اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چه تینری با رنگ قاطی کنیم؟

گاهی اوقات برای استفاده از رنگ ها لازم است که آن ها را رقیق کنید. رقیق کردن رنگ فرایند نسبتاً ساده ای است که می توانید آن را به سرعت و بدون مشکل انجام دهید. تنها کاری در هنگام باید به آن دقت کنید، انتخاب تینر و نسبت تینر به رنگ است. ما در این مقاله درمورد این موضوع توضیح داده ایم و به نکات موجود در این زمینه اشاره کرده ایم.تینر در واقع مایعی است که می توانید آن را به مایع های دیگر اضافه کنید تا غلظت و چسبناکی کمتری داشته باشند؛ اما شاید بپرسید که فایده این کار چیست. هنگامی که رنگ یا مایع را رقیق می کنید، امکان یا قلم مو زدن و در نهایت، امکان استفاده از رنگ ساده تر می شود.

نسبت ترکیب رنگ روغنی با تینر چگونه به رنگ آميزی زيبا و جذاب كمك می كند - ترنج

مراحل رقیق سازی رنگ با تینر

 • مدل مناسب را انتخاب کنید.

همان طور که می دانید، تینر های رنگ مختلفی وجود دارند که هر کدام برای هدفی انتخاب می شوند؛ به همین دلیل بسیار مهم است که یک تینر پیدا کنید که بیشترین هماهنگی را با رنگ مورد استفاده شما داشته باشد. برای آشنایی نسبت تینر به رنگ و پیدا کردن بهترین تینر ممکن برای رنگ، همیشه توضیحات و اطلاعات ارائه شده توسط سازنده تینر را مطالعه کنید تا بتوانید تینر مناسبی را انتخاب کنید. ارزان ترین قیمت تینر و خرید تینر را با فروشگاه اینترنتی ما تجربه کنید

برای رقیق شدن رنگ، در این مرحله باید تینر را به آن اضافه کنید. مهم ترین نکته ای که در این جا باید به آن دقت کنید، این است که حتما نسبت تینر به رنگ را رعایت کنید؛ زیرا اگر به این موضوع توجه نکنید و را با نسبت نادرست به رنگ اضافه کنید، باعث می شود که رنگ خراب شود. تینر ها و رنگ ها معمولاً به نسبت سه به یک یا چهار به یک برای رقیق کردن رنگ استفاده می شوند. به هر حال در هنگام رقیق کردن حتماً به اطلاعات ارائه شده از سوی سازنده دقت کنید.

در اولین کار قبل از اضافه کردن تینر به رنگ، مقداری از تینر را روی مقدار کمی از رنگ تست کنید. برای مثال چهار قسمت از رنگ را با یک قسمت تینر ترکیب کنید و ببینید که نتیجه ایده آل را می گیرید یا خیر. اگر جواب داد و متوجه نسبت تینر به رنگ شدید، تمام رنگ را با تینر ترکیب کنید و کار خود را شروع کنید.

 • ترکیب را روی دیوار تست کنید.

بعد از اینکه موفق به ترکیب رنگ و تینر شدید، باید مقداری از رنگ را روی سطح مورد نظر اعمال کنید یا آن را در اسپری رنگ قرار دهید تا بتوانید ویسکوزیته و ظاهر و چسبندگی رنگ را قبل از استفاده تست کنید. رنگ حتماً باید سطح را به خوبی بپوشاند. رنگ نباید بیش از حد رقیق باشد و چکه کند. اگر هنوز هم رنگ مقداری ضخیم است و از نسبت تینر به رنگ  راضی نیستید، می توانید از مقدار بیشتری تینر استفاده کنید و نتیجه را دوباره تست کنید.

استفاده از تینر در رنگ لاتکس

ابزار مورد نیاز:

 • مته شارژی
 •  همزن صنعتی
 • چوب همزن رنگ
 • دستکش لاتکس
 • لیوان مدرج
 • رنگ لاتکس
 • آب با دمای اتاق

قبل از اینکه فرایند رقیق سازی را شروع کنید، رنگ را باید مدتی در اتاق قرار دهید تا به دمای ۵۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت عادت کند.رنگ را قبل از ترکیب آن با رقیق کننده کمی تکان دهید؛ زیرا مواد جامد رنگ ته نشین می شود و امکان تشخیص نسبت تینر به رنگ را دشوار می کند. برای این کار،  همزن صنعتی را به مته وصل کنید و به کمک آن رنگ را کامل مخلوط کنید. چوب همزن را نیز در داخل رنگ ببرید تا از کیفیت رنگ اطمینان پیدا کنید.

اگر قصد استفاده از رنگپاش را دارید، رنگ شما باید ویسکوزیته مناسبی داشته باشد. برای این کار، مقداری از رنگ را تست کنید و ببینید که آیا ویسکوزیته آن مناسب است یا خیر.

ناخالصی های رنگ باید به خوبی از رنگ جدا شوند. برای این کار، رنگ را از یک صافی عبور دهید و ناخالصی های رنگ را بیرون بکشید تا بتوانید نسبت تینر به رنگ را تشخیص دهید.

برای رقیق کردن رنگ لاتکس از آب استفاده کنید. برای رقیق کردن رنگ لاتکس ۱۱۳ میلی لیتر آب کافی است. هر چند که سازندگان برای استفاده رنگ با رنگپاش توصیه می کنند از ۲۲۷ میلی لیتر برای یک گالن استفاده کنید. حتما در نظر داشته باشید که آب را با لیوان مدرج اندازه گیری کنید تا کار دقیق باشد.

آب را به رنگ به آرامی اضافه کنید و در حین اضافه کردن به کمک چوب آن را هم بزنید.پس از مشخص شدن نسبت تینر به رنگ و اضافه کردن آن، باید مقداری از آن را تست کنید و ببینید که آیا نتیجه دلخواه شما را دارد یا خیر.

دیگر استفاده های تینر

تینر ها علاوه بر رقیق کردن رنگ می توانند برای کار های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از استفاده های تینر، استفاده از آن برای تمیز کردن وسایل است. تینر خاصیت پاک کنندگی دارد و می تواند وسایل نقاشی شما را به خوبی پاک کند.

از دیگر استفاده های تینر نیز می توان به پاک کنندگی رنگ از روی سطوح اشاره کرد.  اگر به طور اتفاقی و ناخواسته سطحی را رنگ کرده اید، می توانید به کمک تینر آن را به راحتی پاک کنید و دوباره سطح مورد نظر خود را رنگ کنید. فقط دقت داشته باشید که برای گرفتن نتیجه مناسب حتماً باید از تینر مناسب سطح مورد نظر استفاده کنید تا نتیجه خوبی بگیرید.

یکی از موارد لازم در فرآیند رنگ آمیزی، استفاده از تینر است که برای تنظیم رنگ به میزان و مقدار دلخواه استفاده می شود. باید گفت نسبت تینر و رنگ به نوع رنگ و مرحله آن بستگی دارد.کلیه پرسنل فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر از بهترین ها هستند. افرادی متخصص، متعهد و وظیفه شناس که با سالها تجربه و همچنین با دقت، تلاش و همت خود توانسته اند محصولاتی با کیفیت بسیار بالا تولید و عرضه نمایند.

اگر یک ترکیب درست و اصولی داشته باشید، می‌توانید رنگ آمیزی تمیز، یکدست و جذابی انجام دهید که یکی از عوامل موثر در این ترکیب، میزان تینر به رنگ است. تمام این خصوصیاتی که باعث تغییر تینر در رنگ می شود عبارتند از: زمان خشک شدن لایه رنگ، خواص نهایی رنگ، زمان و سرعت خشک شدن.

کاربرد تینر رنگ چیست؟

بطور کلی کاربرد   جهت رنگ آمیزی به شرح زیر است:

 1. اولین و مهم ترین کاربرد تینر جهت رقیق سازی انواع رنگ می باشد.
 2. پاک سازی و تمیز کردن سطح رنگ آمیزی. ( این کار جهت افزایش کیفیت و چسبندگی رنگ روی سطح بسیار موثر است.)
 3. جلوگیری از سفت شدن و خشک شدن رنگ.
 4. پاک کردن ابزار و تجهیزات از رنگ.
 5. پاک کردن سطوح از رنگ.
 6. کاهش ویسکوزیته رنگ. ( برای اسپری کردن رنگ)

تینر مناسب برای هر رنگ

در هنگام استفاده از تینر برای رنگ های مختلف حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که چه تینری برای چه رنگی حلال بهتری می باشد. در ادامه بهترین حلال برای انواع رنگ را معرفی کرده ایم:

 • بهترین تینر جهت رنگ های روغنی: تینر روغنی.
 • بهترین تینر جهت رنگ های رزین نیتروسلولز یا همان رنگ فوری: تینر فوری.
 • بهترین تینر جهت رنگ های اپوکسی: تینر اپوکسی.
 • بهترین تینر جهت رنگ های اورتان: تینر پلی اورتان.
 • بهترین تینر و حلال جهت رنگ های بر پایه آب مانند رنگ های پلاستیک و آکرلیک: آب.

نسبت تینر به میزان رنگ چگونه است؟

نسبت تینر به رنگ بر اساس اصول کار، باید نسبت ۳۰ به ۷۰ باشد. این به معنی این است که از ۷۰ درصد رنگ و ۳۰ درصد تینر برای ترکیب و ایجاد رنگ مناسب رنگ آمیزی استفاده شود. هرچه این ترکیب، دقیق‌تر و درست‌تر انجام شود، مقدار شفافیت لازم شما در این مرحله افزایش می‌یابد.

نسبت تینر به می‌تواند بسته به نوع رنگ و کاربرد مورد نظر متفاوت باشد. این نسبت‌ها برای رسیدن به قوام مطلوب رنگ و تطابق با شرایط کاربردی مورد نیاز است. در اینجا به چند نکته کلیدی در رابطه با نسبت تینر به رنگ فوری اشاره می‌کنم:

نسبت تینر به میزان رنگ فوری

 1. همیشه بهتر است ابتدا دستورالعمل‌های تولیدکننده رنگ را بررسی کنید. تولیدکنندگان معمولاً نسبت توصیه شده تینر به رنگ را بر اساس فرمولاسیون خاص محصول خود ارائه می‌دهند.
 2. نوع رنگ (مثلاً آکریلیک، روغنی، اپوکسی و غیره) و نوع تینر (مثلاً تینر روغنی، تینر آکریلیک) بر نسبت مورد نیاز تأثیرگذار است. تینر باید با نوع رنگ سازگار باشد.
 3. نسبت تینر به رنگ ممکن است بر اساس روش اعمال رنگ (با برس، غلتک یا اسپری) متفاوت باشد. برای مثال، رنگ‌هایی که با اسپری اعمال می‌شوند معمولاً نیاز به رقیق‌تر بودن دارند.
 4. شرایط محیطی مانند دما و رطوبت نیز بر نسبت تینر به رنگ تأثیر می‌گذارند. در شرایط گرمتر و خشک‌تر، ممکن است به تینر بیشتری نیاز باشد تا رنگ به خوبی پخش شود.
 5. اگر به دنبال پوششی ظریف‌تر هستید، ممکن است نیاز به افزودن تینر بیشتری باشد. برای پوشش‌های ضخیم‌تر، نیاز به تینر کمتری خواهد بود.
 6. گاهی اوقات لازم است با نسبت‌های مختلف آزمایش کنید تا به نتیجه مطلوب برسید، به خصوص اگر در حال کار روی یک پروژه خاص یا با محصولی جدید هستید.

به طور کلی، نسبت‌های معمول تینر به رنگ می‌تواند از ۱۰:۱ (کمترین تینر) تا ۱:۱ (تینر و رنگ به میزان مساوی) متغیر باشد، اما این نسبت‌ها تماماً بستگی به شرایط خاص شما دارند. همیشه توصیه می‌شود که قبل از اعمال رنگ در مقیاس وسیع، یک تست کوچک انجام دهید.

نسبت ترکیب سیلر و تینر

جهت رقیق سازی سیلر، باید آن را با نسبت ۲ به ۱ با تینر مخلوط کرد ( به اندازه نصف مقدار سیلر، تینر به آن اضافه کنید. ). البته لازم به ذکر است که این مقدار بنا به خواست خودتان می تواند کم یا زیاد شود، مثلا زمانی که می خواهید از رنگ با پیستوله استفاده نمایید باید نسبت Paint thinner را کمی بیشتر کنید تا رنگ رقیق تری داشته باشید.

نسبت ترکیب کیلر و تینر

برای استفاده از کیلر در پیستوله و رقیق سازی آن پیشنهاد می شود که حداقل به اندازه ۲۰ درصد از مقدار کیلر، تینر فوری استفاده شود.

 

نمایش بیشتر