اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

خرابی مکرر کنتورهای آب چیست؟ 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت یاشار بوم راشین، نشت های حاصل از لوله ها, تجهیزات لوله کشی و اتصالات , منابع عمده اتلاف آب در بسیاری از منازل می باشند.پژوهش ها نشان داده است که هر خانه معمولی می تواند بین 2000 تا 20000  گالن (7.6 الی 76 متر مکعب) آب را در هر سال به خاطر نشت هدر بدهد.برخی از نشت ها مثل شیری که چکه می کند و نشت آبگرم کن ها آشکارند.متاسفانه به خاطر پنهان ماندن منبع بسیاری از نشت ها, آن ها برای سال ها شناسایی نشده باقی می مانند. نشت های بزرگتر و یا ترکیبی از نشت های کوچک در اغلب موارد توسط کنتور آب شما قابل شناسایی می باشد.با استفاده از کنتور آب, شما قادر خواهید بود که طی گام های زیر ,کنترل ساده نشت را انجام دهید.

1-اطمینان پیدا کنید که تمامی شیرهای آب داخل و بیرون منزل بسته هستند.این آزمایش باید وقتی انجام شود که تجهیزات اتوماتیک آب از قبیل کنترل کننده های آبیاری و ماشین های لباسشویی و ظرفشویی در حال استفاده نیستند.

2-رقم کنتور آب را ثبت کرده و پانزده دقیقه منتظر بمانید.مراقب باشید که در این زمان کسی از آب استفاده نکند.

3-دوباره عدد کنتور قرائت شده را ثبت کنید. اگر در زمان آزمایش عدد کنتور مصرف آب را نشان دهد,ممکن است نشتی در کار باشد.اطمینان پیدا کنید که آب مورد استفاده به خاطر کابردهای کوچکی همچون صافی و  نرم کننده آب و یا مرطوب کننده کل خانه نیست.

آزمایش کنتور فقط نشت های بزرگ را نشان می دهد.با این آزمایش شما نمی توانید نشت های کوچک درون خانه تان را تشخیص بدهید.حتی در هنگام تشخیص نشت,آزمایش قادر نیست جایی که نشتی اتفاق افتاده را ردیابی نماید.برای ردیابی و تعیین موقعیت تمامی نشت های مهم , بررسی های بیشتری لازم است.

نشت های لوله انتقال  آب

بعضی وقت ها نشت های بین کنتور و خانه در لوله انتقال آب است.این نشت ها اغلب مشکل شناسایی می شوند زیرا لوله انتقال معمولا دست کم 90 سانتیمتر زیر زمین است. بعضی وقت ها نشت آب در طول لوله حرکت می کند و به کنتور بر می گردد.اگر محفظه کنتور شما آب دارد و این آب به خاطر بارندگی و یا آبیاری نیست, ممکن است بر نشت لوله انتقال آب دلالت نماید.نقطه عمومی دیگر نشتی آب ممکن است جایی باشد که لوله انتقال بالای زمین می آید و یا وارد خانه می گردد.اگر خاک این جاها مستمرا نمناک باشد, ممکن است بر وجود نشتی دلالت نماید.

در حالت های نشت شدید, معمولا مستقیما در بالای مسیر لوله زیر زمینی, آب به طرف سطح زمین نشت می کند.اغلب رفع نشتی بین کنتور و خانه از وظایف صاحبخانه شناخته می شود و حال آنکه رفع نشت کنتور و یا لوله اصلی که به کنتور می آید در حوزه وظایف سازمان آب به حساب می آید.قبل از کوشش برای تعمیر لوله انتقال آب باید با سازمان آب تماس حاصل نمود.اگر مسئول رفع نشت صاحبخانه باشد,کار را باید به لوله کشی حرفه ای سپرد.کوشش برای این تعمیر هرگز نباید توسط صاحبخانه صورت گیرد.

نشت های شیر,دوش و وان

نشت های شیر عموما اتفاق می افتند و تعمیر آن ها ساده است.چکه کردن آرام شیر اگر حتی هر دو ثانیه یک بار روی دهد,در هر سال 1000 گالن و یا 3.7 متر مکعب آب را هدر می دهد.تعمیرات , نیازمند رفع نشتی بر حسب نوع شیر هستند و در خانه ها عموما 4 نوع شیر وجود دارد:شیر تراکمی, انواع توپی, انواع کارتریجی و دیسک های سرامیکی.هر نوع شیری روش تعمیر منحصر به فرد خود را دارد.اگر شما با ابزارها آشنا هستید و تعمیرات کوچک خانه تان را به انجام می رسانید,قادر خواهید بود که تعمیر نشت های کوچک شیرها را خودتان صورت دهید.

نشت های توالت

توالت ها از عمومی ترین منابع نشت آب خانه ها هستند  و معمولا به خاطر اینکه نشت های آن ها  اغلب بی صدا و خارج از حوزه دید هستند , مورد توجه قرار نمی گیرند.پژوهش ها نشان داده که 20 تا 35 درصد توالت ها تا درجاتی نشتی دارند.نشت های بزرگ توالت در هنگامی که در عدم استفاده از توالت ,صدای شر شر یا هیس می آید قابل تشخیص است.

برای جستجوی نشت,درپوش توالت را بردارید و مکانیزم آبریزش آن را بازرسی کنید.سطح آب مخزن نباید بالاتر از یک اینچ زیر بالای لوله سرریز باشد.اگر سطح آب خیلی بالاتر از لوله سرریز باشد, آب به آرامی به داخل لوله سرریز نشت می کند و از زهکش پایین می رود.مشکل یکی از سه مورد زیر است:1-سطح آب , روی خیلی بالا تنظیم شده است.2-شناور آسیب دیده و شیر پرکننده آب را قطع نمی کند.3-شیر پر کننده(تجهیز شده با توپی) پوسیده شده و نیاز به جایگزینی دارد.

جایگزینی یک شیر آویزان(فلپر)

شما می توانید آزمایش ساده رنگ را برای کنترل نشت شیر آویزان(فلپر) انجام دهید.از قرص های رنگی استفاده کنید و یا دو قطره غذای رنگ دهنده در داخل مخزن آب بریزید تا به آب رنگ بدهید.اگر آب رنگی بعد از 15 دقیقه در کاسه توالت ظاهر شد, شیر آویزان(فلپر) نشتی دارد.نشت ها وقتی ایجاد می شوند که شیرهای آویزان(فلپر) پوشش آب بند را ایجاد نمی کنند.این عدم پوشش به چند دلیل پیش می آید:الف-گیر زنجیره به شیر اجازه نمی دهد که کاملا روی نشیمن گاه شیر بنشیند.ب-نشیمن گاه شیر پوسیده است.ج-شیر پوسیده شده و یا تاب برداشته است.پوسیدگی شیر به مراتب محتمل تر است و این شیر براحتی قابلیت تعویض دارد.

نشت های مرطوب کننده کل خانه

بعضی خانه ها برای کل منزل مرطوب کننده دارند.این تجهیزات در منازل دارای سیستم های گرمایش مرکزی تحت فشار هوا,  عمومی ترند.این مرطوب کننده معمولا به کانال شومینه متصل است و مستقیما به لوله های انتقال آب , لوله کشی می شود و منبع مستمر آب را از تجهیزات مخزن آب در اختیار می گیرد.تجهیزات اغلب شامل سرریزی است که در حالتی که شیر پر کننده به علت خرابی بسته نمی شود, به فاضلابرو زهکش می گردد.این امر اجازه اتفاق افتادن نشت را برای ماهها و سال ها می دهد , قبل از اینکه کسی متوجه هدرروی آب گردد.کنترل مرتب عملکرد این تجهیزات در طی ماه های گرمایش مهم است و منابع آب تجهیزات , در فصل های به دور از استفاده می بایست بسته شوند.

نشت های خنک کننده های تبخیری

در نواحی خشک, بعضی از خانه ها توسط خنک کننده های تبخیری که خنک کننده های آبی نام دارند, خنک می شوند.این وسیله ها از تبخیر آب برای خنک کردن هوایی که به داخل خانه ها فرستاده می شود,استفاده می نمایند.خنک کننده های تبخیری اغلب به منابع آب خانگی متصل هستند تا آب را در مخزن خنک کننده نگهداری نمایند.

شیر پر کننده مخزن گاهی به علت خرابی بسته نمی شود و سبب می گردد که یک جریان مستمر آب وارد مخزن شود و از لوله سرریز به بیرون زهکش گردد.لوله سرریز در اغلب موارد به زهکش فاضلاب وصل است و این امر به نشت اجازه می دهد برای ماه ها و سال ها ماندگار بماند تا اینکه هدر روی آب شناسایی گردد.نشت خنک کننده می تواند براحتی کنترل شود.این کار با بستن تجهیزات و مشاهده هر آبی که از طریق لوله سر ریز زهکشی می شود صورت خواهد پذیرفت.نشت خنک کننده ها معمولا می تواند بسادگی و با جایگزینی شیرهای پرکننده, پمپ های گردش مجدد یا لوله های آب ,تعمیر گردند.

نمایش بیشتر