اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

آیا تزریق چربی از نظر علمی تائید شده است؟

گذر زمان و افزایش سن روی ظاهر افراد اثر مستقیم می گذارد. تاثیر پیری روی ظاهر اجتناب ناپذیر است اما بسیاری از افراد با استفاده از روش های مختلف جوانسازی پوست نشانه های پیری را کم رنگ تر می کنند. یکی از موثرترین و پرطرفدارترین راه های جوانسازی پوست، تزریق چربی است. در ادامه مطلب تا انتها همراه ما باشید تا چگونگی این کار، معایب و مزایای آن را بررسی کنیم.

تزریق یا انتقال چربی فرآیندی است که طی آن چربی از یک قسمت بدن گرفته شده و به قسمت دیگری از بدن منتقل می شود. هدف از این کار بهبود ظاهر ناحیه هدف است. در این روش ابتدا چربی را به روش لیپوساکشن از بدن خارج می کند، آن را با فرایندی خاص برای تزریق دوباره آماده کرده و به ناحیه هدف منتقل می کند. محبوبیت و رواج گرفتن چربی از بدن و تزریق آن به قسمتی دیگر از دهه 1990 شروع شد. پزشکان زیبایی از این روش برای جوانسازی و زیبایی سینه، دست، پا، صورت، باسن و واژن استفاده می کنند. اخیرا پزشکان از این روش برای بهبود جای زخم و اسکار و حتی ترمیم بافت سینه بعد از پرتودرمانی استفاده می کنند.

روند تزریق چربی

این عمل 3 مرحله دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

1. استخراج چربی

در این مرحله پزشک با توجه به شرایط و خواسته بیمار ابتدا محل استخراج را انتخاب می کند. محل استخراج باید به اندازه کافی چربی انباشته شده داشته باشد.

به همین دلیل شکم، باسن و ران معمولا گزینه های مناسبی هستند. سپس ناحیه مورد نظر را بی حس می کند و با استفاده از تکنیک های خاص چربی را استخراج می کند. اگر حجم چربی مورد نیاز از حد خاصی بیشتر باشد، پزشک معمولا برای استخراج چربی از استفاده می کند.

2. آماده کردن چربی برای تزریق

چربی استخراج شده برای تزریق مناسب نیست و لازم است برای آماده شدن آن مراحلی را بگذراند. طی این مراحل چربی با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ یا روش های دیگر خالص می شود و سلول های مرده و مایع اضافی از آن جدا می شود.

3. تزریق چربی به ناحیه مورد نظر

پزشک در آخرین مرحله میزان چربی مورد نظر را با استفاده از سرنگ های مخصوص به ناحیه مورد نظر که کاملا بی حس و استریل شده است، تزریق می کند. این کار به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد.

نواحی رایج و مناسب تزریق

چربی به این دلیل که از بدن خود فرد گرفته می شود، سازگاری بالایی دارد و می توان آن را به بیشتر نواحی تزریق کرد. انتخاب آن به شرایط و خواسته خود فرد بستگی دارد. در ادامه نواحی رایجی از بدن را معرفی می کنیم که برای تزریق چربی مناسب هستند.

با استفاده از خدمات مشاوره پوست و مو می توانید در مورد نتیجه تزریق چربی به هر کدام از این نواحی، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

تزریق چربی به صورت لاغر

تزریق چربی زیر چشم و گونه به مقدار مناسب (بین 10 الی 100 سی سی)، از محبوب ترین گزینه های این عمل زیبایی هستند. این کار با افزودن حجم به نواحی توخالی یا چروکیده مانند ناحیه زیر چشم، ظاهر آن را جوان تر و شاداب تر می کند.

به ترمیم جای زخم کمک می کند، به گونه ها حجم می دهد و حالت صورت را بهتر می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق چربی به صورت ، می توانید از مقاله تخصصی ما در همین زمینه استفاده کنید.

تزریق چربی به سینه

از تزریق حجم مشخصی از چربی (بین 25 الی 400 سی سی برای هر طرف) برای افزایش حجم سینه، متقارن کردن سینه و درمان بافت های آسیب دیده ناشی از پرتودرمانی و ایمپلنت سینه استفاده می شود. تزریق به بهبود جای زخم های ناشی از برداشتن یا عمل سینه نیز کمک می کند.

تزریق چربی به باسن

از تزریق مقدار مشخصی چربی (بین 100 الی 300 سی سی برای هر طرف) برای افزایش حجم و خوش حالت کردن باسن استفاده می شود. تزریق چربی به کنار ران نیز امکان پذیر است و برای زیبایی اندام از آن استفاده می شود.

تزریق چربی به شکم

تزریق چربی به دست

پوست دست با افزایش سن و پیری چروک می شود و شادابی خود را از دست می دهد. تزریق مقداری چربی به زیر پوست دست کمک می کند دست پرتر و در نتیجه جوان تر به نظر برسد.

تزریق چربی به دست

تزریق چربی به بازو

یکی دیگر از نواحی تزریقی که بیشتر مردها خواهان آن هستند، بازو است. تقویت عضلات سه سر و عضله دو سر از طریق تزریق مقداری چربی به شکل دهی و حجیم شدن این ناحیه کمک می کند و در نتیجه ظاهری عضلانی تر به فرد می دهد.

تزریق چربی به ساق پا

برخی افراد به دلیل ژنتیک یا لاغری پاهای استخوانی دارند. تزریق به آن ها کمک می کند با پرتر شدن ظاهر پاها اندام زیباتری داشته باشند.

تزریق چربی به لب

این روزها زنان و حتی مردان دوست دارند لبان پرتری داشته باشند. افراد مشهوری مانند «کایلی جنر» به دلیل حالت لبان خود زیباتر به نظر می رسند. یکی از راه های افزایش حجم لب ها، تزریق چربی به این عضو بدن است.

برای این منظور دکتر زیبایی از بافت های خود بدن شما برای انتقال چربی به لب هایتان استفاده می کند. تزریق چربی در مطلب خود دکتر سعید ساعدی انجام می شود و فرد باید تحت بیهوشی موضعی قرار بگیرد.

در حین انتقال چربی به لب ها، چربی لازم از شکم فرد (اطراف ناف) برداشته شده، خالص می شود و سپس به لبان فرد انتقال می یابد. عمل تزریق چربی به لب در حدود 60 تا 90 دقیقه ممکن است طول بکشد. بیمار در همان روز و پس از اتمام عمل می تواند به منزل برود و نتیجه تزریق 6 سال یا حتی بیشتر پابرجا است.

پشیمانی از تزریق چربی نی نی سایت |تزریق چربی به صورت |تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد

نحوه آماده شدن برای تزریق

اگر تصمیم به انجام این عمل گرفتید، برای آمادگی باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • خودداری از مصرف داروهای ضد انعقاد خون و مکمل های گیاهی برای جلوگیری از خونریزی در حین تزریق
 • خودداری از مصرف دخانیات یک ماه پیش از عمل برای جلوگیری از شکل گیری عفونت و اختلال در خونرسانی
 • مشورت با دکتر زیبایی قبل از عمل و ارائه نتایج تمامی آزمایش های پزشکی برای تایید سلامت کلی بدن
 • خودداری از مصرف مشروبات الکلی یک ماه پیش از عمل
 • اطلاع دادن هر نوع داروی مصرفی و خاص به پزشک

مراقبت های پس از عمل

پس از تزریق چربی به لب به نکات زیر دقت کنید:

 • تا چند روز ابتدایی بعد از عمل، به روی صورت خود نخوابید. سعی کنید حالت خوابیدن شما به سمت بالا و صاف باشد.
 • چند روز اول پس از عمل از انجام تمرین های ورزشی سنگین و سخت یا جابه جا کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.
 • تا مدتی به لب های خود دست نزنید و تا زمانی که خطر عفونت همچنان وجود دارد، صورتتان را خشک و تمیز نگه دارید.
 • مصرف منظک داروهای احتمالی تان را جدی بگیرید.
 • تا 48 ساعت در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید یا به اماکنی مانند سالن سولاریوم نروید.
 • از فشار دادن مکان تزریق خودداری کنید تا چربی جابه جا نشود.

تزریق چربی به واژن

یکی از عواملی که روی افزایش رضایت از رابطه جنسی تاثیر دارد، زیبایی ناحیه تناسلی است. طی سال های گذشته تزریق چربی به واژن، به ویژه در بین زنان بالای 40 سال محبوب شده است و اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد.

واژن جزو حساس ترین اعضای بدن زنان است که به علت مسائلی مانند افزایش سن و شکل و رنگ طبیعی خود را از دست می دهد. این تغییرات بیشتر در ناحیه خارجی واژن و در لابیاماژورهت رخ می دهند. از مزایای تزریق چربی به واژن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • از بین حالت افتاده پوست واژن
 • از بین بردن ها در ناحیه خارجی واژن
 • روشن تر و سفت تر کردن پوست واژن
 • تغییر دادن اندازه لابیاماژور و افزایش حجم واژن
 • ترمیم حالت نامتقارن و عدم تناسب دو طرف واژن
 • درمان حالت خشک واژن (آتروفی واژینال)

قبل از اقدام به تزریق چربی به واژن بهتر است مقاله کامل پذیرش24 را در این مورد مطالعه کنید و یا به صفحه آپارت مراجعه کنید تا جواب تمام سوال های احتمالی خود را نیز بگیرید.

مزایای تزریق چربی

این روش یکی از امن ترین و بهترین روش های جوانسازی پوست است و با توجه به مزایای زیاد، محبوبیت قابل توجهی بین سایر روش ها دارد. البته توجه به نکات نگهداری بعد از تزریق چربی نیز برای نتیجه گیری بهتر از این عمل، موضوع مهمی است. در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره می کنیم:

 • ماندگاری بالای نتیجه
 • لاغرتر شدن ناحیه ای که از آن چربی استخراج می کنند.
 • بهبود آسیب های بافت
 • دوره بهبود کوتاه
 • روند امن و راحت

معایب تزریق چربی

با این حال هر عملی در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • این روش در مقایسه با تزریق ژل تهاجمی تر است.
 • مقداری از چربی تزریق شده جذب بدن می شود.
 • ممکن است به مجبور شوید جلسه تزریق را تکرار کنید.

دوره نقاهت

 • رانندگی نکنید و از یکی از نزدیکان خود بخواهید شما را به خانه برساند.
 • مرخصی بگیرید.
 • توجه داشته باشید که مقداری از چربی جذب می شود و نگران حجم زیاد آن نباشید.

نگهداری بعد از تزریق چربی

در مورد مراقبت های بعد از تزریق چربی باید بگوییم در روزهای اول برای تسکین درد از کمپرس گرم استفاده نکنید. کمپرس گرم پیوند بین چربی و بافت بدن را از بین می برد. استفاده از کمپرس یخ مشکلی ندارد.

از ماساژ عمیق ناحیه تزریق شده بپرهیزید. این کار ممکن است پیوندها را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث عدم تقارن شود. در صورت مواجه شدن با خونریزی، عفونت یا هر علائم غیر طبیعی سریعا به دکتر جراح پلاستیک خود مراجعه کنید.

تزریق چربی چقدر طول می کشد

با توجه به این که چربی را می توان به نواحی مختلفی تزریق کرد، مدت زمان لازم برای این جراحی متفاوت است. برای مثال تزریق به نواحی کوچک ممکن است کمتر از 1 ساعت زمان نیاز داشته باشد، در حالی که نواحی بزرگ ممکن است تا 4 ساعت نیز طول بکشند.

در صورت پشیمانی از تزریق چربی چکار کنیم

بسیاری از افراد قبل از انجام این کار دوست دارند بدانند که آیا راه بازگشتی برای تزریق وجود دارد؟ برخی افراد نیز ممکن است به دلایل مختلفی مانند راضی نبودن از ظاهر، گلوله شدن چربی زیر پوست یا حتی گذر زمان از این کار پشیمان شوند.

امکان تخلیه چربی وجود دارد اما فرآیند پیچیده تری نسبت به تزریق آن دارد. این کار باید توسط پزشک متخصص انجام شود، چون اگر درست انجام نشود ممکن است عفونت کرده یا ظاهر بدی پیدا کند. تخلیه چربی به کمک تزریق داروهای خاص یا لیپوساکشن انجام می شود.

آیا تزریق چربی دردناک است

این عمل با بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام می شود. به همین علت هنگام روند تزریق فرد متوجه چیزی نخواهد شد و دردی را احساس نمی کند. بعد از اتمام این روند نیز دکتر جراح پلاستیک برای تسکین درد احتمالی داروهای مسکن و ضدالتهاب را تجویز می کند.

آیا تزریق چربی دردناک است

سخن نهایی

در این مطلب یکی از بهترین روش های پر کردن و جوانسازی پوست را بررسی کردیم. این روش با ماندگاری بالا و تاثیر زیاد محبوبیت زیادی بین افرادی دارد که به ظاهر خود اهمیت می دهند. اگر به اطلاعات بیشتری درباره تزریق یا انتقال چربی نیاز دارید، می توانید از طریق سامانه پذیرش24 با یک مشاوره پوست و مو آنلاین مشورت کنید.

در این بخش به 3 سوال متداول پاسخ می دهیم.

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

با توجه به مطلب ماندگاری تزریق چربی نی نی سایت، بر خلاف تزریق ژل که ماندگاری آن تنها چند ماه است، نتایج تزریق صحیح چربی می تواند تا سال ها نیز ماندگاری داشته باشد و از این نظر نسبت به تزریق ژل برتری دارد.

آیا ممکن است بدن چربی تزریقی را پس بزند؟

با توجه به این که چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و به عامل خارجی نیاز نیست، اگر مراقبت های بعد از عمل را به درستی انجام دهید، بدن چربی را پس نخواهد زد. البته سیگار کشیدن باعث می شود سلول های کمتری زنده بمانند.

هزینه تزریق چربی به صورت چقدر است؟

هزینه این کار به عوامل متلفی مانند پزشک، کلینیکی که در آن تزریق را انجام می دهید و نوع داروهایی که برای شما تجویز می شود بستگی دارد. به همین دلیل نمی توان قیمت دقیقی را برای آن اعلام کرد.

نمایش بیشتر