اقتصادیکسب و کار ایرانی

چرا خانه‌ خود را هوشمند کنیم؟

چرا خانه‌ خود را هوشمند کنیم؟ جواب دادن به این سوال فاکتورهای زیادی را در بر می­گیرد. ما در این مقاله در کنار هم تمام این فاکتورها را بررسی می­کنیم تا به جواب این سوال برسیم. در ابتدا بهتر است یک تعریف کلی  وجامع از خانه­‌ی هوشمند و معرفی محصولات برکر آلمان داشته باشیم.

خانه هوشمند چیست؟

خانه­‌ی هوشمند به خانه­­‌ای گفته می­شود که در آن وسایل و دستگاه‌ها می‌توانند به طور خودکار و از راه دور با اتصال به اینترنت و با استفاده از تلفن همراه با سایر دستگاه‌های شبکه کنترل ­شوند. دستگاه‌های یک خانه هوشمند از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و به کاربر اجازه می‌دهند تا عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، روشنایی و سینمای خانگی را از راه دور کنترل کند. خانه‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که کنترل بیشتری بر مصرف انرژی خانه خود داشته باشید. در عین حال مواردی مانند تنظیم دما، روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، باز و بسته کردن پنجره‌ها و تنظیم آبیاری بر اساس آب و هوا را خودکار می‌کنند.

حس امنیت و آرامش یکی از آپشن­هایی است که خانه هوشمند در اختیار کاربر خود می­گذارد. داشتن یک سیستم اتوماسیون خانه هوشمند به شما این امکان را می­ دهد که با بسیاری از گجت ها و سیستم های الکترونیکی ارتباط داشته باشید. داشتن امنیت در محل سکونت و کار یکی از بزرگترین و مهم ترین مواردی است که همه­ ی ما به دنبال آن هستیم و خانه­ ی هوشمند آن را برای ما میسر می­ کند.

مقایسه خانه هوشمند و خانه سنتی

خب اگر بخواهیم هوشمندسازی ساختمان را نسبت به خانه ­های سنتی مقایسه کنیم اولین مطلبی که باید به آن اشاره کرد مصرف پایین انرژی در خانه­ های هوشمند نسبت به خانه­ های سنتی است. فناوری به کار رفته در خانه­ ی هوشمند مقرون به صرفه ­تر از خانه­ های سنتی است .در این سیستم وسایل به گونه­ای طراحی شده ­اند که با کمترین انرژی مورد نیازشان کار کنند. همین امر باعث کاهش قبوض مصرفی می ­شود. خب پایین آمدن قبوض برای همه نکته ­ی مثبتی است و تقریبا همه از آن استقبال می­کنند. و در پی راهی هستند تا قبوض مصرفی به پایین ترین حد ممکن برسد.

آیا در آینده همه خانه ها هوشمند خواهند بود؟

مسئله ­ای که وجود دارد این است که درواقع در آینده ­ی خیلی نزدیک تمام خانه ­ها به سمت هوشمند سازی خواهند رفت. به نظر شما دلیل آن چه خواهد بود؟

در گذشته فناوری خانه ­ی هوشمند جز فناوری ­های لوکس برای خانه ­ها به شمار می­رفت. در حالیکه امروزه این فناوری نه تنها لوکس نیست بلکه نیاز ما در زندگی محسوب می­شود. هوشمند سازی ساختمانها این روزها دارای اهمیت بسیار زیادی است. استفاده از این فناوری­ها در جهت کاهش هزینه­ ها و همچنین آسایش و راحتی که برای ما با خود به ­همراه دارد باعث می­شود تا خانه­ ها به سمت هوشمند سازی سوق پیدا کنند. هوش مصنوعی آینده­ ی روشنی را برایمان با خود به ارمغان می ­آورد .

همانطور که تکنولوژی و فناوری مربوط به خانه هوشمند هر روزه در حال گسترش است. بسیاری از صاحب خانه­ ها هم خواستار دستیابی به این تکنولوژی­ها و هم چنین راحتی و آسایشی که با خود به دنبال دارد هستند. تا بتوانند طعم آسایش و راحتی که این فناوری با خود دارد را بچشند.

خب با توجه به مطالبی که تا اینجای مقاله به آنها اشاره کردیم میتوان چنین نتیجه گیری کرد که هوشمند کردن خانه تقریبا برای همه ­ی اقشار جامعه امکان پذیر است. و دیگر هزینه ­ی لوکسی به شمار نمی­رود. بسیاری از شرکت ها سعی کردند تا دیوایس ­های مربوط به هوشمند سازی ساختمان را تا حد ممکن ارزان تولید کنند و با همان کیفیت و کارایی.

زمانبندی هوشمند سازی ساختمان

یکی دیگر از مسایلی که در هوشمند سازی ساختمان­ها باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث زمانی است. که باید صرف هوشمند سازی یک ساختمان ­شود. شما یک واحد آپارتمان صد متری را در نظر بگیرید. برای هوشمند کردن این واحد ماکسیمم تایمی که باید در نظر گرفت یک روز است. در صورت بالا رفتن متراژ آپارتمان،به نسبت به روزهایی که بابت هوشمند سازی باید صرف کرد اضافه می­شود. خب با توجه به خدماتی که خانه‌ی هوشمند در اختیار کاربر خود میگذارد صرف یک یا دو روز عملا  زمان زیادی نیست.

کاربران و صاحبین خانه­ ها دیگر بهانه تراشی نخواهند کرد. سرعتی که نصب و راه اندازی هوشمند سازی در اختیار کاربر خود می­گذارد باعث می­شود تا کاربران زیادی به سمت هوشمند کردن خانه­ های خود سوق پیدا کنند و بهانه ­ای برای پروسه طولانی آن نیاورند.

آیا می توان یک خانه هوشمند را به یک خانه سنتی تبدیل کرد؟

نکته­‌ی دیگری که در بحث هوشمند سازی ساختمان برای کاربران مهم است این است که آیا بعد از اینکه سیستم هوشمند در خانه راه اندازی شد و به هر دلیلی سیستم سنتی را ترجیح دادند، می­توانند به سیستم سنتی برگردند.همانطور که می­دانید سیستم هوشمند سازی هم بر بستر سیمی قابل اجراست و هم بصورت بی­سیم. در سیستم بی­سیم که از طریق وای فای کار می­کند و نیازی به سیم کشی سنتی ندارد. کاربر قابلیت این را دارد تا اگر به هر دلیلی تمایل به سیستم خانه­ ی سنتی دارد و می­خواهد تمام دستگاهها را به صورت دستی کنترل کند. به سیستم خانه سنتی بازگردد و هیچگونه دغدغه ­ای از این جهت که ممکن است راه برگشتی نداشته باشد،ندارد.

مزایای هوشمندسازی ساختمان

هنوز در ایران خانه هوشمند به عنوان یک قابلیت برای خانه‌های لوکس و پر زرق و برق به حساب می‌آید. شاید این تفکر به دلیل هزینه سنگین تجهیزات این تکنولوژی که عمدتا وارداتی است به وجود آمده باشد. اما در سراسر دنیا مخصوصا آمریکا، اروپا و کشورهای عربی نظیر امارات متحده، تکنولوژی خانه هوشمند راه خود را مدتهاست که به خانه‌ها پیدا کرده است. چرا؟

صرفه جویی در مصرف انرژی

انرژی در سراسر جهان گران قیمت است. در ایران هم همانطور که چندسال پیش شاهد افزایش قیمت انرژی بودیم ممکن است دولت به زودی سیاست آزادسازی قیمت‌ها را درپیش بگیرد. پس به عنوان یک دوراندیشی اقتصادی بهتر است امروز و با صرف هزینه کمتر به سراغ خانه هوشمند برویم. بخاطر داشته باشید نهایتا به مرور زمان، صرفه جویی در قبض‌های انرژی مثل برق و گاز، هزینه تجهیزات اولیه را جبران می‌کند.

افزایش ارزش قیمت خانه

قیمت یک واحد مسکونی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد مانند: لوکیشن، طبقه، امکانات، نقشه، متریال و مصالح. بنابراین هیچکس انتظار ندارد قیمت یک خانه معمولی با یک خانه مدرن و مجهز یکسان باشد. خانه هوشمند علی رغم هزینه‌های اولیه، می‌تواند ارزش یک ملک را به شکل چشم‌گیری افزایش دهد و در زمان فروش به عنوان یک مزیت به فروش سریعتر و بهتر خانه یا ساختمان کمک کند.

با اینحال اجرای خانه هوشمند لزوما گران قیمت تمام نمی شود. درواقع تقریبا با هربودجه‌ای می‌توان به سراغ هوشمند کردن یک خانه رفت زیرا علاوه بر تجهیزات خارجی، امروزه تولید بسیار از تجهیزات موردنیاز و با کیفیت در داخل کشور و توسط شرکت‌های مطرح در حال انجام است و همین موضوع باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

ظاهر مدرن و زیباتر

کلیدهای هوشمند برخلاف  کلیدهای سنتی زیبایی و کارایی بیشتری دارند. اگر در خانه ای با سیستم سنتی برای کنترل روشنایی سالن به 4 کلید با 8 دکمه نیاز باشد، در یک خانه هوشمند، یک کلید هوشمند می تواند کار تمام این کلیدها را انجام دهد. این یعنی کلیدهای کمتر برروی دیوارها و درنتیجه دکوراسیون مینیمال و جذاب تر.

افزایش امنیت به بیشترین حد ممکن

هرچه شرایط اقتصادی کشور با چالش بیشتری مواجه شود، شکاف طبقاتی عمیق‌تر شده و طبق آمارها میزان جرائمی مانند سرقت افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی حفاظت از امنیت خانواده و دارایی‌ها در فضای خانه که محل آرامش است از طریق خانه هوشمند فراهم می شود.

کنترل تردد از طریق آیفون هوشمند

از طریق آیفون هوشمند هرکجای دنیا که باشید می توانید چهره کسی که زنگ در خانه شما را زده است را ببینید، با او صحبت کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید درب را برای او باز کنید یا نه. در چنین حالتی سارقین متوجه عدم حضور شما در خانه نمی شوند.

بسته شدن حفاظ‌های برقی

اگر برروی پنجره و ورودی‌های خانه از کرکره و حفاظ‌های برقی استفاده کنید، با هربار خروج از خانه تمام کره کره ها به صورت خودکار بسته شده و تا زمان بازگشت شما بسته باقی می‌مانند. اینکار بدون اینکه زحمت اضافه‌ای را به شما تحمیل کند، امنیت خانه شما را افزایش می‌دهد.

قفل درب هوشمند

یکی از روش‌های قدیمی و پرکاربرد سرقت، باز کردن قفل درب است. قفل درب هوشمند می‌تواند از طریق رمز عبور، تگ NFC و اثر انگشت از ورود افراد غربیه به خانه جلوگیری کند و از طرفی دردسر همراه داشتن دسته کلید را برای شما برطرف کند.

سنسورها، دوربین و سیستم هشدار سرقت

هنگامی که در سفر یا سرکار هستید، اگر سیستم هشدار از طریق سنسورها، متوجه هر حرکتی شود، از طریق تماس تلفنی، پیامک و یا نوتیفیکیشن برروی موبایل به شما اطلاع می دهد و شما میتوانید تصویر کل خانه را از طریق دوربین برروی گوشی خود مشاهده کرده و در صورت نیاز اقدام کنید.

آسایش و راحتی برای ساکنین

اساس پیشرفت تکنولوژی‌های هوشمند افزایش رفاه و آسایش است. اینکه هنگام خروج از خانه مجبور نباشید تک تک چراغ ها را در سراسر خانه خاموش کنید و آخر هم چند چراغ را از قلم بیاندازید از ویژگی های منحصر به فرد خانه هوشمند است.

نمایش بیشتر