اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چرا آجرها را باید زنجاب کرد؟

زنجاب کردن آجر یکی از مهمترین اقداماتی است که پیش از استفاده از هر نوع آجر در پروژه های مختلف عمرانی باید صورت بگیرد. در واقع با  زنجاب کردن آجر از میزان خشکی آجر کاشته و قدرت چسبندگی ملات را به آن افزایش می دهند. همین موضوع باعث افزایش قدرت استحکام آجر در طولانی مدت می شود. علاوه بر اینکه  می توان یکی از مهمترین علل  استحکام و ماندگاری سازه های آجری را طی سالیان متمادی همین موضوع دانست.

? مطالعه بیشتر: ?

زنجاب کردن آجر به چه معناست؟

زنجاب کردن آجر در واقع به معنای آب زیادی است که به خورد آجر می رود، است. در این روش آجری که از کوره خارج می شود کاملا خشک است. از همین رو اگر به طور مستقیم برای سازه های مختلف استفاده شود به دلیل خشک بودن نمی تواند چسبندگی خوبی با ملات داشته باشد. به همین خاطر غالبا آجر را یک ساعت پیش از استفاده در آب می‌گذارند تا با جذب آب توان استحکام و چسبندگی ملات به آن افزایش پیدا کند. علاوه براینکه اشباع از آب می شود و آب ملات را جذب نمی کند.

زنجاب کردن آنچنان در استحکام سازه های آجری موثر است. طی سالیان طولانی حتی در زمان تخریب یک سازه به راحتی نمی توان با ابزار و لوازم عادی اقدام به تخریب آن کرد.

البته در نظر داشته باشید که زنجاب کردن برای آجرهای با کیفیت می تواند بیشترین کارایی را به همراه داشته باشد. از همین رو در صورت نیاز به خرید آجر لازم است اقدام به خرید انواع آجر از شرکت های معتبر و دارای اصالت کیفیت کنید.

شرکت پیشگامان آژمان تدبیر با برند تجاری از جمله شرکت های تولیدکننده و عرضه کننده انواع آجر است.  شما می توانید برای خرید ، آجر سوراخدار، لفتون، رسی و.. از طریق آن اقدام کنید.

همچنین شما می توانید جهت استعلام و ثبت سفارش خود با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق وب سایت اصفهان آجر و تماس با شماره ۰۳۱۳۵۳۳۲۱۵۵ از قیمت روز آجر مطلع شوید.

? مطالعه بیشتر:  ?

چرا آجرها باید زنجاب شوند؟

زنجاب کردن آجر یکی از مهمترین عواملی ست که برای افزایش کیفیت آجر و نیز استحکام سازه مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی سازه ای با بهترین کیفیت و متریال می سازید لازم است روش استفاده از ان را نیز بدانید.

بهترین آجرهای با کیفیت نیز نیازمند  زنجاب کردن برای افزایش توان و استحکام آن است. آجرها دارای بافت توخالی و متخلخل هستند که پس از طی کردن فرایند پخت آب خود را به طور کامل از دست داده و خشک و شکننده می شود. از همین رو  پیش از استفاده از آجر آن را به مدت حداقل یک ساعت تا ۴۵ دقیقه در آب به خوبی می خیسانند تا بدون جذب آب ملات، به افزایش استحکام سازه کمک کند.

نفوذ آب ناشی  زنجاب کردن آجر کمک می کند تا هوای موجود در ذرات آجر از آن خارج و آب جایگزین آن شود و رطوبت کافی برای جذب و چسبندگی را داشته باشد.

نکته مهم دیگری که  زنجاب کردن آجر به همراه دارد خارج شدن نمک موجود در آجر و متعاقبا  عدم شوره زدن آجر پس از گذشت چند سال است.

اگر آجرها زنجاب نشوند چه اتفاقی می افتد؟

شاید برای شما این سوال مطرح شود که اگر فرایند زنجاب کردن در آجر طی نشود، چه اتفاقی می افتد؟ برای پاسخ به این سوال می توان گفت خشکی آجر به دلیل فرایند پخت آن در دمای بالا باعث جذب آب ملات و کاهش تاثیر چسبندگی ملات می شود. در نتیجه ملات به کار رفته نمی تواند استحکام و مقاومت مورد نظر را برآورده کند در نتیجه آجرها به خوبی روی دیگر چسبیده نمی شوند.

دیوار یا سازه مورد نظر دیگر استحکام لازم را نخواهد داشت. علاوه بر اینکه به دلیل عدم زنجاب شدن و خروج نمک اجر، به مرور آجر شوره می زند و از زیبایی ظاهری آن به ویژه در نمای ساختمان می کاهد.

روش صحیح زنجاب کردن آجر

روش صحیح  زنجاب کردن آجر به این صورت است که اول باید نوع آجر و میزان تخلخل آن مشخص شود. آجرهایی که تخلخل بالایی دارند به سرعت آب به آن نفوذ می کند بنابراین میزان ماندگاری آن در آب باید کم شود. اینکه صرفا با آب پاشی اقدام به خیس کردن آجرها کنید نیز روش درستی نیست. از همین رو با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و میزان تخلخل آجر برای خیساندن آن در آب تصمیم بگیرید.

برخی آجرها ممکن است با یک ساعت خیساندن در آب به طور کامل زنجاب شود، اما غالب آجرها چیزی حدود ۱۲ ساعت زمان برای زنجاب شدن نیاز دارند. در مواردی نیز می توان از روش پاشش آب طی ۶ تا ۸ ساعت برای زنجاب کردن استفاده کرد.

یکی از مشخصه های آجر زنجاب شده عدم وجود رسوب های سفید نمک در آن است که پس از خشک شدن هیچ اثری از خود به جا نمی گذارد.

? مطالعه بیشتر:  ?

برای زنجاب کردن آجر چقدر باید آن را در آب خیس کرد؟

نمی توان زمان دقیقی برای میزان زنجاب کردن بیان کرد. زنجاب کردن در همه آجرها یکسان نیست و به عواملی مانند میزان تخلخل آجر، اقلیم آب و هوا بستگی دارد.

اما به طور کلی می توان از دو روش پاشش آب در بازه زمانی ۶ تا ۸ ساعت یا خیساندن ۱۲ ساعت آجر در آب استفاده کرد.

چگونه آجر را در آب خیس کنیم؟

برای خیساندن آجر در آب با همان زنجاب کردن بهترین راهکار قرار دادن آجرها در یک مخزن و اضافه کردن آب در مخزن به مدت ۱۲ ساعت است. در این شرایط همه آجرها به خوبی در آب قرار می گیرند  و به طور کامل زنجاب می شود. در این شرایط همه نمک موجود در آجر به طور کامل از آن خارج می شود و پس از خشک شدن آجرها هیچ اثری از رسوب نمک در آن ها دیده نمی شود. از همین رو بهترین روش زنجاب کردن را می توان تاریخ انتشار ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

آجر به عنوان یکی از مصالح ارزان و در دسترس برای ساختمان‌سازی بسیار پرمصرف است. بدیهی است برای حفظ کیفیت آجر پس از استفاده باید اقداماتی انجام دهیم. یکی از این اقدامات زنجاب کردن آن است. اما منظور از زنجاب کردن آجر چیست و چرا اهمیت دارد؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوالات می‌گوییم دلیل زنجاب آجر چیست و در انجام این فرآیند چه نکاتی را باید رعایت کنیم. با ما همراه باشید!

آنچه در این مقاله می آموزید:

زنجاب کردن آجر چیست

دلیل زنجاب آجر

چگونگی زنجاب آجر و نکات آن

زنجاب آجر به معنی خیساندن آجرها در آب است. این کار به دلایلی مانند افزایش مقاومت، افزایش استحکام مکانیکی و پاک شدن آلودگی‌ها از بافت آجر انجام می‌شود

به علت پرکاربرد بودن آجر و استفاده از آن در و ، حفظ استحکام این مصالح مسئله قابل توجهی است. از طرفی اگر این کار انجام نشده و خلل و فرج آجر از آب پر نباشد، آب داخل ملات را جذب کرده و به این ترتیب استحکام ملات از بین می‌رود

اگر مایل به یادگیری تمام نکات اجرایی نماهای ساختمان هستید توصیه می‌کنیم را از دست ندهید. برای مطالعه سرفصل‌های این آموزش روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر با زنجاب کردن آجر، فیلم زیر را مشاهده کنید. در این فیلم به نکات اجرای نمای آجری در یک پروژه واقعی پرداخته‌ایم و در آن زنجاب کردن آجر را هم نشان داده‌ایم.

دلیل زنجاب آجر 

حال که متوجه شدیم منظور از زنجاب کردن آجر چیست به اهمیت و دلیل زنجاب کردن می‌پردازیم.

فرض کنید آجرها را زنجاب نکنیم! چه اتفاقی برای این مصالح خواهد افتاد؟ 

همانطور که در مقاله  گفتیم در مرحله تولید و ساخت این متریال به آن‌ها حرارت داده تا به استحکام مورد نظر برسند. یعنی در زمان استفاده، خشک و فاقد رطوبت هستند. به عبارتی در خلل و فرج و بافت آجر هوا وجود دارد.

اگر زمانی که برای نصب آجرها از ملات استفاده می‌کنیم این مصالح خشک باشند آب ملات را به خود جذب می‌کنند

آشنایی |آلوئک آجر |آموزش

این در حالی است که ملات، آب خود را برای انجام فرآیند هیدراتاسیون سیمان نیاز دارد.

فرآیند شیمیایی هیدراتاسیون سیمان در واقع یک فرآیند بین آب و سیمان است و هنگامی که آب به سیمان اضافه می‌شود آغاز می‌گردد. در نتیجه این واکنش شیمیایی، عمل گیرش و سخت شدن انجام می‌گیرد

حال اگر آجرها زنجاب نشده باشند، زمانی که سیمان در ملات به آب نیاز دارد تا فرآیند گیرش خود را طی کند به دلیل کمبود آب نمی‌تواند بین آجرها پیوند ایجاد کند

به عبارتی سیراب کردن آجرها باعث می‌شود تا نسبت سیمان به آب ملات بهم نخورد. زنجاب کردن باعث هیدراتاسیون کامل سیمان و یکپارچگی در آجرها می‌شود.

از بین رفتن نسبت آب به سیمان ملات باعث ضعیف شدن آجر نما سفید و کاهش استحکام آن می‌شود. به همین دلیل است که لازم است قبل از چیدمان آجرها زنجاب شوند.

پس با این کار بدون صرف هزینه زیاد استحکام این متریال افزایش یافته و ملات نقش چسبندگی خود را به خوبی ایفا می‌کند.

نحوه‌ عملکرد زنجاب 

همانطور که گفتیم زنجاب کردن آجر یعنی غوطه‌ور کردن آن‌ها در آب باعث از بین رفتن گرد و غبار و آلودگی‌های آن می‌شود. در نتیجه علاوه بر بهبود چسبندگی بین این مصالح و ملات، از ایجاد سفیدک یا شوره جلوگیری می‌شود.

در یک مقاله کامل را بررسی کرده‌ایم. برای مطالعه آن روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.  

همچنین زنجاب کردن از آلوئک جلوگیری کرده و به نوعی اصلی‌ترین روش برای جلوگیری از آلوئک زدن است. در مقاله به طور کامل درباره آن صحبت کرده‎‌ایم. برای مطالعه این مقاله روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.  

طبق تحقیقات گفته شده زنجاب کردن آجر می‌تواند باعث افزایش 70 درصدی مقاومت ضربه‌ای این مصالح شود. علت این افزایش مقاومت ضربه‌ای دو عامل زیر است:

این کار باعث می‌شود تا آب موجود در ملات جذب آجر نشده و خاصیت چسبندگی ملات از بین نرود.

واکنش شیمیایی هیدراتاسیون به کمک آبی که در ملات سیمانی و آجر وجود دارد انجام شده و باعث یکپارچه شدن بافت دیوار می‌شود.

زنجاب کردن آجر چگونه است

 در این بخش به سوال زنجاب کردن چگونه انجام می‌شود و چه نکاتی دارد پاسخ می‌دهیم

آبی که برای زنجاب کردن استفاده می‌کنیم باید عاری از هرگونه مواد معدنی و سولفاتی بوده و کاملا تمیز باشد. ظرفی که آجرها را قرار است در آن قرار دهیم نیز باید تمیز باشد.

همانطور که در فیلم بالا مشاهده کردید برای این کار باید آجرها را کاملا در آب قرار دهیم و برای مدت مشخصی به آن‌ها اجازه دهیم تا در آب کاملا سیراب شوند به طوری که دیگر توانایی جذب آب نداشته باشند.

مدت زمان زنجاب کردن آجر 

شاید برایتان سوال باشد که مدت زمان زنجاب آجر چقدر است؟

آجرها باید آنقدری خیس بخورند که دیگر توانایی جذب یک قطره آب هم نداشته باشند. به طور کلی برای زنجاب کردن ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان کافی است اما می‌توان آن‌ها را تا ۱۲ ساعت نیز در آب قرار داد.

البته این متریال نباید زیادتر از حد نیاز یا کمتر از آن در آب قرار گیرند. اگر کمتر در آب بمانند به خوبی سیراب نشده و ممکن است آب ملات را جذب کنند و اگر بیش از حد در آب بمانند ممکن است در بافت آن‌ها اختلالاتی رخ داده و در اجرای نما دچار مشکل شویم.

 آجرهایی که دارای تخلخل بیشتری هستند زودتر سیراب شده و آن‌هایی که تخلخل کمتری دارند دیرتر سیراب می‌شوند یعنی به زمان بیشتری برای سیراب شدن نیاز دارند.  

همین روش دانست.

گرچه روش های دیگری نیز وجود دارد. اما به طور قطع نمی تواند این میزان اثربخشی را داشته باشد.

 

نمایش بیشتر