اقتصادیکسب و کار ایرانی

آیا حسابداری رشته خوبی است؟

حسابداری شغل خوبی برای افراد منطقی و علاقمند به حل مسئله و مدیریت امور روزانه است. شرکت‌ها با تیم حسابداری قوی، اغلب سود خودشان را به حداکثر می‌رسانند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. برای اینکه از پیدا کردن شغلی به عنوان حسابدار اطمینان پیدا کنید، شاید بخواهید با چشم انداز شغلی این حرفه بیشتر آشنا شوید. در این مقاله، در مورد این که آیا حسابداری شغل خوبی است یا خیر، مسئولیت‌های شغلی این نقش و جوانب مثبت آن بحث خواهیم کرد. مشاوره مالیاتی شامل خدماتی است که طی آن فرد حقیقی یا حقوقی از تمام قوانین مالیاتی جدید اطلاع پیدا می کند.

شغل‌ های رشته حسابداری | کارهایی که حسابداران انجام می‌دهند | مکتوب-مجله علمی مکتب‌خونه

مزایای تحصیل در رشته حسابداری

تقریباً همه مشاغل برای مدیریت عملیات مالی روزانه خودشان به حسابدار نیاز دارند. در اینجا برخی از مزایای حسابدار شدن را مطرح خواهیم کرد:

در دسترس بودن شغل

مشاغل، موسسات دولتی و خصوصی به حسابدار نیاز دارند. شرکت‌ها از حسابداران برای ایجاد سوابق مالی، پردازش صورتحساب‌ها، به حداکثر رساندن سود و پرداخت مالیات استفاده می‌کنند. مسئولیت شغلی انعطاف پذیر آنها، حسابداری را به حرفه ای مهم و کاربردی در هر صنعتی تبدیل می‌کند. روزانه بسیاری از کارفرمایان هم به دنبال در سایت های فریلنسینگ و دورکاری هستند. بنابراین همیشه فرصت شغلی برایتان وجود دارد. حسابداری طی چند دهه گذشته، نرخ اشتغال ثابتی را بدون توجه به نوسانات اقتصادی ارائه کرده است.

شانس بهتر برای پیشرفت شغلی

با حسابداری امکان اشتغال در نقش‌های مختلف و کسب امتیازات شغلی را دارید. بیشتر حسابداران با نقش‌های پایه به عنوان کمک حسابدار یا کارمند حسابرسی شروع به کار می‌کنند. زمانی که توانایی‌های خودشان را ثابت کردند، یا در همان سازمان در پست‌های میانی تا بالایی قرار می‌گیرند یا برای دریافت حقوق بالاتر به شغل دیگری روی می‌آورند. تنوع مشاغل حسابداری آن‌ها را قادر می‌سازد تا به بخش‌های مختلفی نقل مکان کنند، که مهارت‌های حسابداری مانند مدیریت و رهبری در آنجا اهمیت دارد.

از آنجایی که حسابداران زمان بیشتری را در یک شرکت می‌گذرانند، دانش و تجربه لازم برای تجزیه و تحلیل موقعیت‌های مالی را کسب می‌کنند. یعنی می‌توانید برای ارتقا به سمت‌هایی مانند تحلیلگران حسابداری، مدیر مالیات یا حتی (CFO) درخواست دهید.

رضایت شغلی بیشتر

شغل حسابداری، فرصت‌هایی را برای حل مشکلات ارائه می‌دهد که حسابداران را به ارائه توصیه‌های استراتژیک تجاری ترغیب می‌کند. این امر حسابداران را به یکی از افراد تأثیرگذار و کلیدی در عملکرد تجاری تبدیل می‌کند که به رضایت شغلی حسابداران هم کمک می‌کند. حسابداران می‌توانند از محیط کار مولد و مسئولیت‌های شغلی متنوع لذت ببرند و در طول روز مشغول بمانند.

آنها اغلب در مورد دپارتمان‌های مختلف اداری آگاه هستند، که همین امر به برنامه روزانه آنها تنوع می‌بخشد و به آنها اجازه می‌دهد تا با دیگران در دفتر کارشان تعامل برقرار کنند.

حقوق بالا

اگرچه محدوده حقوق با توجه به تجربه، پیشینه تحصیلی و مهارت‌های شغلی متفاوت است، اما حقوق پایه حسابداری معادل حقوق پایه وزارت کار است و سایر مزایا و پاداش به این مبلغ اضافه می‌شود. این رقم احتمالاً با افزایش مهارت‌هایی مانند تجزیه و تحلیل مالی و مدیریت بودجه متفاوت خواهد بود.

کارفرمایان اغلب روی حفظ کارکنان بخش حسابداری متمرکز هستند. زیرا حسابداران باتجربه تر داده‌ها و پیشنهادهای بیشتری برای بهبود شرایط شرکت دارند و ارزش بیشتری را در دراز مدت ارائه می‌دهند. شاید این عامل به آنها کمک کند تا امتیازات شغلی بیشتری کسب کنند.

مهارت‌هایی برای کمک به حسابدار شدن

برای تبدیل شدن به حسابداری موفق، بهتر است خودتان را به مهارت‌های مورد نیاز این حرفه مجهز کنید. با این کار، پروژه‌های حسابداری را به طور استراتژیک برنامه ریزی کنید، مهارت‌های ارزشمندی را بیاموزید و بر مهارت‌های مفید در رزومه خودتان تأکید کنید. در اینجا چند مهارت وجود دارد که می‌تواند به شما در حسابدار شدن کمک کند:

توجه به جزئیات

از آنجایی که حسابداران، سوابق مالی را پیگیری و گزارش تهیه می‌کنند، توجه به جزئیات می‌تواند به شما در محدود کردن کاستی‌ها و ارائه اطلاعات دقیق به ذینفعان کمک کند. همچنین گزارش‌های بدون خطا امکان ارزیابی درست عملکرد سالیانه و ارائه راه حل‌هایی برای بهبود شرایط را فراهم می‌کند. می‌توانید با تمرکز بر یک کار در هر زمان و سازماندهی وظایف کاری خودتان با تهیه فهرستی از وظایف، توجه به جزئیات را بهبود بخشید.

مهارت‌های کامپیوتری

حسابداران اغلب محاسبات را به صورت دیجیتالی انجام می‌دهند و نسخه‌های پشتیبان را ذخیره می‌کنند. بنابراین سعی کنید تا در استفاده از ابزارهای حسابداری مانند نرم افزار مدیریت منابع، ، نرم افزار حقوق و دستمزد و نرم افزار زمان سنجی، مهارت کسب کنید. برای یادگیری این موارد، می‌توانید در دوره‌های فنی خاصی ثبت‌نام کنید یا به طور منظم از این ابزارها استفاده کنید تا مهارت‌های کامپیوتری خودتان را بهبود ببخشید.

هوش تجاری

حسابداران به غیر از درک اعداد، می‌توانند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند و برای بهبود کسب و کار پیشنهاداتی ارائه دهند. این کار شامل مشاوره با رهبران کسب و کار، به اشتراک گذاری شغل و اجرای تاکتیک‌های جدید برای بهبود کارایی عملیاتی است. می‌توانید با مطالعه کتاب‌های تجاری و مطالعات موردی، پیوستن به انجمن‌های شغلی و پیدا کردن یک مربی، هوش تجاری خودتان را افزایش دهید. شما می توانید از مشاوره مالیاتی تلفنی ما استفاده کرده و به صورت تلفنی یا با هر وسایل ارتباطی دیگر مشاوره خود را انجام دهید.

مشاغل حوزه حسابداری

از آنجایی که حسابداری گزینه‌های شغلی مختلفی را برای انتخاب ارائه می‌دهد، می‌توانید برای بقیه عمر کاری خودتان یک شغل خاص را دنبال کنید یا با سمت‌های ابتدایی شروع کنید و در نهایت به سمت‌های بالاتر برسید. در اینجا برخی از سمت‌های حسابداری معرفی می‌شوند:

حسابدار عمومی

حسابدار عمومی ‌فردی حرفه‌ای در حوزه مالی است که خدماتی مانند مشاوره، مدیریت مالیاتی و حسابرسی را برای مشتریان در چندین صنعت ارائه می‌دهد. به عنوان یک حسابدار عمومی، می‌توانید انواع وظایف مانند تجزیه و تحلیل بودجه، تهیه گزارش‌های مالی و تحلیل‌های ویژه مربوط به امور مالی و بررسی صورت‌های مالی را انجام دهید و رزومه کاری خودتان را برای رسیدن به سمت‌های بالاتر تقویت کنید.

حسابدار قانونی

حسابداران قانونی، تقلب و فعالیت‌های مالی غیرقانونی مرتبط با امور مالی شرکت‌ها را بررسی می‌کنند. در دروس حسابداری قانونی، مفاهیم پیشرفته‌ای در مورد مطالعات حقوقی، مقررات و نحوه شناسایی و حل موارد تقلب با استفاده از حل مسئله و تفکر انتقادی را می‌آموزید. حسابداران با بررسی صورت‌های مالی شرکت، شناسایی موارد قانونی و بررسی هر گونه فعالیت غیرقانونی در شرکت، تقلب را کشف می‌کنند. همچنین شاید حسابداران قانونی از طرف شرکت با مجریان قانون همکاری کنند.

حسابدار مالی

حسابداران مالی روی ارائه گزارش‌های مالی به ذینفعان خارج از شرکت کار می‌کنند. گزارش‌های آنها اغلب شامل معیارهایی برای اندازه‌گیری عملکرد مالی شرکت مانند صورت‌های جریان نقدی، صورت‌های سود و زیان و ترازنامه برای طلبکاران و سهامداران است. حسابداران مالی برای حفظ استانداردهای کاری بالا ترجیح می‌دهند تا برای سازمان‌های خاصی کار کنند.

کارگزین

کارگزین شغلی ابتدایی است که تحت نظارت حسابداران رسمی ‌کار می‌کند تا زمانی که حداقل سه سال تجربه و تخصص برای کار در مسئولیت‌های بالاتر را کسب کند. آنها با تیمی ‌از متخصصان مالی برای نگهداری سوابق مالی دقیق برای سازمان‌ها کار می‌کنند. همچنین میتوانند بر انطباق سازمان با قوانین و مقررات مالی نظارت کنند.

حسابرس

حسابرسان برای سازمان‌های خصوصی کار می‌کنند و به عنوان مشاور به آنها کمک می‌کنند تا رویه‌های مالی خودشان را ساده کرده و حاشیه سود را افزایش دهند. آنها اسناد و داده‌های مربوط به موقعیت اقتصادی شرکت را بررسی می‌کنند و از صحت و شفافیت در سراسر شرکت اطمینان حاصل می‌کنند. همچنین هماهنگی روال مالی شرکت با آخرین قوانین کشوری رآیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ امروزه پیدا کردن یک شغل خوب کار چندان راحتی نیست.

برای بسیاری از رشته‌ها بازار کار اشباع شده است، امّا برای برخی دیگر همیشه فرصت‌های شغلی خوبی وجود دارد. از گذشته تا‌کنون همیشه کسب و کاری وجود داشته است و هر کسب و کاری یک بخش مهمی به نام داده‌های مالی دارد. برای سامان بخشیدن به اوضاع مالی هر شرکت و سازمان به یک حسابدار نیاز است. رشته حسابداری نیز جزو رشته‌هایی است که همواره در بازار کار برای آن فرصت‌ شغلی وجود دارد. اگر نیاز به مشاوره مالیاتی شرکت دارید، می‌توانید با تماس تلفنی و ارسال کامنت به صورت کوتاه پاسخ خود را دریافت کنید.

شغل حسابداری چیست ؟

بسیاری از افراد در دوره‌های حسابداری موسسات شرکت می‌کنند و پس از فراگیری علوم و فنون حسابداری وارد بازار کار می‌شوند. به عقیده بسیاری از افراد شرکت در دوره‌های موسسات بهتر از شرکت در کلاس‌های دانشگاهی است، چرا که در موسسات به طور عملی با حسابداری آشنا می‌شوند.

همچنین تنها مطالب مورد استفاده و کاربردی آموزش داده می‌شود، در حالی که در دانشگاه‌ها علاوه بر مطالب مفید، مطالب غیر ضروری را نیز آموزش داده می‌شود. به طور کلی یک حسابدار وظیفه دارد که به امور مالی رسیدگی کند که در بخش زیر به شرح خلاصه‌ای از آنها می‌پردازیم.

  • هنگامی که از امور مالی سخن می‌گوییم منظور ما فقط حساب و کتاب‌های روزانه نیست. امور مالی نه تنها فقط برای همان روز، بلکه باید به شکل ماهانه، فصلی و سالانه نیز صورت گیرد.
  • امور مالی شامل مواردی است که عبارتند از: حساب‌ بانکی، کارت اعتباری، تکمیل حسابرسی سالانه، بازبینی و بررسی گزارش‌های مالی. تمامی موارد ذکر شده باید زیر نظر حسابدار مربوطه باشد.
  • حسابدار بایستی درباره موقعیت اقتصادی تحلیلاتی‌ انجام دهد و سپس گزارش‌هایی را ارائه کند که بتوان با استفاده از آن‌ها وضعیت اقتصادی سازمان مربوطه را ارزیابی کرد. تحلیل و گزارش‌هایی‌ نظیر: توصیفاتی درباره واریانس درآمد، گفتگویی با بخش مدیریت برای بررسی نتایج مالی و اقتصادی، فراهم کردن بودجه و…
  • یکی دیگر از وظایف حسابدار ثبت کردن اسناد معامله‌های اقتصادی و تجاری می‌باشد. حسابدار باید در همه حال به بازار سود و سرمایه توجه داشته باشد و بررسی‌های لازم را در این باره انجام دهد. پیرو آن باید برای شرکت و یا سازمانی که کار می‌کند، جهت فعالیت‌های اقتصادی پیشنهادهایی داشته باشد.
  • بایستی در هنگام بررسی و تحلیل داده‌های اقتصادی نقاط ضعف سازمان یا ارگان مربوطه را تشخیص دهد و در صدد اصلاح آنها برآید.
  • در نهایت یک حسابدار باید به قوانین مالی واقف باشد و طبق اصول، کارها را پیش ببرد.

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است؟

طبیعتاً نمی‌توان به طور صد‌ درصد درباره یک رشته‌ نظر داد و آن را بهترین دانست و این که آیا رشته حسابداری رشته خوبی است؟ هر رشته‌ای پستی و بلندی‌هایی دارد، امّا اگر بخواهیم به طور تقریبی و بر اساس آمار به دست آمده سخن بگوییم، باید گفت که رشته حسابداری رشته خوبی است. چرا که رشته حسابداری دارای دو ویژگی است که آن را در این زمان منحصر به فرد کرده است:

کمتر موردی دیده می‌شود‌‌ که بعد از فارغ التحصیلی از رشته حسابداری بی‌کار بمانند. یعنی اگر که در حسابداری حرفه‌ای و خبره باشید حتماً یک شغل با درآمد خوب پیدا خواهید کرد. همچنین حسابداری دارای زیرمجموعه‌هایی است که عبارتند از: حسابداری عمومی، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی، حسابداری دولتی، حسابرسی، حسابداری مالی، حسابداری حقوقی.  در تمامی موارد ذکر شده تفاوت‌هایی در جزئیات کار وجود دارد، امّا در کلیات حسابداری یک مفهوم دارد که همه آن‌ها ملزم به رعایت آن هستند.

 

نمایش بیشتر