اقتصادیکسب و کار ایرانی

انواع برج خنک کن کدام است؟

انواع برج خنک کننده جریان مخالف

یکی از بهترین  انواع کولینگ تاور تبادل حرارت در جریان مخالف بین دو ماده میباشد که این تیپ دارای دسته بندی‌های مختلف با کاربردهای گوناگون هستند.در این روش هوای محیطی در جریانی مخالف با مسیر حرکت آب برخورد میکند که در قسمتی تحت عنوان  پکینگ برج خنک کننده این فرایند بیشترین مقدار جابه‌جایی انرژی شکل میگیرد.در ادامه پس از تبادل گرما از آب به هوا بخار اشباع از دهانه فن استک برج خنک کن تخلیه و به بیرون هدایت میگردد.

 انواع برج خنک کننده مدار باز با جریان مخالف

خرید پکینگ اسپلش پرمصرفترین انواع برج به تیپ مدار باز با جریان مخالف اختصاص یافته، زیرا از هزینه ساخت و تولید بسیار پایینی برخوردار است و راندمان خنک کاری قابل قبولی درصورت طراحی اصولی ارائه میدهد.این دسته از سه نوع بدنه ورق استیل،ورق گالوانیزه و فایبرگلاس قابل ساخت است که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند.بطور کلی تیپ مدار باز به و مخروطی تقسیم بندی میشود که تنها با بدنه فایبرگلاس امکان ساخت نوع مدور وجود دارد.برخی اجزای و قطعات بصورت یکسان در تمامی انواع قابل نصب است اما تعدادی از آنها تنها برای استفاده در نوعی خاص طراحی گردیده که در ادامه به این بخش میپردازیم.

استاندارد |انرژی |انواع برج خنک کننده

 انواع برج خنک کننده مدار بسته با جریان مخالف

تیپ مدار بسته خود نیز دارای انواع هیبریدی و ساده می باشد و به عنوان یک مکانیزم خنک کننده تبخیری با مدار بسته مورد استفاده قرار میگیرد.برج مدار بسته از یک یا چند کویل مسی،استیل،گالوانیزه امکان ساخت دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های برج خشک کاهش مصرف آب و خنک کاری مقدار بیشتر دبی در فضای یکسان است.برج‌های دارای ارتفاع هستند و بخشی از این فضا در نوع مدار باز به عنوان پرت فضایی محسوب میشود.مهندسین با بررسی و امکان سنجی افزایش توان حرارتی توانستند چند مدار خنک کننده مجزا در ظرفیت مشابه با مدار باز طراحی کنند که برای مطالعه کامل و جامع آن میتوانید به صفحه مراجعه نمایید.

 انواع برج خنک کننده کراس فلو با جریان متقاطع

نمونه‌ای که برای اولین بار توسط شرکت ابارا طراحی گردید و بازار معرفی شد اما با گذشت زمان و دریافت خروجی باور نکردنی سازندگان انواع مختلفی از تیپ جریان متقاطع را تولید نمودند.همانند مدل‌های قبلی کراس فلو هم نیز دارای تیپ مدار بسته و مدار باز است اما راندمان خنک کاری برج به مراتب از نوع جریان مخالف 30درصد بیشتر میباشد.دلیل این اتفاق استفاده لوور یا کرکره ورودی هوا در دوسمت برج خنک کننده بود که بصورت ارتفاعی تا بالای برج ادامه می یافت.با متمرکز سازی هوا و نصب سطح مقطع بیشتر درون خنک کننده شاهد افزایش میزان تبادل حرارت بهتر بودیم. اما دیر نگذشت که معایبی هم پدیدار شد که میتوان به مصرف و تبخیر بیش از اندازه آن اشاره نمود.به همین منظور برای تیپ جریان متقاطع نیز تولید گردید اما در این نوع ساختار، با پرت حرارتی بالایی مواجه شدند.زیرا به صورت افقی درون برج نصب میشد اما هوا با جریان متقاطع از قسمت فن استک تخلیه میگردید درنتیجه پروژه کراس فلو شکست خورد و امروزه دیگر انواع این تیپ خنک کننده بسیار کم  مورد استقبال قرار میگیرد.

انواع مصارف برج خنک کننده

کاربردهای بسیاری برای برج تعریف شده اما بطور کلی میتوان به دو دسته بندی این انواع را طبقه بندی نمود :

 برج خنک کننده تهویه مطبوع یا چیلر

در نوع اولی عموما درراستای کاهش دمای انواع مصارف صنعتی نظیر : کوره ذوب و فلزات،تزریق پلاستیک،فرایندهای استیل سازان و غیره . اما انواع دوم عموما برای کاربردهای سیستم‌های تراکمی طراحی گردیده است که دمای آب اواپراتور شل تیوب چیلر تراکمی را خنک نگه دارد.اما هر دونوع دارای وجه اشتراکی هستند (کاهش دمای آب تا مرز دمای محیطی) در تمامی انواع نام برده تاکنون مهندسین در تلاش بودند با طراحی استاندارد و اصولی برجی ساخته شود که بهترین عملکرد را از خود ارائه دهد و در این راستا تا به امروز موفق بوده‌اند.

 انواع برج خنک کننده گالوانیزه یا استیل

برج خنک کاری فلزی با بدنه گالوانیزه یا استیل یکی دیگر از انواع تولیدات تهویه دی ایکس مهر میباشد.این تیپ خنک کننده در دو دسته صنعتی و تهویه مطبوع قابل نصب و استفاده میباشد.اکثر سازندگان به نام جهانی مانند CTI و  Evapco همچنان در حال ساخت و تولید انواع برج با بدنه گالوانیزه و استیل هستند.اگر بخواهیم نگاهی مهندسی به نوع ساختار و طراحی کولینگ تاور بی اندازیم متوجه شباهت زیاد آن با کندانسورهای تبخیری خواهیم شد.درواقع با کویل مدار بسته مهندسی معکوسی از سیستم کندانسور تبخیری میباشد.

 انواع اجزای و قطعات برج خنک کننده

همانطور که گفته شد یکسری تجهیزات به صورت یکسان در تمامی برج‌ها قابل استفاده هستند. این کاربردی نیز هرکدام دارای انواع مختلف بوده که طراحی هریک با دیگری بسیار متفاوت است.اما تنها بخش ظاهری تغییر نکرده و نحوه عملکرد قطعه نیز تغییرات اعمال شده.انواع تجهیزات کاربردی شامل :

 • پروانه فن محوری
 • نازل یا افشانک
 • کویل مدار بسته
 • فلنچ ورودی و خروجی آب
 • کاهش دور
 • ساپورت نگهدارنده موتور
 • شناور تشتک
 • ترموستات PT1000
 • پکینگ مدیا
 • قطره گیر
 • بدنه هوابند
 • لوور یا دریچه ورودی هوا
 • استراکچر یا عنکبوتی داخل برج

دسته بندی انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده را می توان از نظر نوع جریان هوای جاری در آن ، از نظر مدار باز یا مدار بسته بودن ، از نظر جنس بدنه خارجی و از نظر شکل ظاهری به ۱۰ نوع مختلف دسته بندی کرد. انواع برج خنک کننده شامل برج خنک کننده جریان متقاطع و برج خنک کننده جریان مخالف از نظر نحوه ورود هوا ، برج خنک کننده مدار بسته و برج خنک کننده مدار باز از نظر نوع تبادل حرارت و سایر تقسیم بندی ها بر اساس شکل ظاهری، جنس و غیره است که در ادامه آنها را بررسی می کنیم. با شناخت انواع برج های خنک کننده ، محدودیتها ، مزایا و معایب آنها می توان مناسب ترین نوع را برای یک پروژه انتخاب نمود.

در برج خنک کننده جریان متقاطع ، هوا از دیوار جانبی برج و به صورت افقی و آب داغ به صورت عمودی از بالا به پایین جریان می یابد و برخورد آن دو به صورت متقاطع (عمود بر هم) است. این دو جریان وارد پکینگ (پکینگ قطعه ای است پلاستیکی که سطح تماس آب و هوا را افزایش می دهد) می شوند. جریان هوا توسط مکش فن و جریان آب داغ در اثر نیروی جاذبه ایجاد می شود.

هوا با عبور از لابلای صفحات پکینگ به صورت جریان مغشوش درآمده و در اثر برخورد مستقیم با ذرات آب داغ، گرمای بیش از حد آب را می گیرد. هوا که درجه حرارت آن بالا رفته از قسمت بالایی برج خنک کننده جریان متقاطع و از لای پره های فن به بیرون راه پیدا می کند و آب که درجه حرارت آن کاهش یافته در صفحه زیرین برج جمع می گردد و از یک لوله خارج می شود تا دوباره برای خنک کاری دستگاه صنعتی و یا دستگاه تهویه مطبوعی مانند کندانسور چیلر آماده باشد.

نمایش بیشتر