اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

کاربرد های توری مرغی چیست؟

به نازکترین و سبک ترین توری های مفتولی شش ضلعی که در بازار موجود می باشد می گویند . لازم به ذکر است که نیز دارای چشمه هایی شش ضلعی است که ضخامت مفتول آن کوچکتر است. توری مرغی از گرم و سرد با ضخامت های متفاوت و سایز چشمه متنوعی ساخته می شود که معروف ترین سایز چشمه مورد استفاده سایز ۳/۴ است . این مقاله به تعریف، نوع ، مزایا و  کاربرد توری مرغی می پردازد. از نام این محصول چنان بر می آید که جز استفاده برای ساخت قفس حیوانات کاربرد دیگری ندارد اما در ادامه بیشتر کاربردهای توری مرغی توضیح داده می شود. تاریخچه تولید توری مرغی به دهه ۸۰ میلادی بر می گردد . اولین ماشین بافت مفتول در سال ۱۸۴۴ میلادی توسط آهنگری ایتالیایی به نام چالز برنارد با کپی برداری از روی ماشین های بافندگی اختراع شد . اولین موارد استفاده از توری های مرغی که این آهنگر تولید نمود در جنگ جهانی دوم بود که از توری مرغی برای محافظت از رادارها در هنگام انفجار استفاده می کردند.

توری مرغی کاربرد های بسیاری دارد که شناخته ترین و رایج ترین آن در حصار کشی برای لانه های حیوانات کوچک و نیز مراقبت از گیاهان برای وارد نشدن حیوانات به باغ و باغچه است. توری مرغی بدلیل بافت شبکه ای که دارد از قدرت و دوام زیادی برخوردار است و از طرفی اگر قسمتی از آن دچار خرابی و پارگی شود بر قسمت های دیگر تاثیر گذار نیست و موجب پارگی در دیگر قسمت ها نمی شود و مقاومت و استحکام خود را حفظ می کند.

اما به غیر موارد اشاره شده، توری مرغی در صنعت ساختمان ساز نیز کاربردهای مفید بسیاری دارد.

کاربرد توری مرغی در سقف

اولین کاربرد توری مرغی در ساخت سقف می باشد. در سقف های شیروانی و یا سوله ها برای ایجاد عایق های صوتی و حرارتی و برودتی  از پشم شیشه استفاده می کنیم اما برای اتصال و محکم کردن پشم شیشه به سقف باید از وسیله ای استفاده کنیم که هم دوام و مقاومت بالایی داشته باشد و هم به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدن نشود و بهترین گزینه برای اینکار توری مرغی گالوانیزه می باشد که هم مقاوم بوده و دیرتر دچار خوردگی می شود.

کاربرد توری مرغی در گچ کاری و دور ستون ها

استفاده از توری مرغی در هنگام گچ کاری باعث بالا بردن مقاومت گچ شده و از ترک خوردن آن جلوگیری میکند. در ستون ها  ، توری مرغی به عنوان نگهدارنده  و محافظ و مقاوم سازی ستون استفاده میشود.

کاربرد توری مرغی زیرسازی کاشی

استفاده از توری مرغی در آماده کردن زیر سازی برای نصب کاشی باعث یکنواخت شدن و استحکام بیشتر ملات می شود.

انواع توری مرغی

توری مرغی به دو گونه گالوانیزه سرد و گرم تولید می شود و در ایران هر دو نوع موجود می باشد.

توری مرغی گالوانیزه گرم بافت و تولید ایران است و دارای کیفیت ، وزن و استحکام بالاتری نسبت به گالوانیزه سرد است . توری مرغی گالوانیزه سرد موجود وارداتی کشور چین است و نسبت به نوع ایرانی آن دارای وزن و کیفیتی پایین تر می باشد.

توری گالوانیزه گرم در برابر رطوبت مقاوم تر بوده و مدت زمان بیشتری بدوون خوردگی و زنگ زدگی باقی می ماند.

در آخر ، مهمترین مزیت توری مرغی که در شمال کشور دارای بیشترین استفادتوری مرغی از جمله محصولاتی است که نسبت به گذشته کاربردهای متفاوتی پیدا کرده است و امروزه در موارد مختلف از این محصول استفاده می‌شود. در این مقاله علاوه بر پاسخ به سؤال توری مرغی چیست، به بررسی انواع و کاربردهای این محصول نیز می‌پردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

توری مرغی چیست؟

توری مرغی یا همان سیم مرغی، یک حصار همه کاره است که در سراسر جهان مورد استفاده و در دسترس است. این نوع توری در اشکال مختلف و از سیم سخت با سوراخ کوچک تا توری انعطاف پذیر با سوراخ بزرگ در کارخانه و یا در کارگاه‌های کوچک تولید می‌شود. ابتدا از این محصول صنعتی برای نگهداری حیوانات در یک منطقه خاص استفاده می‌شد؛ اما با گذشت زمان روز به روز مزیت‌ها و کاربرد‌‌های آن برای همگان آشکار شد و امروزه شاهد هستیم در حوزه‌‌های ساختمانی و دیگر حوزه‌‌های صنعتی نیز کاربرد دارد و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد. به عبارت دقیق‌تر و جهت پاسخ به سوال توری مرغی چیست می‌توان گفت که سیم مرغی یا توری مرغی یک توری فلزی گالوانیزه است که در برابر آب و هوا مقاوم است.

انواع توری مرغی

توری مرغی در گیج‌‌های مختلفی عرضه می‌شود. گیج‌ها ضخامت سیم هستند نه اندازه سوراخ. هر چه گیج بالاتر باشد، سیم نازکتر است. به عنوان مثال، سیم گیج ۱۹ می‌تواند تقریباً ۱ میلی‌متر ضخامت داشته باشد. از طرف دیگر سیم ۲۲ گاج تقریباً ۰.۷ میلی‌متر ضخامت دارد. در حال حاضر تولیدکنندگان انواع مختلفی از این محصول را در ظرفیت‌‌های مختلف تولید می‌کنند که هر کدام از این توری‌ها در مکان‌‌های خاصی کاربرد دارند و بهتر است قبل از خرید با انواع مختلف آن آشنا شوید تا دچار اشتباه نشوید.

متداول‌ترین نوع توری مرغی در بازار عبارت است از:

 • توری پلاستیکی
 • توری گالوانیزه سرد
 • توری گالوانیزه گرم

تفاوت‌‌های زیادی بین این سه توری وجود دارد .برای مثال، توری مرغی گالوانیزه گرم کیفیت بهتری نسبت به توری گالوانیزه سرد دارد، همچنین وزن توری گالوانیزه گرم نیز بیشتر از توری گالوانیزه سرد است؛ بنابراین استحکام بیشتری نیز دارد و شما می‌توانید برای کارهای ساختمانی از آن‌ها استفاده کنید. توری‌‌های گالوانیزه مقاومت خوبی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارند و می‌توانند به خوبی در برابر شرایط گوناگون بدون خوردگی باقی بمانند. اکثر افراد در مناطق شمالی کشور از توری‌‌های گالوانیزه گرم استفاده می‌کنند زیرا با شرایط این منطقه به خوبی سازگار است و برای سال‌‌های طولانی دچار خوردگی نمی‌شود. سرعت عمل استفاده از توری مرغی گالوانیزه گرم و سرد نیز بیشتر است و شما می‌توانید به خوبی در هر شرایطی از آن‌ها استفاده کنید. وزن کم آن‌ها باعث شده تا بتوانید به راحتی آن‌ها را به مکان‌‌های دور و نزدیک حمل و جابجا کنید.

نوع دیگری از توری مرغی در بازار وجود دارد که با نام توری فرنگی شناخته می‌شود و این نوع محصول نیز کاربرد خوبی در صنعت ساختمان‌سازی دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

توری فرنگی

توری فرنگی نوع دیگری از توری مرغی است که معمولاً از مفتول گالوانیزه و با کیفیت بسیار بالا ساخته می‌شود. دلیل محبوبیت توری فرنگی این است که در مقایسه با توری مرغی معمولی مقاوم‌تر است و کیفیت خوبی دارد. گفته می‌شود توری فرنگی به خوبی می‌تواند شرایط محیطی سخت مانند رطوبت و خشکی را تحمل کند و از همه مهمتر کاملاً ضد زنگ است و استحکام بالایی دارد. توری فرنگی را می‌توان با محصولات مختلف پوشش داد. مفتول گالوانیزه استفاده‌شده برای تولید توری فرنگی معمولاً در کارخانه برای محافظت در برابر شرایط جوی مختلف و نیز در برابر خوردگی، با روی پوشش داده می‌شود.

کاربردهای توری مرغی چیست؟

کاربرد توری مرغی با توجه به جنس، کیفیت و نیز اندازه سوراخ‌ها متفاوت است. اندازه مش (اندازه سوراخ) این نوع توری‌ها متفاوت است و معمولاً اندازه بسیار بزرگ آن در سایز ۲۲ میلیمتر تا بسیار کوچک در سایز ۵ میلیمتر به بازار عرضه می‌شود. اینکه چه اندازه‌ای و چه نوع توری‌ای را انتخاب کنید، به نوع فعالیتی که می‌خواهید در داخل یا خارج از یک منطقه انجام دهید بستگی دارد. به عنوان مثال، شبکه سیمی‌ برای گچ‌کاری، سیمان‌کاری دیوار و یا سیمان‌کاری دور ستون باید تقریباً ۵ میلیمتر باشد. توری مرغی در عرض‌‌های مختلف تولید می‌شود که توری ۱ متری محبوب‌ترین عرض است و پیدا کردن آن بسیار آسان است. این نوع توری‌ها معمولاً در عرض ۰.۹ متر یا ۱.۲ متر نیز در بازار پیدا می‌شوند که البته می‌توان آن را به عرض مورد نیاز کاهش داد.

مهمترین کاربردهای توری مرغی عبارت است از:

 • حصارکشی برای مراقبت از انواع حیوانات و پرندگان
 • حصارکشی برای مراقبت از انواع مختلف گیاهان
 • قابل استفاده برای سیمان‌کاری دیوار و ستون
 • قابل استفاده برای سیمان‌کاری و یا گچ‌کاری سقف
 • قابل استفاده برای سرامیک‌کاری ساختمان
 • قابل استفاده برای زیرسازی کاشی
 • قابل استفاده برای حصار کشی پروژه‌‌های عمرانی

شما می‌توانید از ترک‌‌های موجود در ساختمان‌ها نیز به کمک توری جلوگیری کنید. ترک‌ها به دلایل متعددی مانند اثر تغییرات فصلی، ترک‌‌های انقباضی، شیوه‌‌های ضعیف ساخت و ساز و غیره ایجاد می‌شوند. توری مرغی برای جلوگیری از ایجاد ترک در گچ به دلایلی از این قبیل تهیه می‌شود. معمولاً مش‌‌هایی مانند توری مرغی در جایی ارائه می‌شود که دو ماده مختلف به هم می‌رسند. مثلاً آجر و بتن یا بلوک و بتن. مواد مختلف دارای چگالی متفاوتی هستند و به همین دلیل رفتار و بلوک یا آجر در طول تغییرات حرارتی با یکدیگر متفاوت است که منجر به ایجاد ترک در محل اتصال می‌شود. بنابراین برای به حداقل رساندن یا از بین بردن ایجاد ترک در محل اتصال، توری مرغی در نظر گرفته شده است. پس از جایگذاری توری، یک پوشش گچ بر روی ساختار اعمال می‌شود. در ادامه با کاربردی توری مرغی در موارد مختلف آشنا می‌شوید.

۱کاربرد توری مرغی در ساختمان

شکل شش ضلعی توری مرغی از ایجاد تنش‌‌های داخلی جلوگیری می‌کند و کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز دارد. این نوع توری به دلیل ساختار انعطاف‌پذیری که دارد برای نصب روی سطوح منحنی و زاویه‌دار مناسب است. از دیگر مزایای آن می‌توان به بهبود مقاومت در برابر خوردگی، پیچ‌خوردگی و عدم خطر آسیب در کار اشاره کرد. توری مرغی با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی خاص خود برای گچ‌کاری در ساخت و ساز، عایق رطوبتی، تسطیح کف و نما کاملاً مناسب است.

۲کاربرد توری مرغی در گچ‌کاری

توری مرغی دارای خواص خاصی برای استفاده در گچ‌کاری ساختمان است. معمولاً با چرخاندن دو مجاور هم ساختار مشبک لانه‌زنبوری قوی‌ای تشکیل می‌شود که بیشترین کاربرد را در گچ‌کاری دارد. این نوع توری‌ها استحکام و دوام بالایی دارند. هنگام استفاده برای گچ‌کاری، لایه گچ و لایه فلزی تقویت‌کننده دارای ضریب انبساط حرارتی متفاوتی هستند؛ بنابراین، با توجه به تغییرات شدید دما، سیم مرغی برای گچ‌کاری قابل قبول‌تر از توری سیمی جوش داده شده یا فلز منبسط شده است. استفاده از آن در هنگام گچ‌کاری به طور مؤثر از کنده شدن زود هنگام گچ و ترک خوردن لایه گچ به هنگام نشست ساختمان و یا هنگام وقوع زلزله جلوگیری می‌کند. معمولاً مهندسان ساختمان برای جلوگیری از ریزش گچ، ترک خوردن گچ، ریزش آجر، سفال و سنگ از توری مرغی مقاوم و بادوام استفاده می‌کنند. استفاده از توری یک کار ساده است که منجر می‌شود ساختمان شما در برابر عناصر مختلف مقاوم باشد.

۳کاربرد توری مرغی برای حصار

توری مرغی بهترین و ایده آل ترین گزینه برای حصارکشی است، شما می‌توانید از این محصول در پروژه‌‌های مختلف استفاده کنید. برای مثال برای حصارکشی مراکز نظامی‌ امنیتی، حصارکشی پروژه‌‌های عمرانی، حصارکشی پروژه‌‌های شهرداری و محیط زیست، حصارکشی مرغداری‌ها و جوجه کشی‌‌ها از این محصول استفاده می‌شود. همیشه توصیه می‌شود که نوعی سقف محکم و مقاوم در یک جوجه کشی داشته باشید. حیواناتی مانند روباه شکارچیانی خوبی هستند و برای رسیدن به طعمه خود دست به هر کاری می‌زنند؛ اما با کمک توری مناسب می توانید از آن جلوگیری کنید. شما برای ایجاد امنیت می‌توانید از انواع مختلف توری استفاده کنید. توری‌‌های گالوانیزه مناسب‌ترین گزینه برای حصارکشی مناطق مختلف هستند، زیرا می‌توانند به خوبی در برابر عناصر مختلف از محصولات شما محافظت کنند.

نحوه نصب توری مرغی

معمولاً برای نصب توری مرغی از پیچ و رول پلاک استفاده می‌کنند تا توری به خوبی به دیوار، سقف و غیره بچسبد. البته نوع نصب توری به فعالیت شما بستگی دارد و اگر برای کارهای ساختمانی استفاده شود، با روش گفته شده می‌توانید آن را نصب کنید، اما برای نصب در مرغداری‌ها و یا برای حصار کشی باید از ابزارهای دیگری کمک بگیرید.

بستن توری مرغی دور ستون

شما می‌توانید به سادگی یک رول توری مرغی را دور ستون بپیچید و با کمک یک مفتول ضد زنگ آن را سفت کنید. با بستن توری دور ستون شما می‌توانید از ریزش و ترک خوردگی گچ و یا کاشی‌ها جلوگیری کنید.

نصب توری مرغی روی ایزوگام

برای نصب سرامیک و کاشی روی ایزوگام باید یک راهکار مناسب اتخاذ کنید تا سرامیک یا کاشی شما به مرور زمان از روی ایزوگام جدا نشود. در حال حاضر مناسب‌ترین راهکار استفاده از توری مرغی است. توری می‌تواند از آسیب‌دیدگی ایزوگام شما نیز جلوگیری کند. برای نصب توری روی ایزوگام به هیچ وسیله اضافه‌ای نیاز نخواهید داشت و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود از توری مرغی ریز یا درشت استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کار به دقت و تجربه بالا نیاز دارد. بعد از پوشاندن سطح کلی ایزوگام می‌توانید ملات را روی آن اضافه کنید و کاشی یا سرامیک را اجرا کنید.

جمع‌بندی

توری مرغی کاربردهای زیادی دارد که مهمترین آن این است که به عنوان حصار در بخش‌‌های مختلف استفاده می‌شود. البته در حوزه ساخت و ساز نیز می‌توان از این محصول استفاده کرد به خصوص برای گچ‌کاری، سیمانکاری، نصب سرامیک و کاشی. در این مقاله علاوه بر کاربردهای توری مرغی، با تعریف توری مرغی چیست و انواع آن نیز آشنا شدین.
شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت روز انواع محصولات فولادی و خرید بدون داشتن محدودیت ددر بازار آهن

به نازک‌ترین و سبک‌ترین توری های مفتولی شش ضلعی، توری مرغی می گویند. توری های گالوانیزه از مفتول گالوانیزه گرم و سرد با ضخامت های متفاوت و سایز چشمه متنوع ساخته می شود که از معروفترین سایز چشمه آن سایز 3.4 اینچ است. توری در واقع شبکه ای فلزی بافته شده از سیم مفتول یا برش و کشش ورق فلزی و فولادی هستند. مبنای تقسیم بندی توری ها ضخامت متنوع آن ها می باشد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انواع توری فلزی

توری فلزی یا از مفتول و یا از ورق فولادی تهیه می شود. توری ها دارای دو دسته به شرح ذیل می باشد:

 • توری مفتولی (Metal chain link netting)
 • توری ورقه ای (Metal expanded lath)

توری مفتولی: مفتول های مستحکم به دو صورت ساده و آجدار تولید می گردند. که به منظور اتصال و تولید توری از جوش دادن و اتصال آن ها بهم استفاده می شود و به شکل ورق های رولی عرضه می شوند. توری های مفتولی مقاومت بالاتری در برابر سایش دارند. توری هایی که با استفاده از سیم مفتول تولید می شوند بر اساس قطر سیم مفتول، نوع بافته شدن رشته ها به یکدگیر، اندازه چشمه وشکل چشمه دسته بندی می شود.

انواع توری مفتولی عبارتند از :

توری حصاری

توری حصاری از سیم مفتول تولید می شود و دارای شبکه هایی لوزی شکل بوده و سیم مفتول ها را به صورت قلاب در هم بافته اند. مفتول مورد استفاده در این توری ها قطری در دامنه 2 الی 3 میل دارتد و ابعاد چشمه از 5 تا 8 سانتی‌متر متغیر است.

تصویر شماره 2 – توری حصاری

توری جوشی

مش جوشی عمدتا برای تقویت بتن به کار می رود. توری مش از جوش دادن یکسری مفتول ها در کنارهم تولید می شوند که قطر متفاوتی دارند و همین مسئله باعث افزایش استحکام می شوند. مش حالت انعطاف ناپذیری دارد و همانند ورق آهن در یک راستا بکار گرفته می شود.

تصویر شماره 3 – توری جوشی

توری گابیون

توری گابیون شباهت زیادی با توری مرغی دارد و تفاوت اصلی توری گابیون با توری مرغی نوع بافت چشمه آن است. در توری گابیون چشمه ها با سه دور تابیدن مفتول به دور یکدیگر تولید می شود و ضخامت سیم مفتول در توری گابیون سه برابر بیشتر ضخامت سیم مفتول در توری مرغی است. توری گابیون برای محصور کردن سنگ های چین دیوار کاربرد دارد.

تصویر شماره 4 – توری گابیون

توری پرسی

توری پرسی در دسته مش های فولادی قرار داد و دارای شبکه های مربعی شکل می باشد و از بافته شدن سیم مفتول با ضخامت بالا و با استفاده از دستگاه پرس تولید می گردد. توری پرسی برای ساخت سبدهای فلزی، قفس حیوانات وحشی استفاده می شود.

تصویر شماره 5 – توری پرسی

بیشتر بخوانید:

مشخصات توری مرغی

نوع مشخصات توری مرغی مقدار مشخصات توری مرغی
نوع مفتول مفتول گالوانیزه سرد و گرم
اندازه مفتول از 0.4 الی 0.7 میلی‌متر
ابعاد چشمه 1، 1.2 و 3.4 میلی‌متر
طول طاقه 20 و 45 میلی‌متر
عرض 90، 120 و 150 سانتی‌متر
میزان پوشش طاقه 40.5 متر برای طاقه ایرانی و 90 سانتی‌متر با طول 45 متر
وزن چینی 5 تا 5/5 و ایرانی 7 تا 8 کیلو در توری با عرض 90 سانتی‌متر

نحوه تولید توری مرغی

توری مرغی به دو روش خودکار و دستی تولید می گردند. در ساخت توری مرغی به روش خودکار ابتدا مفتول در دستگاه قرار می گیرد و روکش دهی می شود. سپس مفتول روکش دار وارد فاز حصار بافی می شود و مفتول ها به یکدیگر پیچ می خورند و به قالب لوزی شکل که به آن چشمه گفته می شود، شکل می گیرد. در نهایت هم ابتدا و هم انتهای توری توسط سیم پیچ اتوماتیک، محکم می شوند.

در تولید توری مرغی به روش دستی تمام مراحل بالا به جای دستگاه توسط یک یا دو نفر اجرا می شود. در فرآیند تولید دستی ساخت توری مرغی، سیم مفتول گالوانیزه به دور قالب می پیچید تا فرم بگیرد. سپس مفتول ها به هم بافته شدند و دو سر حصار توسط فرد با پیچ گوشتی بافته می شوند. در نهایت توری آماده شده و به صورت رول درآورده می شود.

همچنین توری مرغی به دو گونه گالوانیزه سرد و گرم تولید می شود. توری مرغی گالوانیزه گرم در ایران تولید و دارای کیفیت، وزن و استحکام بالاتری نسبت به گالوانیزه سرد است. این نوع توری در برابر رطوبت مقاوم تر بوده و مدت زمان بیشتری بدون خوردگی و زنگ زدگی باقی می ماند.

توری مرغی گالوانیزه سرد، موجود وارداتی کشور چین است و نسبت به نوع ایرانی دارای وزن و کیفیت پایین تری است.

توری مرغی در شمال کشور دارای بیشترین استفاده است و بسیار مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی می باشد و موارد مانند سرعت اجرای بالا، وزن سبک، هزینه مقرون به صرفه و حمل آسان از مزایای این نوع توری است.

کلیپ شماره 1 – تولید توری مرغی

بیشتر بخوانید:

کاربرد توری مرغی انگلیسی

توری مرغی دارای کاربردهای متنوعی می باشد از جمله:

 • کاربرد توری مرغی در ستون ها
 • توری مرغی در ایزوگام
 • توری مرغی در گچ کاری
 • توری مرغی در ساخت سقف

ر حجم سفارش به وبسایت مراجعه کرده و از خدمات ارائه شده توسط این وبسایت استفاده کنید.

ه است ، مقاوم بودن آن در مقابل رطوبت و زنگ زدگی و خوردگی می باشد . مواردی مانند سرعت اجرا بالا ، وزن سبک و حمل آسان از دیگر مزایای توری مرغی بشمار می آید. کیفیت بالای آن و استفاده کمتر از کربن باعث دوام و ماندگاری بیشتر آن شده است.

 

نمایش بیشتر