اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چرا تایمر لباسشویی گیر میکند

تایمر ماشین لباسشویی، یکی از قطعات اصلی این دستگاه است که ممکن است پس از مدتی دچار خرابی شود و عملکرد درستی نداشته باشد و در نتیجه فرایند شستشو را مختل کند. به صورت کلی، تایمر ماشین لباسشویی پس از روشن کردن دستگاه وظیفه گرم گردن آب، آبگیری، تنظیم دور سرعت و … را دارد و اگر ماشین لباسشویی چرخه شستشو را به درستی انجام ندهد، نشان از وجود نقص فنی در تایمر است.

چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم |علت ثابت ماندن تایمر لباسشویی ال جی |علت ثابت ماندن تایمر لباسشویی پاکشوما

علت خرابی تایمر لباسشویی

قبل از بررسی علل خرابی و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی، نگاهی به عملکرد و ساختار تایمر بیندازیم. تایمر لباسشویی قطعه‌ای پلاستیکی است، که هماهنگی قسمت‌های مختلف دستگاه را باهم انجام می‌دهد و به طور کلی چرخه‌های مختلف شستشو را کنترل می‌کند.

علت گیر کردن تایمر ماشین لباسشویی در ادامه بیان شده است:

 1. خرابی موتور تایمر دستگاه

اگر ماشین لباسشویی کار نمی‌کند یا تایمرش ثابت می‌ماند و جلو نمی‌رود، احتمالا مشکل از موتور تایمر است. موتور تایمر ماشین لباسشویی، کنترل تایمر دستگاه را بر عهده دارد. اینکه تایمر شروع به کار کند، جلو برود، متوقف شود و به صورت الکتریکی با دیگر قسمت‌ها اتصال داشته باشد.

راه حل: برای تشخیص این خرابی، لباسشویی باید از برق، جدا و پنل آن باز شود. توصیه می‌کنیم این کار به دلیل خطر برق گرفتگی و آسیب وارد شدن به دیگر قطعات دستگاه، توسط یک مرکز انجام شود.

تعمیر تخصصی ماشین لباسشویی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی

گاهی علت خرابی تایمر لباسشویی و ثابت ماندن آن، ایراد میکروسوئیچ درب است. میکروسوئیچ لباسشویی هنگامی که درب بسته شود، به دستگاه اجازه شروع شستشو را می‌دهد.

به این صورت که به تایمر پیغام شروع چرخه شستشو را ارسال می‌کند. بنابراین اگر میکروسوئیچ خراب شود، تایمر شروع به کار نمی‌کند.

راه حل: در این حالت باید پنل ماشین لباسشویی باز شده و عملکرد میکروسوئیچ بررسی شود تا در صورت وجود مانع، با تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ مشکل حل شود.

 1. اشکال در کنترل کننده سطح آب (هیدروستات)، علت کار نکردن تایمر لباسشویی

زمانی که سطح آب در ماشین لباسشویی به مقدار معینی می‌رسد، قطعه‌ای به نام کنترل سطح آب، با ارسال پیام به تایمر و شروع جریان برق در آن، تایمر را به کار می‌اندازد. اگر آب در دستگاه پر می‌شود اما تایمر شروع به کار نمی‌کند، احتمال می‌رود که مشکل از این قطعه باشد

 1. ایراد در دستگیره یا دکمه تایمر

تایمر ماشین لباسشویی دارای دستگیره یا دکمه‌ای است که این دستگیره به قسمتی به نام شفت متصل است. با چرخاندن دستگیره یا فشردن دکمه، برنامه مورد نظر برای تایمر تنظیم می‌شود تا پس از این تنظیم با فشردن دکمه استارت، ماشین لباسشویی شروع به کار کند.

ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون ساییدگی، شکستگی، استهلاک و هرز شدن، دستگیره یا دکمه تایمر دیگر به شفت متصل نباشد و با آن نچرخد، در این صورت یا لباسشویی شروع به کار نمی‌کند یا تایمر ثابت می‌ماند و گیر می‌کند.

راه حل: سالم بودن دستگیره تایمر ماشین لباسشویی بررسی و در صورت خراب بودن، توسط تکنسین لباسشویی تعویض شود.

 1. وجود مشکل در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه، پس از انجام آخرین مرحله شستشو (قبل از آبکشی)، آبِ باقی مانده در دیگ لباسشویی یا همان آب کثیف را تخلیه می‌کند. اگر پمپ تخلیه وظیفه خود را انجام ندهد، پیام اتمام این مرحله به تایمر نمی‌رسد پس تایمر ثابت می‌ماند و لباسشویی روی همین مرحله می‌ماند.

در اکثر ماشین های لباسشویی، در این شرایط کد خطا نمایش داده می‌شود که با توجه به معنای آن می‌توانید از خرابی یا مشکل در پمپ تخلیه اطمینان حاصل کنید.

 1. ایراد در شیر ورودی آب ماشین لباسشویی

آب مورد نیاز شستشو برای ماشین لباسشویی توسط شیر آب ورودی گرم و سرد تامین می‌شود. اگر در مرحله پیش از شروع شستشو (پر شدن دیگ از آب) یا در حین انجام شستشو، تایمر ثابت می‌ماند مشکل می‌تواند از شیر ورودی یا حتی شیلنگ متصل به آن باشد.

راه حل: ابتدا باید از عملکرد درست شیر ورودی مطمئن شوید، در صورتی که مشکلی وجود نداشت فیلتر و شیلنگ متصل به آن باید از لحاظ مسدود شدن بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

علت ثابت ماندن تایمر لباسشویی دوو

اگر مهم‌ترین دلایل خرابی یا ثابت ماندن تایمر لباسشویی دوو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی ال جی

رایج‌ترین دلایل ثابت ماندن و جلو نرفتن تایمر لباسشویی ال جی عبارت است از:

 • ممکن است ایرادی در اتصالات و سیم کشی لباسشویی وجود داشته باشد.
 • گاهی گرفتگی پمپ تخلیه و وجود مشکل در این قطعه، علت خرابی تایمر لباسشویی ال جی است.
 • ممکن است درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نشده باشد و ایرادی در میکروسوئیچ وجود داشته باشد.
 • ممکن است عمر تایمر به پایان رسیده باشد.

نحوه تعویض تایمر ماشین لباسشویی

در این مقاله به بررسی علل خراب شدن و ثابت ماندن تایمر ماشین لباسشویی پرداخته ایم. اگر وجود مشکل در میکروسوئیچ درب، هیدروستات، موتور تایمر یا پمپ تخلیه علت خرابی تایمر لباسشویی است، لازم است برای تعمیر یا تعویضدیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

در برخی مواقع ممکن است به هنگام کار با لباسشویی و تعیین مدت زمان و برنامه شستشوی آن، متوجه عمل نکردن تایمر و ثابت ماندن آن شده باشید. بطور کلی گیر کردن تایمر یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از کاربران لباسشویی های مختلف ممکن است با آن مواجه شوند. از این رو این مقاله از آی پی امداد را به بررسی علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی اختصاص داده ایم تا با مطالعه آن بتوانید دلیل بروز این مشکل و راهکارهای برطرف کردن آن را بدانید. در صورتی که تایمر دستگاه شما نیز جلو نمی رود، جهت بررسی و برطرف کردن ایراد دستگاه خود می توانید به مطالعه این مقاله بپردازید. با ما همراه باشید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه راهنمای عیب یابی تایمر لباسشویی در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

8 علت ثابت ماندن تایمر لباسشویی + راه‌حل

تایمر ماشین لباسشویی یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعات دستگاه است که وظیفه تنظیم عملکرد بخش های مختلف دستگاه طبق برنامه مشخص شده را دارد. این قطعه در شروع فرآیند شستشو در لباسشویی، فرآیند گرم کردن آب، آبگیری، تنظیمات سرعت و شستشو را انجام می دهد. بنابراین هرگونه خرابی در این قطعه می تواند منجر به بروز مشکلات مختلفی در عملکرد سایر بخش های دستگاه شده و شستشو به صورت کامل و صحیح انجام نشود. بطور کلی علت جلو نرفتن تایمر لباسشویی مربوط به موارد مختلفی است که در ادامه آنها را ذکر کرده ایم:

 1. ایراد در میکروسوئیچ و مجموعه قفل درب
 2. خرابی موتور یا دکمه تایمر
 3. خرابی دستگیره برنامه لباسشویی
 4. معیوب شدن هیدروستات
 5. ایراد در المنت و ترموستات
 6. مسدود بودن مسیر تخلیه یا خرابی پمپ
 7. خراب شدن موتور لباسشویی
 8. خرابی برد الکترونیکی
 1. ایراد در میکروسوئیچ درب لباسشویی

مجموعه قفل درب ماشین لباسشویی شامل میکروسوئیچ، زبانه درب، قفل و سوپاپ به عنوان یک ویژگی ایمنی در دستگاه طراحی و تعبیه شده اند.

 • سوپاپ درب به طور معمول در زیر صفحه بالایی ماشین لباسشویی قرار گرفته است و با یک پین به درب متصل است تا زمانی که درب بسته شد، میکروسوئیچ درب را فعال کند.
 • در واقع سوپاپ درب، برق را در تایمر و موتور به جریان در می آورد.
 • اولین کاری که برای پیدا کردن علت بروز این مشکل باید انجام دهید، چک کردن سوئیچ درب لباسشویی است.
 • اگر در سوئیچ برق جریان پیدا نمی کند، می توان حدس زد که سوپاپ مشکل پیدا کرده است.
 • اما اگر برق در سوئیچ جریان می کند، سوئیچ درب معیوب شده است.
 • به اهرم و سیم های متصل به سوئیچ نیز توجه کنید. شاید سوئیچ سالم باشد و سیم های متصل به آن مشکل پیدا کرده باشند.
 • پس از اطمینان از اینکه علت بروز مشکل، سوئیچ درب دستگاه است، ابتدا باید برق دستگاه را قطع کنید تا بتوانید فرآیند را آغاز کنید.
 • سپس سیم های متصل به سوئیچ و خود سوئیچ را به طور جداگانه توسط یک اهم سنج تست کرده و هر کدام از آنها که نیاز به تعویض داشت، اقدام به این کار کنید.
 • همچنین توجه داشته باشید که اگر درب لباسشویی دفرمه شده باشد و یا تاب داشته باشد، زبانه درب یا قفل معیوب باشد، درب لباسشویی بسته نمی شود و میکروسوئیچ عمل نمی کند.

برای تعمیر مشکل جلو نرفتن تایمر لباسشویی با کجا تماس بگیریم؟

در اینجا به صورت خلاصه مشکلاتی که می تواند علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی باشد را شرح دادیم. بطور کلی خود تایمر به دلیل استفاده زیاد یا عدم استفاده مناسب می تواند خراب شود و کار نکند که نیاز به تعمیر لباسشویی ایندزیت در اصفهان یا تعویض دارد. در هر خانواده ای لباسشویی هایی با برندهای مختلف وجود دارد که می تواند دچار مشکل جلو نرفتن تایمر شده باشد. آی پی امداد با شعبات مختلف در سراسر تهران به تعمیرات لباسشویی برندهای مختلف می پردازد. در نظر داشته باشید که چنانچه برند لباسشویی شما آاگ، بوش، زیمنس، ارج، کنوود، بکو، فریجیدر، اسنوا، دوو، و … باشد، تفاوتی نمی کند. شما عزیزان برای برطرف کردن مشکل ثابت ماندن تایمر لباسشویی می توانید از طریق شماره  یا  با آی پی امداد در ارتباط باشید.

نمایش بیشتر