اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

درمان مو خوره

فرقی نمی کند که شما مرد باشید یا زن. حتماً تا به حال حداقل یک بار در زندگی خود با پدیده ای به نام موخوره مواجه شده اید. یکی از موارد رایجی که به راحتی زیبایی موها را به خطر می اندازد موخوره است که باعث می شود بسیاری از افراد نتوانند موهایشان را بلند کنند و باعث ناراحتی آنها شود. درمان مو خوره و روش های پیشگیری بسته به عوامل ایجاد کننده آن متفاوت است. علت ایجاد موخوره علل مختلفی دارد که با راه حل های ساده می توان از هر کدام پیشگیری کرد. ساده ترین راه برای از بین بردن موخوره مو کوتاه کردن آن است؛ اما درمان های خانگی دیگری برای موخوره وجود دارد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. با فکر پاک همراه باشید.

علل انواع موخوره (مانند آسیب و شکستگی مو) ممکن است مشابه یکدیگر باشند، اما این بدان معنا نیست که هر موخوره دلایل خاص خود را ندارد. موخوره در زنان بیشتر دیده می شود. به طور متوسط، زنان رفتارهای مختلفی مانند برس کشیدن، شستن، رنگ کردن، سشوار کشیدن، اتو کردن و صاف کردن یا فر کردن موهای خود را انجام می دهند که می تواند باعث ایجاد موخوره شود.

 images_1695893805_6515492d6f999

موخوره چیست؟

یکی از شایع ترین مشکلات مو به خصوص در بین خانم ها، موخوره است. موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که ساقه‌های مو خشک می‌شوند و شکاف‌های طولی در موهای شما ایجاد می‌شود که باعث می‌شود موهای شما به دو یا چند تار تقسیم شود. این آسیب در همه انواع مو دیده می شود. این آسیب به تارهای مو در اثر فشار وارد شده بر فولیکول ناشی از عوامل شیمیایی یا فیزیکی ایجاد می شود. اگرچه جدا کردن و بریدن تارهای موی آسیب دیده از موخوره راه حل نهایی است، اما روش های مختلفی برای پیشگیری و درمان موخوره وجود دارد.

images_1695893812_651549340d2ed

انواع موخوره

همان طور که گفته شد، موخوره در انتهای تارهای مو به دلایل مختلف ظاهر می شود. موخوره ها انواع مختلفی دارند و می توانند در هر قسمتی از مو ظاهر شوند. موخوره ها با توجه به شکل و محل تشکیل در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

موخوره دو شاخه

ساده ترین نوع موخوره، نوع دو شاخه است که بسیار شایع می باشد؛ که انتهای مو به شکل Y در می آید. این نوع موخوره به آسانی قابل مشاهده و تشخیص است. اگر به انتهای ساقه ی موی خود دقت کنید، به آسانی می توانید این نوع موخوره را مشاهده کنید. شروع آسیب های اولیه موها با این شکل از موخوره نمایان می شود. با مشاهده ی موخوره ها، موهایتان را چند سانت کوتاه کنید تا از پیشروی آسیب به بخش های بالاتر ساقه ی مو جلوگیری شود.

موخوره سه شاخه (چنگالی)

انتهای موها در این شرایط به شکل چنگال در می آید. این حالت یک مرحله وخیم تر از نوع دو شاخه است و فیبر تار مو دچار آسیب بیشتری می شود. این نوع موخوره در اثر خشکی و کمبود آب و رطوبت به وجود می آید. هنگامی که کوتیکول مو ضعیف شده و از کورتکس مو جدا می گردد، ظاهر آن سه شاخه می شود. در این حالت برای درمان می توانید از انواع ماسک مو استفاده کنید و همچنین تعداد دفعات کوتاه کردن و مرتب کردن مو خود را در سال افزایش دهید.

موخوره گره ای

این موخوره اغلب در موهای فرفری دیده می شود. در این مدل به نظر می‌رسد که مو گره خورده است اما واقع گره نیست و در حقیقت موخوره است که به دلیل حرارت رساندن و دستکاری های فیزیکی به مو به این شکل درآمده است. اگر مراقبت های لازم برای جلوگیری از آن انجام نشود تعداد گره ها در طول ساقه مو بیشتر می شود و آسیب های دیگری به وجود می آورد.

موخوره به شکل پر

همان طور که از نام آن مشخص است انتهای مو در این نوع موخوره به شکل پر شاخه شاخه می شود. بیشتر مواقع بر اثر رنگ کردن بیش از حد موها و برخی مدل های کوتاهی این وضعیت پیش می آید. همچنین مراقبت نکردن از تمیزی موها باعث شدت گرفتن آن شده و به این شکل در می آید.

موخوره درختی

نور خورشید موها را به این روز می اندازد. در این مدل از موخوره انتهای مو به شکل درخت تیکه تیکه می‌شود. در این حالت یک طرف ساقه مو (کوتیکول) به طور کامل آسیب دیده است. وقتی که موها را پوش می دهید دقیقاً همین لطمه را به موها وارد می کنید. در این حالت مو کاملاً آسیب دیده است.

موخوره ناقص

ناقص: این نوع موخوره معمولاً در اثر کشیده شدن بیش از حد ساقه ی موها و در نتیجه تضعیف کوتیکول به وجود می آید. بستن دم اسبی مو و کشیده شدن بیش از حد آن به ساقه موها صدمه می زند و ساختار آن را مختل می کند.

موخوره نقاط سفید

خطرناک ترین و شدیدترین نوع موخوره نقاط سفید است که به دلیل سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی بروز می کند. در این نوع موخوره مو تکه تکه و در هر قسمتی نازک می شود. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید. تا جایی که امکان دارد به موهای خود استراحت دهید تا بهبود یابد.

درمان مو خوره

images_1695893822_6515493e1e89b

دلایل بروز موخوره چیست؟

زمانی که موهای شما بیش از اندازه خشک شوند، احتمال اینکه پایین تارهای مو، دو یا چند شاخه شود، بالا می‌رود. در این زمان نوک موها همانند یک طناب پاره شده به نظر می رسد. قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامساعد و رفتارهایی همانند سشوار کردن، اتو کردن و یا فر کردن مو از جمله دلایل موخوره محسوب می شود.

محصولات مراقبت مو که شامل مواد شیمیایی هستند موخوره را تشدید می کنند. افراد زیادی که به طور مداوم از محصولات مراقبت مو استفاده می کنند، موخوره را تجربه می کنند. تقریباً می توان گفت که اغلب افراد به دلایل مختلف با موخوره مواجه هستند. برای اینکه بتوان سراغ درمان موخوره رفت، اول باید دلایل ایجاد آن را دانست. دلایل ایجاد موخوره شامل مواردی می‎شود که در ادامه می‌خوانید.

استفاده از نوار و روبان های پلاستیکی برای بستن موها

موهای بسته شده و کشیده بیشتر در معرض آسیب و موخوره قرار دارند. اگر از کش مو، هدبند و سایر محصولات نگهدارنده مو استفاده نکنید، موهای شما کمتر در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. کش های پلاستیکی به طور ویژه می توانند به موهای شما آسیب وارد کنند. این عامل یکی از دلایل بروز موخوره است. برای جلوگیری و درمان موخوره توصیه می شود از کش مو پوشیده شده با پارچه و انواع پوشش های نرم استفاده شود.

سشوار کردن مداوم موها

بسیاری از افراد پس از استحمام برای خشک کردن موهای خود از باد داغ سشوار استفاده می‌کنند. این موضوع اگرچه سرعت خشک شدن موها را بیشتر می‌کند اما باعث ایجاد آسیب در فولیکول‌های آن نیز می‌شود. در نتیجه استفاده مداوم و طولانی از سشوار موهای شما رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک خواهند شد. لذا موخوره ایجاد شده و حالت موهای شما را خراب می‌کند.

بهتر است استفاده از سشوار را به حداقل رسانده و اگر مجبور به استفاده از آن هستید، سشوار را در نزدیکی موهای خود نگیرید. باد گرم را جایگزین باد داغ کنید و حتی‌الامکان موها را به طور کامل خشک نکنید.

اتو کشیدن موها

همانند سشوار کردن، اتوکشیدن نیز می‌تواند باعث خشکی موها و ایجاد موخوره شود البته آسیب اتوکشیدن از سشوار کردن بیشتر است. چرا که موها علاوه بر گرم شدن به مدت طولانی و با درجه حرارت بالا هم زمان کشیده هم می‌شوند. در نتیجه ساقه مو آسیب دیده و موها شکننده می‌شوند.
برخی از محلول‌های حفاظتی از موها در برابر گرمای اتو محافظت می‌کند اما بهترین راه‌حل به حداقل رساندن استفاده از آن است.

درمان مو خوره

رنگ کردن مو و استفاده از مواد شیمیایی

وقتی دوست دارید که موهای خود را به رنگ مورد علاقه خود درآورید، از انواع رنگ های شیمیایی استفاده می کنید. این رنگ ها انواع مواد شیمیایی در ترکیبات خود دارند که موجب خشکی موها شده و موخوره به وجود می آورند؛ بنابراین حتی‌الامکان از رنگ کردن مداوم موها با رنگ‌های شیمیایی خودداری کرده و به کوتیکول‌های آسیب دیده اجازه ترمیم بدهید.

شستشوی زیاد مو

همان طور که شستشوی موها برای حفظ سلامتی مو و پوست سر مناسب است، ولی شستشو موجب از بین رفتن چربی مو و پوست می شود. این موارد به داشتن موهای خشک تر و موخوره می گردد. به عنوان یک قانون در نظر داشته باشید که شامپو و نرم کننده باید موجب نرمی و لطافت و جلوگیری از شکستگی مو شده و از موخوره جلوگیری کند.

محصولاتی که دارای کراتین هستند، ابتدا سطح موها را ترمیم نموده و سپس به عمق مو نفوذ می کند تا موهای سالم تر داشته باشید.

جهت مطالعه ادامه این مقاله اینجا کلیک کنید

نمایش بیشتر