اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

این نکات را در ویراستاری کتابت رعایت کن!

6 نکته مهم که قبل از چاپ کتاب باید بدانید + محاسبه ی آنلاین هزینه چاپ کتاب

 به عنوان یک نویسنده، چاپ کتاب، لذت بخش ترین بخش نویسندگی است. این فرآیند امروزه به لطف تکنولوژی به دشواری گذشته نیست و هرکسی می تواند نوشته های خودش را در قالب کتاب به چاپ برساند. فرض می کنیم شما یک نویسنده هستید و حالا می خواهید که کتاب تان را چاپ کنید تا آن را در دسترس عموم قرار دهید. اما مهم ترین نکاتی که باید قبل از چاپ کتاب تان بدانید، چه نکاتی هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب خواهیم داد. با ادامه مطلب همراه مان باشید.

1_ برنامه ریزی

اندازه صفحات کتاب چقدر خواهد بود؟ آیا کتاب تان، تصاویر خواهد داشت؟ چه سرویس هایی برای کتاب تان نیاز خواهید داشت؟ آیا کتاب تان نیاز به ویراستاری دارد؟ صفحه آرایی کتاب تان باید چطور انجام شود؟ قبل از اینکه کتاب تان را برای سفارش به انتشارات بدهید، باید این سوالات را جواب داده باشید، چون همه این سوالات، در هزینه چاپ کتاب نقش مهمی ایفا می کنند.

2_ طراحی

جلد کتاب یکی از مهم ترین بخش های هر کتابی است، که در نگاه اول، توجه خوانندگان را به خود جلب می کند. بنابراین طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب را باید به یک متخصص سپرد تا خیال تان از این بابت راحت شود. البته صفحه آرایی کتاب با توجه به موضوع کتاب می تواند متفاوت باشد. برای مثال کتاب های کودکان و کتاب های علمی، نیاز به صفحه آرایی خاصی دارند. همه این موارد را باید قبل از چاپ کتاب تان با انتشارات در میان بگذارید.

وقتی که می خواهید کتابی را چاپ کنید، باید دو فایل کاور و فایل اصلی کتاب را برای انتشارات بفرستید. فایل اصلی کتاب که حاوی متن و تصاویر کتاب است، معمولا به صورت PDF خواهد بود. اگر خودتان نمی توانید طراحی کتاب تان را انجام دهید، می توانید طراحی کتاب را به یک طراح حرفه ای بسپارید و یا از انتشارات بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

3_ تصاویر

تصاویر مهم ترین بخش کتاب ها هستند. اگر تصاویر با کیفیتی اتخاب نشوند، هنگام چاپ آنها، کیفیت خود را از دست می دهند و کیفیت مناسبی نخواهد داشت که می تواند برای هر خواننده ای ناخوشایند باشد. پس در انتخاب تصاویر، دقت کافی داشته باشید.

4_ کاور مخصوص کتاب چاپی تهیه کنید

کاور یا جلد کتاب های چاپی با کاور کتابهای الکترونیکی متفاوت هستند، بنابراین اگر کاور کتاب الکترونیکی دارید، به یک کاور مخصوص چاپ کتاب نیز برای چاپ دیجیتال کتاب نیاز خواهید داشت. کاورهای کتاب های چاپی را به آسانی نمی توانید خودتان طراحی کنید، پس بهتر است از یک طراح حرفه ای برای این کار کمک بگیرید. البته بیشتر انتشارات ها نیز طراحان حرفه ای دارند. طراحی کاور چاپ کتاب را دست کم نگیرید. یک طراحی خوب، کتاب تان را بیشتر در بازار کتاب مشهور خواهد کرد و افراد بیشتری را به سمت خود جذب خواهد کرد، خصوصا اگر از تصاویر هم سو با محتویات کتاب نیز استفاده شود.

به طور معمول، فایل کاور باید حداقل کیفیت 300 dpi را داشته باشد. این کیفیت، کمترین کیفیتی است که مانع بلوری شدن کاور می شود. از یاد نبرید که باید از تصاویر با کیفیت برای کاور استفاده کنید و همچنین از رنگ های CMYK نیز برای رنگ های آن استفاده کنید. البته نیازی نیست که درباره این موارد نگرانی داشته باشید، چون می توانید از انتشارات تان بخواهید این کارها را برای چاپ کتاب در تیراژ دلخواه تان انجام دهد.

5_ اندازه کتاب

میخواهید که کتابی که چاپ می کنید چقدر باشد؟ اندازه کتاب یکی از فاکتورهای مهم بوده که بر هزینه چاپ کتاب تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است که قبل از ارسال کتاب برای انتشارات به تمامی جوانب آن فکر کرده باشید. تعداد صفحات کتاب، اندازه صفحات، رنگی و یا چاپ سیاه و سفید، نوع جلد، نوع صفحات کتاب و تعداد جلد موردنیاز  بر هزینه نهایی کتاب تاثیر مستفیم می گذارند.

6_ تصمیم درستی بگیرید

آیا دوست دارید که جلد کتاب تان گالینگور باشد یا رحلی و یا قطعی؟ همه این موارد در محاسبه هزینه چاپ کتاب موثر خواهند بود، بنابراین باید اهمیت چاپ کتاب

با توجه به اینکه در ارزش کلام و اعتبار سخن نویسنده ای که تا به حال چندین کتاب چاپ کرده جای هیچ شکی نیست و می توان وی را به عنوان یک متکلم وحده گرانقدر در بسیاری از مجالس و مجمع های عمومی محسوب کرد پس فکر کردن به چاپ کتاب در زمینه ای که در آن تبحر دارید می تواند ایده عالی برای دستیابی به موفقیت های آتی شما باشد.

همچنین امتیازآور بودن چاپ کتاب تخصصی در طی پروسه تحصیلی و شغلی همچون موفقیت در مصاحبه دکترای تخصصی هر رشته بسیار اهمیت داشته و میتواند راه رسیدن به اهداف را برای شما بسیار هموار نماید. همچنین علاوه بر ارزشهای مادی و منفعت های شغلی و کاری که چاپ کتاب دارد، حس بسیار خوب برجای گذاشتن اثری از خود و آمدن نام شما بر روی اثر ارزشمندی چون کتاب می تواند فواید معنوی فراوانی نیز داشته باشد و منجر به احساس رشد و شکوفایی استعدادهای شما شود.

ترس از چاپ کتاب

بیشتر افرادی که این فکر به ذهنشان خطور می کند که نوشتن و چاپ کتاب را آغاز نمایند چنین تصور می کنند که فرآیند نوشتن و چاپ کتاب نیازمند تخصص در این زمینه و امکانات و تجهیزات خاصی است و به همین دلیل انجام این کار بسیار مشکل دانسته و منصرف از عملی کردن فکر و ایده خود می شوند. در صورتی که هر شخصی که این توانایی را در خود ببیند که در زمینه ای خاص تبحر دارد یا در رشته یا فن معینی حرف برای گفتن دارد و یا در هر صورت اطلاعات ارزشمندی برای نشر و ترویج داشته باشد می تواند اقدام به نوشتن و در نهایت چاپ کتاب خود نماید.

مسلماً هیچ شخصی به طور مادرزاد نویسنده نبوده و علی رغم علاقه و استعداد ذاتی در مورد نویسندگی بیشتر فن نویسندگی اکتسابی و با طی فراز و فرودهایی در مسیر موفقیت برای نیل به هدف می باشد. به طور کلی لازمه نویسندگی و چاپ کتاب تفکر و داشتن اندکی جرات و شجاعت می باشد؛ مسلماً بزرگ ترین و معروف ترین نویسنده ها در طول تاریخ متفکرترین و شجاع ترین افراد در میان سایرین بوده اند.

مراحل نگارش و چاپ کتاب

پس از تصمیم به انتقال اطلاعات و آنچه که در ذهنتان می گذرد بر روی کاغذ و در حقیقت نگارش و چاپ کتاب، طی مراحلی به شرح زیر می تواند برای اصولی تر پیش رفتن در این زمینه کمک کننده باشد.

مرحله اول: تعیین هدف

در ابتدای مسیر هدف خود را از نگارش کتاب معین نمایید. اینکه کتابی که خواهید نوشت به قلم خودتان و تالیفی یعنی حاصل تفکرات و تحقیقات خودتان خواهد بود یا از انواع دیگر نگارش کتاب مثلاً از نوع ترجمه یعنی نوشتن کتابی که به زبان دیگری نگارش شده و در حقیقت شما مترجمی آن را به عهده خواهید داشت و آن را به زبان رایج کشور خود ترجمه خواهید کرد یا گردآوری یعنی اطلاعات مندرج در آن کتاب از طریق جمع آوری اطلاعات از منابع دیگر صورت گرفته و به صورت کتاب مدون خواهد بود را مشخص کنید.

مرحله دوم: نگارش کتاب

در مرحله دوم، پس از تعیین هدف، نگارش کتاب خود را انجام دهید.

مرحله سوم: ویراستاری کتاب

در مرحله بعد یعنی مرحله سوم و پس از اتمام نگارش کتاب، ویراستاری محتوای نگارش شده می باشد. برای انجام این عمل اگر نویسنده شخصاً تمایل به ویراستاری کتاب خویش داشته باشد ابتدا بایستی به منابع و کتاب های معتبری که در زمینه خطاهای نگارشی، دستوری و ادبی وجود دارند مراجعه نماید و نکات مهم و کلیدی آنها را فرا گیرد و مشکلات متن خود را برطرف نماید. البته فرصت چاپ دوم، سوم و … کتاب با ویرایش جدید، نگرانی های نویسنده را در مورد ویراستاری کامل کتاب می کاهد و این یک موضوع رایج در امر نشر و چاپ کتاب می باشد.

مرحله چهارم: انتخاب ناشر مناسب

در مرحله بعد و در حقیقت مرحله نهایی انتخاب یک ناشر مناسب و معتبر جهت چاپ کتاب امر بسیار مهمی می باشد چرا که انجام ادامه پروسه چاپ کتاب و تحویل کتاب آماده به شما بر عهده ناشر انتخابی تان خواهد بود. انجام فرآیند هایی از جمله صفحه آرایی کتاب، طراحی جلد، اخذ مجوزهای مربوطه و … به عهده ی ناشر خواهد بود و ناشر یک کتاب تمام کننده کار آن کتاب و اثر خواهد بود. به همین دلیل در انتخاب ناشر خوب دقت نمایید و قبل از مراجعه حتما سابقه و کتاب های منتشر شده ی آن انتشارات را بررسی و از کیفیت کار آن اطمینان حاصل نمایید.

نکاتی در رابطه با چاپ کتاب

توجه به نکات زیر در رابطه با نگارش و چاپ کتاب بسیار مهم بوده و رعایت آنها از ملزومات امر چاپ و نشر کتاب می باشد:

  • تعداد صفحات کتاب در مورد کتاب بزرگسال حداقل 46 صفحه و در مورد کتاب کودک حداقل 12 صفحه باشد.
  • کمینه تعداد جلد کتاب، 10 نسخه است که 5 نسخه آن در اختیار انتشارات مربوطه برای انجام اقدامات لازم جهت اعلان وصول کتاب قرار می گیرد.
  • انتشارات مسئولیتی در قبال کیفیت فایل کتاب هایی که به صورت PDF یا TIFF نباشند، ندارد.
  • در مورد چاپ کتاب های رنگی، ابتدا فایل کتاب بایستی برای برآورد هزینه چاپ تحویل انتشارات مدنظر گردد.
  • بالا بودن کیفیت تصاویر کتاب برای کیفیت بالای نسخه چاپی آن ضروری است.

ما تمامی خدمات و محصولاتمان در زمینه پرینت آنلاین را ضمانت می کنیم پس با خیال آسوده می توانید از مرحله طراحی تا چاپ را به ما بسپارید

چاپ کتاب به دو روش چاپ افست کتاب و چاپ دیجیتال کتاب صورت می پذیرد. چاپ افست کتاب برای چاپ کتاب های با تیراژ بیشتر از 1000 جلد مناسب بوده و چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب با تیراژهای کمتر از 1000 جلد مناسب است. چاپ کتاب به روش دیجیتال برای تیراژهای بیشتر از 1000 جلد از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد.

آموزش ویراستاری pdf |اصول ویراستاری |بازار کتاب

مدت زمان لازم برای چاپ دیجیتال کتاب در مورد کتاب های علمی حدود یک تا یک و نیم ماه بوده و برای کتاب های حوزه علوم انسانی حدود دو تا چهار ماه به طول خواهد انجامید. مراحل چاپ کتاب به صورت دیجیتال می تواند شامل مراحلی به شرح زیر باشد:

1- تهیه و آماده سازی فایل مطالب

2- انعقاد قرارداد به صورت حضوری و یا غیر حضوری و از راه دور با یکی از مراکز چاپ و ارسال فایل کتاب به آن مرکز

3- بررسی فایل توسط مرکز چاپ و انجام مراحل اخذ مجوزهای لازم از جمله مجوز ارشاد برای چاپ کتاب توسط انتشارات

4- صدور مجوز چاپ کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

5- آماده سازی طرح جلد کتاب می تواند بسته به نظر و دلخواه نویسنده توسط شخص او و به سلیقه خودش انجام گیرد و یا وظیفه طراحی جلد کتاب را به عهده شرکت انتشارات منتخب بگذارد.

6- در نهایت در مرحله ی پایانی، کتاب در مرکز انتشارات انتخاب شده چاپ و تحویل نویسنده می شود.

چاپ کتاب فاطر با داشتن سابقه ای چندین ساله در امر خدمات قبل از چاپ و چاپ کتاب آماده ارائه خدمات به تمامی شاعران، نویسندگان، مؤلفان، ناشران، محققان، دانش پژوهان و هموطنان عزیز میباشد.

به دقت به این مسائل نیز فکر کنید. آیا جلد

کتابی که می خواهید، باید جلد سخت باشد یا جلد کاغذی؟ آیا کتاب رنگی خواهد بود یا کتاب سیاه و سفید؟ همه اینها به تصمیم شما بستگی دارد. پس به دقت به این موارد فکر کنید.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که چاپ کتاب نسبت به گذشته سختی های خود را ندارد. امروزه به لطف چاپ دیجیتال کتاب می توانیم نوشته هایمان را در زمان کمتری و با کیفیت خیلی بهتری چاپ کنیم. همچنین چاپ کتاب در تیراژ دلخواه نیز این امکان را برای همه فراهم کرده است که با توجه به نیازشان، تعداد کتاب موردنیاز شان را به چاپ برسانند. جهت اطلاع از قیمت کپی رنگی شیراز اینجا کلیک کنید

نمایش بیشتر