اخبار حوادثکسب و کار ایرانی

بیمه موتورسیکلت؛ عواقب نداشتن این بیمه نامه اجباری

اکثر افراد از موتور سیکلت برای عبور از ترافیک های سنگین در ایران استفاده می‌کنند تا به مقصد خود برسند. امروزه افراد در اقشار مختلف موتور را جایگزین ماشین کرده اند، از جمله: پیک های موتوری، کارمندان و …

موتور جدا از مزیت هایی که دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد. بزرگترین ریسکی که برای موتورسواران وجود دارد تصادفات است. موتور سواران با رعایت اصول ایمنی و استفاده از کلاه کاسکت تا یک جایی می‌توانند از تصادفات و خسارات آن در امان بمانند. جدا از آن بهتر است برای افزایش هرچه بیشتر در هنگام موتورسواری، بیمه موتورسیکلت همراه داشته باشید. بیمه موتور خسارات مالی و جانی را برای شخص ثالث و سرنشینان جبران می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این بیمه نامه، تا انتهای متن همراه ما باشید.

آشنایی |ارزانترین بیمه موتور سیکلت |امنیت

انواع بیمه موتور سیکلت

مانند خودرو برای موتورسیکلت ها نیز دو بیمه نامه مهم و اصلی وجود دارد:

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به راننده مقصر را جبران می‌کند. جدا از آن بیمه شخص ثالث خسارات جانی که به راننده مقصر وارد می شود را نیز پوشش می‌دهد.

بیمه بدنه

بیمه بدنه موتور سیکلت نیز خسارات ناشی از آتش سوزی، سرقت و موارد دیگر را جبران می‌کند.

داشتن این دو بیمه نامه بعنوان مکمل هم بسیار مفید است و در بسیاری از شرایط تمامی خسارات قابل پوشش می‌شوند.

بیمه قسطی موتور سیکلت

یکی از معظلات موتور سواران برای خرید یا تمدید بیمه موتور قیمت آن است. همانطور که گفته شد عوامل متعددی در قیمت بیمه موتور تاثیرگذارند و قیمت واحدی برای آن وجود ندارد. هرچند که قیمت بیمه موتور خیلی سنگین نیست، اما این امکان برای افراد در بعضی شرکت های بیمه در نظر گرفته شده تا بتوانند این بیمه نامه را بصورت اقساطی خریداری کنند. البته ناگفته نماند که در مقابل هم بعضی شرکت های بخاطر هزینه کم این بیمه نامه، خیلی علاقه ای به فروش قسطی ندارند.

اهمیت داشتن بیمه موتور سیکلت چیست؟

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید موتورسوارانی را می‌بینید که نه تنها بیمه موتور ندارند، بلکه گواهی نامه و کلاه کاسکت نیز ندارند. داشتن بیمه موتور برای موتورسواران اجباری است و در صورتی که یک موتور سوار فاقد بیمه باشد، وسیله نقلیه او متوقف و راهی پارکینگ می‌شود. پس در صورتی که بیمه نامه نداشته باشید و پلیس متوجه این موضوع شود، برای مدتی باید قید موتور خود را بزنید.

همچنین در صورتی که بیمه نامه خود را به موقع تمدید نکنید، برای شما جریمه در نظر گرفته می‌شود. این جریمه بصورت روزانه نیز افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل بهتر است در اولین فرصت برای تمدید یا خرید بیمه موتور خود اقدام نمایید.

آشنایی |ارزانترین بیمه موتور سیکلت |امنیت
داشتن بیمه موتور برای همه راکبان الزامی است

پوشش های بیمه موتور سیکلت چیست؟

بیمه موتور سیکلت یا همان بیمه شخص ثالث در اکثر تصادفات ناجی راکبان است و در صورتی که بیمه بدنه موتور هم داشته باشند، امنیت شان تا حد بسیار زیادی بالا می‌رود. در قوانین بیمه به راکب موتور، شخص اولیه، به شرکت بیمه شخص دوم و به فرد زیان دیده در تصادف شخص ثالث گفته می‌شود. با داشتن بیمه موتور انواع خسارات به راحتی پرداخت می‌شوند. مهم ترین پوشش های بیمه موتور (بیمه شخص ثالث) عبارتند از:

 • جبران خسارات مالی وارده به شخص ثالث در حادثه
 • جبران خسارات جانی وارده به شخص ثالث در حادثه شامل نقص عضو و فوت
 • جبران خسارات جانی وارده به راننده موتور سیکلت مقصر در حادثه

بیمه شخص ثالث موتور خسارات جانی راننده مقصر را جبران می‌کنند، اما پوششی در قبال خسارات مالی راننده مقصر نخواهند داشت.

قیمت بیمه موتور به چه عواملی بستگی دارد؟

همانند بیمه شخص ثالث ماشین، بیمه موتور نیز قیمت واحد و ثابتی ندارد. بنا بر شرایط مختلف موتور، قیمت بیمه آن نیز تعیین می‌شود. از جمله مهم ترین عوامل تاثیر گذار در نرخ بیمه موتورسیکلت در سال 1401 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سال ساخت موتور سیکلت

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت بیمه موتور سال ساخت آن است. هرچقدر که یک موتورسیکلت قدیمی تر باشد، ریسک های آن بیشتر است. در مقابل هم هرچقدر یک موتور جدیدتر باشد خطرات احتمالی آن کاهش پیدا می‌کند و در نهایت قیمت بیمه نامه نیز کاهش پیدا می‌کند.

 • تعداد پوشش های انتخابی

بیمه موتور دارای پوشش های اصلی و اضافی می‌باشد. هرچقدر که پوشش های انتخابی شما بیشتر باشد، هزینه بیمه نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • داشتن تخفیف عدم خسارت

در صورتی که در طول اعتبار بیمه نامه، راننده تصادفی نکند و در نتیجه از بیمه اش استفاده ای ننماید، تخفیفی برای وی در نظر گرفته نمی‌شود و فرد میتواند تمدید بعدی خود را با هزینه ای کمتر انجام دهد.  به صورت کلی راکب این امکان را دارد تا سقف هفتاد درصد از تخفیف عدم خسارت و تصادف خود استفاده کند.

 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

در صورتی که فرد دیرتر از موعد سرریسد بیمه نامه اش، برای تمدید اقدام کند، جریمه ای با عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برایش حساب می‌شود. در صورتی که فرد دارای این جریمه باشد، می‌بایست ابتدا آنرا پرداخت کند و بعد بیمه را تمدید نماید.

 • سیلندر موتور و تعداد آن

یکی از عوامل دیگر تاثیرگذار در قیمت بیمه نامه، تعداد سیلندر است. هرچقدر که تعداد سیلندر یک موتورسیکلت بالاتر باشد، قدرت و سرعتش نیز بیشتر است و در نتیجه دارای ریسک بیشتری نیز می‌باشد. قیمت بیمه موتور سیکلت برای موتورهایی که تعداد سیلندرشان بیشتر باشد، گران تر است.

 • کارکرد و نوع موتور

اینکه موتور فرد عادی است یا برقی و دنده ای، می تواند قیمت بیمه را دستخوش تغییراتی قرار دهد. حجم و قدرت موتور می تواند قیمت بیمه را تغییر دهد، بدین صورت که هر چقدر قدرت و حجم بیشتر و بالاتر باشد قیمت بیمه نامه نیز بیشتر می‌شود.

آشنایی |ارزانترین بیمه موتور سیکلت |امنیت
بیمه موتور خسارات جانی و مالی را جبران می کند

استثنائات بیمه موتور سیکلت چیست؟

مانند تمام بیمه نامه های دیگر بیمه موتورسیکلت نیز شامل استثنائاتی است. بیمه موتور در شرایط زیر هیچ خسارتی را جبران نخواهد کرد:

 • خسارت وارد شده به بار یا متعلقات موتورسیکلتی که بیمه شده است
 • خسارت وارد شده ناشی از اشعه رادیواکتیو و هر گونه تشعشعات و مواد شیمیایی
 • پرداخت جرائم ناشی از محکومیت قضایی و جزایی
 • خسارت  وارد شده به موتور سیکلت راننده مقصر

چگونه بیمه موتور را ارزان بخریم؟

هرچقدر موتوری که انتخاب می‌کنید کوچکتر و کم قدرت تر باشد هزینه بیمه آن نیز کاهش پیدا ‌می‌کند. همچنین استفاده از تخفیفات بیمه‌ای را نباید از دست بدهید چرا که با استفاده از آن می‌توانید بیمه‌تان را ارزان تر تمدید و خریداری کنید.

علاوه بر این‌ها، اگر بیمه موتور خود را به موقع تمدید کنید، جریمه دیرکرد شامل حالتنان نمی‌شود و در زمان خرید بیمه پرداخت نیازی به پرداخت هزینه اضافه نخواهد بود.

خرید بهترین بیمه موتورسیکلت

اگر می‌خواهید برای خرید بیمه وارد عمل شوید، ابتدا باید انتخاب کند که بیمه کوتاه مدت می‌خواهید یا بلند مدت. به صورت کلی خرید بلند مدت بیمه موتور سیکلت مقرون بصرفه تر است.

اما اگر قصد فروش وسیله نقلیه خود را دارید می توانید از گزینه خرید کوتاه مدت نیز استفاده نمایید. با ورود به وبسایت بیمه دات کام و رفتن به صفحه خرید بیمه موتور، می توانید این بیمه نامه را ابتدا از شرکت های گوناگون استعلام بگیرید و بعد با خیالی راحت خرید خود را نهایی کنید.

نمایش بیشتر