلاک، اطلاعات کاملی از کولر گازی شما نوشته شده است؛ این اطلاعات شامل مواردی از جمله مدل دستگاه، نوع برق مصرفی، ظرفیت کمپرسور و غیره می‌شود.

برای تشخیص چند هزار بودن کولر گازی، کافی است شما روی پلاک دستگاه به دنبال کلماتی از قبیل capacity، cooling capacity یا heating capacity باشید و بعد از پیدا کردن آن، می‌بینید که مقابل این کلمات، یک عدد نوشته شده است که این عدد، همان ظرفیت کولر گازی است. واحد ظرفیت دستگاه، BTU است؛ بنابراین در جلوی عدد مورد نظر، باید این واحد نوشته شده باشد. البته در برخی مدل‌های کولر گازی در کنار عدد ظرفیت، واحد W یا KW نوشته شده است؛ شما برای تبدیل این واحد به BTU می‌توانید از روش زیر عمل نمایید:

  • ابتدایی‌ترین نکته‌ای که در این رابطه باید بدانید، این است که هر هزار واحد W برابر با یک واحد KW است؛ پس برای راحت‌تر شدن محاسبات ظرفیت کولر گازی برحسب BTU، شما باید اول عددی که برحسب W نوشته شده را به KW تبدیل کنید.
  • در مرحله بعدی، عدد ظرفیت بدست آمده برحسب KW را در 14/3412 ضرب کنید؛ عدد نهایی، ظرفیت کولر گازی بر اساس BTU است.

تشخیص چند هزار بودن کولر گازی با محاسبه قطر لوله‌های رفت و برگشتی مبرد

گاهی اوقات ممکن است کاربران نتوانند اطلاعات مربوطه را از روی پلاک دستگاه بخوانند؛ در این شرایط شما می‌توانید با محاسبه لوله‌های مبرد رفت و برگشت، چند هزار بودن کولر گازی را تشخیص دهید. بدین منظور، در اولین مرحله باید متوجه باشید که آیا کولر گازی شما مجهز به اینورتر است یا خیر؛ زیرا اندازه لوله‌های کولر گازی مجهز به اینورتر با نوع معمولی، متفاوت خواهد بود.

 تشخیص چند هزار بودن کولر گازی با محاسبه قطر لوله‌های رفت و برگشتی مبرد

در مرحله بعدی، قطر لوله‌ها را به میلی‌متر اندازه‌گیری کرده و تمامی اندازه‌ها را یادداشت کنید؛ سپس با تطابق اطلاعات بدست آمده با جدول زیر، به سادگی می‌توانید ظرفیت کمپرسور دستگاه خود را تشخیص دهید.

قطر لوله برگشت قطر لوله رفت قطر لوله برگشت (اینورتر) قطر لوله رفت (اینورتر) ظرفیت
10 6 10 6 9000
12 6 12 6 12000
16 10 16 6 18000
16 10 16 6 24000
16 10 16 10 30000
20 10 20 10 34000

کولرهای گازی با ظرفیت 12هزار، برای محیط‌هایی با مساحت 20 تا 30 متر مربع مناسب هستند؛ در صورتی که اندازه محیط بین 30 تا 45 متر مربع باشد، بهتر است از کولرهایی با ظرفیت 18هزار استفاده شود. اما اگر فضای محیط، بین 45 تا 60 متر مربع بود، توصیه می‌شود کولر گازی انتخابی، ظرفیت 24هزار باشد؛ چنانچه فضا از 60 متر بزرگ‌تر بوده و بین 60 تا 75 متر مربع است، بهترین ظرفیت برای سرمایش محیط، 30هزار خواهد بود.

در بازار متنوع و پر رقابت سیستم های تهویه مطبوع به خصوص کولر های گازی، خرید کولر گازی 12000 یک گزینه ایده‌آل برای خانه‌های متوسط میباشد! اگر مصرف برق براتون مهم هست، جالبه بدونین که با توجه به آمار منتشر شده توسط موسسه تحقیقات انرژی ایران، اسپلیت 12000 می‌تواند تا 20% مصرف انرژی را در مقایسه با مدل‌های قدیمی‌تر کاهش دهد!  امروزه، برندهای معتبری مانند گری، تراست، هایسنس، کریر و …. کولرهای گازی با ظرفیت‌ 12000 تولید میکنند، که میتونین برای دیدن قیمت کولر گازی 12000، لیست محصولات فروشگاه سرماگرما رو چک بکنید.

مهم‌ترین عاملی که در زمان خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید

میزان ظرفیت دستگاه است؛ گاز مبرد دستگاه، اصلی‌ترین عاملی است که به کولر گازی در راستای اجرای وظیفه خود، کمک می‌کند؛ توجه به این نکته که توانایی کمپرسور برای فشرده‌سازی گاز مبرد و میزان مبرد استفاده شده در کولر گازی چقدر است، تأثیر مستقیمی روی عملکرد و راندمان محصول داشته و در صورتی که ظرفیت کمپرسور نسبت به متراژ محیط کمتر باشد، کولر گازی در تنظیمات دمای محیط با مشکل روبه‌رو خواهد شد. بنابراین شما باید به چند هزار بودن کولر گازی انتخابی خود توجه کنید تا متناسب با محیط مدنظر، بهترین انتخاب را داشته باشد.

در این مثاله، تلاش کردیم تا روش‌های تشخیص ظرفیت و چند هزار بودن کولر گازی را به شما آموزش دهیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که موفق به تشخیص ظرفیت کولر گازی خود نشدید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه در ارتباط بوده و سوالات خود را با ایشان در میان بگذارید.

نمایش بیشتر