اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

آیا آب تصفیه کلر دارد

تصفیه آب و اهمیت آن بر سلامت انسان موضوعی است که همه از آن آگاه هستند. آبی که از فرایند تصفیه آب که توسط شبکه های بزرگ لوله کشی و تاسیسات تصفیه خانه های صنعتی انجام می شود به دست ما می رسد بعضا کیفیت مطلوبی ندارد و هم چنان بسیاری از مواد آلوده در آب باقی می مانند. در چنین شرایطی برای مصرف آب سالم و تصفیه شده می توان از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کرد.

Does-the-purified-water-contain-chlorine

با داشتن این دستگاه در هر منطقه ای از سلامت آب آشامیدنی اطمینان حاصل می کنید و دیگر نیازی به خرید آنلاین آب ندارید. در این مقاله در رابطه با این که و چگونه کار می کند صحبت خواهیم کرد و مضرات آب آلوده و مزایای خرید آب تصفیه کن را بررسی می کنیم.

دستگاه تصفیه آب چیست؟

آب در چرخه ی خود در طبیعت به دلیل ساختار مولکولی متفاوتی که دارد، بسیاری از مواد را در خود حل می کند و آلاینده های زیادی وارد آن می شود. بخش بزرگی از این مواد توسط تصفیه خانه ها پاکسازی و جدا می شوند اما به دلیل حجم زیاد آب ، برخی از این ذرات آلوده از بین نمی روند و قدیمی و فرسوده بودن لوله کشی ها نیز مواد مضری را به آب وارد می کند به همین علت است که آب لوله کشی اغلب کیفیت مناسبی ندارد و مصرف آن برای ما خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

دستگاه تصفیه آب توسط فیلتر های مخصوصی که دارد تمام مواد و املاح مضر آب را نظیر رسوبات و مواد شیمیایی و کلر و میکروب ها را تصفیه و دفع می کند و باعث می شود که آب طعم و بو و رنگ بهتری داشته باشد. فیلتر های کربنی و فیلتر اسمز معکوس رایج ترین فیلتر های آب هستند و در هنگام خرید دقت کنید که این فیلتر ها در دستگاه وجود داشته باشد. اغلب دستگاه های آب تصفیه کن معتبر از سیستم برخوردار هستند که بین 6 الی 8 فیلتر دارند. هر چه تعداد بیشتر باشد کیفیت آب خروجی نیز بالاتر خواهد بود.

در یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مراحل به این شکل است که ابتدا رسوبات و مواد جامد آب توسط فیلتر مرحله ی یک یعنی پروپیلن حذف می شوند. سپس در مراحل دوم و سوم فیلتر های کربن پودری و کربن بلاک، مواد شیمیایی و کلر آب از بین می روند و طعم و رنگ آب تا حدود زیادی بهتر می شود. در مرحله ی چهارم به دلیل دارا بودن منافذ بسیار ریز به قطر 0001/0 میکرون تمام املاح آب و نیترات و فلزات سنگین و مواد معدنی اضافه ی آن را تصفیه می کند. در این مرحله است که سختی آب بسیار پایین می آید.

فیلتر مرحله پنجم یعنی کربن خطی آبی که وارد مخزن شده است را تصفیه نهایی کرده و آب کاملا زلال و دارای رنگ شفاف و طعمی گوارا خواهد شد. آب به دلیل آن که مواد معدنی خود را توسط ممبران از دست داده است در این مرحله سختی بسیار پایینی دارد. که از سنگ های معدنی تشکیل شده است در مرحله ششم قرار می یرد تا آب با عبور از آن، مواد معدنی هم چون کلسیم و پتاسیم را در خود حل کند و سختی آن تا حدی افزایش پیدا کند.

دستگاه های تصفیه آب در مدل های زیر سینکی و رومیزی در بازار عرضه می شوند که مدل زیر سینکی آن طرفداران بیشتری دارد که برای شرکت تصفیه آسا میتواند بهترین برندهای معتبر بازار را در اختیار شما قرار دهد. این دستگاه ها کیفیت تصفیه آب بهتری دارند هم چنین از نظر تعمیرات و تعویض فیلتر ها نیز بسیار کم هزینه تر می باشند.

فیلتر های تصفیه آب بعد از مدتی به دلیل اشباع از مواد و املاح کارایی خود را ندارند و باید با فیلتر های جدید جایگزین شوند. به همین علت یکی از مهم ترین نکات در نگهداری دستگاه است که باعث می شود طول عمر آن افزایش پیدا کند و به دستگاه و پمپ آن آسیبی نرسد و همواره آب خروجی از آن کیفیت مناسبی داشته باشد.

آلاینده های آب

یکی از مهم ترین معضلات و مشکلات مهم در سراسر دنیاست و بسیاری از مرگ و میر ها در سطح جهان به دلیل مصرف آب آلوده می باشد. آلاینده های آب از مواد، عوامل فیزیکی و مواد معدنی تشکیل می شوند. آفت کش ها و حشره کش ها، پساب های صنایع غذایی، مواد نفتی و شوینده ها آلاینده های آلی آب هستند و کود های شیمیایی و فاضلاب های صنایع، فلزات سنگین و نمک از جمله آلاینده های معدنی آب می باشند.

به جز این مواد فعالیت های انسانی، ویروس ها و با کتری ها نیز از دیگر منابع آلوده کننده ی آب می باشند. یکی از مم ترین موادی که از طریق فعالیت های کشاورزی به آب های زیر زمینی راه پیدا می کند نیترات است. این ماده ی مضر برای کودکان به ویژه خطرات زیادی دارد و باعث می شود که حمل اکسیژن توسط خون در بدن آن ها کاهش یابد و سندروم کودک آبی را به وجود می آورد که پوست او به رنگ آبی در میاید.

وجود بیش از حد مواد معدنی مثل کلسیم و پتاسیم و مینزیم می تواند مشکلات کلیوی و قلبی را به وجود آورد و هم چنین فلوراید بیش از حد نیز برای بدن مضر است. این ماده باعث کاهش رشد مغزی کودکان و درد های مفصلی و استخوانی و پوسیدگی دندان ها می شود.

یکی دیگر از مشکلات اصلی آب های لوله کشی کلر است که توسط تصفیه خانه ها به آب اضافه می شود و در آن باقی می ماند. این ماده تنها می تواند میکروب های آب را از بین ببرد و خودش به عنوان یک ماده ی سمی در آب می ماند و باعث مشکلات تنفسی و کلیوی می شود. علاوه بر آن پوسیدگی لوله های قدیمی میکروب های زیادی را وارد کرده و آلودگی آب را دو چندان می کند. به همین دلیل اگر تصفیه خانه ها نیز تمامی مواد مضر آب را از بین ببرند اما هم چنان کلر و رسوبات لوله ها در آن وجود دارد.

مزایای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

آب تصفیه شده مزایای بسیار زیادی برای سلامتی بدن انسان دارد. انتخاب و تهیه می تواند آبی خوش طعم و گوارا با خواص معدنی زیاد برای ما فراهم کند. با این دستگاه می‌توانیم تا حد زیادی از بیماری ‌های گوارشی، پوستی و کلیوی و عصبی ناشی از مصرف آب آلوده جلوگیری کنیم .در تاسیسات تصفیه خانه شهری از کلر برای ضد عفونی و انگل زدایی آب استفاده می شود که این ماده یکی از عوامل بیماری زای آب لوله کشی می باشد و باید فیلتر شود.

دستگاه تصفیه آب با فیلتر های مخصوص خود می تواند کلر و هر ماده ی شیمیایی دیگر را در آب از بین ببرد. فرسودگی زیر ساخت ها و سیستم لوله کشی آب نیز رسوبات زیادی را به آن وارد کرده و خطر ورود میکروب ها به بدن انسان را افزایش می دهد. در بسیاری از مناطق که آب کلر زنی نمی شود و از تانکر ها و چاه های خانگی برای تامین آب استفاده می شود می توان از استفاده کرد. این دستگاه با فیلتر یو وی فرابنفش به راحتی تا 99 درصد میکروب ها و باکتری های آب را از بین می برد.

هم چنین با داشتن یک آب تصفیه کن خانگی دیگر نیازی به جوشانیدن آب ندارید تا میکروب های آن را از بین ببرید. آب تصفیه شده توسط این دستگاه کاملا مناسب آشامیدن و پخت و پز می باشد و عاری از هر نوع ماده ی بیماری زاست. یکی از معایب آب لوله کشی طعم و بوی بد آن است که به دلیل مواد شیمیایی و املاح آب می باشد. با تصفیه آب خانگی می توان طعم آب را بهبود دهید و رنگ آن را نیز شفاف کنید. برای اطلاعات بیشتر را مطالعه نمایید.

شما می توانید از مزایای آب قلیایی نیز توسط این دستگاه بهره مند شوید. به آب آنتی اکسیدان های فراوانی می دهد. آب یونیزه باعث قلیایی شدن خون نیز می شود و به سلول های سرطانی امکان رشد و تکثیر نخواهد داد. مصرف باعث جلوگیری از بیماری دیابت و پوکی استخوان می شود، برای حفظ و یا کاهش وزن مفید است و از خشکی پوست و ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

در نهایت باید بگوییم که صرفه جویی در هزینه ها یکی از مهم ترین است. خرید این دستگاه برای شما بسیار به صرفه تر می باشد تا این که روزانه چندین بطری آب معدنی با قیمت زیاد تهیه کنید و خطرات زیست محیطی را با مصرف آن ها افزایش دهید. شاید در ابتدا هزینه ی نصب و راه‌اندازی دستگاه تصفیه آب کمی زیاد به نظر برسد،

اما با اندیشیدن به مزایای استفاده از این دستگاه‌ هزینه ی خرید آن کاملاً منطقی و ضروری به نظر خواهد رسید. به همین علت است که خرید آب تصفیه کن تایوانی اصل هم یک سرمایه گذاری اقتصادی است زیرا تایوانی بسیار مقرون به صرفه است و در صرفه جویی هزینه ها به نفع شماست و هم از آسیب به محیط زیست جلوگیری خواهد کرد.

 

نمایش بیشتر