اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

روتین پوستی شب برای لایه برداری صورت

از آنجایی که پوست ما دائماً در معرض انواع آلودگی‌ها، مواد آرایشی و همچنین اشعه‌های زیان آور نور خورشید قرار دارد بنابراین به طور دائم و همیشگی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. یکی از مهمترین و بهترین زمان‌ها برای این رسیدگی، شب‌ها است. همانطور که بدن ما شب‌ها به آرامش و استراحت نیاز دارد، پوست هم از این قاعده پیروی می‌کند.

شب‌ها بهترین فرصت برای پوست است تا در کنار استراحت، به بازسازی و ترمیم خود نیز بپردازد. بنابراین ما می‌توانیم با انجام یک روتین مراقبتی منظم و با استفاده از انواع ماسک‌ها یا کرم‌های مناسب تقویت و ترمیم، پوستمان را بهبود ببخشیم.  اگر دارای لک هستید استفاده از صابون ضد لک استین در شب توصیه می شود.

طبق تحقیقات کارشناسان سلامت پوست، شب‌ها سرعت ترمیم پوست افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به معنای این است که پوست ما بر خلاف خودمان شب‌ها نمی خوابد و مشغول بازسازی سلول‌هاست! بنابراین استفاده از صابون برنج برای صورت در روتین شب می تواند به بافت پوست کمک کند که خود را بازیابد. البته این نکته را نیز جدی بگیرید که پوست ما به خواب درست، کافی و سر وقت برای این عمل احتیاج دارد!

مراحل پاکسازی صورت قبل از خواب

بسیاری از افراد، در راستای مراقبت از پوست راهکارهایی را برای روتین شبانه و قبل از خواب دارند، از استفاده از محلول شستشوی صورت تا تونر، کرم شب، کرم دور چشم، مرطوب کننده و… . اما بهتر است که استفاده از هر محصول را درست و با اصول مناسب پیش ببریم.

در این مطلب سعی کرده‌ایم که به معرفی روتینی صحیح برای مراقبت از پوست در قبل از خواب بپردازیم پس با ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید. آنچه در ادامه می آید روتین عمومی پیش از خواب است. دقت داشته باشید که دارندگان پوست خشک و چرب نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند.


ابتدا شستشوی صورت

پیش از استفاده از هرگونه محصول مراقبت از پوست این نکته را باید یادآوری کرد که مهمترین مرحله روتین مراقبت از پوست در شب را فراموش نکنید و آن هم چیزی نیست جز پاک کردن آرایش و شستن صورت!

ماندن آرایش روی صورت باعث مسدود شدن منافذ پوست و در نتیجه ایجاد لک، جوش و همچنین پیری زودرس پوست می‌شود. گفتنی است حتی اگر آرایش ندارید نیز شستشوی صورت را به منظور زدودن آلودگی‌ها و چربی‌های اضافه پوست جدی بگیرید.

به این منظور بهتر است از یک ژل یا محلول شستشوی صورت متناسب با نوع پوست استفاده کنید. در همین راستا اگر آرایش دارید، ابتدا از محلول آرایش پاک کن و سپس از محلول شستشوی صورت استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این دو محصول با یکدیگر متفاوت هستند و ژل یا محلول شستشوی صورت برای پاک کردن انواع آلودگی، عرق و ناخالصی‌های روی صورت کاربرد دارد.

قدم دوم: تونر

تونر یک محصول بهداشتی است که بعد از شستشوی صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تونر به تغذیه پوستتان کمک می‌کند و در عین حال pH، رطوبت و چربی پوست را متعادل نگه می‌دارد.

یک تونر مناسب، به تغذیه، احیا و تسکین پوستتان کمک کرده و باعث تقویت و بهبود ظاهر پوستتان می‌شود. تونر در اصل باعث پاک شدن باقی مانده آلودگی‌ها و مواد آرایشی از سطح پوست، مرطوب کردن، شادابی و تنظیم pH سطح پوست می‌شود. به یاد داشته باشید بهترین زمان استفاده از تونر، شب‌ها پس از پاک کردن آرایش و شستشوی صورت است.

کرم شب

از آن دسته محصولاتی است که بسیاری از خانم‌ها پیش از خواب از آن استفاده می‌کنند. کرم شب بهترین وسیله برای مرطوب‌ نگه داشتن پوست و حفظ سلامت آن در طول خواب شبانه است. یادتان باشد که در طول روز، پوست یک لایه از مواد آرایشی یا حتی آلودگی روی خود دارد، پس شب‌ها و روی پوستی تمیز، بهترین فرصت جذب مواد مغذی است که همین موضوع استفاده از کرم شب را برای پوست الزامی می‌کند.

برای استفاده از کرم شب بهتر است ویژگی‌های پوستتان را در نظر بگیرید، به عنوان مثال اگر پوست خشکی دارید بر روی آبرسانی کرم دقت کنید. اما همانطور که گفته شد کرم شب که معمولاً چربی زیادی هم دارد در گام اول پوست را مرطوب نگه می‌دارد و پس از آن نیز با خاصیت ضد چین و چروک بودن، به جوان ماندن پوست کمک بسیار زیادی می کند.

کرم دور چشم

کرم‌های دور چشم صرفاً برای از بین بردن چین و چروک ساخته نشده اند! پوست اطراف چشم، حساس‌ترین و نازک‌ترین بخش از پوست روی صورت است، پس مراقبت از آن بسیار جدی و ضروری است. پوست دور چشم به دلیل بافت متفاوتش با پوست دیگر بخش‌های صورت، به کرم مخصوص احتیاج دارد. استفاده از کرم دور چشم در همین راستا از سنین جوانی توصیه می‌شود و این برخلاف نظریه اشتباهی است که آن را مختص سن بالا می‌دانند.

با استفاده از مناسب از سنین پایین، شما از ایجاد چین و چروک، آسیب دیدگی و ایجاد لکه روی پوست اطراف چشمتان جلوگیری می‌کنید چرا که این کرم رطوبت و آبرسانی کافی را برای این بخش از پوست انجام می‌دهد.

در مجموع می‌توان گفت، استفاده دائم از کرم دور چشم باعث کاهش چین و چروک‌، کاهش سیاهی دور چشم، افزایش رطوبت، بهبود بافت پوستی، محافظت در برابر هرگونه آسیب و افزایش نرمی و درخشندگی پوست ناحیه اطراف چشم خواهد شد. پس مصرف آن را جدی بگیرید.

روتین شب برای پوست چرب

پوست خشک همان طوری که می‌دانید نیاز به مراقبت دائمی دارد و بایستی همیشه مرطوب نگه داشته شود . شب و هنگامی که خواب هستید بهترین زمان برای رطوبت رسانی و هیدراته کردن عمقی پوست است.

روتین شبانه برای پوست خشک به این ترتیب است:

  1. صورتتان را پاک کنید

در قدم اول با کمک میسلار واتر، شیر پاک کن و یا پدهای پاک کننده آرایش مناسب برای پوست خشک، صورت تان را به خوبی پاک کنید تا اثرات مواد آرایشی که در طول روز روی صورتتان بوده خوب پاک شود.

  1. حالا بشوئید!

سپس با شوینده مناسب برای پوست خشک صورتتان را خوب بشویید. این نوع شوینده ها حاوی مواد مرطوب کننده و کرمی هستند و اجازه نمیدهند پوست صورتتان خشک و قرمز شود.بعد از شستشو با شوینده‌ها نباید احساس خارش و کشیدگی پوست داشته باشید.

  1. سوم تونر

تونر مناسب برای پوست خشک تهیه و پوست را با کمک پد پنبه ای و تونر عمیق پاک کنید. دقت کنید پد را محکم روی صورتتان نکشید.

  1. نوبت سرم است

برای پوست خشک در روتین شب نیاز به سرم هایی است که در زمان خواب شما بتواند لایه های عمیق پوست را آبرسانی و تغذیه کند. استفاده از سرم های حاوی هیالورونیک اسید به دلیل کمک به احیا پوست و آبرسانی عمیق گزینه مناسبی  است.

  1. کرم دور چشم

قدم پنج در روتین شبانه برای پوست خشک استفاده از کرم مناسب دور چشم است. برای تهیه کرم دور چشم به دو نکته سن و نوع پوست دقت کنید.

  1. مرطوب کننده.

قدم آخر در روتین شب استفاده از کرم مرطوب‌کننده است. کرم‌های مرطوب کننده جزو ضروریات روتین شب هستند، چرا که موجب حفظ رطوبت میان سلول های پوست خشک به صورت عمقی می‌شوند. می‌توانید از انواع کرم شب و مرطوب کننده با هم در این بخش از روتین کمک بگیرید.

چرا لایه برداری می‌کنیم؟

پوست در اثر عوامل مختلفی مانند سن، آب و هوا، آلودگی‌های محیطی، جای زخم و جوش و … دچار تیرگی، ضخامت و تجمع پوست‌های مرده می‌شود. با استفاده از انواع لایه‌بردار و اسکراب‌های مختلف به پوست کمک می‌کنیم تا دوباره شاداب و براق شود؛ جای جوش‌ها محو شوند و پوست مجددا خودش را بازسازی کند.

ولی لایه برداری هم مانند سایر اموری که برای بهبود حال پوست انجام می‌دهیم دارای اصول و آدابی است که باید آن‌ها در نظر بگیرید. استفاده بیش از اندازه از انواع لایه بردارهای شیمیایی و مکانیکی باعث از بین رفتن لایه درم پوست شده و بعد از مدتی پوستتان آسیب جدی خواهد دید.

نکته مهم در این خصوص این است که صابون روشن کننده و لایه بردار بیز برای روتین هر روزه نیست و روندی است که باید آرام و پیوسته برای بهبود و شادابی پوستتان انجام دهید.و تاثیرات آن حداقل یک الی دو ماه بعد از مصرف مشخص می‌شود. این کار اگر درست انجام نشود در عوض داشتن پوست شاداب با پوستی نازک و ملتهب سروکار دارید که حتی گاهی رگ‌های سطحی آن هم پاره شده‌اند.

نمایش بیشتر