اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

هنگام خرید ماشین اسباب بازی کوچک برای نوزاد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

این خبر شامل این عناوین است مخفی

اسباب بازی مناسب کودک زیر 1 تا 3 سال

آیا خرید ماشین اسباب بازی برای کودک 1 ساله مناسب است؟  بسیاری از والدین قبل از خرید اسباب بازی برای کودک نوپای خود اصلا به این موضوع فکر نمی ‎کنند که آیا ممکن است این اسباب بازی برای کودکم مضر باشد ؟ اطلاعات حاکی از آن است که بسیاری از کودکان بر اثر بازی با اسباب بازی های خطرناک راهی بیمارستان می ‎شوند.

کودکان خردسال تقریبا از شروع یک سالگی وارد مرحله آگاهانه زندگی خود می ‎شوند و در این دوران افکار و علایق آن ها دائما در حال تغییر و گسترش پیدا کردن است . در این دوران ممکن است والدین متوجه این موضوع شوند که کودکشان دیگر علاقه ای به بازی کردن با اسباب بازی های سابق خود را ندارد و به دنبال اسباب بازی های جدیدی برای خود است . حال سوال این است که چگونه می ‎توان برای کودک 1 تا 3 سال خود اسباب بازی مناسب تهیه کنیم ؟ در این قسمت به ارائه نکاتی مفید برای انتخاب کردن اسباب بازی های مناسب برای کودکان رده سنی 1 تا 3 سال خواهیم پرداخت.

آهن |استاندارد |اسکیت

آنچه قبل از خرید اسباب بازی برای کودک باید بدانید

ماده اولیه

اولین و مهم ترین مشکلی که کودکان نوزاد با آن روبه رو هستند ، تمایل آن ها به قرار دادن اشیاء مختلف در دهان و بینیشان است و بنابراین اندازه و جنس مواد اولیه اسباب بازی از اهمیت بالایی برخوردار است . برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان ، اولین الویت ایمنی و پس از آن بامزه بودن آن است و یافتن اسباب بازی که با مواد اولیه مناسب ساخته شده باشد ، کار آسانی نیست و از آنجایی که کودکان خردسال اسباب بازی های خود را دائما در دهان شان قرار می ‎دهند ، مواد شیمیایی مضر موجود در اسباب بازی مورد نظر ممکن است باعث آسیب رسیدن به کودک شود.

معمولا همه اسباب بازی ها برای کودکان جذاب به نظر می‎ رسند و برای والدین بی ضررند اما ممکن است یک عنصر خطرناک در ماده اولیه اسباب بازی موردنظر وجود داشته باشد که امنیت کودک شما را به خطر بیندازد. پس به ماشین اسباب بازی ارزان اطمینان نکنید و بدانید قیمت در کیفیت مهم است.

زیبایی

والدین معمولا در انتخاب اسباب بازی برای کودک خود ، بیشتر از هرچیز دیگری به زیبایی آن توجه می ‎کنند زیرا اگر اسباب بازی از زیبایی خاصی برخوردار نباشد، کودک علاقه ای به بازی کردن با آن از خود نشان نخواهد داد و بنابراین در انتخاب اسباب بازی برای کودک خود باید به هماهنگی رنگ ها ، طراحی و سبک اسباب بازی مورد نظر توجه کنید و ظاهر اسباب بازی باید به گونه ای باشد که توجه کودک را به خود جلب کند .

قابلیت استفاده مجدد

بسیاری از اسباب بازی ها مانند خانه سازی ها این قابلیت را دارند که با آن ها اشکال متنوعی ساخت و از رنگ های متنوعی استفاده کرد و همچنین این گونه اسباب بازی ها از اندازه مناسبی برخوردارند که کودکان بزرگتر از 6 ماه به راحتی می ‎توانند با آن ها بازی کنند و نمی توانند آن ها را در دهان خود قرار دهند. این بازی ها همچنین برای رده های سنی متفاوتی وجود دارد ؛ برای مثال برای کودکان یک ساله دارای اشکال ساده تر و برای کودکان بزرگتر دارای اشکال پیچیده تر هستند که چنین اسباب بازی هایی از تنوع بالایی برخوردار بوده وکودکان را در هر سنی سرگرم می ‎کنند .

از خریدن تبلت ، گوشی هوشمند و. . . برای کودکان خود خودداری کنید

کودکان و بالاخص کودکان خردسال در دوره ای از زندگی خود هستند که توانایی حسی آن ها درحال پیشرفت کردن است . اگر کودک در این سنین در معرض استفاده از تبلت ، تلفن همراه و یا بازی های ویدئویی قرار بگیرد به درک منفعلانه عادت می‎ کند که بهتر است بعد از بزرگ شدن فرزندتان اینگونه وسایل را در اختیارشان قرار دهید ، نه در دوران کودکی . lightning mcquee نیز مناسب سن کودکان 1 تا 3 سال نیست.

توجه به علایق جدید

اگر در مورد مناسب بودن خرید یک اسباب بازی خاص برای کودک خود مطمئن نیستید ، بهتر است که قبل از خرید اسباب بازی مورد نظر با کودک خود به انجام بازی مشابه آن بپردازید و با توجه به عملکرد کودک در طول بازی ، متوجه خواهید شد که آیا به انجام آن بازی علاقه ای دارد یا خیر .

به علایق کودک خود توجه کنید

اسباب بازی ها مخصوص کودکان هستند نه بزرگ ترها پس بنابراین بسیار مهم است که اسباب بازی ای را تهیه کنید که کودکتان به آن علاقه مند است و از بازی با آن لذت می ‎برد ؛ برای مثال ممکن است کودکتان علاقه ای به بازی با پازل نداشته باشد و علاقه مند به بازی با توپ باشد .

بازی های مخصوص سنین بزرگ تر از سن فرزند خود را خریداری نکنید

وقتی اسباب بازی مخصوص سنین بالاتر از سن فرزند خود را خریداری می ‎کنید ، کودکتان از انجام صحیح آن بازی عاجز است و زمانی که کودک به سن مناسبی برای انجام بازی مورد نظر رسید ، دیگر تمایلی به بازی کردن با آن اسباب بازی نخواهد داشت .

توجه کردن به مغازه اسباب بازی فروشی

هنگام خرید اسباب بازی تنها توجه کردن به مناسب بودن اسباب بازی کافی نیست ، بلکه باید توجه کنید که آیا اسباب بازی را از فروشگاه مناسبی خریداری می ‎کنید یا خیر ! بنابراین بهتر است از فروشگاه های معتبر اسباب بازی خرید خود را انجام دهید .

سایر نکات:

 • قبل از دادن اسباب بازی به کودک خود بسته های پلاستیکی را از اسباب بازی جدا کنید . کاور های پلاستیکی بسیار خطرناکند زیرا ممکن است کودک آن را بر روی سر خود کشیده و دچار خفگی شود .
 • از خرید اسباب بازی هایی با لبه تیز خودداری کنید .
 • طول اسباب بازی ها باید به اندازه ای باشد که کودک نتواند آن را دهان خود قرار داده و ببلعد و ممکن است اسباب بازی دارای قسمت های جدا شونده ای باشد که کودک با جدا کردن آن قطعه و قرار دادن آن در دهان خود دچار خفگی شود.
 • از خرید اسباب بازی هایی که دارای آهن ربا هستند بپرهیزید؛ بلعیدن دو قطع آهن ربا می‎ تواند منجر به انسداد روده ، سوراخ کردن آن و حتی مرگ کودک شود .
 • از خرید اسباب بازی های خز دار صرف نظر کنید.
 • بادکنک ها برای کودکان بسیار سرگرم کننده هستند اما ممکن است کودکان قطعات تکه تکه شده بادکنک ترکیده را دردهان خود قرار داده و ببلعند .
 • به دنبال خرید اسباب بازی های برقی و یا باتری ای نباشید چرا که کودک به راحتی می ‎تواند درپوش باتری را جدا کرده و باتری و درپوش را در دهان خود قرار دهد .
 • از انتخاب اسباب بازی هایی با قطعات مکانیکی مانند فنر، چرخ دنده ، چرخ و یا لولا خودداری کنید .
 • اسباب بازی های دارای صدای بلند مانند تفنگ نیز می ‎تواند برای سلامت گوش کودک نوپا شما مضر باشند .
 • اسباب بازی های پرتابی مانند بومرنگ نیز می ‎توانند باعث آسیب رسیدن به چشمان کودک شما شوند و اگر فرزند بزرگ تر شما از چنین اسباب بازی هایی استفاده می ‎کند به او گوشزد کنید که باید مراقب برادر یا خواهر کوچک تر خود باشد .
 • در نهایت هر اسباب بازی ای دارای مزایا و معایب خاص خود است و هیچ چیز کاملا خوب و یا بد نیست . ما در حال حرکت به دنیای جدید و پیشرفته هستیم و اسباب بازی های سنتی نباید منجر به عقب ماندن کودکانمان از دنیای پیشرفته امروز شوند .

اسباب بازی مناسب کودکان از تولد تا شش ماهگی

 • جغجغه بارنگ های روشن و بافت متفاوت
 • اسباب بازی های آویزی برای تشویق کودک به تحرک، گرفتن و لگد پرانی
 • کتابهای نرم یا پهن
 • قطعاتی برای کشف دهان و دندان در آوردن کودک که مخصوص گذاشتن در دهان است.

اسباب بازی مناسب برای کودکان شش تا دوازده ماهه

 • اسباب بازی های ضربه زدنی مانند چکش یا طبل.
 • اسباب بازی هایی مانند ماشین هایی که به دنبال کودک کشیده می شود برای تشویق به حرکت
 • اسباب بازی هایی مانند واگن پر از مکعب برای تشویق کودک به ایستادن و راه رفتن
 • کتاب های ساده دارای عکس ها و کلمات مربوط به عکس
 • اسباب بازی های موزیکال و تکان دادنی مانند طبل ها
 • اسباب بازی های باز و بسته شونده

اسباب بازی مناسب برای کودکان یک تا دو ساله ( نوپا )

 • مکعب هایی که روی هم می گذارند و با آن وسایل مختلف را شبیه سازی می کنند.
 • اسباب بازی های موزیکال.
 • کتاب داستان های ساده و کودکانه همراه با شعرخوانی
 • قطعاتی برای درست کردن شکل ها.
 • معماها و پازل های ساده
 • اسباب بازی هایی مانند جارو یا تلفن کوچک.
 • وسایلی برای ساخت و ساز

اسباب بازی مناسب برای کودکان دو تا سه ساله

 • معماها و پازل های پیچیده
 • انواع عروسک
 • فعالیت های برای ساخت و ساز.
 • بازی هایی برای درگیر کردن تخیل کودک مانند خاله بازی ، معلم بازی و … با وسایل سرویس چای خوری، سرویس پخت و پز و سرویس پزشکی و خانه های عروسکی و… .
 • اسباب بازی های هنری و کاردستی مانند کشیدن نقاشی و بازی های مانند بافتنی.
 • مکعب هایی برای چیدن روی هم
 • کتاب های داستان پیچیده
 • ماشین اسباب بازی فلزی

راهنمای انتخاب سه چرخه مناسب سنین مختلف

اگر سایز سه چرخه به درستی انتخاب نشود، می‌تواند موجب از دست دادن کنترل کودک و آسیب دیدن او شود. در واقع باید متناسب با سایز بدن کودک و قد او باشد، زیرا این باور اشتباه وجود دارد که سایز دوچرخه اهمیت زیادی ندارد و می‌توان دوچرخه‌ای خرید که کودک تا چندین سال قادر به استفاده از آن باشد.

سه ­چرخه مناسب برای ۲سالگی

کودکان سن ۲ سال و بزرگ تر به وسایل سواری نسبتاً عریض تر که ارتفاع آن به زمین کمتر باشد، مانند ماشین هایی که با پدال حرکت می کنند علاقه دارند. کودکان در این سن برای پدال زدن آماده اند، به همین دلیل سه چرخه ها نیز مناسب این رده سنی هستند. کودکان ۲ ساله در پدال زدن مهارت پیدا می کنند، اما کمی همچنان در حفظ تعادل ضعیف می باشند. وسایل چرخ دار کوچک مناسب این رده سنی اند. باید برای این سن اندازه چرخ ها مورد توجه قرار گیرد. چرخ های ۳۰ تا ۳۵ سانتی متری مناسب هستند.

دوچرخه برای کودکان ۲ تا ۴ سال

این وسیله ی چرخ دار با چرخ‌هایی متوسط مناسب کودک در این سن بوده و کمک می‌کند تا در نهایت ایمنی، با تفریح، چگونه راندن سه چرخه را به تنهایی بیاموزد. در این سه چرخه طبق قامه در نظر گرفته نشده و کودک با کمک گرفتن از پاهای خود می‌تواند دوچرخه را کنترل کند و به جلو حرکت دهد یا آن را متوقف کند.

بنابراین کودک از اساس و پایه و در امنیت با مباحثی مانند تعادل، هماهنگی و کنترل فرمان آن آشنا می‌شود. استفاده از این سه چرخه باعث می شود تا کودک در سنین بالاتر برای حفظ تعادل روی وسیله دیگر به کمک کسی نیازی نداشته باشد. طراحی خاص این وسیله ها از سردرگمی کودک برای استفاده از رکاب آن جلوگیری می کند و اجازه می‌دهد تا خود کودک سرعت سه چرخه را تعیین کند.

نکات ایمنی دوچرخه:

در این نوع دوچرخه‌ها به دلیل حذف پدال، طبق قامه و زنجیر، کودک می‌تواند با نیروی پای خود دوچرخه را به حرکت درآورد و سرعت خود را تنظیم نماید. در واقع برای حرکت دوچرخه لزوماً نیازی نیست که پاها از زمین برداشته شوند و این امر به کودک کمک می‌کند تا ایمنی بیشتری را داشته باشد.

خرید سه چرخه برای کودک:

همانطور که فرزند شما بزرگ تر می شود، به مرور زمان باید مستقل شود. اگر شما زمان زیادی را صرف نگهداری فرزند خود کرده اید، سه چرخه بهترین وسیله بازی برای کودکان نوپا است و چیزی است که شما دنبال آن هستید. سه چرخه ایده آل برای استفاده در محیط داخلی خانه و خارج از خانه است و می تواند به کودک شما کمک کند که مهارت های حرکتی خود را ارتقا دهد. همچنین می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت های خود را بیشتر کند. در هنگام خرید دوچرخه باید کودک حضور داشته باشد تا با نشستن بر روی آن متناسب بودن سایز آن، مورد بررسی قرار گیرد.

قیمت:

عوامل مختلفی نظیر سایز، جنس تنه، جنس طوقه، شرکت سازنده و… در تعیین قیمت سه چرخه کودک تاثیر گذارند. شرکت های سازنده این سه چرخه ها آن ها را با قیمت های متفاوتی به بازار عرضه کرده اند و به طور کلی قیمت این محصولات از ۱۰۰ هزار تومان به بالا می باشد. یکی از نکات مهم دیگر در خرید سه چرخه کودک، این است که آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. زیرا استفاده از محصولات غیر استاندارد ممکن است سلامت کودک شما را به خطر بیندازد.

ویژگی ها و عملکرد سه چرخه ها به شرح زیر است:

 1. سه چرخه دارای میله هایی با کیفیت بالا و نوار سپر می تواند باز شود.
 2. سه چرخه بچه دارای یک صندلی گسترده، یک عقب راحت، یک سایبان پارچه ای با کیفیت بالا، یک میله ی فشار برای هدایت آن توسط والدین است که می تواند تلسکوپی باشد و ترمز آن روی چرخ عقب.
 3. میله فشار می تواند سرعت سوار را کنترل و جهت چرخ های جلو را تغییر دهد.
 4. صندلی های مخصوص بچه ها را می توان تنظیم کرد.
 5. طراحی انعطاف پذیر ضد لغزش باعث می شود که کودک شما ایمن شود.
 6. دارای چرخ های ضد اسکیت است که نه تنها ایمن هستند، بلکه مقاوم در برابر سایش و مناسب برای استفاده در مکان های مختلف می باشند.
 7. سه چرخه کودک دارای سبد خرید است.
 8. در سه چرخه پلاستیک های سازگار با محیط زیست استفاده می شود و قدرت بسیار خوبی دارد.
 9. دارای کیفیت پایدار، بدنه قوی و عمر طولانی مدت برای بازی کودکان است.
 10. کودک می تواند خود بدون کمک والدین سوار سه چرخه شود، و armrests جلو بعضی سه چرخه ها امن و قابل اعتماد هستند.
 11. سه چرخه ها دارای صندلی های بزرگ با سایبان قابل جابجایی هستند.

کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی شود سوار این وسیله ها شوند!

استفاده کودکان از وسایل چرخ دار نه تنها توانایی های ورزشی او را تقویت می کند، بلکه او را در مواجه شدن با محیط بیرون خلاق می کند.

یک کودک چند ساله می تواند دوچرخه سواری کند؟

این سوالی است که بسیاری از والدین در ذهن دارند. اگر فرزند شما علاقه مند به دوچرخه سواری باشد، می توانید برای کودک خود  هنگامی که ۳-۴ ساله است آن را تهیه کنید.

پس چرا کودکان زیر ۳ ساله سه چرخه سواری نمی کنند؟

عمدتا به این دلیل که قدرت کودکان زیر ۳ سال هنوز کم است و فشار زیادی به کودک وارد می شود. اگر پاها در مدت زمان طولانی در وضعیت تنش قرار دارند، برای رشد و توسعه استخوان ها بسیار ناسازگار است. علاوه بر این، توانایی تعادل بچه های کوچک خوب نیست، به راحتی خود را زخمی می کنند، بنابراین ما توصیه می کنیم که کودکان زیر ۳ سال از سه چرخه استفاده نکنند.

نمایش بیشتر