اخبار ورزشیکسب و کار ایرانی

تفاوت میز بیلیارد و اسنوکر

«تفاوت اسنوکر و بیلیارد چیست؟» اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما این دو بازی بسیار متفاوت هستند و وقتی با اصول هر کدام آشنا شوید به سختی می‌توان آنها را اشتباه گرفت. در زیر ابتدا به تعریف بیلیارد و اسنوکر می پردازیم و سپس سه فرق بیلیارد با اسنوکر را توضیح می دهیم تا شما به راحتی اختلاف این دو نوع بازی را تشخیص دهید.

بیلیارد چیست؟

بیلیارد معمولاً با یک توپ سیاه، ۷ توپ زرد، ۷ توپ قرمز و یک توپ سفید بازی می شود، اما بسته به نوع بازی می تواند متفاوت باشد. بیلیارد روی یک میز با ۶ پاکت(pockets ) بازی می شود. و دو نوع سبک پاکتی است که در میزهای بیلیارد استفاده می شود.

اسنوکر چیست؟

اسنوکر با ۱۵ توپ قرمز، ۶ توپ رنگی و ۱ توپ نشانه یا بازی می شود. از تفاوت های مهم می توان به بزرگی توپ ها و نسبت به بیلیارد اشاره کرد، اما ۶ پاکت(pockets ) روی میز اسنوکر کوچکتر از  بیلیارد است.

سه فرق بیلیارد با اسنوکر در قوانین بازی ، سبک میز ها و لوازم جانبی می باشد. در ادامه به بررسی دقیق این سه تفاوت می پردازیم:

تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین

 اصلی ترین تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین بازی می باشد. انواع مختلفی از بیلیارد وجود دارد، اما در سبک انگلیسی کلاسیک شامل ۷ توپ زرد، ۷ توپ قرمز، یک توپ سفید و یک توپ سیاه است. توپ‌های قرمز و زرد داخل یک مثلث  قرار می‌گیرند و توپ سیاه در مرکز بالایی قرار دارد. توپ سفید در انتهای مخالف جدول قرار می گیرد. بازی اول با ضربه زدن به توپ سفید با چوب بیلیارد شروع می کند و هدف آن شکستن مثلث توپ در انتهای دیگر است. اگر یکی از توپ های رنگی را در پاکت قرار دهید، اکنون رنگ بازی شما آن توپ است و می توانند با استفاده از توپ سفید، یکی دیگر را در پاکت قرار دهید. حرکت شما زمانی به پایان می رسد که در زدن توپ سفید ناموفق باشید، یا محل توپ رنگی حریف را تغییر دهید یا توپ از روی میز خارج می شود. هنگامی که تمام توپ های رنگی بازیکن در پاکت ها قرار می گیرند، باید توپ سیاه را برای برنده شدن داخل پاکت  که اعلام می نماید قرار دهید. اگر بازیکن قبل از پایان بازی توپ سیاه را داخل پاکت بیندازد، بازی تمام شده و شکست خورده است.

اسنوکر یک بازی پیچیده ای است. هدف کاربر ضربه زدن به توپ سفید است تا به توپ های رنگی  برخورد کرده و باعث افتادن آنها در یکی از شش پاکت شود. برای دریافت امتیاز های قانونی از توپ ها طبق قوانینی که در زیر توضیح داده شده است، یا زمانی که حریف مرتکب اشتباه شود، تعلق می گیرد. توپ‌های اسنوکر رنگ  زرد، سبز، قهوه‌ای، آبی، صورتی و مشکی هر کدام دارای امتیاز متفاوتی هستند و همگی در موقعیت خاصی روی میز قرار می‌گیرند. ۱۵ توپ قرمز داخل یک مثلث در سمت لبه میز قرار می گیرند. بازیکنان به نوبت از برای ضربه زدن به توپ سفید استفاده می کنند تا یک توپ قرمز داخل پاکت قرار دهند. اگر موفق به قرار دادن یکی از توپ ها شوید،برای بدست آوردن امتیازها یک توپ رنگی هم باید داخل پاکت قرار دهید. به ترتیب امتیاز زرد (۲)، سبز (۳)، قهوه ای (۴)، آبی (۵)، صورتی (۶)، و مشکی (۷) است و در کل بین هر توپ رنگی، باید یک توپ قرمز قرار دهند. پس از نوبت هر بازیکن، توپ‌های قرمز در پاکت ها باقی می‌مانند اما توپ‌های رنگی به موقعیت اصلی خود باز می‌گردند. برنده بازیکنی است که در پایان بیشترین امتیاز را کسب کند.

فرق بیلیارد با اسنوکر در نوع میزها

دیگر تفاوت بیلیارد و اسنوکر در نوع میزهای این دو بازی می باشد. ۷ فوت طول دارند، اما همچنین ۶ فوت و ۸ فوت (برخلاف میزهای بیلیارد آمریکایی، که در آن میز استاندارد مسابقات ۹ فوت است) ارائه می شوند. میزهای بیلیارد از نمد استفاده می کنند که باعث اصطکاک و کاهش سرعت توپ می شود.

میزهای اسنوکر معمولا بزرگتر از میزهای بیلیارد هستند، اما پاکت آنها از میزهای بیلیارد کوچکتر است. ابعاد استاندارد یک میز اسنوکر با اندازه کامل ۱۲ فوت در ۶ فوت است که دو برابر طول یک میز بیلیارد ۶ فوتی است. میزهای اسنوکر از پارچه یا همان مشابه میزهای بیلیارد استفاده می کنند.

آشنایی |استاندارد |اسنوکر

تفاوت در لوازم جانبی

آخرین فرق بیلیارد با اسنوکر در لوازم جانبی این دو بازی می باشد. سایز رنگی ۲ اینچ است. چوب های بیلیارد بین سبک بازی بریتانیایی و آمریکایی متفاوت است، اما چوب های بیلیارد بریتانیایی معمولاً  عرض ۸ تا ۹ میلی‌متر در نوک دارند. اندازه توپ‌های اسنوکر ۱/۶ اینچ است و کمی کوچکتر از توپ‌های بیلیارد هستند. توپ‌های کوچک‌تر به پاکت های کوچک‌تری برای قرار گرفتن نیاز دارند. طول چوب های اسنوکر به اندازه بیلیارد هستند، اگرچه برخی از آنها نوک کمی کوچک‌تر دارند.

آیا می توانید روی میز بیلیارد اسنوکر بازی کنید؟

از نظر فنی بله امکان پذیر است. با این حال، ابتدا باید مقدماتی را انجام دهید. شما باید در انتهای میز خود شکل “D” اسنوکر را با دقت بکشید. برخی از بازیکنان ممکن است برچسب های نقطه ای بخرند و تصمیم بگیرند که توپ های رنگی کجا بروند. همچنین شما باید مجموعه ای از را خریداری کنید، زیرا آنها بسیار متفاوت از توپ های بیلیارد هستند.

نتیجه گیری کلی : فرق بیلیارد با اسنوکر

تفاوت اسنوکر و بیلیارد در قوانین بازی، نوع میز و لوازم جانبی است. قبل از خرید تجهیزات باید تصمیم بگیرید که علاقمند به کدام بازی هستید: بیلیارد یا اسنوکر. بعد از انتخاب بازی مورد علاقه باید میز اسنوکر یا بیلیارد مورد نظرتان را تهیه کنیم. حال نوبت به خرید تجهیزات این بازی ها می باشد ، چوب اسنوکر و بیلیارد، شار اسنوکر و بیلیارد، گچ و سر چوب اسنوکر و بیلیارد و چوب بیلیارد و اسنوکر تجهیزات پایه برای بررسی تفاوت بیلیارد و اسنوکر

اولین مرتبه­‌ای که قدم به دنیای بیلیارد و اسنوکر می­‌گذاریم به خاطره‌­ای فراموش‌نشدنی تبدیل می­‌شود. حتما شما نیز اولین مرتبه‌­ی خود را به خاطر دارید. شاید با اصرار و دعوت یکی از دوستان یا آشنایان، چوبی را به دست گرفتید و شلیک توپ‌­ها به سمت حفره­‌های میز را آغاز کردید. بسیاری، این چنین شروع کردند و حالا، بیلیارد و اسنوکر به بخشی جدانشدنی از زندگی آن­‌ها تبدیل شده است.

در همان ابتدا و با قدم گذاشتن به کلوپ‌­هایی که پاتوق علاقه‌مندان بیلیارد و اسنوکر است؛ سوال پرسیدن آغاز می‌­شود: چگونه چوب را به دست بگیرم؟ قوانین بازی چیست؟ و ده‌­ها سوال دیگری که با آن‌­ها روبه­‌رو خواهید شد. تقریبا تمام بازیکنان اسنوکر از بیلیارد آغاز می‌­کنند اما از همان ابتدا، مشاهده‌­ی بازیکنانی که بر روی یک میز بزرگتر به جنگیدن مشغول هستند، کنجکاوی آن‌­ها را برمی‌­انگیزد. میزی که به اسم میز اسنوکر شناخته می­‌شود و برای بازی کردن روی آن، مجبورند انتظار بکشند. مدتی طول می‌­کشد تا سوالی مهم مطرح ­شود. سوالی که پاسخ دادن به آن ثابت می­‌کند که برای مهاجرت از بیلیارد به اسنوکر آمادگی دارید: فرق بیلیارد و اسنوکر چیست؟

فرق اسنوکر و بیلیارد چیست؟

پاسخ به این سوال، ساده به نظر می­‌رسد چرا که تفاوت بیلیارد و اسنوکر در اولین نگاه، ناچیز است. البته به اولین نگاه اعتماد نکنید. فقط کافی‌ست با نگاهی دقیق­‌تر، تمامی جزییات اسنوکر را تحت نظر بگیرید تا تفاوت بیلیارد و اسنوکر را در بسیاری از زمینه­‌ها درک کنید.

این نوشته به شما کمک می­‌کند تا به راحت­‌ترین شکل ممکن تفاوت‌­های بیلیارد و اسنوکر را دریابید و آن‌­ها را دسته‌بندی کنید تا در آخر قادر باشید به این سوال پاسخ دهید: فرق بیلیارد و اسنوکر چیست؟

تفاوت بیلیارد و اسنوکر در تجهیزات

برای درک تفاوت بیلیارد و اسنوکر در این زمینه به کمک بازیکنان حرفه­‌ای نیاز نخواهید داشت. تنها نگاه کردن کافی‌ست تا این دسته از تفاوت‌­ها را دریابید. تجهیزات بیلیارد و اسنوکر، اولین مولفه‌­هایی هستند که بین این دو بازی شکاف عمیقی ایجاد می‌­‌کنند.

توپ­ در مقابل توپ

از شعاع کمتری برخوردار هستند. رنگ توپ‌­ها در بازی اسنوکر، اولویت بازیکنان را مشخص می­‌کند در حالی که این وظیفه در بازی بیلیارد بر عهده‌­ی محل قرارگیری توپ‌­هاست. اگر در فهم این جمله تردید دارید؛ نیازی به نگرانی نیست چرا که در ادامه با شرح تفاوت بیلیارد و اسنوکر در قوانین، کاملا آن را درک خواهید کرد.

توپ­‌های بیلیارد به 2 دسته‌­ی کلی و یک توپ مشکی (توپ شماره‌­ی 8) تقسیم می­‌شوند. توپ‌­های بیلیارد یا 2رنگ هستند یا تک رنگ که هر یک از این دسته‌­ها به یک گروه از بازیکنان تعلق دارد. در مقابل توپ‌­های اسنوکر قرار دارند که به دو دسته­‌ی توپ­‌های قرمز و توپ‌­های رنگی تقسیم می­‌شوند. شاید شبیه به بیلیارد به نظر برسد اما تفاوت در این است که هریک از توپ­‌های رنگی از امتیاز و نقشی متفاوت برخوردار هستند. توپ‌­های رنگی اسنوکر (هر توپی به جز توپ قرمز) از رنگ‌­های زرد، قهوه‌­ای، سبز، آبی، صورتی و مشکی تشکیل شده است.

زمین بزرگ­تر، چالش بیشتر

شاید نتیجه­‌ی این مقایسه، برجسته‌­ترین تفاوت بیلیارد و اسنوکر باشد. این چیزی است که برای دریافت آن به نگاه خیلی دقیقی نیاز ندارید: میز اسنوکر بزرگ­تر از میز بیلیارد است. در نتیجه، فاصله­‌ی بین توپ­‌ها و همینطور مسافتی که توپ­‌ها مجبورند برای جا شدن طی کنند افزایش می‌­یابد. شاید بتوانیم بگوییم که بزرگی یکی از اصلی­‌ترین دلایلی است که این بازی به تازه­‌کاران توصیه نمی­‌شود.

نشانه­‌ای برای شروع مجدد

زمین اسنوکر از یک نشانه‌گذاری برخوردار است که به شکل یک نیم‌دایره است. این قسمت جایی، از میز اسنوکر است که شروع مجدد بازی را ممکن می‌­کند. یکی دیگر از تفاوت­‌های بیلیارد و اسنوکر به این برمی­‌گردد که ، فاقد این نیم دایره هستند چرا که امکان شروع مجدد در هر نقطه‌­­ای از میز بیلیارد ممکن است.

سایر تفاوت‌­ها در زمینه­‌ی تجهیزات

البته که تجهیزات اسنوکر و بیلیارد به میز و توپ خاتمه نمی­‌یابد. چوب اسنوکر در مقایسه با چوب بیلیارد از ضخامت کمتری برخوردار است. این تمایز از آن جهت وجود دارد که توپ‌­های اسنوکر کوچکتر هستند و چوب‌های قطور بیلیارد نمی‌­توانند به‌درستی آن‌ها را هدف قرار دهند.

استفاده از سایر مانند گچ، رست و… در هر دو بازی بلامانع است. البته شما در بازی اسنوکر به کمک رست بیشتر احتیاج دارید چرا که مساحت زمین در این بازی بیشتر و است و احتمال بسیار زیادی وجود دارد که توپ کیوبال در خارج از دسترس شما متوقف شود.

تفاوت بیلیارد و اسنوکر در چینش و شروع بازی

نه اسنوکر، نه بیلیارد، هیچکدام شروع نمی‌­شوند مگر این که پیش از آن، چینش مقدماتی توپ­‌ها رعایت شده باشد. یادگیری اصولی که باید در چینش توپ­‌ها رعایت کنید، شما را یک قدم به پاسخ کامل این سوال نزدیک­تر می­‌کند: فرق اسنوکر و بیلیارد چیست؟

چینش در بیلیارد  

به درون مثلث نگاه کنید تا مطمئن شوید که توپ مشکی در مرکز ردیف سوم قرار داشته باشد؛ یعنی جایی که توسط توپ­‌های دیگر احاطه می‌­شود. اگر دو راس پشتی، دارای دو توپ با انواع مختلف بود، یعنی یکی تک رنگ و دیگری دورنگ، مثلث را بردارید و با یک شلیک محکم بازی را آغاز کنید.

چینش در اسنوکر

توپ سفید را درون نیم‌دایره­ای که به نقطه‌­ی D معروف است قرار دهید. حالا نیم‌دایره را یک دایره­‌ی کامل در نظر بگیرید و توپ قهوه‌­ای را در مرکز آن بگذارید. توپ زرد را با فاصله‌­ای به اندازه شعاع دایره، در سمت راست توپ قهوه‌­ای بگذارید و همین عمل را برای توپ سبز در سمت دیگر انجام دهید.

شما از پشت این سه توپ (به‌ترتیب از راست به چپ: زرد، قهوه‌­ای و سبز) شروع می‌­کنید. توپ آبی در مرکز میز قرار می‌­گیرد. توپ صورتی، مثلثی از چندین توپ قرمز و در آخر، توپ مشکی، آخرین توپ­‌هایی هستند که به ترتیب در سمت دیگر میز کاشته می‌شوند.

تفاوت بیلیارد و اسنوکر در نحوه بازی

اگر از شما پرسیدند که فرق بیلیارد و اسنوکر چیست؟ می‌­توانید به صورت موجز پاسخ دهید که بازی کردن اسنوکر به استراتژی و ایده‌­ی بیشتری احتیاج دارد. یکی از اصلی­‌ترین دلایلی که تازه­‌کاران را از اسنوکر دور می‌کند، این نکته است که برای پیروزی در اسنوکر به چیزی بیشتر از جا کردن توپ­‌ها نیاز دارند. اسنوکر بیشتر از بیلیارد به یک شطرنج شباهت دارد.

چگونه بیلیارد بازی کنیم؟

توپ­‌ها را پخش کنید. حالا شما و رقیب‌تان وظیفه دارید به نوبت، شانس خود را در جا کردن اولین توپ امتحان کنید. می­‌توانید به هر توپی غیر از توپ مشکی ضربه بزنید تا آن زمانی که اولین توپ به سراغ بیفتد. اگر با یک تلاش موفق نشدید؛ نوبت حریف است که شانس خود را امتحان کند. اگر بالاخره موفق شدید یک توپ تک­رنگ را جا کنید؛ تعیین گروه انجام می‌­شود و دیگر اجازه ندارید به توپی غیر از توپ تک رنگ ضربه بزنید چرا که این گروه از توپ‌­ها به رقیب شما تعلق دارند. هر فردی که زودتر از دیگری بتواند تمامی توپ­‌های گروه خود را جا کند؛ به سراغ توپ مشکی می­‌رود و اگر در جا کردن این توپ نیز موفق بود به‌عنوان برنده شناخته می‌­شود.

چگونه اسنوکر بازی کنیم؟

به توپ‌­های قرمز ضربه بزنید و آن‌­ها را پخش کنید . حالا وظیفه دارید به صورت متناوب، یک توپ قرمز و یک توپ غیر قرمز را به درون سوراخ‌­ها بفرستید. هر یک از توپ‌­ها امتیاز مخصوص به خود را دارند. رنگ قرمز، زرد، سبز، قهوه‌­ای، آبی، صورتی و مشکی به ترتیب 1 تا 7 امتیاز دارند. تا زمانی که توپ­‌های قرمز تمام نشوند، توپ­‌های غیر قرمز بعد از جا شدن به زمین بازی برمی‌­گردند. بعد از جا شدن تمامی توپ­‌های قرمز، بازیکنان وظیفه دارند که توپ‌­های 2 تا 7 امتیازی را به ترتیب جا کنند. در اخر امتیاز­ها جمع می­‌شوند و فردی که امتیاز بیشتری را گرفته باشد برنده می­‌شود.

تفاوت بیلیارد و اسنوکر در خطاها

  • منطقه شروع مجدد در بازی اسنوکر مشخص شده است (نقطه D) در حالی که امکان شروع مجدد در هر نقطه­‌ای از میز بیلیارد فراهم است. (مگر این که تعیین گروه انجام نشده باشد. در این شرایط مجبورید از 3/1 ابتدایی زمین شروع کنید.)
  • در اسنوکر تحت هیچ شرایطی نمی­‌توانید به توپ سفید دست بزنید مگر این که توپ سفید به درون حفره­‌ها بیفتد. در بازی بیلیارد با هر پیتوک حریف می‌­توانید توپ سفید را بردارید و در نقطه­‌ی دلخواه بکارید.
  • جا کردن توپ شماره 8 پیش از تمام شدن توپ­‌های دیگر با تمام شدن بازی همراه است. در صورتی که در اسنوکر، 7 امتیاز منفی دریافت می­‌کنید و به بازی ادامه می­‌دهید.
  • در بازی بیلیارد با مورد هدف قرار دادن توپی که متعلق به گروه شما نیست به حریف اجازه می‌­دهید تا توپ سفید را بردارد و با کاشتن توپ در نقطه‌­ی دلخواه، بازی را آغاز کند. در اسنوکر این جریمه با اعمال امتیاز منفی انجام می‌­شود. مثلا با ضربه زدن به توپ مشکی در صورتی که نوبت توپ مشکی نیست، معادل با امتیاز آن توپ (یعنی 7 امتیاز) از امتیاز شما کم می­‌شود.
  • اگر ضربه شما به هیچ توپی برخورد نکند؛ در هر دو بازی مرتکب پیتوک می­‌شوید. تفاوت بیلیارو و اسنوکر آن­جاست که در بیلیارد، حریف می‌­تواند توپ سفید را بردارد ولی در اسنوکر بعد از دریافت امتیاز منفی و توقف توپ، حریف می­‌تواند از شما بخواهد که یک ضربه­‌ی دیگر بزنید.

البته که تفاوت‌­های بیلیارد و اسنوکر به همین نکات خاتمه نمی­‌یابد اما دانستن مطالبی که در این مقاله به آن‌­ها اشاره شد از ضرورت بیشتری برخوردار بود. بعد از خواندن این مقاله، زمان آن رسیده است که انتخاب کنید: بیلیارد یا اسنوکر؟ مسئله این است!

شروع بازی می باشد. حال آماده شروع بازی می باشید و باید با قوانین این دو بازی آشنا شویبد که مهم ترین فرق بیلیارد با اسنوکر می باشد. پس از آشنایی با قوانین بازی، شما برای شروع بازی و لذت بردن از اسنوکر و بیلیارد آماده می باشید.

 

نمایش بیشتر