اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب است؟

مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

مزو تراپی مو یکی از روش‌های غیرجراحی برای درمان ریزش مو، کاهش ریزش مو و تقویت فولیکول‌ها است. در این روش، با تزریق ترکیبات دارویی به لایه میانی پوست که مزودرم نام دارد، به تقویت ریشه‌های مو کمک می‌شود. این ترکیبات دارویی که شامل مواد مغذی و مفید هستند توسط سوزن‌های ریز در محل فولیکول‌های مو و به عمق یک میلی‌متری پوست سر تزریق می‌شوند. با این کار پوست سر برای تقویت موها تحریک می‎شود و به عبارتی، با تحریک فولیکول‌ها، فاز رشد موها فعال می‌شود.

تفاوت مزوتراپی مو و PRP مو چیست؟

در روش مزوتراپی مواد مغذی شامل اسیدها، کلاژن‌ها و ویتامین‌ها که مورد نیاز پوست بدن هستند در نواحی مورد نیاز تزریق می‌شوند تا کمبودها رفع و از ریزش مو جلوگیری شود. می‌رود. در روش PRP ابتدا از شما خون می‌گیرند و سپس تغییراتی در پلاسمای خون ایجاد می‌کنند و در واقع آن را غنی‌سازی می‌کنند. سپس پلاسمای غنی‌ شده با فاکتور رشد پلاکتی را به قسمت‌هایی از سر که دچار ریزش مو شده‌اند تزریق می‌کنند.

برای من روش مزوتراپی مناسبتر است یا PRP؟

هرکدام از این روش‌ها مزایای خاص خود را دارند و تشخیص اینکه کدام روش، با توجه به شرایط و خواسته‌های شما روش بهتری است بر عهده متخصص پوست در تهران است.

هر جلسه درمانی مزوتراپی مو چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول هر جلسه مزوتراپی بین یک ربع تا حداکثر یک ساعت زمان می‌برد. اما برای اکثر افراد هر جلسه کمتر از ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. هر دوره درمان نیز معمولاً ۸ تا ۱۲ هفته به طول می‌انجامد. پس از اتمام دوره اول ممکن است برای تداوم اثربخشی مزوتراپی مو، نیاز به تکرار جلسات درمان (یک یا دو مرتبه در سال) داشته‌ باشید.

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

مزوتراپی برای افرادی مناسب است که دلیل ریزش موی آنها کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز فولیکول‌های مو باشد. معمولاً مزوتراپی به افرادی که دارای موهای کم‌پشت هستند پیشنهاد می‌شود. ریزش موی سکه‌ای، عقب رفتن خط رویش مو و کم‌پشت شدن فرق سر از دیگر مواردی است که می‌تواند با مزوتراپی درمان شود.

آیا نتایج مزوتراپی مو دائمی است؟

خیر، این روش موقت است و باید در جلسات متعدد درمان را تکرار کرد که معمولا فواصل تزریق در نوبت‌های اول کوتاه‌تر و در نوبت‌های بعد، طولانی‌تر خواهد بود.

از چه زمانی نتایج مزوتراپی مشخص می‌شود؟

این مساله بستگی به وضعیت بدن و شرایط درمانی دارد. به طور متوسط بیماران پس از ۳ جلسه به طور مشهود تغییرات را می‌ببینند. در برخی از موارد، پس از یک جلسه هم، نتایج قابل مشاهده است.

چه کسانی کاندید مناسبی برای مزوتراپی هستند؟

مزوتراپی یکی از روش‌های ترمیم و احیای موی سر است. ازجمله مواردی که با کمک مزوتراپی مو درمان می‌شوند می‌توان به آلوپسی آندوژنی، تلوژن افلوویوم، مشکلات ساقه مو و آلوپسی آره‌آتا اشاره کرد. افرادی که ریزش مو آن‌ها شامل یکی از این موارد باشد می‌توانند، کاندیدای مناسبی برای مزوتراپی و ترمیم موهای آسیب‌دیده باشند.

  • در این میان خانم‌های باردار،
  • بیماران مبتلا به دیابت،
  • بیماران مبتلا هموفیلی،
  • بیماران مبتلا ایدز،
  • بیماران مبتلا سفلیس،
  • و…

نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای انجام مزوتراپی باشند. از این رو بهتر است از سایر روش‌های درمانی برای ریزش موی سر خود استفاده کنند.

هر چند وقت یک بار می توانم مزوتراپی کنم؟

احتمالاً برای به دست آوردن اثر مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. باید انتظار داشته باشید که بین ۳ تا ۱۵ بار به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا، هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار تزریق می کنید. اگر پوست شما شروع به بهبود کرد، درمان ها به مدت دو هفته یک بار یا یک بار در ماه انجام می شود.

سن مناسب برای مزوتراپی مو

ریزش موی سر ممکن است برای هر فرد در هر سن و سالی ایجاد شود، اما راه‌های درمان ریزش مو با توجه به سن افراد متفاوت است. به عنوان مثال افرادی که حداقل ۲۵ سال سن دارند می‌توانند نسبت به کاشت مو اقدام کنند. سن مناسب مزوتراپی  مو هم یک بازه سنی در نظر گرفته شده که اگر در این بازه مزوتراپی انجام شود، نتیجه و بازده بسیار خوبی خواهد داشت. بهترین بازه برای انجام سن مناسب مزوتراپی  مو در آقایان و خانم‌ها تا ۳۵ سال است.

چه زمانی می توانم مزوتراپی انجام دهم؟

فرآیند تزریق آمینو اسیدها، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها به لایه میانی پوست با کمک سوزن (گاهی به تنهایی یا مخلوط با یکدیگر)، مزوتراپی نامیده می شود. از نظر قانونی، مزوتراپی را می توان برای همه افراد سالم بالای ۱۸ سال اعمال کرد.

مزوتراپی در چند جلسه انجام می‌شود؟

صادقانه بگوییم که تعداد جلسه معینی برای انجام مزوتراپی و رسیدن به نتیجه ایده آل وجود ندارد. شاید تعجب کنید اما باید بدانید که نتیجه دهی این روش کاملا به میزان آسیب دیدگی مو و پوست سر و همچنین عکس العمل بدن فرد به داروهای تزریق شده بستگی دارد. به طور کلی برای داشتن تأثیر مطلوب ناشی از مزوتراپی موی سر، احتمالاً به ۳ الی ۱۵ جلسه پی در پی و منظم احتیاج خواهد بود. به این منظور زیباجویان در ابتدا باید هر ۷ الی ۱۰ روز یک بار مزوتراپی را انجام دهند.

در این موارد اگر پوست سر و موها رو به بهبودی رفتند فاصله بین جلسات درمان، دو هفته یک بار یا یک بار در ماه خواهد شد. به طور کلی سلامت پوست سر، قدرت ریشه مو، حجم موها، سلامت مو، سن مناسب مزوتراپی مو و وضعیت کلی سلامت فرد تعیین کننده تعداد جلسات مزوتراپی است. مزوتراپیست با بررسی یک یه یک این عوامل تعداد جلسات را تعیین می‌کند.

آیا بعد از مزوتراپی می‌توان کاشت مو انجام داد؟

کوتاه پاسخ می‌دهیم بله! مزوتراپی مو یک روش مناسب برای بهبود وضعیت مو است و باعث سالم شدن آن می‌شود. با این حال مهم است که این روش توسط یک پزشک متخصص باتجربه و کارکشته انجام شود؛ زیرا فقط از این طریق است که افراد می‌توانند به اثرات و نتایج مطلوب حاصل از این متد دست پیدا کنند. با این حال گاهی اوقات شدت آسیب به موها و پوست سر به قدری زیاد است که حتی جلسات پی در پی مزوتراپی نیز توانایی بهبود چشمگیر آن را ندارند. در این شرایط افراد می‌توانند بدون هیچ محدودیت و یا خطری برای کاشت موی طبیعی اقدام کنند.

مزوتراپی می‌تواند به عنوان یک روش درمانی مکمل قبل از کاشت مو یا بعد از آن مورد استفاده قرار بگیرد و برای تعیین زمان کاشت مو بعد از مزوتراپی باید مزوتراپیست زمان معین را تعیین کند. بعد از سپری شدن دوران نقاهت به صورت کامل می‌توان کاشت مو را انجام داد. همچنین این افراد در صورت داشتن بانک موی مناسب، می‌توانند از بین متدهای موجود کاشت مو مانند روش های sut، fut و fit با نظر و صلاحدید پزشک خود یکی را انتخاب نمایند و پس از گذراندن دوراه نقاهت، نتایج خارق العاده و دائمی آن را مشاهده کنند.

نمایش بیشتر