جدول مصرف گازوئیل دیزل ژنراتور

نمودارها، مصرف سوخت یک ژنراتور دیزلی را بر اساس اندازه ژنراتور و باری که در آن کار می کند، به صورت تقریبی نشان می دهند. این نمودارها، به عنوان مشخص کردن میزان مصرف سوخت یک دیزل ژنراتور در دستگاهی که مشغول کار است، در نظر گرفته شده اند، اما به دلیل عوامل مختلفی که می تواند میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور را افزایش یا کاهش دهند، آمار دقیقی نیستند، اما، راه حل هایی برای کاهش مصرف سوخت در این دستگاه ها وجود دارد.

اتو |ژن |گاز

معرفی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور برای تولید انرژی الکتریکی از موتورهای دیزلی استفاده می کند. این دستگاه می تواند به عنوان منبع تغذیه اضطراری در مواقع قطع برق یا در مکان هایی که هیچ ارتباطی با شبکه برق وجود ندارد استفاده شود. انواع دیزل ژنراتور در اندازه ها، مدل ها و طرح های مختلف وجود دارد و توسط شرکت های زیادی تولید می شوند. بنابراین قبل از خرید موتور برق، لازم است نیاز سیستم خود را بررسی کرده و دستگاهی متناسب با آن تهیه کنید تا با هزینه های بالای مصرف سوخت مواجه نشوید. در ادامه به بررسی مصرف سوخت در دیزل ژنراتور می پردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور

با افزایش روزافزون هزینه های انرژی و سوخت، همه ما به دنبال کاهش مصرف سوخت هستیم. مقدار سوختی که یک ژنراتور می سوزاند به اندازه ژنراتور بر حسب کیلووات، نوع سوخت، بار یا توان مصرفی و راندمان موتور بستگی دارد.

البته عوامل مختلفی تعیین کننده میزان مصرف سوخت درژنراتور هستند. اندازه ژنراتور تا حد زیادی بر میزان سوخت تاثیر می گذارد؛ زیرا ژنراتورهای بزرگ تر برای تامین بار کامل به موتور بزرگتری نیاز دارند. با موتورهای بزرگ تر مصرف سوخت نیز بیشتر می شود. هرچه انرژی بیشتری نیاز داشته باشید، ژنراتور شما هم سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد. سعی کنید استفاده از ماشین آلات یا لوازم خانگی خود را کاهش دهید تا بار ژنراتور خود را پایین بیاورید. اگر اندازه ژنراتور برای بار یا انرژی مورد نیاز شما بسیار بزرگ است، می توانید یک دستگاه کوچک تر و کارآمدتر انتخاب کنید تا با مصرف سوخت کمتر، هزینه مصرف انرژی نیز کاهش یابد.

از سویی دیگر، دور موتور می تواند بر مصرف سوخت موثر باشد. با افزایش بسیار زیاد دور موتور در دیزل ژنراتورها، مصرف سوخت افزایش داشته و در مقابل، توان و گشتاور با کاهش روبرو خواهد شد. این موتورها، به جهت آنکه میزان سوخت کمی داشته و به سیستم احتراق جرقه زنی نیاز ندارند، موتورهای کاربردی و پرمصرف محسوب می شوند.

واحد مصرف سوخت یک دیزل ژنراتور

محاسبه هر لیتر مصرف سوخت در موتورهای دیزل ژنراتور، بر حسب هر اسب بخار در ساعت می باشد. هنگامی که دور این موتورها از 1000 دور در دقیقه افزایش می یابد، به تدریج، میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور نیز کمتر خواهد شد. می توان پایین ترین مصرف سوخت را در دورهای موتور 1500 تا 1800 دور در دقیقه شاهد باشید. در این دیزل ژنراتورها می توان بیشترین توان و گشتاور موتور را بدست آورد.

هنگامی خرید ژنراتور ، باید بدانید که برای برق رسانی به چه تجهبزات نیاز دارید و برای راه اندازی آن به چند وات برق نیاز دارید. مقدار توانی که یک دیزل ژنراتور می تواند تولید کند بر حسب وات رتبه بندی می شود.  و ما نباید رو تمام قدرت ژنراتور حساب باز کنیم توصیه می شود که ژنراتور هرگز نباید با حداکثر توان بیش از 30 دقیقه در یک زمان کار کند.

برای تعیین اینکه چند وات از ژنراتور خود نیاز دارید، تمام واتی را که احتمالاً از آن استفاده می کنید در یک زمان جمع کنید. اگر از ژنراتور خود برای تامین برق خانه خود در هنگام قطع برق استفاده می کنید، بار هر وسیله ای را که راه اندازی می کنید، در نظر بگیرید، نه فقط میزان برق مورد نیاز برای روشن نگه داشتن همه آنها.

وسایل برقی با بار مقاومتی برای راه اندازی انرژی کمتری مصرف می کنند. آنها شامل مواردی مانند توستر، قهوه ساز، و تلویزیون هستند. در مقابل، وسایلی که بارهای واکنشی دارند – مانند تهویه مطبوع، یخچال، کمپرسور هوا، و ابزارهای پرقدرت ممکن است سه برابر بیشتر از انرژی لازم برای روشن نگه داشتن آنها مصرف کنند. اکثر اقلام با بار راکتیو حاوی یک موتور الکتریکی هستند. مهم است که هنگام جمع کردن وات مورد نیاز برای تغذیه هر چیزی که احتمالاً همزمان کار می کند، بار راهاندازی را در نظر داشته باشید. برای هر دستگاهی که بار راهاندازی دارد، وات راه اندازی را اضافه کنید، نه وات در حال اجرا را هنگامی که در حال تعیین مقدار کل توانی که از ژنراتور خود نیاز دارید، اضافه کنید.

فرمول محاسبه توان ژنراتور

نحوه تبدیل kVA به آمپر kVA، مخفف kilovolt-amps، اندازه گیری توان ظاهری در یک مدار الکتریکی است. یک کیلوولت آمپر برابر با 1000 ولت آمپر است و بیشتر برای اندازه گیری توان ظاهری در ژنراتورها و ترانسفورماتورها استفاده می شود. آمپر اندازه گیری جریان الکتریکی در مدار است. برای تبدیل از kVA به آمپر، به ولتاژ RMS مدار نیز نیاز داریم، و سپس می توانیم از فرمول قدرت کیلوولت آمپر به آمپر استفاده کنیم. فرمول تبدیل kVA به آمپر به این صورت است.

محاسبه کیلو وات به آمپر

علاوه بر دانستن وات، باید آمپر نیز بدانید. وات معیاری برای میزان توان تولیدی است. آمپرها به شما می گویند که چه مقدار توان (جریان) از طریق سیم ها در حال حرکت است. سیم ها بسته به اندازه آنها فقط می توانند جریان زیادی را حمل کنند. هرچه بزرگتر باشند، آمپرهای بیشتری را می توانند در خود جای دهند.

بنابراین وقتی سیم کشی وسایل الکتریکی را انتخاب می کنید، مهم است که ظرفیت آمپر را با وات تطبیق دهید. برای تبدیل وات به آمپر بر اساس کیلووات DC، کافی است کیلووات در 1000 ضرب کنید، سپس حاصل را بر تعداد ولت تقسیم کنید.

A = kW x 1000
V

در یک سیستم AC تک فاز، آمپر را می توان با ضرب کیلو وات در 1000 تعیین کرد، سپس رقم حاصل را بر نتیجه ولت x PF تقسیم کرد.

در نظر گرفتن مصرف سوخت ژنراتور مهم است، به ویژه توجه به اینکه در چند ساعت باک یک ژنراتور خالی میشود .شما قطعا نمی خواهید مجبور شوید هر دو ساعت باک ژنراتور خود را دوباره پر کنید . شما می توانید مقدار سوخت مصرفی ژنراتور را از اطلاعات محصول تعیین کنید. مثلا Champion Power Equipment 46533 نشان می دهد که می تواند به مدت 12 ساعت با مخزن پر (4 گالن) گاز با بار 50٪ کار کند.

به عبارت دیگر، موتور برق با 1 گالن گاز می تواند 3 ساعت با 50٪ بار کار کند. به یاد داشته باشید کلمه کلیدی در اینجا 50٪ بار است. اگر از بار بیشتر استفاده می کنید، مصرف آن بالاتر خواهد بود. و اگر از بار پایین تر استفاده کنید، مصرف موتور برق کمتر خواهد بود. با این برآورد، موتور برق در 25٪ بار، با 1 گالن گاز می تواند برای 4.5 ساعت کار کند. عکس ها و طرح های مختلف نمودار مصرف سوخت دیزل را می توانید در  pinterest.com  مشاهده کنید

اما موتور برق گازسوز با 100٪ بار و 1 گالن گاز می تواند 1.5 ساعت کار کند. که شرکت آسان ژنراتور این مقادیر را بصورت ساندویجی و آماده در جداول بالا فراهم آورده است. سوخت ممکن است به شکل بنزین ، گازوئیل ، گاز طبیعی یا پروپان یا LPG ، بسته به نوع ژنراتور باشد. صرف نظر از سوخت سیستم پشتیبان شما، با توجه به مصرف برق از ژنراتور ، شما می توانید میزان هزینه مصرف سوخت آن را بفهمید.

نمایش بیشتر