اقتصادیکسب و کار ایرانی

فروش جدیدترین لباس اتش نشانی 2023

مفهوم رنگ لباس های آتش نشانی + معرفی جدیدترین لباس آتش نشانی

برای آتش نشان ها مهمترین نکته لباس و تجهیزات آتش نشانی آنهاست. ایمنی در کار آتش نشان ها یک امر بدیهی و واضح است. وظیفه آتش نشان ها تنها به اتفای حریق ختم نمی شود و ممکن است گاهی شرایط سخت دیگری نیز به وجود بیاید که آنها مجبور شوند در وضعیت خطرناکی وارد عمل شده و عملیات انجام دهند. به همین علت لباس های آتش نشانی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها مناسب شرایط خاصی هستند.

طراحی لباس آتش نشانی به گونه ای باید باشد که آتش نشان در هر عملیاتی که رفت هیچ آسیب و صدمه ای نبیند و از طرفی جنس لباس آتش نشانی باید به گونه ای باشد که دوام بالایی داشته باشد. البته باید در نظر داشته باشید که به صورت کلی لباس کار اصطکاک زیادی دارد و نمی توان مدت زمان بسیار زیادی از آن استفاده کرد. قیمت لباس ضد حریق آتش نشانی مقداری زیاد است و دلیل آن هم این است که از پارچه های خاصی استفاده می شود، از این رو شرکت هایی که می خواهند لباس آتش نشانی تهیه کنند بودجه ای در نظر می گیرند.

آموزش تجهیزات آتش نشانی |از وسایل آتش نشانی در جدول |استاندارد

انواع لباس آتشنشانی

همانطور که گفته شد لباس آتشنشانی انواع متفاوتی دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

·         لباس مبارزه با آتش:

عموماً به این نوع لباس ها، لباس عملیاتی مبارزه با حریق نیز گفته می شود. در واقع این لباس همان چیزی است که در ذهن عموم مردم از لباس آتشنشانی شکل می گیرد. لباس مبارزه با آتش، شلوار و کت را در برمی گیرد که در صورت نیاز جلیقه و بلوز مخصوص را نیز شامل می شود. برای شلوار و کت از سه لایه یا بیشتر نومکس و دیگر گراماژها که در مقابل آتش و حرارت زیاد مقاوم هستند استفاده می شود. از جنس گورتکس نیز برای لایه درونی این لباس ها استفاده می شود که باعث می شود تعریق آنش نشان ها به حداقل برسد.

لباس ایمنی آتش نشانی می بایست استانداردهای جهانی مخصوص را داشته باشند. جان و سلامت افرادی که در مقابل حرارت بالا و شعله های زیاد از این لباس ها استفاده می کنند به کیفیت لباس بستگی دارد بنابراین هیچ ریسکی نمی توان در مورد آنها کرد. سایز لباس آتش نشانی از ۳ سایز کوچک، متوسط و بزرگ تشکیل می شود. همچنین رنگ لباس آتش نشانی مشکی، قرمز، سورمه ای، زرد، طوسی، نارنجی و خاکی می باشد. باید بدانید که لباس های عملیاتی به صورت دو نوع یکسره و چند تکه تولید می شوند. افرادی که خارج از محیط عملیاتی مشغول به فعالیت هستند از رنگ های مشکی و سورمه ای استفاده می کنند و کسانی که به محوطه حریق می روند باید از رنگ نارنجی و قرمز این لباس ها استفاده نمایند.

·         لباس عملیاتی رویارویی و تماس با آتش

    این لباس جهت ورود مستقیم و رویارویی با آتش در نظر گرفته می شود. از این لباس در مواقعی که لباس های معمولی عملیات مبارزه با حریق کافی نیست و آتش نشان مجبور است درون آتش برود و با آتش در تماس باشد، استفاده می شود. لباس عملیاتی ورود به آتش دارای پنج تکه است که حداکثر ایمنی را برای آتش نشان فراهم آورد. کت، شلوار، کلاه ایمنی، دستکش ساق بلند و پاپوش کامل مواردی هستند که این لباس دارد. جنس لایه بیرونی لباس آتش نشانی از آلومینیوم فیرتکس و فایبر گلاس است که حرارت را تا مقدار زیادی انعکاس داده و جذب بسیار کمی دارد. لایه داخلی لباس عملیات تماس با آتش از الیاف ضدگرما و ضد حرارت می باشد. لباس عملیات ورود به آتش نیز در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ دوخته می شود.

·         لباس عملیات عبور از آتش

    این لباس همانند نمونه قبلی که ذکر شد، دارای الیاف نسوز و فایبر گلاس و آلومینیوم است تا در مقابل آتش از آتش نشان به خوبی محافظت کند. این لباس جهت عبور از آتش ساخته شده و امکان تماس و مقابله با آتش برای آتشنشان نیست. تفاوت لباس عملیات عبور و ورود به آتش و لباس تماس با آتش در این است که نمی توان از این لباس برای تماس با آتش استفاده نمود. لباس عبور از آتش معمولاً به صورت سرهم (overal) طراحی و دوخته می شود که همراه کلاه مخصوص و دستکش ویژه خودش ارائه می شود.

·         لباس عملیات ورود به محیط دارای الکتریسیته و مرطوب

    این نوع از لباس ها به شکل یکسره به همراه دستکش و کلاه های به خصوص عرضه می شوند تا بتوانند به خوبی از آتشنشان ها در محیط های اسیدی و مرطوب که مواد اسیدی و بخارات آنها در هوا وجود دارند، محافظت کند. اینگونه آتش نشان ها می توانند وظیفه و ماموریت خود را با خیالی آسوده پشت سر بگذارند. همچنین این نوع از لباس ها الکتریسیته بدن را به زمین منتقل کرده و از برق گرفتگی آتشنشان جلوگیری می کند.

رنگ لباس آتش نشانی

همانطور که بیان شد اصلی ترین و مهمترین اصل درباره لباس محافظ آتش نشان ها ایمنی و حفظ جان آتشنشان ها می باشد. استاندارد لباس آتش نشانی باید به گونه ای باشد که از گزینه هایی که ایمنی را در این لباس ها تضمین می کند پیروی کند. این گزینه ها عبارتند از جنس پارچه، لایه های محافظتی لباس و رنگ آنهاست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید رنگ لباس کار آتشنشانی چگونه باعث ایمنی می شوند.

سازمان بین المللی آتش نشانی هر ساله قوانین و مقررات و استانداردهای جهانی برای لباس آتش نشان ها و ابزار آنها وضع می کنند. این سازمان در تلاش است که با وضع استانداردهای به روز و جدید جان آتش نشان ها را حفظ کند و سلامت آنها را تضمین کنند. معرفی تجهیزات مطابق با تکنولوژی روز دنیا و همچنین قوانین جدید این امکان را به آتش نشان ها می دهد که بهتر و مطمئن تر عمل کنند. از موارد مهمی که در استانداردهای جهانی در این زمینه بیان می شود رنگ لباس های آتشنشانی و علائم آنها به شمار می رود. در دنیای امروزی ما برای برقراری ارتباط از رنگ ها و علائم، استفاده بسیار زیادی می شود و مورد پر اهمیتی محسوب می شود. بنابراین سازمان آتشنشانی جهانی با استفاده از علم رنگ و علامت ها تمام تلاش خود را می کند تا جان آتش نشان ها و قربانیان را نجات دهد و همه افراد به سلامت از عملیات بیرون بیایند.

مفهوم رنگ لباس آتش نشانی

در هر واحد آتش نشانی قسمت های مختلفی وجود دارد که بر این اساس مدل و رنگ، لباس های آنها متفاوت است. هر سازمانی مانند سازمان آتشنشانی که نظم و انضباط در آن اهمیت بسیار زیادی دارد می بایستی از یونیفرم های به خصوص و دارای استانداردهای جهانی استفاده نمایند. در بخش اداری آتش نشانی کارمندان از لباس فرم آتش نشانی معمولی ولی همرنگ استفاده می کنند. استانداردهای جهانی برای قسمت اداری آتش نشانی به این شکل است که پیراهن آبی کمرنگ یا سفید و شلوار سورمه ای به کار می رود. برخی از کارکنان که رتبه بالاتر و اختیارات بیشتری دارند دارای همین لباس به همراه کلاه و واکسیل می باشند و معمولاً واکسیل به رنگ قرمز است. (واکسیل به بندهای بافته شده که به بند ارتشی نیز معروف است گفته می شود که نشان دهنده مقام و مرتبه فرد است)

در بخش آتش نشان های آماده به خدمت، رنگ لباس ها متناسب با محیطی که در آن عملیات قرار است انجام پذیرد انتخاب می شود. برای مثال لباس آتش نشان ها در ایران و اکثر کشورها به رنگ مشکی یا سورمه ای با ترکیب طوسی یا سبز است که در آن نوارهای شبرنگی استفاده می شود. کلاه ایمنی از اجزای جدایی ناپذیر لباس آتشنشانی محسوب می شود. دلیل استفاده از نوارهای شبرنگ این است که آتش نشانان در محیط های تاریک و یا پر از دود به راحتی دیده شوند.

 جنس نوارهای شبرنگ به نحوی است که دمای بسیار زیاد را تحمل می کند و درخشندگی خود را از دست نمی دهند. در برخی از سازمان ها، لباس آتش نشان ها قرمز یا نارنجی می باشد که از نوارهای شبرنگ در این نمونه نیز استفاده می شود. ناگفته نماند که تمام این رنگ ها بسته به قوانین هر سازمان متفاوت است ولیکن به صورت کلی در سطح جهانی این رنگ ها شناخته شده هستند.

برخی از عملیات سازمان آتش نشانی در محیط و شرایط خاصی انجام می شود که می بایستی از لباس های خاص و ویژه برای آن استفاده کرد. این لباس های نسوز که دارای ورق های آلومینیومی هستند، دارای رنگ نقره ای و براق هستند. برای لباس های ضد الکتریسیته از لباس های عایق قرمز استفاده می کنند.

نمایش بیشتر