اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

نصب ویندوز 11 روی سرفیس پرو 4

آموزش روش آپدیت یا نصب ویندوز 11 سرفیس برای دستگاه های Surface ناسازگار با Windows 11

این مطلب از تعمیر سرفیس سان سرویس برای آن مدل دستگاه‌های سرفیس است که از حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای Windows 11 پشتیبانی نمیکنند. لذا اگر دستگاه شما دارای پردازنده نسل 8 یا جدیدتر است، می‌بایست به مطلب دستگاه‌های سازگار در لینک زیر مراجعه نمائید (روی تصویر به صورت لینک بزنید):

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای Windows 11 به میزان بی‌سابقه‌ای بالاست. به طوریکه تقریبا نیمی از دستگاه های سرفیس دارای حداقل سیستم مورد نیاز آن نیستند که به صورت خلاصه می‌توان از نسل چیپست مجتمع SoC و یا پردازنده CPU به عنوان معیار استفاده کرد.
اگر دستگاه سرفیس شما داری CPU نسل 7 به قبل باشد از حداقل سیستم مورد نیاز ویندوز 11 پشتیبانی نمیکند و به اصطلاح با آن ناسازگار است.
اما اگر پردازنده آن نسل 8 به بعد باشد باشد کاملا با ویندوز 11 سازگار خواهد بود.

و مطلب پیش روز نیز مخصوص به دستگاه‌های سرفیسی است که دارای حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای Windows 11 باشند.

از قدیم‌الایّام مهمترین چالش پیش رو برای نصب یک ویندوز جدید روی کامپیوتری که از حداقل سیستم مورد نیاز آن سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کند، چالش واسط‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار یا Drivers بود. و در اینجا نیز به صورت واضحی اگر برای مثال شما یک دستگاه مدل Surface Pro 4 داشته باشید که حداقل مشخصات سخت‌افزاری برای اجرای Windows 11 را دارا نیست، شرکت Microsoft هم طبیعتا درایور های مناسب سرفیس پرو 4 برای ویندوز 11 را اصلا تولید نکرده است که به شما ارائه دهد…
بنابراین تصور نکنید که پس از نصب ویندوز 11 می‌توانید همچون ویندوز 10 از طریق برنامه Settings و آپدیت کردن آن، تمامی درایورهای مورد نیاز سرفیس پرو 4 برای ویندوز 11 را دریافت نمائید؛ چنین چیزی رخ نخواهد داد.

بر همین اساس، به هیچ وجه نباید برای استفاده از ویندوز 11 روی دستگاه‌های سرفیسی که با آن سازگار نیستند، از روش نصب کلی ویندوز 11 به جای ویندوز 10 استفاده کنید. بلکه روش صحیح، ارتقاء ویندوز 10 فعلی به ویندوز 11 خواهد بود.

آپدیت |اینتل |به روز رسانی

زیرا در یک حالت کلی، به هنگام استفاده از قابلیت Upgrade یا ارتقاء در اکوسیستم ویندوز، تمامی فایل‌ها و نرم‌افزارهای شما باقی مانده و هیچ کدام حذف نخواهند شد. برخلاف روش نصب کلی سیستم‌عامل، که طی آن تمامی فایل‌ها و نرم‌افزارها حذف می‌شوند.
بنابراین با در نظر گرفتن این نکته مهم که خب درایور نیز در اصل یک نوع نرم‌افزار است، حین ارتقاء در اکوسیستم ویندوز، حداقل آن دسته از درایورهایی که هم با Windows 10 هم با Windows 11 سازگار هستند، باقی مانده و از آنها بهره گرفته خواهد شد.
و خوشبختانه تعداد آنها نیز کم نبوده و تقریبا اکثر درایورهای ویندوز 10 با ویندوز 11 یکسان هستند (به نصب دستی درایورهای ویندوز 10 سرفیس خود روی ویندوز 11 نیز فکر نکنید زیرا در بسیاری موارد با خطا مواجه خواهید شد).
در نتیجه به جای نصب کلی ویندوز 11، روش‌های ارتقاء ویندوز 10 به ویندوز 11 را در ادامه ارائه خواهیم کرد.
اما پیش از آن، می‌بایست مانع بزرگی از سر راه برداشته شود.

روش دور زدن خطای محدودیت حداقل سیستم مورد نیاز ویندوز 11 در سرفیس

اگر دستگاه شما از آن گروه مدل‌های سرفیس باشد که دارای حداقل سخت افزار مورد نیاز برای اجرای Windows 10 نیست، با موردی همچون خطای زیر مواجه خواهید شد و نیاز به توصیه تیم تعمیرات دارید:

دور زدن و گذر کردن از این ارور بسیار ساده بوده و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد. کافیست فایل زیر را دریافت و اجرا نمائید. و تمام!

فایل را با کلیک راست روی آن با دسترسی Run as administrator اجرا کرده و پس از چند ثانیه منتظر بمانید تا خود نرم‌افزار بسته شود. حالا گویی دستگاه شما دارای حداقل سیستم مورد نیاز ویندوز 11 می‌باشد. پس از دور زدن این محدودیت ، به سراغ روش ارتقاء خواهیم رفت.

ارتقاء با استفاده از فایل نصبی Windows 11

از زمانیکه قابلیت ارتقاء یا Upgrade توسط شرکت مایکروسافت برای کاربران ویندوز معرفی شد، فایل نصبی ویندوز دیگر فقط برای نصب کلی و مجدد استفاده نشده و توسط آن حتی می‌توان صرفا به ارتقاء ویندوز فعلی روی کامپیوتر نیز پرداخت.
مجددا یادآوری می‌شود که ارتقاء با نصب مجدد تفاوت داشته و برخلاف نصب مجدد کلی که باعث حذف شدن تمامی فایل‌ها و نرم‌افزارهای حداقل موجود در درایو C می‌شود، اما ارتقاء یا Upgrade همراه با نگه داشتن تمامی نرم‌افزارها و فایل‌های شخصی خواهد بود.
فلذا شما می‌توانید با استفاده از فایل نصبی ویندوز، به جای نصب مجدد کلی فقط صرفا ویندوز فعلی کامپیوتر خود را ارتقا دهید.
به منظور داشتن فایل نصبی ویندوز 11 هم می‌توانید فایل Image آنرا در قالب ISO به صورت مستقیم از وبسایت رسمی Microsoft دریافت نمائید و هم می‌توانید توسط نرم‌افزار رسمی Windows 11 Media Creation Tool به ساخت یک دیسک DVD و یا حافظه USB فلش حاوی فایل‌های نصبی ویندوز 11 بپردازید.
برای دانلود ایمیج ویندوز 11 با فرمت ایزو به صورت مستقیم از وبسایت رسمی مایکروسافت به لینک زیر رفته و در قسمت Download Windows 11 Disk Image (ISO) پس از انتخاب Select Download روی Windows 11 (multi-edition ISO) دکمه Download را بزنید (روی تصویر به صورت لینک بزنید):

مزیت دانلود مستقیم فایل نصبی از وبسایت رسمی مایکروسافت در مقایسه با استفاده از نرم‌‎افزار Windows 11 Media Creation Tool بدین صورت توضیح داده می‌شود که به هنگام دریافت مستقیم فایل از وبسایت مایکروسافت، شما می‌توانید از نرم‌افزارهای شخص ثالث مدیریت دانلود همچون IDM نیز برای تسهیل و تسریع امر دریافت، بهره ببرید.

اما چنانچه می‌خواهید یک دیسک DVD و یا حافظه USB فلش قابل بوت شدن یا Bootable از فایل‌های نصبی ویندوز 11 داشته باشید، می‌توانید از طریق لینک زیر نرم‌افزار رسمی Windows 11 Media Creation Tool را دانلود و نصب نمائید و توسط آن امور مذکور را به انجام برسانید:

در هرحال، چه فایل را از وبسایت مایکروسافت دانلود کنید و چه از نرم‌افزار Windows 11 Media Creation Tool استفاده کنید، در نهایت یک فایل Image با قالب ISO یکسان خواهید داشت و یا یک دیسک DVD و یا یک حافظه USB فلش حاوی فایل‌های نصبی.

هر سه این موارد برای ارتقاء یکسان هستند.

روی فایل ISO کلیک راست کرده و گزینه Mount را انتخاب نمائید، و یا دیسک DVD و حافظه USB فلش را به دستگاه متصل کنید.
در نهایت با باز کردن موارد فوق، فایل setup را با دسترسی Run as administrator اجرا نمائید.

ممکن است در چنین حالتی این پرسش برای شما به وجود آید که چگونه می‌توان دستگاه سرفیس را از روی دیسک DVD و یا USB فلش بالا آورده یا Boot نمود.

در پاسخ به این پرسش باید بگوئیم که شما به منظور ارتقاء Windows 10 به Windows 11 روی سرفیس خود هیچ نیازی به انجام اینکار ندارید؛ زیرا فقط زمانی نیاز به بوت کردن دستگاه از روی دیسک DVD و یا USB فلش حاوی فایل‌های نصبی Windows 11 خواهید داشت که قصد داشته باشید به صورت کلی به نصب مجدد سیستم‌عامل بپردازید نه اینکه ویندوز فعلی خود را صرفا ارتقاء دهید.

و در اینجا نیز چندین بار تکرار شد که به هیچ وجه نباید از فایل نصبی ویندوز رایج دیگر لپ‌تاپ‌ها، به منظور نصب مجدد کلی سیستم‌عامل روی دستگاه‌های سرفیس استفاده نمائید.

بنابراین اگر قصد شما ارتقاء با استفاده از فایل نصبی ویندوز 11 باشد (که به جز این هم نباید باشد!) هیچ نیازی به Boot نمودن دستگاه از روی دیسک DVD و یا USB فلش حاوی فایل‎‌های نصبی ویندوز 11 نخواهید داشت.
به طوریکه با اجرای فایل setup مذکور در محیط سیستم‌عامل Windows 10 به صورت خودکار حالت ارتقاء و نه حالت نصب کلی Windows 11 انتخاب خواهد شد.

در نهایت به‌خاطر داشته باشید در صورتیکه با خطای زیر مواجه شدید، کافیست دکمه Accept را بزنید. این خطا به شما یادآور می‌شود که کامپیوتر شما همچنان دارای حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای ویندوز 11 نیست و شما با قبول این شرایط که ممکن است ویندوز 11 به خوبی روی دستگاه شما اجرا نشده و با مشکلاتی همراه باشد، به ادامه نصب می‌پردازید.

در حالت عادی، زمانیکه چنین خطایی به شما نشان داده می‌شود، دکمه Accept اصلا وجود نداشته و به کلی اجازه ادامه مراحل به کاربر داده نمی‌شود. اما به لطف ابزاری که پیش‌تر ارائه شد، پس از دور زدن حداقل سیستم مورد نیاز برای ویندوز 11 حالا شما می‌توانید روی دکمه Accept زده و مراحل را ادامه دهید.

بنابراین به یاد داشته باشید که اگر در کنار خطای زیر دکمه Accept برای شما وجود نداشته باشد، می‌بایست یکبار دیگر ابزار CPU Check Bypass را از بالا دانلود و اجرا نمائید؛ پس از اجرا همانطور که در تصاویر بالا نشان داده شده است، نوار رنگی باید به رنگ سبز باشد، نه بنفش.

همانطور که در ابتدا ذکر شد، روش‌های ارائه شده در این مطلب مربوط به آن گروه از دستگاه‌های Surface هستند که حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای Windows 11 را دارا نیستند. اگر دستگاه شما از پردازنده نسل 8 به بعد استفاده می‌کند ( همچون سرفیس پرو 6 ) می‌بایست به مراجعه نمائید.

دقت داشته باشید که همگی روش‌های ارائه شده در این مطلب کاملا رسمی و اصولی بوده و از طرف شرکت Microsoft دقیقا به همین ترتیب توصیه شده‌اند. فلذا هر روشی به جز روش‌های فوق‌الذکر، غیر اصولی دانسته شده و اگر دستگاه شما برند Surface است به هیچ وجه نباید از روشی به جز این روش‌ها، اقدام به نصب و یا ارتقاء به Windows 11 نمائید.
همچنین به یاد داشته باشید که پیش از اقدام برای آغاز ارتقا می‌بایست ابتدا توسط نرم‌افزاری که در بالا ارائه شده است، محدودیت حداقل سیستم مورد نیاز را دور بزنید.

در این مطلب جامع سعی شد تا تمامی جزئیات و موانع احتمالی روبروی کاربران بررسی شود؛ اما چنانچه با مطالعه کامل متن هنوز مشکلی در زمینه ارتقاء به ویندوز 11 دارید می‌توانید مشکل خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما و دیگر کاربران سرفیس نیوز به اشتراک بگذارید.

آیا ویندوز در سرفیس کار میکند؟ لیست محصولات قابل پشتیبانی

شرکت مایکروسافت به تازگی از ویندوز ۱۱ رونمایی کرده و حالا بسیاری از کاربران می‌خواهند بدانند این سیستم عامل روی آن‌ها کار می‌کند؟ در ادامه به این موضوع که ایا ویندوز ۱۱ در سرفیس کار می‌کند یا خیر، خواهیم پرداخت.

مایکروسافت تا به امروز محدودیت‌های سخت افزاری ویژه‌ای را برای اجرای ویندوز ۱۱ در دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته است که شاید مهم‌ترین آن‌ها استفاده از نسل جدید پردازنده‌های اینتل به همراه پشتیبانی از تراشه TPM است. البته مایکروسافت اعلام کرده که کاربران نیازی به نگرانی در مورد تراشه TPM ندارند و در آینده محدودیت‌های آن ممکن است برداشته شود. با این وجود سوال اصلی این است که آیا ویندوز ۱۱ در سرفیس های مختلف کار می‌کند یا صرفا این سیستم به برخی از مدل‌های این سری از دستگاه‌ها محدود است.

تا به امروز می‌دانیم که ویندوز ۱۱ روی کار می‌کند. مایکروسافت با انتشار یک ویدیوی رسمی نشان داده که رابط کاربری ویندوز ۱۱ چه تغییری در ایکس ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مایکروسافت از همین حالا نیز اعلام کرده که برخی از سرفیس‌های جدید نظیر قرار است از این پس با سیستم عامل پیشفرض ویندوز ۱۱ آماده عرضه باشند و به همین دلیل کاربران نسخه‌های امروزی سرفیس پرو ۷ نیز قطعا به روز رسانی این سیستم عامل را دریافت خواهند کرد.

با این حال برخی از سرفیس‌های قدیمی و پشتیبانی آن‌ها از ویندوز ۱۱ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و معلوم نیست که نسخه نهایی ویندوز ۱۱ در برخی از دستگا‌ه‌های سرفیس نظیر سرفیس استودیو ۲ کار می‌کند یا کاربران این دستگاه‌ها به ویندوز ۱۰ محدود خواهند بو.

وب سایت PCWorld اعلام کرده که نزدیک به نیمی از سرفیس‌های قدیمی از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کنند. این وب سایت اعلام کرده که طی ایمیلی که از مایکروسافت دریافت کرده نام پنج دستگاه قدیمی سرفیس که قرار نیست به ویندوز ۱۱ آپگرید شوند تایید شده است.

این در حالی است که مایکروسافت تا به امروز ۲۵ دستگاه سرفیس مختلف به جز سرفیس دوئو را آماده عرضه به بازار کرده است و تنها از ۱۳ سرفیس برای اجرای ویندوز ۱۱ پشتیبانی می‌کند.  بسیاری از مدل‌های قدیمی سرفیس پرو نیز مشمول این لیست نمی‌شوند و مایکروسافت به صورت مشخص اعلام کرده که تمامی دستگاه‌های سرفیس که پیش از ۲۰۱۷ عرضه شده‌اند امکان اجرای ویندوز ۱۱ را نخواهند داشت.

وب‌سایت Zdnet در گزارش جدید خود نیز با لحنی تند از مایکروسافت بابت عدم مشخص کردن عملکرد سرفیس‌های مختلف برای اجرای ویندوز ۱۱ گلایه کرده است. این وب سایت مایکروسافت را به تلاش برای درآمدزایی از طریق اجبار کاربران برای خرید محصولات جدید متهم کرده است.

در لیست منتشر شده نام دستگا‌ه‌های مهمی نظیر سرفیس استودیو ۲ و سرفیس هاب دیده نمی‌شود که نشان دهنده عدم پشتیبانی از سرفیس ۱۱ در این دستگاه‌ها است که وب‌سایت Zdnet نیز بر اساس آن نارضایتی خود را از روند پشتیبانی نرم افزاری مایکروسافت اعلام کرده است.

در ادامه، لیست پشتیبانی از ویندوز ۱۱ در سرفیس ها آمده است:

 • Surface Book 3 (May 2020)
 • Surface Book 2: only the models with 8th-gen Intel CPUs (Core i5-8350U or Core i7-8650U, not the Core i5-7300U) (Nov. 2017)
 • Surface Go 2 (May 2020)
 • Surface Laptop 4 13.5” (Apr. 2021)
 • Surface Laptop 4 15” (Apr. 2021)
 • Surface Laptop 3 13.5” (Oct. 2019)
 • Surface Laptop 3 15” (Oct. 2019)
 • Surface Laptop 2 (Oct. 2018)
 • Surface Laptop Go (Oct. 2020)
 • Surface Pro 7+ (Feb. 2021)
 • Surface Pro 7 (Oct. 2019)
 • Surface Pro 6 (Oct. 2018)
 • Surface Pro X (Nov. 2019)

منبع: سان سرویس

نمایش بیشتر