آشنایی با اتوماسیون خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده و مختصر از خانه هوشمند ارائه دهیم، می گویم خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) یا خانه هوشمند مجموعه ای از ابزارهایی است که به شما کمک می کند تا برخی از وسایل الکتریکی و مکانیکی خانه را کنترل کنید. مصرف انرژی، ایمنی و راحتی را برای شما افزایش می دهد. یک مثال ساده، چراغ‌هایی است که می‌توان آن‌ها را از طریق یک برنامه در یک دستگاه تلفن همراه یا با فرمان دادن به یک تایمر کنترل کرد. هدف خانه هوشمند این است که خانه شما را به شکلی ظریف بهبود بخشد و آن را به طور کامل با سبک زندگی شما ادغام کند.

خانه هوشمند
دستگاه های هوشمند خانه چگونه کار می کنند؟

متخصصان این حوزه تمام عمر خود را صرف مطالعه عملکرد محصولات خانه هوشمند و نحوه بهبود آنها می کنند و آن را پوشش جامعی از پیچیدگی های فناوری خانه هوشمند می کند. با این حال، اگر در حال ساخت یک خانه هوشمند هستید، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید بدانید.

فناوری خانه هوشمند بر اساس اصل اینترنت اشیا کار می کند. این یک مفهوم جدید است که به دستگاه هایی اطلاق می شود که به صورت “شبکه ای” به یکدیگر متصل شده و می توانند برای انجام وظایف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. دستگاه های مختلف می توانند به روش های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. رایج ترین راه از طریق اتصالات شبکه بی سیم یا Wi-Fi است، اما می تواند از طریق رادیو و سیم کشی نیز باشد. شبکه شما همچنین می تواند از ترکیبی از این موارد استفاده کند، به عنوان مثال سیم کشی برای خاموش کردن WiFi بسیار کاربردی است.

این دستگاه ها همچنین از فناوری «If This then That» استفاده می کنند. این پروتکل به این معنی است که اگر یک عمل اتفاق بیفتد، یک دنباله تکمیل می شود و باعث می شود دستگاه های شما با هم کار کنند تا دستور نهایی را اجرا کنند. نحوه برقراری ارتباط با شبکه خانه هوشمند متفاوت است. معمولاً با فرمان یا صدا، حسگرهای خودکار از طریق یک برنامه تلفن همراه کار می کنند. اصطلاحات رایج برای دستگاه‌های دارای قابلیت صوتی «اسپیکر هوشمند» و برای دستگاه‌های دارای برنامه «مرکز هوشمند» است. یک هاب هوشمند بسیار جامع تر از یک بلندگو است و به عنوان یک “مرکز کنترل” برای بقیه خانه عمل می کند.

چرا باید خانه خود را به خانه هوشمند تبدیل کنید؟
-مزیت رقابتی

اگر قصد دارید در آینده نزدیک خانه خود را بفروشید، وجود فناوری های هوشمندی که قبلاً در خانه شما پیاده سازی شده است، مزیت شما را نسبت به رقبا در بازار افزایش می دهد. خریداران، به ویژه آنهایی که کمی جوان‌تر هستند، به طور فزاینده‌ای به این نوع فناوری علاقه دارند و این واقعیت که قبلاً نصب شده است، یک نقطه فروش بزرگ است.

-کارایی

در حالی که هزینه واقعی فناوری خانه هوشمند بسته به دستگاه هایی که نصب می کنید می تواند گران باشد، می تواند پول شما را از نظر کارایی و قدرت بازگرداند.

به عنوان مثال، لوازم خانگی ممکن است آشکارسازهای حرکتی داشته باشند که وقتی کسی در اتاق نیست، چراغ ها را خاموش می کند. همچنین می تواند گرمایش یا سرمایش را زمانی که کسی در خانه نیست خاموش کند و قبل از رسیدن به خانه روشن کند تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این کاهش مصرف انرژی به نوبه خود هزینه انرژی شما را کاهش می دهد.

– راحتی

شکی نیست که اگر از کودک خردسال مراقبت می کنید، سعی می کنید شام تهیه کنید و با تلفن صحبت می کنید، تایمر فعال با صدا بسیار آسان تر از تنظیم صفحه اجاق گاز است. فن‌آوری‌های خانه هوشمند می‌توانند این کار و کارهای بیشتری را انجام دهند، حتی چراغ‌ها را در قسمت‌های مختلف ملک خاموش کنند.
– امنیت و آرامش

امنیت یک تمایز بزرگ در فناوری خانه های هوشمند است که سنسورهای حرکت، دوربین ها و میکروفون ها از قبل بر روی دستگاه ها فعال شده اند. همچنین وسایل ایمنی مخصوصی برای نصب وجود دارد. همچنین در خاموش کردن وسایل برقی و کلیدهای برق ایمنی بیشتری وجود دارد. وسایلی وجود دارند که وقتی هیچ حرکتی تشخیص داده نمی شود، برق را خاموش می کنند و احتمال آتش سوزی را کاهش می دهند.
نکاتی که برای ایجاد یک خانه هوشمند باید در نظر گرفت

از کوچک شروع کنید و گسترش دهید. بهترین راه برای جلوگیری از خرج کردن بیش از حد در فناوری خانه های هوشمند این است که از کوچک شروع کنید و با کشف ویژگی های اضافی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، آن را افزایش دهید. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که با تبلیغات مخرب سر و کار ندارید، بلکه با فناوری هایی روبرو هستید که واقعاً زندگی خانه شما را بهبود می بخشد. با شروع کوچک، چیزهای کمتری برای از دست دادن دارید، بنابراین می توانید نوع نرم افزاری را که دوست دارید آزمایش کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام مارک بهتر است و کدام ویژگی های خانه خود را می خواهید خودکار کنید.

به محدودیت های زیرساخت خود فکر کنید

تقریبا اکثر خانه ها به اینترنت دسترسی دارند. با این حال، برخی از مناطق هنوز اتصال ضعیفی دارند، جایی که طرح هوشمند اغلب با شکست مواجه می شود، به ویژه در مناطق خارج از محدوده شهری. کار زیادی نمی توانید در مورد زیرساخت خانه خود انجام دهید، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد مسیری که برای خانه هوشمند خود انتخاب کنید، این را در نظر داشته باشید. البته سیستم هایی هستند که بدون نیاز به اینترنت و بدون نگرانی از وقفه یا قطعی در شبکه اینترنت به خوبی کار می کنند.

درباره لوازم خانگی و دستگاه های خود بیشتر بدانید

البته، همه دستگاه‌ها و لوازم خانگی را نمی‌توان برای «هوشمند شدن» وصل کرد. اگر یخچال قدیمی دارید، بعید است که بتوانید آن را به فناوری هوشمند وصل کنید، مگر اینکه آن را به یک نقطه برق هوشمند وصل کنید. هنگام پیاده سازی خانه هوشمند خود، به این فکر کنید که از چه دستگاه هایی می توانید با هاب یا بلندگوی هوشمند خود استفاده کنید و آیا ارزش ارتقاء آن را دارد یا خیر.

نیازهای آینده خود را در نظر بگیرید

اگر در حال انتقال و آزمایش سیستم هستید، این الزامات در حال تغییر را در خانه هوشمند خود در نظر بگیرید. اگر به گسترش خانواده خود فکر می کنید یا شاید فرزندانتان خانه را ترک می کنند، مهم است که به این فکر کنید که چگونه نیازهای شما در این مدت تغییر خواهد کرد و فناوری هوشمند شما چگونه می تواند سازگار شود.

اگر علاقه مندید بدانید که فناوری هوشمند چقدر می تواند به خانه شما بیافزاید، با ارزیابی املاک و مستغلات، نظر متخصص را دریافت کنید.

آینده خانه هوشمند چگونه خواهد بود؟

در آینده با پیشرفت تکنولوژی و توسعه هوش مصنوعی، خانه هوشمند قادر خواهد بود به طرق مختلف با محیط اطراف در تعامل باشد و در بهبود محیط و ارائه خدمات بهینه بکوشد. در ادامه به چند مورد از دستاوردهای سیستم های بهینه سازی منابع خانه هوشمند اشاره می کنم:

تاثیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بر آینده خانه هوشمند: سیستم های بهینه سازی منابع در خانه های هوشمند از قدرت هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین بهره مند خواهند شد. این سیستم ها با تجمیع داده ها و الگوریتم های هوشمند قادر خواهند بود الگوها و عادات کاربران را شناسایی کرده و به طور خودکار تنظیمات و بهینه سازی های مربوطه را انجام دهند و تصمیمات مناسبی را برای ساختمان اتخاذ کنند تا میزان تاثیر مستقیم انسان در این زمینه کاهش یابد. به عنوان مثال، دستگاه یاد می گیرد که کاربر در زمان استراحت، از طریق ساعت هوشمند خود، دمای مناسب اتاق را بر اساس نیاز خود کنترل و تنظیم کند.
نظارت و کنترل دقیق تر در مصرف انرژی خانه هوشمند: در آینده، سیستم های بهینه سازی منابع خانه هوشمند قادر خواهند بود به طور دقیق بر مصرف انرژی در سیستم های مختلف خانه مانند روشنایی، گرمایش و سرمایش، الکترونیک و سایر دستگاه ها نظارت و کنترل کنند. با جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل هوشمند، سیستم می تواند به طور خودکار الگوهای مصرف را شناسایی کرده و تنظیماتی را برای کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی بیشتر انجام دهد.
مدیریت هوشمند آب در خانه هوشمند: سیستم های بهینه سازی منابع خانه هوشمند آینده قادر خواهند بود مصرف آب را در خانه به صورت هوشمند مدیریت کنند. با استفاده از حسگرها، سیستم می تواند نشت آب را شناسایی و اعلام کند، بنابراین دیگر مجبور نیستیم برای شناسایی کوچکترین نشتی ها سخت کار کنیم. این سیستم می تواند مصرف آب را پایش کرده و تنظیمات بهینه ای را برای کاهش مصرف آب ارائه دهد. علاوه بر این، این سیستم می تواند با استفاده از هوش مصنوعی و پیش بینی آب و هوا، میزان آبیاری مورد نیاز باغ و گیاهان را تنظیم و بهینه کند.

بازیافت بهتر و مدیریت هوشمند زباله در خانه های هوشمند: سیستم های بهینه سازی منابع در آینده می توانند به بازیافت و مدیریت هوشمند زباله در خانه کمک کنند. این سیستم ها با استفاده از حسگرها و تشخیص خودکار می توانند نوع و نوع زباله را شناسایی کرده و بازیابی و جداسازی آن را تسهیل کنند. علاوه بر این، با استفاده از الگوریتم های هوشمند می توانند مصرف زباله را کاهش داده و راه حل های ایده آلی برای بازیافت و دفع زباله ارائه دهند.

اتصال و هماهنگی با شبکه های خارجی: در آینده سیستم های بهینه سازی منابع خانه های هوشمند قادر خواهند بود با سیستم ها و شبکه های خارجی مانند شبکه برق هوشمند، شبکه حمل و نقل عمومی و سایر منابع خارجی از جمله بانک ها ارتباط برقرار کرده و آنها را قادر سازند تا اطلاعات را به اشتراک بگذارید این ارتباط و هماهنگی به بهینه سازی مصرف منابع و تعامل بهتر با محیط اطراف کمک خواهد کرد.

نمایش بیشتر