اخبار ورزشیکسب و کار ایرانی

وسایل بالابر بیماران

انواع دستگاه بالابر بیمار یا معلولین چیست؟

افراد بسیاری بنا به مشکلات جسمانی دچار کم توانی، مشکلات نخاعی، معلولیت یا ناتوانی، چاقی مفرط و غیره می شوند، در این شرایط یکی از چالش هایی که فرد و اطرافیان وی با آن درگیر هستند، حرکت کردن و جابجایی شخص از روی زمین، تخت و غیره به نقطه ای دیگر می باشد. بالابر بیمار یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی فیزیوتراپی و توانبخشی است که به عنوان ابزاری کمکی و کارآمد در منزل، مراکز درمانی، آسایشگاه های سالمندان و بازتوانی، مراکز توانبخشی، منازل چند طبقه، هتل، آپارتمان، مرکز خرید و غیره به صورت ثابت و قابل جابجایی یا پرتابل مورد استفاده قرار گرفته می شود.

بالابر بیمار ارزان |بالابر بیمار دست دوم دیوار |بالابر بیمار دستی

بالابر بیمار که به آن لیفت بیمار، بالابر بیمار بر، لیفتر بیمار، بالابر بیمار در منزل و بیمارستان نیز می گویند، برای نگهداری از افراد کم توان و جانباز در منزل استفاده می شوند و طراحی آنها به گونه ای می باشد که جابجایی فرد برای انجام نظافت و مراقبت های گوناگون با کمترین نیاز به صرف انرژی انسانی انجام شود.

جرثقیل بیمار یا بالابر بیمار قابلیت تحمل وزن های بالا تا حدود 150 کیلوگرم را دارد و در صورت سفارش بر اساس میزان وزن دلخواه ساخته می شود، دارای کیفیت، دوام مناسب و کاربری ساده ای است و از آسیب به فرد در حین حرکت جلوگیری می کند و باعث اطمینان خاطر فرد و اطرافیان وی و افزایش سرعت جابجایی می شود. لیفتر بیمار معمولا قابل جمع شدن است و در مواقعی که استفاده نمی شود می توان آن را جمع و در صورت نیاز استفاده کرد.

هایپر صنعت فامکو تامین کننده انواع دستگاه بالابر بیمار مورد استفاده در منزل، مراکز درمانی، آسایشگاه سالمندان، بهزیستی ها و غیره از بهترین تولید کنندگان می باشد و تاثیر به سزایی در تامین رفاه کاربران و آرامش خاطر فرد و اطرافیان وی داشته است. بالابرهای بیمار ارائه شده در شرکت فامکو از بهترین و با کیفیت ترین بالابرهای بیمار بوده و با وجود قیمت مناسب، تضمین کیفیت، گارانتی و خدمات پس از فروش، توجه کاربران را نسبت به خود جلب کرده است.

انواع بالابر بیمار

بالابر های بیمار به عنوان بر اساس کاربرد، قدرت و نحوه عملکرد در انواع مختلفی ساخته می شوند، که شامل موارد زیر می شوند:

  • بالابر بیمار دستی
  • بالابر بیمار برقی
  • جلیقه بالابر بیمار
  • بالابر بیمار معلق
  • بالابر بیمار سقفی
  • بالابر بیمار پله رو
  • بالابر بیمار ایستاده
  • بالابر برقی نشیمنگاه توالت فرنگی
  • مانکی بار
  • صندلی انتقال بیمار

در ادامه به شرح هر یک از موارد فوق می پردازیم:

بالابر بیمار دستی

بالابر بیمار دستی که به آن لیفتر بیمار دستی، بالابر مکانیکی و بالابر بیمار هیدرولیکی نیز می گویند، از به شمار می رود که قیمت مناسبی داشته و امکان تنظیم عرض پایه های آن وجود دارد و از حمل و نقل راحتی نیز برخوردار است.

لیفتر بیمار دستی، دارای جک هیدرولیکی می باشد که ممکن است به دلیل روغن ریزی، ایمنی کمتر و عدم تنظیم صحیح، موجب ناراحتی کاربر و اطرافیان وی گردد، از این رو کمتر از بالابر بیمار برقی استفاده می شود، معمولا به عنوان دستگاه بالابر پشتیبان و زمانیکه امکان شارژ منبع تغذیه بالابر برقی وجود ندارد، کاربرد دارد.

بالابر بیمار برقی

دستگاه های که به آنها جرثقیل بیمار برقی، دستگاه لیفت بیمار برقی، لیفتر بیمار برقی و بالابر الکتریکی بیمار نیز می گویند، به صورت الکترونیکی توسط کنترلر ها و بدون صرف نیروی انسانی، جابجایی فرد از یک نقطه به نقطه ای دیگر را انجام می دهند، منبع تغذیه آنها باتری یا برق شهر می باشد، متحرک است و در صورت عدم استفاده قابل جمع شدن هستند، راحتی مناسبی را فراهم می کنند، کیفیت، دوام و وزن مناسبی دارند و برای افراد سالمند، ناتوان و کم توان با وزن های مختلف در مکان های گوناگون استفاده می شوند.

بالابر های الکتریکی برای تنظیم و هدایت دستگاه از یک ریموت کنترل استفاده می کنند و در صورت وجود قابلیت تغییر زاویه پایه های بالابر، یک جک به دستگاه لیفت بیمار وصل می شود.

جلیقه بالابر بیمار

جلیقه های بالابر بیمار برای جابجا کردن فرد و تغییر حالت آن استفاده می شوند، برای مثال در شرایطی که فرد نیاز به تعویض پوشک داشته باشد یا از تخت بر روی ویلچر جابجا شود، جلیقه های بالابر بیمار کاربرد مناسبی دارند و در دو نوع جلیقه و جلیقه بالابر نشسته وجود دارند. در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم:

جلیقه بالابر ایستاده

جلیقه های که به آنها جلیقه بالابر ایستا نیز می گویند، از طریق کتف و ران ها فرد را جابجا می کنند.

جلیقه بالابر نشسته

جلیقه های بالابر نشسته که به آنها جلیقه بالابر زیرنشیمنی نیز می گویند، فرد را از ناحیه نشیمنگاه جابجا می کنند.

بالابر بیمار معلق

بالابر بیمار های معلق که به آنها جرثقیل بالابر بیمار اتوماتیک و لیفتر معلق نیز می گویند، در واقع بالابری الکتریکی می باشند که از جلیقه های بالابر نشسته استفاده می کنند، ایمنی، دوام و کیفیت خوبی دارند و در منزل و مراکز درمانی برای افرادی که امکان تحرک ندارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابر بیمار سقفی

بالابر های بیمار سقفی که به آنها بالابر سقفی بیمار، بالابر معلق سقفی بیمار، بالابر برقی متحرک و دستگاه بالابر بیمار سقفی نیز می گویند، دستگاهی الکترونیکی هستند که با کنترلر ها عمل می کنند، بر روی ریل طراحی شده بر سقف حرکت می کنند، تمام اتصالات به سقف متصل می شود و فضای کمی را اشغال می کنند، قابل جمع شدن هستند، کیفیت، ایمنی و دوام خوبی دارند، اغلب برای جابجایی بیماران با وزن های مختلف و دارای کم توانی، معلولیت و ناتوانی در آسایشگاه ها، منزل، مراکز درمانی و حالت بیهوشی استفاده می شوند و چون جابجایی بیمار به راحتی انجام می گیرد و به کمک فردی دیگر نیاز نیست، مورد استقبال ویژه پرسنل بیمارستان قرار گرفته است.

بالابر بیمار پله رو

رو که به آنها آسانسور پله رو، بالابر بیمار از پله، آسانبر، پله پیما، بالابر پله، صندلی بالابر پله، آسانسور بالابر، صندلی بالابر، صندلی پله پیما، بالابر پله نورد، آسانسور پله، صندلی پله رو و بالابر پله رو نیز می گویند، الکتریکی می باشند و دارای ریلی قابل تا شدن، صندلی ایمن همراه با کمربند، یک موتور و ریموت کنترل هستند، جهت حرکت فرد بر روی پله در مراکز درمانی، خرید، منازل چند طبقه، آپارتمان و غیره استفاده می شوند و به صورت نشسته و ایستاده نفر بر و ویلچر بر کاربرد دارند.

بعضی از افراد به جای بالابر های پله پیما از ویلچر های پله رو استفاده می کنند. آسانسور های پله رو با استفاده از پیچ و مهره موقتا به نرده های راه پله، دیوار و غیره وصل می شوند و در انواع بالابر های پله ای چرخشی، مستقیم و خانگی ساخته می شوند. در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

بالابر پله ای پیچشی

بالابر های پله ای چرخشی که به آنها بالابر پله ای نرده ای، بالابر پله ای پیچشی، صندلی بالابر پله ای چرخشی و بالابر پله ای پاگرد گردان نیز می گویند، الکتریکی هستند، قابلیت چرخش دارند، به صورت چرخشی و صاف، بدون توقف بر روی ریل حرکت می کنند و فرد در طول مسیر نیازی به پایین آمدن و تعویض بالابر ندارد.

بالابر پله ای مستقیم

بالابر های پله ای مستقیم که به آنها بالابر پله ای ایستاده نیز می گویند، الکتریکی هستند، فقط امکان حرکت در یک مسیر را دارند، امکان توقف در مسیر وجود دارد و فرد با رسیدن به هر پاگرد، لازم است بالابر خود را تعویض کند.

بالابر پله ای خانگی

بالابر های پله ای خانگی که به آنها بالابر پله رو سالمندان نیز می گویند، الکتریکی هستند، در منازل دوبلکس، تریبلکس و غیره به منظور حرکت راحت افراد در طبقات استفاده می شود.

بالابر بیمار ایستاده

که به آنها آسانسور ایستاده بیمار، بالابر بیمار ایستا، بالابر ایستا کننده و لیفتر ایستاده نیز می گویند، الکتریکی می باشند و دارای تعدادی تسمه و کمربند هستند تا تعادل و ایمنی فرد حفظ شود، کمی از وزن خود را بر روی پا ها تحمل کنند و موجب بازتوانی فرد شود، برای افرادی که تا حدی امکان تحرک دارند اما برای ایستادن به تنهایی و جابجایی از تخت یا ویلچر، انجام نظافت و غیره نیاز به یاری دارند، مناسب هستند.

بالابر برقی نشیمنگاه توالت فرنگی

بالابر بیمار های برقی نشیمنگاه توالت فرنگی که به آنها بالابر برقی توالت فرنگی، صندلی بالابر سرویس بهداشتی، بالابر بیمار حمام، لیفتر حمام، بالابر بیمار سرویس بهداشتی و چهارچوب نشیمن توالت فرنگی اتوماتیک نیز می گویند، الکتریکی هستند، ایمنی و دوام مناسبی دارند، پایه های آن ضد لغزش و ضد آب می باشد، معمولا ارتفاع بالابر های برقی توالت فرنگی قابل تنظیم است، کاربری ساده ای دارند، در حمام، توالت و کنار تخت در اتاق خواب قابل استفاده هستند و برای افراد مسن، معلول و ناتوانی جسمانی در منزل، آسایشگاه ها، مراکز درمانی و توانبخشی استفاده می شوند و در حفظ استقلال فرد موثرهستند.

مانکی بار

مانکی بار ها که به آنها مانکی بار بیمار نیز می گویند، به منظور یاری رساندن به بیمار مبتلا به مشکلات جسمانی در منزل و مراکز درمانی جهت بلند شدن از حالت خوابیده روی تخت مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت بالابر بیمار

با توجه به این که شرایط جسمی فرد، قدرت و نحوه عملکرد دستگاه در انتخاب انواع بالابر بیمار موثر است، به همین دلیل توصیه می شود جهت اطلاع از دستگاه مناسب و قیمت پله پیما با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

نمایش بیشتر