اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

بررسی تخصصی و مشاوره رایگان خرید بهترین تشک 1400

اهمیت خرید تشک مناسب و استاندارد برای سلامتی بدن انسان

با یک آمار سر انگشتی می‌ توان حساب کرد که ما نزدیک به یک سوم از عمر خود را می‌ خوابیم. به همان اندازه که در انتخاب مبلمان، لباس و کفش حساسیت و سلیقه به خرج می دهیم باید به فکر یک تشک مناسب و استاندارد برای یک خواب راحت باشیم. بسیاری از ما به دلیل اینکه تا به حال تجربه یا توجهی به خرید تشک نداشته‌ ایم با ابهامات فراوانی رو به رو هستیم که ما در این مطلب تلاش کرده‌ ایم تا حد الامکان پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنیم.

چرا باید تشک خود را عوض کنید؟

بی ‌شک پیش از خرید یک تشک جدید باید برای این سؤال یک پاسخ اساسی پیدا کنیم. در حقیقت ما اغلب هنگامی اقدام به خرید تشک جدید می‌ کنیم که به امراض مختلفی نظیر دردهای مفصلی یا انحراف ستون مهره‌ ها دچار شده باشیم.

اگر چه در این زمان نیز خرید تشک جدید و استاندارد لازم و ضروری است اما ممکن است به رفع دائمی مشکلات شما دیگر کمک نکند. از این رو بد نیست بدانید که چرا باید تشک خود را عوض کنید؟

تغییر شرایط فیزیکی بدن شما نخستین دلیل برای خرید تشک جدید است. در واقع بدن شما احتمالاً نسبت به زمانی که تشک خود را خریداری کرده‌ اید تغییرات زیادی نظیر چاقی، لاغری یا افزایش قد را به خود می‌ بیند. این در حالی است که شما روز نخست با توجه شرایط فیزیکی متفاوتی اقدام به خرید تشک کرده‌ اید. با این وصف، حتی اگر یک تشک با کیفیت خریداری کرده باشید پس گذشت چند سال، باز هم نیاز دارید تا تشک خود را تعویض کنید.

تغییرات در سبک زندگی نیز ممکن است شما را وادار به خرید تشک جدید کند. برای مثال ممکن است تشکی که امروز بر روی آن می‌ خوابید پیش از این متعلق به همسر یا یکی دیگر از اعضای خانواده شما بوده باشد. در نتیجه این تشک نمی ‌تواند به طور کامل از بدن شما و نیاز های آن پشتیبانی کند. همچنین اگر از یک تشک به طور مشترک استفاده می‌ کنید، مهم است که تشکی انتخاب کنید که مناسب هر دو شما باشد.

تجمع عوامل ناشناخته متعدد نظیر سلول‌ های مرده پوست، مایعات بدن، گرد و غبار و موی حیوانات از دیگر دلایل خرید تشک محسوب می‌ شوند. در واقع ممکن است تشک شما پس از گذشت ده سال در اثر تجمع این مواد، وزنی معادل دو برابر وزن اولیه خود پیدا کنند. با این وصف، حتی اگر خوش‌ شانس باشید به انواع حساسیت و بیماری ‌های پوستی دچار نشوید، بی‌شک تشک شما عملکردی همانند روز نخست نخواهد داشت.

درد های عضلانی، بی‌حسی دست و پا، احساس خستگی حتی پس از خواب طولانی مدت یا بروز حساسیت‌ های پوستی همگی نشانه‌ هایی برای تعویض تشک هستند. به عنوان مثال ممکن است تشک شما به لحاظ فیزیکی نیاز های شما را تأمین کند اما به دلیل استفاده از مواد حساسیت ‌زا در آن موجب تعرق بدن شما شود. با این وصف، شما نیاز به یک تشک ضد تعرق خواهید داشت. همچنین تشک‌ های آنتی آلرژی، محافظ ضد آب، ارتوپودیک و طبی نیز از دیگر محصولات موجود در بازار هستند.

انواع تشک

هنگامی‌که تصمیم به تعویض تشک می ‌گیرید با تنوع گسترده‌ ای از محصولات مواجه می ‌شوید که انتخاب را برای شما مشکل می‌ کنند. امروزه با توجه به تنوع نیاز های کاربران، تشک‌ ها نیز در انواع مختلفی تولید می‌ شوند که هر یک برای افرادی با مشخصات خاص عملکرد بهتری دارند؛ بنابراین، بهتر است پیش از خرید کمی درباره انواع تشک‌ ها بدانید.

تشک فنری متصل

تشک‌ های فنری سال ‌هاست که در حال تولید هستند و از قدیمی ‌ترین انواع تشک‌ ها محسوب می ‌شوند. در بدنه این تشک‌ ها از فنر استفاده شده که موجب انعطاف قابل توجه آنها می ‌شود، به‌ گونه ‌ای که معمولاً تشک فنری را به عنوان یک تشک نرم و طبی می‌ شناسند.

در این نوع تشک‌ ها، فنرها به دو صورت متصل یا منفصل به کار می ‌روند. در تشک فنری متصل، فنرها در سراسر تخت به یکدیگر متصل هستند.

این اتصال موجب نرمی زیاد تشک می‌ شود به طوری که برای کودکان یا کسانی که هیچ عارضه مفصلی و استخوانی نداشته باشند خوابیدن بر روی آنها لذت‌ بخش است. همچنین تشک فنری متصل نسبت به انواع دیگر از قیمت کمتری برخوردار است.

با این حال، این تشک‌ ها معایبی نیز با خود به همراه دارند.

از جمله نکات منفی تشک فنری متصل، احتمال تولید صدا به دلیل انحراف فنرها و اصطکاک آنها با یکدیگر است. البته این مورد بستگی به کیفیت تشک دارد و احتمال بروز آن حتمی نیست. همچنین به دلیل اتصال سیم‌ پیچ‌ ها در تشک فنری متصل، فشار ناشی از وزن کاربر در سراسر تخت خواب پخش می‌ شود.

این مورد ممکن است در تشک‌ های دو نفره تبدیل به یک معضل بزرگ شود چرا که با حرکت یکی از کاربران، کاربر دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می ‌دهد. افزون بر این، نرمی بیش از حد تشک فنری متصل موجب می‌ شود تا گاهی پشتیبانی مناسبی از ستون فقرات صورت نگیرد زیرا به دلیل فشار وزن کاربر در قسمت باسن و شانه ‌ها، بخش میانی تشک نیز فرو می‌ رود و زیر کمر و ستون مهره‌ ها خالی می ‌شود.

از جمله شرکت‌ های داخلی که سال‌ هاست به تولید تشک فنری متصل می‌ پردازند می‌ توان به برند خوشخواب، رویا و رویال اشاره کرد که محصولات خود را از طریق سایت های فروشگاهی نظیر رویان خواب به فروش می‌ گذارند.

تشک فنری منفصل (پاکت اسپرینگ)

سال‌ ها پس از آنکه معایب تشک فنری متصل آشکار شد، طراحان به این نتیجه رسیدند که انفصال فنرها از یکدیگر بخشی از مشکلات این تشک ‌ها را حل می ‌کند. در تشک فنری منفصل یا پاکت اسپرینگ سیم ‌پیچ‌ ها درون پاکت‌ هایی در کنار هم قرار گرفته‌ اند.

این چینش مجزا موجب می‌ شود تا هر یک از فنرها به صورت جداگانه عمل کند و بر روی یکدیگر تأثیر نگذارند. نتیجه آنکه در تشک فنری منفصل سر و صدای ناشی از اصطکاک وجود ندارد و به دلیل عملکرد جداگانه فنرها پشتیبانی بهتری از کمر و ستون فقرات می‌ شود.

همچنین برای تخت‌ های دو نفره نیز تشک فنری منفصل نسبت نمونه ‌های فنر متصل آرامش بیشتری برای کاربران فراهم می ‌کند و حالت ارتجاعی ناشی از غلت زدن را به نفر کناری انتقال نمی ‌دهد.

افزون بر موارد فوق، تشک فنری منفصل به دلیل تنفس بهتر لایه ‌های زیرین، از خواص طبی و آنتی باکتریال و ضد حساسیت بهتری نسبت به تشک فنر متصل برخوردار است. در حال حاضر، برند های رویا و دنلپ از جمله شرکت‌ هایی هستند که در ایران به تولید تشک‌ های فنری منفصل می ‌پردازند و محصولات آنها جهت خرید اینترنتی تشک در وب سایت فروشگاهی کالای خواب رویان قابل خریداری هستند.

آسان |استاندارد |انرژی

تشک مموری فوم

فوم حافظه‌ دار یا مموری فوم از جمله موادی است که اگر چه به ‌تازگی در تشک‌ های خوشخواب مورد استفاده قرار می‌ گیرد اما بیش از نیم قرن است که در صنایع فضایی به کار می ‌رود. مموری فوم ماده‌ ای است که به تناسب فشار و حرارت دریافتی تغییر شکل می‌ دهد؛ بنابراین با همین تعریف ساده می‌ توان دریافت که تشک مموری فوم با توجه به وزن، شکل عضلات و حرارت بدن کاربران عملکرد کاملاً متفاوتی خواهد داشت.

در تشک مموری فوم میزان فشار وارد شده به قسمت‌ های مختلف بدن متفاوت است که این ویژگی موجب خون‌ رسانی بهتر به اندام‌ ها، پشتیبانی کامل کمر و ستون مهره‌ ها و جلوگیری از درد های عضلانی می‌ شود.

افزون بر این، در تشک مموری فوم دو نفره انرژی ناشی از غلت زدن به کاربر کناری منتقل نمی ‌شود. با توجه به ویژگی ‌های فوق تشک مموری فوم از خاصیت طبی بیشتری در قیاس با مدل ‌های فنری برخوردار است. هرچند قیمت این تشک ‌ها نیز در مقایسه با نمونه‌ های دیگر گران‌ تر است. شرکت‌ های تولید کننده تشک مانند تشک داتیس، تشک دنلپ، تشک دانلوپیلو، تشک ویستر و تشک رویا از جمله برند های داخلی هستند که به تولید تشک‌ های استاندارد مموری فوم با قیمت‌ های مناسب می‌ پردازند.

ابعاد تشک

تشک‌ ها امروزه در ابعاد مختلفی تولید می‌ شوند که متناسب با سنین و وزن‌ های گوناگون هستند. به بیان ساده تشک‌ ها در رده‌ های سنی مختلف از ساختار های متفاوتی برخوردارند و درصد الیاف و مواد به کار رفته در آنها با توجه به نیاز های کاربرانشان تغییر می‌ کند. از این رو، یکی از اشتباهات رایج در هنگام خرید تشک عدم توجه به تناسب وزن و رده سنی با محصول مورد نظر است.

به عنوان مثال برخی والدین عادت دارند که تشک‌ هایی بزرگ را برای کودکان خود انتخاب می ‌کنند تا بتوانند در بزرگسالی نیز از آنها استفاده کنند اما حقیقت آن است که تشک‌ های بزرگسال برای وزن کودکان طراحی نشده‌ اند و پشتیبانی مناسبی از عضلات و ستون مهره کودکان به عمل نمی ‌آورند. تشک کودک و نوجوان محصولی است که به طور ویژه برای فیزیک و اسکلت‌ بندی بدن کودکان طراحی شده و مانع از بروز آسیب‌ های جبران‌ناپذیر استخوانی نظیر انحراف ستون مهره‌ ها می‌ شود.

نرمی یا سختی تشک

برای بسیاری از خریداران تشک این سؤال مطرح است که تشک‌ های نرم استانداردتر هستند یا تشک ‌های سخت؟ نرمی بیش از حد یا سختی زیاد تشک به هیچ وجه تضمین‌ کننده سلامتی و راحتی شما در هنگام خواب نیست.

در واقع آنچه بیش از نرمی یا سختی تشک باید مد نظر قرار گیرد پشتیبانی کامل از بدن شما در هنگام خوابیدن است. به بیان ساده بدن ما در هنگام خواب نقاط فشاری دارد که از طریق آنها به تشک نیرو وارد می ‌کند. از مهم ‌ترین نقاط فشار می‌ توان به باسن، سر و کتف‌ ها اشاره کرد. میزان نرمی یا سختی تشک باید به ‌اندازه‌ ای باشد که این نقاط فشار در وضعیت صحیح خود قرار گیرند و بالاتر یا پایین ‌تر از حالت عالی نباشند.

افزون بر این، قسمت‌ هایی از بدن نظیر کمر و پشت ساق و ران پا نیز از نقاطی هستند که به طور طبیعی از انحنا برخوردارند که در صورت خوابیدن بر روی یک تشک سخت از حالت عادی خود خارج می‌ شوند؛ بنابراین، ساختار تشک باید به شکلی باشد که نیروی وارد شده از نقاط فشار را به سایر قسمت‌ ها انتقال ندهد و زیر انحنای کمر و پای کاربران را خالی نکند.

نظافت تشک

تشک‌ ها مکان مستعدی برای تجمع انواع باکتری‌ ها و عوامل حساسیت ‌زا هستند. سلول‌ های مرده پوست، مایعات بدن، کپک، گرد و غبار و موی حیوانات تنها بخشی از آلودگی ‌هایی هستند که تاکنون بر روی تشک‌ ها مشاهده شده است.

این آلودگی‌ ها می‌ توانند بر سلامت پوست و موی شما تأثیر بگذارند و خواب آرام شما را مختل کنند. همچنین ترشحاتی مانند عرق بدن نیز با گذشت زمان بوی نا مطبوعی به تخت خواب و اتاق شما می‌ دهند.

در هر حال، به ‌منظور نظافت راحت‌ تر تشک‌ ها بهتر است یک روکش قابل شستشو برای آنها تهیه کنید. البته اغلب تشک‌ هایی که از بازار خریداری می ‌کنید از یک روکش برخوردارند.

به این روکش‌ ها اغلب برچسبی دوخته شده که دمای آب، سیستم و ماده شوینده مناسب بر روی آن نوشته شده است. رعایت این موارد نقش مؤثری در از بین رفتن باکتری ‌ها و عوامل حساسیت ‌زا دارند.

افزون بر این، می ‌توانید برای از بین بردن بوی بد تشک مقداری جوش شیرین بر روی آن بپاشید و با استفاده از یک برس یا دستمال مرطوب آن را در تمام سطح تشک پخش کنید. سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید و به وسیله جاروبرقی جوش شیرین ‌ها را جمع‌ آوری کنید. جوش شیرین در جذب رطوبت و ترشحات به‌ جا مانده بر روی تشک مؤثر است.

تشک ایرانی بخریم یا خارجی؟

اگر چه شرکت ‌های خارجی سابقه ‌ای طولانی در تولید و طراحی تشک دارند اما بیش از یک دهه است که شرکت ‌های داخلی نظیر تشک خوشخواب، تشک رویا و تشک رویال به تولید این محصول می ‌پردازند.

آسان |استاندارد |انرژی

این محصولات با تنوع بالا و با وجود کیفیتی مشابه نمونه ‌های خارجی، قیمت‌ های مقرون‌ به ‌صرفه تری دارند و از همه مهم ‌تر دارای خدمات پس از فروش هستند.

این خدمات به ‌ویژه در تشک‌ های آبی و بادی که معمولاً از پمپ‌ ها و تجهیزات برقی برخوردارند بسیار حائز اهمیت است. افزون بر این، سایت های فروشگاه اینترنتی نظیر رویان خواب نیز فرایند خرید و حمل تشک ‌های ایرانی را آسان ‌تر کرده‌ اند و این محصولات را درب منزل به شما تحویل می‌ دهند.

نمایش بیشتر