اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

فیلرهای حاوی پلی‌متیل متاکریلات برای پوست

انواع فیلر های تزریقی

برای جوانسازی، حجم‌دهی به شیارها و چین‌وچروک‌های پوست، برجستگی لب‌ها و گونه‌ها استفاده می‌شود. یکی از روش‌های کاربردی و مؤثر برای زیبایی پوست، است. فیلرها شامل دودسته ژل‌های تزریقی و چربی هستند که با تزریق آن‌ها به داخل پوست موجب افزایش حجم و رفع چین‌وچروک‌ها می‌شوند. در برخی از مواقع تأثیرات آن مشابه لیفت صورت است، اما بدون جراحی و با هزینه کمتری انجام می‌شود.

یک روش درمان دائمی به‌حساب نمی‌آید و نیاز به تکرار مجدد دارد. برخی از فیلرها برای درمان و جوانسازی پوست، مشابه تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. یکی از اقدامات مهم برای زیبایی صورت، تزریق کردن فیلر در نواحی که بافت کلاژن و الاستین آن ازدست‌رفته است. در حقیقت جنس فیلرها یا ژل‌ها از هیالورونیک اسید است. هیالورونیک اسید دارای دو عملکرد یکی حجم دهنده و دیگر پوست را بهبود می‌دهد.

Polymethyl methacrylate |انواع فیلر |انواع فیلرهای پوستی

معرفی انواع فیلرها

پرکننده‌های تزریقی، مواد ژل‌مانندی هستند که برای بازگرداندن حجم، صاف کردن خطوط و رفع چین‌وچروک‌ها به زیرپوست تزریق می‌شوند. محبوبیت پرکننده‌های پوستی در سال‌های اخیر به‌سرعت افزایش‌یافته است، زیرا آن‌ها برای زیبایی و جوان‌سازی پوست افراد، پیشرفت چشمگیری داشته‌‌اند. درگذشته رفع چین‌وچروک‌های عمیق و زیبایی پوست، تنها از طریق جراحی قابل دستیابی بود. همچنین، پرکننده‌های پوستی هزینه کمتری نسبت به جراحی دارند و زمان بهبود آن‌ها محدود است.

اگرچه نتایج حاصل از پرکننده‌های پوستی موقتی است، اما جدیدترین فیلرهای موجود در بازار 2 سال ماندگاری دارند. فیلرها دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آن‌ها در نواحی گوناگونی به‌کار گرفته می‌شوند؛ به‌عنوان‌مثال، پرکننده‌های نرم‌تری در لب‌ها استفاده می‌شود، درحالی‌که امکان دارد از فیلرهای محکم‌تر برای تقویت استخوان گونه به‌کار گرفته شود. به‌طورکلی فیلرهای پوستی براساس ماده‌ای که از آن ساخته شده‌اند، دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه قصد داریم به معرفی انواع فیلر بپردازیم:

هیالورونیک اسید (Hyaluronic acid)

محبوب‌ترین فیلر صورت می‌توان به هیالورونیک اسید اشاره کرد. هیالورونیک اسید به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. تزریق ژل اسید هیالورونیک می‌تواند برای بهبود کانتور پوست و کاهش فرورفتگی‌ها به‌دلیل زخم، جراحت یا خطوط ایجاد شده، استفاده شود. این نوع فیلر بیشترین غلظت در پوست، داخل مفاصل و در حفره چشم دارد. نقش هیالورونیک اسید افزایش رطوبت، حفظ کلاژن، ایجاد حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری پوست است. هیالورونیک اسید این کار را براساس ساختار خود به‌عنوان یک گلیکوزامینوگلیکان آنیونی و غیر سولفاته انجام می‌دهد. به عبارت ساده، یک مولکول قند بزرگ است که برای جذب و اتصال مولکول‌های آب عمل می‌کند؛ بنابراین پوست را هیدراته نگه می‌دارد و همچنین به آن حجم می‌دهد.

پرکننده‌های پوستی هیالورونیک اسید می‌توانند با پرکردن چین‌وچروک‌ها، چین‌های پوست و جایگزین حجم از‌دست‌رفته صورت شوند و ظاهر افراد را شاداب نشان دهند. تحقیقات نشان داده است که تزریق مکرر این نوع فیلر می‌تواند بدن را تحریک کرده تا کلاژن خود را تولید کند، در نتیجه استحکام و ماندگاری بیشتری ایجاد نماید. هیالورونیک اسید برای جای جوش، فرورفتگی گونه، گودی زیر چشم، خط لبخند، خطوط اخم بین ابروها، حاشیه لب، جای زخم، خطوط روی پیشانی، اسکارهایی از قبیل سوختگی و آکنه کاربرد دارد.

فیلر Stylage Hydro

فیلر Stylage Hydro جزء هیالورونیک اسید است و موجب آبرسانی عمیق، تحریک کلاژن‌سازی و شادابی پوست می‌گردد. هیالورونیک‌های خالص و متراکم شده از بهترین و معتبرترین برندهای لیفت غیر حجم دهنده در دنیا محسوب می‌شوند. این نوع فیلر ماهی یک‌بار برای 3 تا 4 جلسه متوالی به‌صورت پراکنده در نواحی مختلف صورت تزریق می‌شود. در صورت تکرار و تزریق این نوع فیلر برای 3 تا 4 جلسه ماندگاری آن تا یک سال است. همچنین ماندگاری فیلرهای تزریق شده به‌دلیل کلاژن‌سازی پوست افزایش می‌یابد.

فیلر Restylane

از دیگر برندهایی که سال‌هاست از آن استفاده می‌شود، فیلر restylane محصول کشور سوئد است که در ایران نمایندگی رسمی دارد. یکی از بهترین فیلرها در دنیا restylane است. از ویژگی‌های فیلر restylane می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

فیلر Restylane lift

این نوع فیلر جزء بهترین برندهای ریستیلین به‌شمار می‌رود که برای بهبود خطوط عمیق لبخند، گونه و فرم دهی چانه استفاده می‌شود. این نوع فیلر دارای ساختاری بسیار انعطاف‌پذیر است که به‌خوبی در زیرپوست فرم می‌گیرد. همچنین به‌دلیل خاصیت بالای جذب آب، حجم‌دهی عالی دارد و باعث لیفت ناحیه موردنظر می‌شود.

hydroxylapatite

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یکی از انواع فیلر های تزریقی محسوب می‌شود. کلسیم هیدروکسی آپاتیت نیز یک ماده طبیعی است که در استخوان‌های ما وجود دارد. این نوع ژل دارای ترکیب معدنی مانند است که غلظت آن نسبت به فیلر هیالورونیک اسید بیشتر بوده و همچنین سنگین‌ترین پرکننده‌های پوستی به‌شمار می‌رود. کلسیم هیدروکسی آپاتیت به تحریک و تولید کلاژن طبیعی کمک می‌کند و معمولاً برای خطوط عمیق‌تر و چین‌وچروک‌ها استفاده می‌شود. تنها پرکننده پوستی کلسیم هیدروکسی آپاتیت مورد تأیید سازمان FDA  است. میزان ماندگاری این نوع ژل تزریقی در بسیاری از افراد یک سال و یا بیشتر از آن طول می‌کشد.

پلی متیل متاکریلات (Polymethyl methacrylate)

پلی متیل متاکریلات یک ماده مصنوعی و زیست سازگار است و به‌عنوان یک فیلر قدیمی نیمه دائمی در نظر گرفته می‌شود. این نوع فیلر اغلب برای درمان چین‌وچروک‌های متوسط تا عمیق، چین‌ها و شیارها، به‌ویژه چین‌های نازولبیال (خط لبخند) استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای پرکردن جای زخم‌های حفره‌دار و بزرگ کردن لب‌های نازک استفاده کرد. از معایب این نوع فیلر به‌جهت ایجاد حجم نیاز به ژل بیشتری برای تزریق دارد و ممکن است تا 3 ماه طول بکشد تا تأثیرات آن نمایان شود. این امکان وجود دارد بعد از تزریق مانند توپ کوچکی در زیرپوست قابل‌مشاهده باشد.

پلی ال لاکتیک اسید (Polylactic acid)

پلی ال لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی غیرسمی و زیست‌تخریب‌پذیر است که برای جایگزینی چربی از‌دست‌رفته صورت به زیرپوست تزریق می‌شود. تزریق فیلر پلی ال لاکتیک اسید باعث تولید کلاژن می‌شود. پلی ال لاکتیک اسید به‌تدریج بدن را تحریک می‌کند تا در عوض کلاژن خود را تولید کند. در پرکردن چین‌های عمیق اطراف دهان و گونه‌های گود شده یا فرورفته بسیار مؤثر است. همچنین می‌تواند به طور مؤثر برای درمان چین‌وچروک با نتایج نیمه دائمی (چند ماه یا چند سال) استفاده شود، زیرا توانایی بدن برای تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

برای ماندگاری نتایج تا دو سال ممکن است به سه تا شش جلسه تزریق با فاصله تقریباً یک‌ماهه نیاز باشد. همچنین به بازسازی کلاژن طبیعی پوست و صاف شدن آن کمک می‌کند و ژل پرکننده چند روز بعد از درمان حل می‌شود. این نوع فیلر اغلب برای پرکردن خط لبخند، حجیم کردن لب‌های نازک و درمان چین‌های عمیق بینی استفاده می‌شود.

پلی آلکیلیمید (Polyalkylimide)

پلی آلکیلیمید یک فیلر نیمه دائمی است و اغلب توسط جراحان پلاستیک برای رفع چین‌وچروک‌های عمیق‌تر، چین‌های بینی، حجیم کردن لب‌های نازک، تقویت استخوان گونه، خط فک و جایگزینی حجم ازدست‌رفته صورت به‌دلیل افزایش سن استفاده می‌کنند. پلی آلکیلیمید نسبت به بافت انسانی واکنش بسیار کمی دارد، و به معنای زیست سازگاری بودن است و نیازی به آزمایش حساسیت . بعد از تزریق، یک‌لایه نازک کلاژن به‌آرامی در زیرپوست و طی مدت‌زمان یک ماه در اطراف آن تشکیل می‌شود. ژل در نهایت به طور کامل احاطه می‌شود. این روش نیاز به حجم زیادی ژل برای تزریق فیلر دارد.

کدام فیلر صورت برای پوست شما مناسب است؟

در حال حاضر فیلرهای مختلفی برای پوست صورت در بازار ارائه می‌شوند. ازآنجایی‌که امروزه فیلرهای متنوعی وجود دارد؛ بنابراین انتخاب فیلر مناسب بدون راهنمایی پزشکان متخصص سخت و دشوار است. همین‌طور می‌توان گفت که برخی از فیلرها برای درمان بعضی از نواحی نتایج بهتری را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید برای انتخاب فیلر مناسب به پزشک متخصص مراجعه کنید و براساس نوع پوست و این‌که در چه نواحی قرار است استفاده شود، بهترین محصول را برگزینید.

انواع برندهای معتبر ژل

انواع برندهای معتبر ژل شامل موارد زیر هستند:

Juvederm

فیلر Juvederm ساخت کشور فرانسه است. ماده اصلی موجود در ژوودرم، ژل بر پایه اسید هیالورونیک است که به پوست، حجم و آبرسانی بیشتری می‌بخشد. تأثیرات اسید هیالورونیک، بیشتر از برخی پرکننده‌ها باقی می‌ماند. اگر قصد دارید چین‌وچروک‌های متوسط و شدید را بهبود ببخشید، ممکن است پزشک متخصص ژوودرم را پیشنهاد کند. همچنین یک پرکننده عالی برای بهبود کانتور صورت و پرکردن گودی زیر چشم است.

پرلین (Perlane)

Perlane جزء Q-Med، همان شرکت Restylane است. فیلر پرلین در سال 2007 توسط کشور آمریکا ساخته شد و مشابه Restylane است. تنها تفاوت این دو ژل این‌که پرلین دارای مولکول‌های بزرگ‌تری است. مولکول‌های بزرگ‌تر به آن‌ها اجازه می‌دهند به عمق پوست بیشتر نفوذ کنند تا چین‌وچروک‌های برجسته‌تر را رفع نمایند. افرادی که ژل پرلین تزریق می‌کنند، چین‌وچروک‌‎های آن‌ها بهبود می‌یابد و ماندگاری این روش تا 6 ماه طول می‌کشد.

Evolence

ژل Evolence ساخت کشور آمریکا است. سازندگان این ژل از کلاژن خوک استفاده می‌کنند، چراکه شبیه به اجزای کلاژن انسانی است. این کلاژن انسانی با افزایش سن تولید آن متوقف می‌شود. ازآنجایی‌که این ماده به کلاژن انسانی بسیار نزدیک است؛ بنابراین افراد تورم کمتری را تجربه می‌کنند. این محصول هنگامی‌که بهترین تأثیر را دارد که برای چین‌وچروک‌های متوسط تا عمیق تزریق شود. این ژل به لایه‌های داخلی صورت و چین‌های نازولبیال تزریق می‌شود.

در این مقاله سعی شد انواع فیلر های تزریقی را برای شما بیان کنیم. فیلرها دارای انواع گوناگونی هستند و با برندهای متنوعی در بازار ارائه می‌شوند. برای تزریق فیلر می‌توانید از برندهای معتبر استفاده کنید. فیلرهای تزریقی هرکدام از آن‌های دارای ویژگی و کاربردهای مختلفی هستند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود بهترین برند را انتخاب نمایید.

منبع:

ژوابکس

youtube.com

clinicarad.com

نمایش بیشتر