اقتصادیکسب و کار ایرانی

سقف انتقال پول از خارج به ایران

امروزه انتقال پول از خارج به ایران رواج زیادی یافته و برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. انتقال پول از کشورهای خارجی به ایران با محدودیت همراه است و نمی‌توان هر مبلغ دلخواه را با خود به کشور وارد کرد. ازاین‌رو افرادی که قصد ورود پول به ایران را دارند باید با قوانین مربوط به آن آشنا شوند تا به دردسر نیفتند.

 سقف انتقال پول از خارج به ایران

سقف انتقال پول از خارج به ایران در حال حاضر 1000 یورو در نظر گرفته شده است. در صورت تمایل برای انتقال وجه بیشتر از این مبلغ، باید اظهارنامه گمرکی تکمیل کنید و تشریفات آن را طی کنید. انتقال پول به ایران تنها با واحد یورو ممکن است. ازاین‌رو افرادی که دارای ارزهای دیگر مانند دلار، ین، لیر و… هستند باید ابتدا وجه خود را به یورو تبدیل کنند.

چالش‌ های انتقال پول از خارج به ایران

 چالش‌ های انتقال پول از خارج به ایران

انتقال پول به روش‌های بین‌المللی دارای چالش‌هایی است که ممکن است ناخوشایند باشد. برای انتقال پول باید از صرافی ایزدی، ارگ و…، شرکت‌های ارزی، مؤسسات مالی و بانک‌ها کمک گرفت. در این راه با چالش‌های زیر مواجه می‌شوید.

پرداخت هزینه‌های بالا

انتقال پول و پرداخت‌های برون‌مرزی اغلب با هزینه‌های قابل‌توجهی همراه هستند. برای انتقال پول واسطه‌های مختلفی درگیر می‌شوند که هر کدام برای ارائه خدمات خود هزینه دریافت می‌کنند. افزایش تورم و نوسان قیمت دلار و یورو، مالیات، کارمزد شرکت‌های دخیل و… از جمله هزینه‌هایی هستند که برای انتقال پول باید پرداخت شوند. متأسفانه این هزینه‌ها به دلیل افزایش فضای پرداخت برون‌مرزی در حال افزایش هستند.

سرعت پایین معاملات

انتقال پول از خارج به ایران ممکن است بیشتر از یک روز و نهایت 7 روز کاری طول بکشد. علت کند بودن این معاملات مراحلی است که باید طی شود. برای انتقال وجوه بین‌المللی ممکن است بیش از دو کشور درگیر شوند و برای همین تکمیل مراحل کمی طولانی می‌شود. سازمان‌ها به دنبال راهی برای کاهش زمان نقل‌وانتقالات بین‌المللی هستند و می‌توان امیدوار بود در سال‌های آینده این معاملات با سرعت بیشتری شکل بگیرند.

وجود مسائل امینتی

تراکنش‌های بین‌المللی باید در امنیت کامل صورت بگیرند. ازاین‌رو افراد باید از امن و معتبر بودن شرکت‌های انتقال پول و صرافی‌ها اطمینان حاصل کنند. به دلیل انتقال وجوه بالا در سیستم‌های بین‌المللی سرقت و هک این مبالغ بسیار بالا بوده و ممکن است پول نابود شود که به مشکل بزرگی برای مؤسسات مالی تبدیل شده است. البته شرکت‌های معتبر با وضع کردن قوانین سخت‌گیرانه و تدابیر امنیتی تلاش خود را برای ارسال پول در امنیت و سلامت کامل به کار می‌برند.

نبود شفافیت

سیستم‌های پرداخت بین‌المللی در زمان انتقال پول و پیگیری آن دارای شفافیت نیستند و شکایات زیادی را از سوی مصرف‌کنندگان به دنبال داشته‌اند. همچنین پاسخگویی مناسبی به افراد در جهت هزینه‌های پنهانی از سوی سیستم‌های انتقال پول برون‌مرزی وجود ندارد.

انتقال پول از خارج به ایران توسط ارزهای دیجیتال

یکی از روش‌هایی که امروزه برای انتقال پول از خارج به ایران مورد استقبال قرار گرفته استفاده از ارزهای دیجیتال است. سقف انتقال پول در این روش 100 میلیون تومان در روز است. افرادی که قصد دارند بیشتر از این مبلغ را انتقال دهند می‌توانند از چندین شماره شبا استفاده کنند، این روش دارای مزایای زیر است:

سهولت در فرایند انتقال

انتقال ارز دیجیتال بسیار آسان است و نیاز به آموزش خاصی ندارد. برای این کار می‌توان به خرید ارز دیجیتال پرداخت و آن را به آدرس ولت شخصی یا حساب‌های بانکی خود انتقال داد. انتقال ارز دیجیتال به‌صورت آنی انجام می‌شود. همچنین می‌توان ارز دیجیتال را به انواع ارزهای ملی مانند ریال، دلار و یورو تبدیل کرد. برای این کار نیاز به پرداخت درصد کمی کارمزد است.

امنیت تراکنش‌ها

تراکنش‌ها در بازار ارز دیجیتال در امنیت و شفافیت کامل انجام می‌شوند. این روش خیال کاربران را تا حدود زیادی راحت می‌کند چرا که سارقان نمی‌توانند تراکنش‌های ارزی را دست‌کاری کنند.

دسترسی جهانی

دسترسی به ارزهای دیجیتال در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و می‌توانید در هر کجا و هر زمان فرایند انتقال ارز را انجام دهید. همچنین از ویژگی‌های ارزهای دیجیتال می‌توان به غیر متمرکز بودن آن اشاره کرد. ازاین‌رو نیازی به نظارت توسط بانک یا سازمان‌های مالی ندارد.

عدم وقوع موانع بانکی

کاربرانی که در بازار ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند دارای کیف پول اختصاصی هستند. برای تهیه کیف پول نیازی نیست به بانک مراجعه کنید و بنابراین موانع اداری بانک‌ها را در پی نخواهد داشت.

مراحل انتقال پول از خارج به ایران

انتقال پول از خارج به ایران نیازمند طی کردن مراحلی است که رعایت ترتیب آن‌ها الزامی است. این مراحل شامل موارد زیر می‌شود.

  1. در مرحله اول باید یکی از روش‌های متنوع انتقال پول را انتخاب کنید. برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های خود ابتدا درباره روش انتخابی تحقیق کنید که خدمات آن در ایران قابل دسترسی باشند.

  2. اطلاعات گیرنده را باید به سرویس انتقالی ارائه دهید. این اطلاعات شامل شماره حساب بانکی، اطلاعات هویتی گیرنده و شماره مسیریابی و… است که به سیستم انتقالی شما بستگی دارد.

  3. پس از تکمیل اطلاعات نیاز به تعیین ارز و مبلغ انتقالی است. قبل از انتخاب ارز از صحت اطلاعات کشور مقصد اطمینان حاصل کنید. انتقال وجه دارای هزینه‌هایی است که پرداخت آن‌ها ضروری بوده و مقدار آن به نوع سیستم انتقالی بستگی دارد.

  4. در نهایت گزینه انتقال پول را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا ارسال شود. تراکنش و تحویل پول ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. نوع سیستم انتقال پول در این امر بسیار مؤثر است.

ذکر چند نکته در رابطه با طی کردن مراحل انتقال پول بین‌المللی ضروری است. اولین نکته میزان مبلغ انتقالی است. هر یک از روش‌های انتقال پول دارای سقف خاصی هستند که در صورت بالا بودن مبلغ باید از سیستمی استفاده کنید که سقف بالایی برای انتقال دارد. نکته دیگر در رابطه با سرعت ارسال و تراکنش است. برخی از سرویس‌ها در ازای دریافت هزینه بیشتر، پول را به‌صورت فوری ارسال می‌کنند. به دلیل تحریم‌ها و مشکلات مالی فراوان در ایران باید به سراغ سیستمی بروید که در این کشور در دسترس است.

خلاصه

بسیاری از شرکت‌ها در ایران تحت‌تأثیر تحریم دسترسی خود را قطع کره‌اند؛ بنابراین قبل از هر گونه اقدام باید درباره سیستم انتقال پول موردنظر خود تحقیق کنید. روش‌های انتقال پول بسته به نوع خدماتی که ارائه می‌دهند هزینه‌هایی را برای فرد به دنبال دارند. در این زمینه تحقیقات خود را انجام دهید و به‌صرفه‌ترین روش را انتخاب کنید. این هزینه‌ها در نهایت از کل پولی که انتقال می‌دهید کسر می‌شوند. گزینه‌ای به نام دریافت نقدی بین‌المللی در سیستم‌های ارسال پول وجود دارد که در صورت نیاز گیرنده به پول نقد می‌توانید از آن استفاده کنید. در اغلب شرکت‌ها حواله به ایران از کانادا صورت می‌گیرد که برای استفاده از آن می‌توانید در فرصت مناسب با کارشناسان ما از طریق راه‌های ارتباطی تماس بگیرید.

نمایش بیشتر