اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

علت گرفتگی لوله های فاضلاب چیست؟

این خبر شامل این عناوین است مخفی

چرا لوله فاضلاب می گیرد؟

لوله های فاضلاب می گیرند و لازم است کسی گرفتگی آنها را باز کند و این مراحل تبدیل به یک عادت شده که وقتی لوله فاضلاب می گیرد باید با لوله بازکن یا شرکت لوله بازکنی تجریش تماس گرفته شود. اصلا از خود پرسیده اید که چرا لوله فاضلاب می گیرد؟

چه اتفاقی داخل لوله رخ می دهد که مسیر آب مسدود می شود؟ چه چیزی باعث گرفتگی لوله ها می شود؟ و چندین سوال دیگر که برای دریافت پاسخ آن لازم است این مطلب را تا انتها بخوانید تا برایتان روشن شود که چرا لوله فاضلاب می گیرد و چرا به لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله نیاز داریم.

گرفتگی لوله های فاضلاب یک اتفاق عادی در دنیای آب و فاضلاب به شمار می آید و روزانه تعداد زیادی از لوله های فاضلاب در همین تهران می گیرد و شرکتهای لوله بازکنی برای رفع گرفتگی آنها اعزام می شوند.

 یعنی گرفتگی لوله ها تا این حد عادی شده که تعداد زیادی شرکت دارای سرویس کاران مختلف برای رفع آنها جمع شده اند و روزانه طبق عادت گرفتگی آنها را رفع می کنند. اما ما قصد داریم این عادت را تغییر دهیم و به شما بگوییم که چرا لوله ها می گیرند و اصلا چرا باید با لوله بازکنی نیاوران تماس بگیریم.

استاندارد |انتقال آب |اورژانس

انواع مختلف لوله های فاضلاب

در ابتدا لازم است بگوییم که انواع مختلفی از لوله های فاضلاب نظیر لوله فاضلاب حمام، لوله فاضلاب دستشویی، لوله فاضلاب ظرفشویی یا روشویی، لوله فاضلاب کفشوی و … وجود دارد که هر یک ویژگی هایی دارند و به دلیل ماهیت خاص آنها دچار گرفتگی های خاصی می شوند.

 یعنی هر نوع لوله فاضلابی گرفتگی خاصی را دچار می شود. علتش هم این است که فاضلاب ورودی به داخل لوله ها متفاوت است. مثال فاضلاب سینک ظرفشویی معمولا کف، روغن، باقی مانده غذا، تفاله چای و … است که گرفتگی لوله ظرفشویی نیز از این جنس است.

لوله فاضلاب حمام هم ورودی فاضلابی از جنس کف، صابون، مو، تیغ، دستمال کاغذی و … است. همچنین در خصوص لوله فاضلاب توالت یا سیفون توالت می توان گفت که فاضلاب ورودی به داخل آن غالبا فضولات است. دیگر لوله های فاضلاب نیز به همین صورت هستند و فاضلاب ورودی آنها خاص خود آنها است.

انواع گرفتگی لوله ها

لذا با توجه به فاضلاب ورودی به داخل لوله های فاضلاب گرفتگی ایجاد شده در داخل آنها نیز خاص خود آنهاست. یعنی گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی خاص خودش است و از نوع باقی مانده غذا و چربی و روغن می باشد. گرفتگی کفشوی حمام نیز از جنس صابون و مو و چربی بوده و این مواد هستند که در داخل لوله گرفتگی ایجاد می کنند.

 در خصوص کفشوی حیاط می توان گفت که خاک و سنگ باعث گرفتگی این نوع لوله های فاضلاب هستند. لوله فاضلاب توالت یا چاه توالت هم که تنها ورودی آن فضولات است نیز با این مواد می گیرد.

تا اینجا متوجه شدیم که چه نوع لوله های فاضلابی وجود دارد و چه نوع گرفتگی هایی در لوله ها رخ می دهد و رابطه گرفتگی ها با لوله ها را نیز متوجه شدیم و فهمیدیم که هر لوله ای گرفتگی خاصی دارد. بعد از این لازم است بدانیم که چرا گرفتگی در لوله ها ایجاد می شود. این چرا را باید در فاضلاب ورودی به داخل لوله جستجو کرد.

چرا گرفتگی در لوله ها ایجاد می شود؟

لوله فاضلاب محل عبور فاضلاب می باشد و باقی ماندن فاضلاب در آن باعث گرفتگی لوله خواهد شد. پس درون لوله نباید هیچگونه فاضلابی باقی بماند و فاضلاب ها تنها باید از لوله عبور کنند. باقی ماندن فاضلاب در لوله باعث ایجاد گرفتگی در آن و انسداد لوله خواهد شد. در صورت گرفتگی باید با لوله بازکنی بلوار فردوس تماس بگیرید.

اما چه چیزی باعث باقی ماندن فاضلاب در لوله ها می شود؟ معمولا لوله های که دچار گرفتگی می شوند منبعی از آشغال و زباله های خانگی بوده اند. یعنی اگر لوله فاضلاب مربوط به ظرفشویی بوده تجمعی از آشغالهای غذا و آشپزخانه در آن وجود داشته است.

پس مشخص است عامل اصلی گرفتگی لوله ها اشغال های ورودی آن است. ورود اشغال و مواد اضافی غیر از آب به داخل لوله ها باعث ایجاد گرفتگی در داخل آنها می شود. لوله فاضلاب برای دفع زباله ایجاد نشده و ظرفیت ورود این مواد درشت را ندارد. حتی اگر این مواد ریز باشند نیز نباید وارد لوله شوند.

جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب

یک راه ساده برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب جلوگیری از ورود آشغال به داخل لوله است. یعنی باید کاری کرد که آشغالها همراه فاضلاب وارد لوله نشوند. در این صورت به طور قطع از گرفتگی لوله جلوگیری خواهد شود و حتی پس از چندین سال نیز هیچ گرفتگی در لوله ها ایجاد نمی شود.

برای انجام این کار می توانید از صافی های مخصوص استفاده کنید که برای سینک ظرفشویی و کفشوی ها در بازار وجود دارد و توری آن باعث جلوگیری از ورود آشغال به داخل لوله می شود. با رعایت همین یک نکته خود را از شر گرفتگی لوله و دردسرهای لوله بازکنی راحت می کنید. تنها کافیست کمی دقت کنید و را رعایت نمایید.

استاندارد |انتقال آب |اورژانس

چطور آشغالها باعث گرفتگی در لوله می شوند؟

حال که با علل گرفتگی لوله فاضلاب آشنا شدیم بهتر است بدانیم که چگونه آشغال ها باعث گرفتگی لوله می شوند. اصلا چطور است که ورود اشغال چای و غذا باعث گرفتگی ظرفشویی می شود؟ در ادامه فرایند ایجاد گرفتگی در لوله را توضیح می دهیم.

لوله فاضلاب قطر کمی دارد و تنها برای انتقال آب و فاضلاب ساخته شده و نه برای ورود آشغال و مواد درشت زیرا طراحی آن طوری است که امکان حمل این مواد را ندارد. لوله فاضلاب علاوه بر قطر کم خمیدگی های مختلفی دارد که اصلی ترین آن سیفون است. خمیدگی های مختلفی توسط زانویی ها در لوله فاضلاب ایجاد می شود تا لوله به مقصد خود برسد. هر یک از این خمیدگی ها محلی مستعد گرفتگی است و با ورود آشغال به لوله احتمال گرفتگی آن بسیار بالا می رود.

روغن و چربی باعث ایجاد گرفتگی در لوله ها

در داخل لوله فاضلاب هر نوع ماده ای وارد می شود و مواد روغنی و چسبنده نیز جزء آنها هستند. مثلا در مورد ظرفشویی که روغن و چربی غذا ها وارد لوله فاضلاب آن می شوند. این عمل بطور مداوم انجام می شود و بنابراین لوله فاضلاب انباشته از روغن و چربی های چسبیده به دیواره آن است. حال تصور کنید در حالی که دیواره لوله ها روغنی است و بسیار چسبناک نیز شده است مقداری تفاله چای ریخته شود. در این صورت این تفاله ها به مسیر خود در لوله ادامه می دهند تا به اولین خمیدگی لوله و یا سیفون برسند.

در آنجا به علت چسبندگی سطح لوله و همچنین کاهش قطر لوله این تفاله ها به دیواره می چسبند و لایه ای از رسوب را روی آن ایجاد می کنند. اگر همین کار چند بار دیگر نیز تکرار شود هر بار لایه ای از آشغال روی روی ایجاد میشود که قطر آن افزایش می یابد. این افزایش قطر باعث کاهش قطر لوله و در نهایت گرفتگی کلی لوله خواهد شد و انسداد لوله فاضلاب را در پی خواهد داشت.

گرفتگی لوله فاضلاب حمام و توالت

در خصوص لوله فاضلاب حمام نیز به همین صورت است و در آنجا کف و صابون باعث چسبندگی لوله شده و مو و دستمال کاغذی می تواند عامل گرفتگی لوله شوند. در کفشوی حیاط نیز خاک و سنگ عامل گرفتگی هستند که چون قطر زیادی دارند در کف لوله گیر می کنند و دیگر جابجا نمی شوند. گرفتگی تمام لوله های فاضلاب به همین صورت است و همیشه پای یک شی اضافی داخل لوله در میان است. اما در خصوص گرفتگی چاه توالت باید گفت که شی اضافی داخل سیفون توالت فضولات هستند که در آن باقی مانده اند. لازم است برای جلوگیری از گرفتگی سیفون توالت پس از استفاده از آن مقداری آب داخل آن ریخته شود.

عاملی که می تواند گرفتگی لوله را تشدید کند و احتمال آن را بسیار بالا ببرد باقی ماندن آشغال ها در داخل لوله است. بعضا اتفاق می افتد که به طور ناخواسته مقداری از زباله ها به همراه آب به داخل لوله می روند و کاری از دست انسان بر نمی آید. اگر این آشغال ها داخل لوله باقی بمانند باعث رسوب در انتهای آن می شود گرفتی سختی در لوله ایجاد می شود.

حال آنکه می توان با ریختن مقداری آب مخصوصا آب داغ از این گرفتگی جلوگیری کرد. ریختن آب باعث می شود آشغال هایی که وارد لوله شده اند با فشار آب به داخل چاه هدایت شوند و داخل لوله فاضلاب باقی نمانند. ریختن آب داغ نیز علاوه بر این باعث شسته شدن روغن و چربی های موجود در لوله شده و احتمال گرفتگی را بسیار کاهش می دهد.

گرفتگی لوله به خاطر نقص سیستم لوله کشی فاضلاب

البته می توان عاملی دیگر برای گرفتگی لوله ها ذکر کرد که البته بسیار کم اتفاق می افتد و آن عدم استاندارد بودن لوله های فاضلاب می باشد. به این صورت که لوله کش هنگام لوله کشی فاضلاب ساختمان و راه اندازی شبکه فاضلاب ساختمان از لوله های قطر پایین استفاده کند که این موضوع باعث افزایش احتمال گرفتگی لوله های می شود. به هر حال گرفتگی جزء لاینفک لوله های فاضلاب شده و برای جلوگیری از آن لازم است موارد مذکور را رعایت کرد تا از گرفتگی لوله ها جلوگیری بعمل آید.

اما در خصوص روشهای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب که در صورت ایجاد گرفتگی باید انجام شوند. روشهای مختلفی برای رفع گرفتگی لوله ها وجود دارند که البته هر یک مخصوص گرفتگی های خاصی هستند. یعنی هر گرفتگی روش های لوله بازکنی خاص خود را دارد. شرکتهای لوله بازکنی نیز از برخی از آنها استفاده می کنند.

استاندارد |انتقال آب |اورژانس

روشهای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

استفاده از چاه بازکن جهت رفع گرفتگی

روشهایی نظیر لوله بازکن دستی یا چاه بازکن که برخی آن را تلمبه دستی نیز می گویند که اولین راه حل رفع گرفتگی لوله می باشد که می توانید خودتان از آن استفاده کنید. اگر چاه بازکن ندارید می توانید از دست نیز استفاده کنید به این صورت که دست خود را همچون چاه بازکن روی دهانه لوله قرار دهید طوریکه درون آن هوا وجود داشته باشد. سپس دست خود را به طرف داخل فشار دهید تا هوای داخل دست وارد لوله شود و به گرفتیگی داخل آن فشار وارد کند. روش بعدی آب داغ است که با ریختن آن می توان گرفتگی های ساده را باز کرد.

رفع گرفتگی لوله با محلول شیمیایی قوی

استفاده از محلول های لوله بازکن نیز می توانند تا حد زیادی مفید واقع شوند اما باید در مصرف آنها صرفه جویی کرد زیرا این محلول های اسیدی شیمیایی باعث خوردگی لوله می شوند. این روشها برای رفع گرفتگی های ساده و سطحی هستند و این نوع گرفتگی ها را رفع می کنند اما اگر گرفتی سخت باشد باید از روش های دیگر استفاده کرد.

رفع گرفتگی با ژنراتور لوله بازکنی

برای رفع گرفتگی های سخت نظیر ورود سنگ و خاک به داخل لوله و یا گرفتگی توالت لازم است از روشهای زیر استفاده شود. روش اول استفاده از فنر دستی است. فنری بلند که با وارد کردن آن به داخل لوله و فشار آن می توان گرفتگی را رفع کرد. روش بعدی استفاده از فنر برقی مخصوص لوله بازکنی (ژنراتور لوله بازکنی) است که همین فنر لوله بازکنی به موتوری دوار متصل شده و با دوران آن و وارد آوردن فشار به گرفتگی داخل لوله آن را از بین می برد.

بهره گیری از دستگاه تراکم هوا در لوله بازکنی

دیگر روش استفاده از دستگاه تراکم هوا مخصوص لوله بازکنی است که در حقیقت همان چاه بازکن برقی است و کار آن را انجام می دهد با این تفاوت که فشار هوا توسط دستگاه ایجاد می شود. دستگاه های لوله بازکنی معمولا در اختیار شرکتهای لوله بازکنی و تخلیه چاه می باشد که در صورت نیاز به استفاده از آن باید با شرکتهای مربوطه تماس بگیرد.

اگر لوله فاضلاب شما گرفته است و با روشهای بالا نتوانستید آن را باز کنید با یکی از شرکتهای مجاز و معتبر لوله بازکنی تماس بگیرید تا ضمن رفع گرفتگی لوله توسط تکنسین با تجربه و مجرب هزینه لوله بازکنی نیز طبق تعرفه اتحادیه محاسبه شود. یعنی ما خدمات لوله بازکنی ارزان را به مشتری ها ارائه می دهیم و خدمت را برای مشتری ها به ارمغان آورده ایم.

احتمالا شما هم تا به امروز بارها  گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه، دستشویی و حمام و … را تجربه کرده اید.  این اتفاق بسیار ناخوشایند و اعصاب خرد کن است چرا که علاوه بر کثیف کاری که ایجاد می کند بوی بسیار بد و نامطبوعی نیز دارد که سبب می شود درصدد رفع آن در سریع ترین زمان تلاش کنید. راهکار های بسیار زیادی وجود دارد که در آن لحظه به ذهنتان می آید و بی شک شما نیز به دنبال راحت ترین آن هستید که تاثیر گذار نیز می باشد. در ادامه بیشتر با این راهکار ها آشنا خواهیم شد اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که بتوانید بهترین راهکار را انتخاب کنید که از هر نظر به نفع شما باشد.

استفاده از اسید لوله بازکنی برای رفع گرفتگی فاضلاب

در تصور عموم مردم استفاده از این اسیدها راحت ترین راه و در عین حال کارآمد ترین راه می باشد. اما توجه داشته باشید که این اولین راهکار شما نیست. این مواد شیمیایی و اسیدی که قدرت پاک کنندگی بسیار زیادی دارند خطرات بسیاری را نیز دارند که سلامتی شما و خانواده تان را تهدید می کند. استفاده ازاین محلول ها شاید در چندبار نخست جواب گو باشند اما اگر مکررا از آنها استفاده شود موجب آسیب رسیدن به لوله ها می شود مخصوصا اگر لوله ها عمر زیادی داشته باشند. استفاده از این مایع اسیدی شاید منع نشود اما قطعا اولین گزینه نخواهد بود و دلیل آن معایب بسیاری است که دارد.

معایب استفاده از اسید لوله بازکنی

حتما شماهم از این معایب باخبر هستید چرا که بر روی برخی از این مواد خطرات آن درج شده است. از معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورد این مواد با پوست می تواند سبب ایجاد زخم های شدید شود.
 • در صورت تماس با چشم، ممکن است بینایی تان را زا دست بدهید.
 • این مواد به دلیل خاصیت اسیدی بالایی که دارد د اولین تماس به راحتی قرینه چشم را زا بین می برد و بسیار خطرناک است.
 • قدرت بالای این اسیدها باعث می شود تا رنگ سینک نیز تغییر یابد.
 • بوی بسیار نامطبوعی دارند و خطرناک هستند.

نکات ایمنی که در صورت استفاده از اسیدهای لوله بازکنی باید رعایت کنیم

با توجه به خطرات ناشی از استفاده این مواد که در بالا ذکر کردیم باید حواستان را در زمان استفاده جمع کنید و با دقت بسیار از آنها استفاده نمایید.

 • حتما از دستکش ایمنی و عینک ایمنی استفاده نمایید.
 • ماسک بزنید تا بوی نامطبع و اسیدی آن را استشمام نکنید.
 • اسید را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • غلظت آن را کم کنید تا در صورت برخورد با پوست و چشم و … آسیب آن به حداقل برسد.
 • در صورت برخورد با چشم سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
 • چشم ها را با آب کامل بشویید.

راهکارهای و خلاصی از گرفتگی لوله های فاضلاب

یک سری راهکارها هستند که برحسب تجربه، عادت، گذشته و …. در ذهن ما تداعی می شود و ناخوداگاه به سمت اجرای آن می رویم بی آنکه اطلاعی از معایب و یا حتی مزایای آن داشته باشیم. بلکه تنها به رفع گرفتگی فاضلاب توجه داریم اما به چه قیمتی! پس سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید چرا که یک روش نادرست می تواند دردسر های بسیار زیادی را بعد ها برایتان به دنبال داشته باشد. از انواع راهکارهای خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت فنر لوله بازکنی

آقایان کار بلد و اهل حرفه اولین فکری که در این لحظه به فکرشان می رسد استفاده از یک سیم یا گیره است. می توانید یک گیره لباس، سیم یا هر چیز دیگری که بتوان سر آن را شبیه به قلاب کرد و در داخل لوله فرستاد را انتخاب کنید و با ساتفاده زا آن مواد زائد و موها و … که در داخل لوله گیر کرده اند و باعث گرفتگی آن شده اند را دربیاورید. حواستان باشد که این مواد را به داخل هل ندهید و کار را بدتر از اینی که هست نکنید. بعد از انجام این عمل باید مقدار زیادی آب داغ را همراه با مایع دستشویی در داخل لوله بریزید تا باقی مانده مواد را نیز بشوید.

از آب جوش کمک بگیرید

اگر گرفتگی لوله فاضلاب شما بسیار سخت نباشد احتمالا با یک ظرف بزرگ آب جوش بتوانید به راحتی آن را رفع نمایید. اما توجه داشته باشید که دمای بالای آب جوش ممکن است در طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به لوله های فاضلاب شود و همچنین احتمال سوختگی دست و صورت از بخار آن نیز وجود دارد.

محلول نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه می تواند گزینه خوبی برای رفع گرفتگی لوله خانه باشد اما به شرطی که این گرفتگی سخت نباشد. این محلول به راحتی قابل استفاده است. نکته ای که در آن وجود دارد این است که برای آنکه نتیجه مطلوبی را که می خواهید را بگیرید بادی تا چند ساعت بعد از ریختن آن درون لوله شیرهای آب را باز نکنید. شاید کمی دشوار باشد اما در صورتی که جواب دهد ارزشش را دارد. بهتر است این عمل را در هنگام شب و موقع خواب انجام دهید تاثیر چشمگیر آن را با چشم ببینید.

جوهر نمک

از شناخته شده ترین موادی است که در این زمان به کمک شما می اید. استفاده زا این ماده تقریبا اسیدی در بسیاری موارد کارساز بوده است اما باید چندبار آن را تکرارکنید تا به نتیجه دلخواه برسید. همچنین هر بار باید چند ساعت صبر کنید و سپس با اب داغ آن را بشویید که شاید گفت کمی زمان بر و حوصله سر بر می باشد. کار زمانی سخت می شود که گرفتگی بسیار سخت  باشد و استفاده از آن نیز کارساز نباشد.

 • استفاده از آب جوش
 • اب جوش به تنهایی قدرت پاک کنندگی ندارد و گرمای زیاد آن است که موجب آب شدن مواد و چربی ها می شود و همچنین آنها را حل می کند. پس طبیعی است که اگر گرفتگی از نوع سخت باشد استفاده از آب جوش فقط هدر دادن آب و شل کردن چسب لوله ها می باشد.

جوش شیرین

این ماده خوراکی سفید رنگ نیز اندکی خاصیت اسیدی دارد و تاثیر آن برای گرفتگی های ساده و راحت قابل انکار نیست. امتحان کردن این گزینه نیز خالی از لطف نیست و ممکن است جوابگو باشد.

اگر تمام این راهکار ها و بسیار راهکار دیگر که خودتان می دانید و انجام دادید و بازهم از شر گرفتگی ها خلاص نشدید، چاره چیست؟ ما به شما استفاده از خدمات لوله بازکنی را پیشنهاد می کنیم که حرفه آنها با زکردن گرفتگی همین لوله ها است و خوب می دانند از چهروشی برای چه نوع گرفتگی استفاده کنند. تاسیسات مردانی با سابقه درخشان خود این خدمات را در سریع ترین زمان ممکن و با قیمتی بسیار ارزان برایتان انجام می دهد.

چگونه بهترین شیوه را انتخاب کنید؟

احتمالا شکا هم با این سوال دست و پنجه نرم می کنید که کدام راه حل برایتان مناسب است و از کدام باید بهره بگیرید. برای یافتن پاسخ این سوال باید دو نکته را در نظر داشته باشید. اولین نکته این است که جنس لوله های شما چیست؟ که اگر ساختمانتان قدیمی باشد به احتمال زیاد چدنی است و دومین نکته نیز این است که دلیل گرفتگی آن چیست.

 با پاسخ به این دو نکته قادر خواهید بود بهترین راهکار را انتخاب کنید. البته راهکار بسیار درست و مناسب این است که قبل از اتفاق افتادن مانع آن شوید و پیشگیری کنید. شاید بپرسید چگونه؟ پاسخ بسیار ساده است گهگاهی از ترکیب کف و آب داغ برای شستن لوله ها استفاده کنید. قست خروجی لوله های فاضلاب مانند سینک و روشویی و حمام را با درپوش های مخصوص بپوشانید تا موهای زائد به داخل لوله ها نروند و باعث ایجاد گرفتگی نشوند و …. .

نمایش بیشتر