اخبار سلامتاقتصادیکسب و کار ایرانی

آیا مصرف دمنوش زنجبیل می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند؟

چای سبز

قیمت دمنوش مفرح بیز: طی سال های اخیر تحقیقات زیادی روی تاثیرات مثبت چای سبز بر سلامت عمومی بدن انجام شده است و اغلب این تحقیقات هم نتایج خوبی به دنبال داشته اند. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که نه تنها برای سلامت عمومی بدن مفید واقع می شود؛ بلکه می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را هم به طور خاص کاهش دهد. با اینکه برای نشان دادن تاثیر این چای بر کاهش سطح کلسترول خون به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ اما در سالم بودن این چای شکی نیست. می توانید روزانه دو فنجان چای سبز بنوشید و علاوه بر مزایای خوب آن بر قلب به کارکرد بهتر مغزتان کمک کرده، ریسک ابتلا به دیابت را کم کنید و وزنتان را هم کاهش دهید. بعضی معتقدند طبع چای سبز سرد است و در عین حال منجر به کاهش فشار خون می شود. بنابراین سعی کنید از اصلاح کننده های طبع در کنار این چای بهره ببرید.

بیشتر بخوانید:

۲. چای اولانگ

دمنوش بانوان بیز: یکی از انواع خوش طعم چای، چای اولانگ است که خوشبختانه در کشور ما هم به فروش می رسد. چای اولانگ برای حفظ سلامت قلب بسیار مفید عمل می کند. نوشیدن این چای باعث کاهش کلسترول بد خون می شود. جالب است بدانید مصرف این چای سطح قند خون را هم به خوبی مدیریت کرده و مانع از بالا رفتن آن خواهد شد. تمامی این عوامل در کنار هم باعث بهبود سلامت قلب و بهبود سلامت عمومی بدن می شود.

بیشتر بخوانید:

۳. چای سیاه

خرید اینترنتی دمنوش لاغری دکتر بیز: می رسیم به پر طرفدارترین چای در ایران؛ یعنی چای سیاه. خوب است بدانید که این چای هم مثل هم خانواده های دیگرش سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل هم می تواند مانع از بالا رفتن کلسترول خون یا کاهش آن شود؛ البته به شرط اینکه با شکلات ها و شیرینی های چرب همراه نشود. چای سیاه هم مثل چای اولانگ باعث کنترل سطح قند خون می شود، فشار خون را کنترل می کند و به سلامت سیستم گوارش هم کمک خواهد کرد. مهم این است که انواع چای را به بهانه شیرین کردن با استفاده از شکر، قند و خوراکی های مضر همراه نکنید که نه تنها خواص مثبتشان از بین می رود؛ بلکه خودشان هم مشکل ساز خواهند شد.

۴. دمنوش زنجبیل

خوشبختانه علم داروهای گیاهی آنقدر پیشرفت کرده که روز به روز انواع متنوع تری از دمنوش وارد بازار می شوند و از خواص مختلف آن ها برای لاغری، تقویت اعصاب و … استفاده می شود. در ایران هم برندهایی مثل نیوشا و سحر به صورت تخصصی روی خواص انواع دمنوش ها مثل دمنوش بابونه (آرامش بخش)، دمنوش نعناع (مقوی معده)، دمنوش گل گاو زبان (مقوی قلب) و سایر دمنوش ها مثل رازیانه و بِه کار می کنند که از طریق این لینک قابل خریداری هستند.

علم گیاهان دارویی ثابت کرده که استفاده از بعضی دمنوش ها برای کاهش کلسترول مفید است و یکی از این دمنوش ها، دمنوش زنجبیل است. نتایج یک پژوهش نشان داده است که استفاده از دمنوش زنجبیل نه تنها منجر به کاهش کلسترول بد می شود؛ بلکه کلسترول خوب خون را هم افزایش خواهد داد.

مطالعه دیگری هم روی حیوانات انجام شده که تاثیر استفاده از زنجبیل بر کاهش فشار خون را مثل یکی از داروهای شیمیایی موجود در بازار می داند. البته برای گرفتن نتایج قطعی نیاز به انجام پژوهش های بیشتری است؛ اما تا آن زمان استفاده متعادل از زنجبیل را می توانید در برنامه روزانه تان داشته باشید.

اضطراب |افسردگی |ایران

۵. چای قرمز

یکی دیگر از انواع چای که می توان استفاده از آن را برای کاهش سطح کلسترول بد خون مد نظر داشت، چای قرمز است. این چای هم مثل بسیاری از خوراکی های قرمز دیگر سرشار از آنتی اکسیدان است که منجر به کاهش التهاب بدن و اکسیداتیو شدن اعضا می شود؛ بنابراین خواص مبارزه با سرطان را در خودش جا داده است. این چای علاوه بر کاهش تری گلیسرید و کلسترول بد یا LDL منجر به افزایش کلسترول خوب خون یا HDL می شود. بنابراین بهتر است قبل از استفاده با مزایا و عوارض جانبی ناشی از مصرف آن آشنا شوید.

۶. دمنوش شوید

اگرچه استفاده از دمنوش شوید در شرایط خاصی مثل افسردگی و بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود و می تواند اثرات منفی به دنبال داشته باشد؛ اما در صورتی که دچار این موارد نیستید و شرایط خاصی ندارید، می توانید از دمنوش شوید برای کاهش کلسترول بد خون کمک بگیرید. شوید سرشار از آنتی اکسیدان است، قند خون را تنظیم می کند و می تواند برای لاغری هم مفید واقع شود.

در کنار دمنوش ها استفاده از بعضی عرقیات گیاهی هم برای کاهش کلسترول خون توصیه می شود؛ بنابراین اگر تا به امروز هر بار که صحبت از عرقیات گیاهی شده فقط به گلاب فکر کرده اید؛ خوب است بدانید عرقیجات مفید دیگری هم هستند که هر کدام برای دسته ای از مشکلات مفید عمل می کنند. در این میان عرق شوید و عرق آویشن به کاهش کلسترول خون کمک می کنند و خوبی شان این است که با قیمت مناسبی به فروش می رسند و تنها با یک کلیک می توانید مفیدترین انواع عرقیات یا گلاب را از برندهای معتبر تهیه کنید.

مراقب تداخل دارویی باشید!

پاسخ به سوال بالا مثبت است. واقعیت این است که علی رغم سالم بودن گیاهان و کمبود عوارض جانبی شان، ممکن است با بعضی داروهای شیمیایی تداخل پیدا کنند. به طور کلی داروهای گیاهی بسته به موادی که داخلشان وجود دارد؛ ممکن است با داروهای متفاوتی تداخل پیدا کنند:

اگر از وارفارین یا سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید بدانید نوشیدن دمنوش کرنبری می تواند منجر به خونریزی داخلی شود.

دمنوش زنجبیل و دمنوش جینسینگ همین مشکل را با آسپرین ها و سایر داروهای رقیق کننده خون ایجاد می کنند. جینیسینگ ممکن است با داروهای فشار خون و دیابت مثل انسولین، تداخل منفی پیدا کند.

کافئین موجود در بعضی انواع چای و دمنوش گیاهی می تواند برای کسانی که از مواد مخدری مثل کوکائین و متامفتامین (شیشه و موارد مشابه) استفاده می کنند، مضر واقع شود.

اگر به صورت روزانه از قهوه کمک می گیرید، از دمنوش هایی با کافئین کمتر استفاده کنید؛ چون کافئین زیاد منجر به بد خلقی و اضطراب خواهد شد.

قبل از مصرف سایر گیاهان دارویی هم درباره تداخل آن ها با داروها تحقیق کنید

نمایش بیشتر