اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

ایا مکمل بدنسازی عقیم میکند؟ (+بررسی تحقیقات علمی)

با توجه به شایعات زیاد پیرامون عوارض مکمل‌های ورزشی قصد داریم در این مطلب از مجله مثبت سبز تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن و ناباروری را به طور کامل بررسی کرده و دریابیم که آیا این مکمل‌ها آن طور که می‌گویند منجر به عوارض جبران ناپذیر می‌شوند؟

آنچه در این مقاله می خوانیم

نکته مهم

پیش از آنکه تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن یا هر عوارض دیگری را بررسی کنیم باید با هم یک نکته مهم را درمیان بگذاریم. باروری فرآیندی طبیعی در بدن است که در صورت مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها می‌تواند دچار اختلال شود. از آن مهم‌تر اینکه این قدرت بدن می‌تواند تحت تاثیر بسیاری از عوامل دیگر هم قرار گیرد که می‌تواند نادیده گرفته شود، مانند اشتغال در مشاغل در معرض رادیواکتیو و…

چرا باید مکمل بدنسازی مصرف کرد؟

هیچ ضرورتی برای مصرف مکمل بدنسازی نیست، اما وقتی شما در بدنسازی قصد حرفه‌ای شدن دارید، حتما به یک مکمل برای کمک به بدن خود نیازمندید، برای مثال مصرف پروتئین برای عضله سازی یک ضرورت است؛ در صورتی که شما نتوانید به مقدار لازم از این ماده غذایی در طول روز استفاده کنید، حتما باید از یک مکمل بهره ببرید. نکته‌ای که در این مجال اهمیت دارد، این است که مصرف مکمل مانند هر داروی دیگری باید حتما بنا به نیاز بدن و زیر پزشک یا مربی مجرب صورت پذیرد.

در مکمل‌های بدنسازی که به صورت آزمایشگاهی ساخته می‌شوند ممکن است موادی که مورد نیاز بدن نباشد فرموله شده باشد و عوارضی مانند افزایش توده عضلانی ایجاد کند. این مکمل‌های غیر استاندارد که سازمان غذا و دارو نیز این مکمل‌های بدنسازی را تائید نخواهد کرد، موجب علائمی مانند عضلات بسیار حجیم، ریزش مو، صدای بم، پر مویی و حتی ناباروری و اختلال کبد و کلیه شود.

مصرف مکمل ها و تاثیرات منفی آنها

استفاده از مکمل‌های پروتئینی برای بدنسازی به ویژه در بین جوانانی که در باشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، افزایش یافته است. اخیرا نشان داده شد که این مکمل‌های ظاهرا طرفدار آندروژنی احتمالا با مکمل‌های پروتئین آب پنیر و سویا که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است. با وجود این، هر دو محصول به جای داروهای پزشکی به عنوان مکمل‌های غذایی ذکر شده اند. بنابراین، آنها به طور دقیق آزمایش نشده و الزاما تمام مطالب را بر روی بسته بندی برای مشتری ذکر نمی‌کنند و در نتیجه ممکن است حاوی مؤلفه‌های فعال شناخته نشده باشد و تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن آشکار شود.

از این روی به همه ورزشکاران توصیه می‌شود که قبل از مصرف هر نوع مکمل بدنسازی، به منظور افزایش یا کاهش وزن و رشد عضلانی از یک پزشک یا مشاور تغذیه کمک بگیرند تا ترکیب آن‌ها توسط متخصص یا مربی مجرب مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

نکته مهم اینجاست که تأثیر منفی داروهای نیروزا و تقویت‌کننده‌های هورمونی تنها عقیم سازی و ناباروری مردان نیست، بلکه عوارض خطرناک دیگری هم مانند نارسایی کبد و کلیه به همراه دارد.

تاثیر مصرف مکمل کراتین و دیگر مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن

مصرف بیش از حد مکمل کراتین کراتین موجب سنگ کلیه‌، نارسایی کلیه، دیالیز و در نهایت به مرگ فرد می‌شود که نشانه مصرف بیش از حد کراتین کم آبی بدن، عطش است که تا در این صورت باید کراتین قطع شود. افرادی که در معرض مصرف کراتین هستند باید هر ۶ ماه یک بار مورد آزمایش قرار بگیرند زیرا مصرف کراتین به طور غیر مستقیم فرد را دچار اختلال در ، بیماری قلبی عروقی می‌کند. علاوه بر این موارد کراتین در کنار مکمل پروتئین به عنوان مکمل‌های محبوب، در صورت اصل نبودن به شدت بر روی هورمون‌های بدن تاثیر داشته و مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن بروز پیدا خواهد کرد.

ایا تستسترون عقیم میکند |ایا کراتین مو باعث نازایی میشود |تاثیر بدنسازی بر بیضه ها

داروهای هورمونی عاملین اصلی ناباروری

در حالی که برخی از اثرات مکمل‌های بدنسازی که تستوسترون را تغییر می‌دهند قابل برگشت است، متخصصان هشدار می‌دهند بهتر است از هرگونه ناسازگاری با سطح تستوسترون بدن خودداری کنید. اصولا هرچه مغز تستوسترون را در خون بیشتر حس کند، کمتر از آن تولید می‌کند.

وقتی تستوسترون خارجی به بدن انسان وارد می‌شود، چرخه طبیعی بدن را شکسته و باعث می‌شود که بیضه‌ها جلوی تولید تستوسترون طبیعی خود را بگیرند و در نتیجه آتروفی بیضه ایجاد شود. همانطور که تصور می‌شود، بیضه‌های کوچک شده تا حد زیادی نابارور هستند. هنگامی که درمان تستوسترون زیاد شود، بیضه خاموش شده و سطح تستوسترون کاهش می‌یابد. این منجر به و ناباروری می‌شود.

تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن و ناباروری چگونه است؟

تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن هم بر مردان و هم بر زنان اثبات شده است، اما برخی عوارض آن مختص زنان و برخی مختص مردان است، از جمله تبدیل شدن هورمون تستوسترون در بدن مردان به هورمون استرادیول که هورمونی زنانه است. این هورمون موجب افزایش رشد و بزرگی سینه‌ها در مردان می‌شود. از انجایی که تولید هورمون تستوسترون توسط بیضه‌ها تحت تأثیر مستقیم غده هیپوفیز در مغز است.

تستوسترون سبب مهار ترشح هورمون‌های غده هیپوفیز شده و منجر به ایجاد اختلالات جنسی در مردان می‌شود که در اصطلاح به آن کم کاری غدد جنسی یا همان ناباروری می‌گویند. از طرفی، بیضه‌ها محل تولید اسپرم هستند. تولید اسپرم توسط بیضه‌ها، تحت تأثیر هورمونی به نام FSH است که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود. هورمون تستوسترون و هر داروی دیگری که خواص تستوسترون را دارد، به شدت سبب مهار ترشح توسط هیپوفیز می‌شود. تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن بسیار خطرناک است که آن هم کوچک شدن بیضه‌هاست. در این مردان بیضه‌ها تقریبا از بین رفته و تولید اسپرم به صفر می‌رسد و آقایان قدرت باروری خود را از دست می‌دهد. متأسفانه در این مرحله کمک قابل توجهی نمی‌توان به فرد بیمار کرد، اما اگر در مراحل اولیه به پزشک متخصص مراجعه شود، تا حدود زیادی می‌توان جلوی تحلیل رفتن بیضه‌ها را گرفت.

بیشتر بدانید: مقاله “آیا مکمل بدنسازی عقیم می کند در سایت دکتر فارمو”

نکته آخر

بیماران بالقوه باید تمام شرایط پزشکی خود را با پزشک خود مطرح کنند، زیرا این داروها و مکمل‌ها می‌توانند علاوه بر تاثیر مصرف مکمل های بدنسازی بر عقیم شدن و کبد یا کلیه، روی سایر اعضای بدن نیز تأثیر بگذارند و همچنین با سایر داروها تداخل داشته باشند. قبل از مصرف هرگونه مکمل یا دارویی که وعده افزایش انرژی، بهبود میل جنسی یا افزایش حجم عضلات را دارد، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که خطرات تولید مثل مرتبط با استفاده از آنها را درک کرده اید. گزینه‌های طبیعی و ایمن‌تری برای کمک به شما در رسیدن به اهداف خود با روشی سالم‌تر حتما وجود دارد.

 

نمایش بیشتر