اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

تعمیر سرخود دستگاه کارتخوان

نکات مهم در نگهداری از دستگاه کارتخوان

برای استفاده صحیح از کارتخوان باید با نحوه استفاده صحیح و نگهداری از آن آشنا باشید. با استفاده صحیح از کارتخوان دیگر مجبور به پرداخت هزینه تعمیر کارتخوان نمی شوید. استفاده صحیح از کارتخوان اهمیت زیادی دارد زیرا هر گونه مشکل جانبی در کارتخوان منجر به بروز اختلال در سیستم مالی و شغلی شما می شود. برخی از کسب وکارها به شدت به کارتخوان وابسته اند به گونه ای که با خراب شدن دستگاه، خرید و فروش شان متوقف می شود به همین خاطر توصیه می شود قبل از استفاده از دستگاه نحوه استفاده صحیح از آن را آموزش ببینید. برای آشنایی با نکات مهمی که هنگام استفاده از کارتخوان باید در نظر داشته باشید با همراه باشید.

هنگام تحویل کارتخوان قطعات آن را چک کنید

هنگام خرید کارتخوان حتما تمامی قطعات آن را چک کنید تا مطمئن شوید سالم است.

Repairing the card reader itself

از تعمیر سرخود دستگاه خودداری کنید

کارتخوان به شبکه مالی کل کشور وصل است و اطلاعات مهمی در آن است به همین خاطر امینت بالایی دارد. هر گونه دستکاری یا بازکردن پیچ های دستگاه منجر به قفل شدن سیستم آن می شود. در صورتی که دستگاه هر گونه مشکلی پیدا کرد از تعمیر سرخود آن خودداری کنید.

کارتخوان را در جایگاه مناسبی قرار دهید تا ضربه نبیند

کارتخوان حساسیت بالایی دارد به همین دلیل کوچک ترین ضربه به آن باعث قفل شدن سیستم آن می شود. دستگاه کارتخوان خود را در جای مناسبی قرار دهید تا ضربه یا آسیب نبیند. هنگام خراب شدن دستگاه از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید از آن جایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است کارتخوان را از شرکتی خریداری کنید که پشتیبانی دائمی داشته باشد تا بتوانید به محض خراب شدن دستگاه از آن ها کمک بگیرید و مشکل تان در سریع ترین حالت ممکن رفع شود.

لیبل سریال کارتخوان را سالم نگه دارید

هر دستگاهی یک لیبل سریال دارد که مانند شناسنامه عمل می کند. هنگام خرید دقت کنید شماره سریال دستگاه روی آن هک شده باشد. شماره سریال دستگاه را از طریق منوی نرم افزاری نیز می توان رویت و چاپ کرد. بودن شماره سریال دستگاه برای دریافت خدمات پس از فروش الزامی است بنابراین سعی کنید آن را سالم نگه دارید. هنگام خراب شدن دستگاه می توانید شماره سریال را به مرکز پشتیبانی بگویید و خدمتی که نیاز دارید را دریافت کنید.

در ادامه نکات جزئی دیگری که هنگام استفاده از کارتخوان باید رعایت کنید را نام می بریم:

 • از ورود آب یا رطوبت به دستگاه جلوگیری کنید.
 • هنگامی که ازدستگاه استفاده نمی شود، کارتخوان را در فضای خیلی سرد مانند داخل ماشین یا مغازه طولانی مدت به صورت خاموش رها نکنید.
 • اگر دستگاه را در محیط سرد خاموش رها کرده اید آن را در یک محیط گرم تر (۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) قرار دهید و صبر کنید قطعات داخلی آن با محیط هم دما  و گرم شود. سپس دستگاه را روشن کنید.
 • برای محافظت از صفحه نمایش دستگاه آن را در زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 • اگر تجربه کافی ندارید از دستکاری تنظیمات دستگاه خودداری کنید.
 • بازه خاموشی دستگاه را حداقل ۵ دقیقه و حداکثر ۱۸۰ دقیقه تنظیم کنید.
 • در صورتی که پیام های غیرعادی بر روی دستگاه مشاهده کردید برای جلوگیری از سواستفاده احتمالی با تعمیرکاران مجاز و نمایندگی ها تماس بگیرید.
 • از ریختن مایعات بر روی دستگاه، زمین خوردن پایانه، گرم شدن زیاد دستگاه یا محیط، در معرض گرد و خاک و.. بودن پایانه تا حد امکان جلوگیری کنید.
 • در کارتخوان های بی سیم با توجه به اینکه سیم کارت پایانه صرفاً بر روی دستگاه کار می کند، از درآوردن و جا زدن زیاد سیم کارت جداً خودداری کنید.

نگهداری از قطعات کارتخوان

در ادامه قطعات کارتخوان را برای شما نام برده و نکات مهم نگهداری از آن را برای شما نام می بریم:

هد مغناطیسی دستگاه را تمیز کنید

هد مغناطیسی قطعه کوچکی است که هنگام کشیدن کارت از روی نوار سیاه رنگ اطلاعات بانکی شما را می خواند. عملکرد این هدها خیلی حساس است و دارای طول عمر مشخصی هستند. این هد ها به دلیل گرد و غبار یا کثیفی ممکن است عملکردشان دچار اختلال شود. از وارد کردن کارت های غیربانکی و سایر اشیا در این قسمت خودداری کنید. ماهی یک بار یک پد یا دستمال مرطوب را به الکل آغشته کنید و به آرامی قسمت مربوط به کشیدن کارت را با آن تمیز کنید. با این کار آلودگی های احتمالی هد از بین می رود. این کار را زمانی که دستگاه خاموش است انجام دهید.

نگهداری از باتری دستگاه

در کارتخوان ها معمولا دو باتری تعبیه شده است. یکی از باتری ها در قسمت داخلی دستگاه قرار دارد و وظیفه تأمین جریان الکتریکی کارتخوان را برعهده دارد، که در نگهداری آن باید مراقبت کرد. بیش از حد دستگاه خود را داخل شارژ قرار ندهید، حدامکان از شارژ کردن دستگاه با شارژر فندکی ماشین خودداری کنید. به محض شارژ شدن دستگاه، آن را از شارژ در بیاورید. باتری داخلی قابل مشاهده نیست و تنها تعمیرکار می تواند به آن دسترسی پیدا کند. باتری دوم را هنگام بازکردن پشت دستگاه مشاهده می کنید.

محافظت از محل سیم کارت

هر کارتخوانی دارای یک یا چند جای سیم کارت است. جای سیم کارت دستگاه معمولا در زیر باتری دستگاه قرار دارد. برای محافظت از محل سیم کارت به موارد زیر توجه کنید:

 • سیم کارت را دقیق در جای خودش قرار دهید و اجازه دهید خشاب کامل بسته شود.
 • از وارد شدن فشار به محل نصب سیم کارت اکیدا خودداری کنید.
 • از قرار دادن دستگاه در محیط هایی که آلودگی دارند یا گرد و غبار و مایعات ریخته است جلوگیری کنید.
 • هرگز با دست های خیس یا روغنی با دستگاه کار نکنید.
 • از قراردادن سیم کارت های نانو و میکرو در داخل دستگاه جلوگیری کنید زیرا محل سیم کارت ها مطابق با اندازه معمولی سیم کارت تعبیه شده است.

نگهداری از محل رول کاغذ

رول کاغذ وظیفه چاپ رسید برای عملیات بانکی را دارد و بروز مشکل در آن عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار می دهد و ایجاد مشکل می کند. برای جلوگیری از بروز مشکل برای رول کاغذ حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • تا حد امکان از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری کنید.
 • پس از مدتی استفاده از دستگاه ممکن است بر روی محفظه قرار گرفتن رول کاغذ، گرد و غبار یا پودر جدا شده از پرینت بنشیند و باعث ایجاد اختلال شود به همین خاطر باید هر از چند گاهی با فشار باد ملایم یا دستمال آغشته به الکل این ناحیه را تمیز کنید.
 • به ضخامت کاغذ و رنگ چاپی که استفاده می کنید دقت کنید. استفاده از رول کاغذها با رنگ چاپ آبی به علت ضخامت زیادی که دارند توصیه نمی شود.
نمایش بیشتر