اقتصادیکسب و کار ایرانی

چسباندن کلید شکسته و در آوردن کلید شکسته از قفل ماشین

نحوه در آوردن سوئیچ قفل خودرو شکسته شده از قفل

با استفاده از سوئیچ قفل خودرو، موتور خودرو روشن و خاموش می شود. محل استارتر معمولا در کنار غربیلک فرمان خودرو و سمت راست آن قرار گرفته است. این سوئیچ معمولا دارای چهار حالت Lock, Acc, On, Start می باشد.
قرار گرفتن سوئیچ قفل خودرو در هر کدام از این وضعیت ها کارکردی دارد که در ذیل به تفصیل به آن پرداخته ایم.

حالت های مختلف قرارگیری سوئیچ

  • حالت اول سوئیچ قفل خودرو روی LOCK یا همان قفل می باشد که با قرار دادن سوئیچ در این وضعیت علاوه بر اینکه موتور خاموش می باشد فرمان نیز قفل است، یعنی فرمان نمی چرخد. این حالت تنها حالتی است که می توان سوئیچ را خارج کرد.
  • حالت دوم سوئیچ قفل خودرو روی ACC  یا حالت تجهیزات جانبی است که با قرار دادن سوئیچ در این وضعیت می توان از رادیو و غیره استفاده کرد.
  • حالت سوم سوئیچ قفل خودرو روی ON یا روشن است. با قرار گرفتن سوئیچ در این وضعیت سیستم های الکترونیکی خوردو روشن می شوند اما موتور خودرو همچنان خاموش خواهد ماند. پس منظور از ON بودن، روشن بودن مدارات الکتریکی خودرو است.
  • حالت چهارم سوئیچ قفل خودرو هم روی START یا شروع به کار است. با قرار دادن سوئیچ در این وضعیت موتور روشن می شود. بعد از روشن شدن موتور و برداشتن دست از روی سوئیچ، به طور خودکار به حالت ON  برخواهد گشت.

علت قفل شدن سوئیچ ماشین در چیست؟

آیا تا به این لحظه برای شما پیش آمده است که سوئیچ قفل خودرو در داخل استارت خودرو گیر کند؟ دلایل زیادی سبب این مشکل می شوند، از یک نقص کوچک نظیر قفل شدن فرمان خودرو، خاموش نشدن خودرو به صورت کامل یا قرار نگرفتن دنده در حالت خلاص گرفته تا مشکلات جدی در سیلندر سوئیچ خودرو می توانند سبب وجود این مشکل شوند. این اتفاق ممکن است برای هر راننده ای پیش بیاید، بعضی از راننده ها در چنین وضعیتی دچار دستپاچگی می شوند و به سرعت با کلید ساز یا مکانیک خودرو تماس حاصل می کنند. در چنین مواقعی بهتر است خونسردی خود را حفظ و راه کار های ارائه شده در ادامه این مطلب را مطالعه کنید، اگر بعد از امتحان کردن این موارد همچنان مشکل شما رفع نشد، بهتر است با کلید ساز یا مکانیک خود تماس حاصل فرمایید.

پرتکرار ترین دلیل گیر کردن سوئیچ قفل خودرو

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، سوئیچ قفل خودرو تنها در حالتی که روی وضعیت Lock قرار داشته باشد، امکان خروج دارد، هر وقت که ماشین تان را خاموش می کنید باید سوئیچ را در این وضعیت قرار دهید، هر وضعیت دیگری به مثابه روشن بودن خودرو فرض می شود و امکان خروج سوئیچ نیست.
ممکن است که تصور کنید، این حالت پیش نمی آید ولی مطمئن باشید که این اتفاق هم گاهی می افتد. رانندگان بسیاری صرف فراموش کردن اینکه سوئیچ شان را تا انتها نچرخانده اند، در این وضعیت قرار گرفته اند. پس قبل از دستپاچه شدن، اطمینان حاصل کنید که سوئیچ در موقعیت Lock قرار دارد.

شکستن کلید در قفل یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر کسی رخ دهد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که زمانی که اقدام به باز کردن درب با کلید نموده اید، کلید در قفل به خوبی نچرخیده و یا در آن شکسته است. برای در آوردن کلید شکسته یا گیر کرده در قفل روشهای متعددی وجود دارد. هر کدام از این روش ها ابزارهای مختلفی نیاز دارد، که در صورت نبود ابزارهای لازم می توانید از خدمات کلید سازی سیار استفاده نمایید. اما اگر ابزارهای مورد نیاز موجود باشد، می‌توانید خودتان برای درآوردن کلید شکسته اقدام نمایید. در این مطلب قصد داریم به روش های بیرون آوردن کلید بدون نیاز به کلید سازی بپردازیم.

آموزش |آموزش در آوردن سوئیچ پراید |برنامه

روش های در آورن کلید شکسته در قفل

استفاده از قفل های مکانیکی در مقایسه با قفل های دیجیتال، همواره با مشکل گیر کردن یا شکستن کلید در قفل همراه است. و کسانی که از قفل های مکانیکی یا معمولی استفاده میکنند باید روش های در آوردن کلید شکسته یا گیر کرده در قفل را بدانند تا در مواقع لزوم بتوانند ار آنها استفاده نمایند.

راه های بیرون آوردن کلید شکسته در قفل به ابزارهایی که در اختیار دارید و اینکه چه مقدار از کلید شکسته در قفل باقی مانده است، بستگی دارد. برای در آوردن کلید شکسته در قفل، باید قبل از هر اقدامی قفل را روغن کاری نمایید. روغن مورد استفاده می تواند روان کننده، روغن لولای درب و یا حتی روغن خوراکی باشد.

پس از آن به وسایل زیر، برای در آوردن کلید شکسته نیازمند هستید:

  • انبردست
  • دم باریک
  • موچین
  • سیم یا سوزن
  • پیچ گوشتی

1- در آوردن کلید شکسته در قفل با انبردست و دم باریک

استفاده از انبردست یا دم باریک یکی از راه های بیرون کشیدن کلید شکسته درون قفل می باشد. و برای زمانی مناسب است که کمی از دسته کلید از قفل بیرون زده باشد. در این حالت می توانید با استفاده از انبردست یا دم باریک دسته شکسته کلید را گرفته و در جهت موافق یا خلاف عقربه های ساعت آن را بچرخانید تا کلید خارج شود.

در صورتی که میخواهید درب را باز کنید لازم است که یک دست خود را، محکم روی قفل و دستگیره قرار داده و با دست دیگرتان تلاش کنید که به آرامی کلید شکسته را درون قفل حرکت دهید. تا کلید در قفل چرخیده و درب باز شود. البته اگر کلید یدک برای باز کردن درب، همراه شما بود. بهتر است روی درآوردن کلید شکسته از قفل تمرکز کرده و تمام تلاش خود را برای این امر انجام دهید. در این روش فقط باید مراقب باشید که دسته بیرون مانده کلید، نشکند.

وسیله دیگری که می تواند مانند انبردست برای درآوردن کلید از قفل استفاده شود موچین می باشد. با استفاده از موچین می توانید دو طرف دسته باقی مانده کلید را گرفته و با چند حرکت آرام آن را از قفل بیرون بکشید.

2- به کمک تیغه اره مویی هم میتوانید کلید را از قفل خارج کنید

در صورتی که ابزاری مانند تیغه اره مویی یا اره منبت کاری در وسایل تان دارید می‌توانید برای درآوردن کلید شکسته در قفل از آن نیز استفاده کنید. تیغه اره مویی به خاطر وجود دندانه های ریز می تواند به دندانه های کلید گیر کرده و آن را از قفل در بیاورد. اگر اره مویی شما بزرگ بود می توانید با استفاده از انبردست یا دم باریک طول تیغه را کوتاه نموده و سپس از آن استفاده کنید.

3- باز کزدن و بستن درب با پیچ گوشتی وقتی دسته کلید کاملا شکسته

اگر دسته کلید به صورت کامل شکسته باشد و هیچ قسمتی از آن است گفت بیرون نمانده باشد کار کمی سخت تر می شود و دیگر نمی توانید از انبر دست یا موچین برای بیرون آوردن کلید شکسته در قفل استفاده نمایید. در این حالت برای قفل کردن یا باز کردن درب می‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید.
به این صورت که پیچ گوشتی را درست مانند زمان باز کردن یا بستن یک پیچ، وارد سوراخ قفل کرده و کمی فشار داده و سپس آن را بچرخانید. اگر درب قفل شده باشد و بخواهید قبل از اینکه کلید را بیرون بیاورید درب را باز کنید، لازم است بیشتر دقت نموده و پیچ گوشتی را در جهت درست در سوراخ کلید به آرامی حرکت دهید. به این صورت شما می توانید با استفاده از پیچ گوشتی و به کمک کلیدی که در قفل شکسته، قفل در را باز کنید.

کلید سازی شبانه روزی تهران کلید

تهران کلید با سال ها تجربه و کسب نمودن دانش کافی در زمینه ارائه کلیه خدمات اعم از کلید سازی سیار ماشین، کلید سازی سیار گاوصندوق و تعمیرات انواع قفل، باز گشایی درب های مختلف خودرو، منازل مسکونی، تجاری و … این اطمینان را به شما می دهد که می تواند مشکل شما را در هر ساعتی از شبانه روز با اعزام کردن متخصصان خود، به بهترین نحو و با تعرفه مناسب حل نماید. تهران کلید با سابقه فعالیت بیشتر از ده سال خود تیمی متخصص جمع آوری نموده است که در تمام نقاط شهر تهران در خدمت گذاری مشتریان محترم باشد. این شرکت همواره توانسته است برنامه منظمی جهت آموزش پرسنل خود داشته باشد تا بتوانند با آخرین تکنولوژی روز آشنا شده و آمادگی ارائه خدمات در هر زمینه ای را به مشتریان گرامی داشته باشد. از این رو ما دارای بیش از هزاران مشتریان وفادار و رضایتمند هستیم که از این بابت بسیار خرسندیم. شما هم به جمع مشتریان وفادار ما بپیوندید و مشکلات کلید و قفل خود را به ما بسپارید. تیم شبانه روزی تهران کلید در هر لحظه آماده دریافت سفارشات و درخواست های شما تنها با یک تماس می باشد.

نمایش بیشتر