اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

هرس نهال گردو

نحوه هرس درخت گردو در سنین مختلف با بهترین روشها

هرس نهال گردو لارا هر گونه ای که باشد با دو هدف اصلی انجام می‌شود؛ شکل دهی یا افزایش ثمر و باردهی! برخی باغبانان با توجه به نوع درخت گردو و با هدف تغذیه کافی همه قسمت های درخت گردو، همچنین شکل دهی و نوردهی مناسب اقدام به هرس درخت گردو با روش های مشخص و اصولی می‌کنند. برخی باغداران نیز با هدف افزایش ثمر به دنبال هرس نهال گردو هستند. اما برای رسیدن به هر کدام از این اهداف چه زمانی باید دست به قیچی باغبانی برد؟ روش اصولی هرس کاری درخت گردو به منظور شکل‌دهی یا افزایش باروری چیست؟ برای پاسخ به این پرسش ها در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

چسب هرس درخت گردو |زمان هرس درخت گردو |فیلم هرس درخت گردو

انواع هرس درخت گردو با اهداف مختلف

هرس درخت گردو برای شکل‌دهی

هرس درخت گردو با هدف شکل دهی و ایجاد آرایش و نظم شاخه‌های درخت، در سال‌های اولیه کاشت نهال گردو انجام می شود. در این زمان درخت گردو هنوز تنومند نشده است و شاخه های آن بلند و قطور نیست. بنابراین بهترین زمان برای شکل دهی درختان گردو می باشد. این کار بهتر است در اواخر فصل پاییز انجام شود. هنگام هرس شاخه ها برای شکل دهی حفاظت کامل از تنه اصلی و نازک درخت گردو بسیار مهم می باشد.

افزایش ثمر دهی

برای افزایش باروری درخت گردو لازم است که باغبانان به صورت مرتب و سالیانه آن را هرس کنند. برای این کار می بایست شاخه های جانبی که انرژی و قوت درخت را می گیرند حذف شود. این عملیات بهتر است در اواخر فصل زمستان انجام پذیرد. البته هرسکاری درخت گردو با هدف افزایش ثمر به نوع درخت نیز بستگی دارد. برخی باغبانان طبق نظر متخصصان باغداری در تابستان یعنی ابتدای تیر تا انتهای شهریور ماه، اقدام به هرس کاری درخت گردو می کنند.

نحوه هرس درخت گردو

نحوه هرس درخت گردو در 1 تا 6 سال اول در زندگی یک باغچه رخ می دهد. به طور سنتی با استفاده از یک رهبر مرکزی اصلاح شده با حداقل سبک هرس انجام می شود. اصول اولیه برای باغ های استاندارد بین فاصله یا پرچین مشابه است. ما برای ده ها سال معتقد بودیم که اگر گردوهای بلبرینگ جانبی هرس نشوند، رشد آنها از برداشت زودرس متوقف می شود.

آیا هرس درختان کار درستی است؟

تحقیقات انجام شده از سال 2004 با بررسی هرس در مقابل عدم هرس بر رشد و تولید محصول درخت گردو جوان، این پارادایم را به چالش كشیده است. نتایج حاصل از آزمایشات مربوط به هوارد و چندلر نشان داده است که گردو جوان برای رشد آنها یا تولید بازده کافی نیازی به هرس ندارد. اگر با هرس حداقل شروع کردید، توصیه می کنیم تا بلوغ درختان را با همان روش ادامه دهید.

مراحل هرس درخت گردو: {بهترین زمان هرس درختان گردو }

درخت گردو یکی از اصیل ‌ترین و زیباترین درختان موجود در ایران است. این درخت عمر به نسبت طولانی دارد و میوه ‌های آن غنی از انواع مواد مغذی برای بدن است. با توجه به ‌ظاهر سخت و خشن میوه ‌های درخت گردو، این درخت موردتوجه پرندگان و حشرات زیادی است؛ به همین علت برای مراقبت از درخت، باغداران و کشاورزان باید نکات مهمی را بدانند.

نحوه هرس درخت گردو به بهترین شکل ممکن

ازآنجایکه درخت گردو در گروه درختان بلند قامت قرار دارد، استفاده از روش صحیح و زمان مساعد هرس کردن، به شکل ‌دهی مناسب درخت در زمانی که درخت هنوز ارتفاع چندانی ندارد کمک می‌کند. علاوه بر آن اگر نحوه صحیح هرس درخت گردو، را بشناسید می‌ توانید محصولی مرغوب تر را از درخت برداشت کنید.

هرس کردن اصولی درخت گردو به پیشگیری از ابتلا درخت به بیماری ‌های متداول این‌ گونه گیاهی نیز کمک قابل‌ توجهی می‌کند. پس یکی از مواردی که به‌ واسطه آن می‌ توانید سلامت درختان خود را تضمین کنید، هرس به‌موقع و اصولی است.

شناخت نحوه هرس درختان گردو به‌صورت اصولی

طبق نظر کارشناسان کشاورزی و باغبانی، درخت گردو نیازی به هرس بیش‌ ازاندازه و در خارج از فصل مجاز ندارد. عموما 2 زمان مشخص برای هرس درخت گردو گزارش شده است. بهترین زمان هرس درخت گردو؛ در پاییز و انتهای زمستان است. دلیل این موضوع شیره ریزی (خون‌ریزی) بیش ‌از اندازه درخت نهال گردو است که اگر در فصل بیداری درخت آن را هرس کنید باعث جذب حشره‌هایی مثل مورچه‌ها خواهد شد. در صورتی‌ که حشره‌ ها جذب شیره درخت شما شوند، می ‌توانند به ‌صورت قابل‌توجهی به درخت شما آسیب برسانند.

علاوه بر آن بهتر است برای گسترش اصولی درخت و رسیدن نور آفتاب به‌ تمامی برگ‌ ها و شاخه ‌های درخت، هر سال حدود یک‌پنجم تاج را هرس کنید. در صورتی ‌که شاخه‌ هایی مرده یا مریض وجود دارند نیز با شناخت نحوه هرس درخت گردو، به‌صورت اصولی آن‌ها را حذف کنید.

بهترین روش هرس درخت گردو

هرس درخت گردو برای حفظ سلامت، ساختار و ثمر دهی آن واجب است. این درختان عمر طولانی، گردو فراوان و چوب ‌های عالی تولید می‌کنند. این تولیدات عالی در صورتی قابل ‌دسترس هستند که شما به‌درستی درختان را هرس کنید. کوتاه کردن و بهره‌ گیری از نحوه هرس درخت گردو، به ‌صورت اصولی، به‌ عنوان سرمایه ‌گذاری هوشمندانه برای سال‌های آینده شما است.

زمانی که شما هرس را در سال‌های ابتدایی رشد و پرورش درخت گردو انجام می ‌دهید، در اصل در حال شکل ‌دهی درخت برای سال‌های آینده هستید. یکی از اساسی ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، حدفاصل شاخه ‌های داربست (جانبی) و سطح زمین است. این مورد می ‌تواند تنه اصلی و شاخه‌ های جانبی را از یکدیگر متمایز کند. کمترین فاصله شاخه ‌های فرعی با زمین برای داشتن میوه‌ های باکیفیت 1.5 متر است. اگر این شاخه‌ ها فاصله کمتر داشته باشند، نور آفتاب کافی را دریافت نکرده و برگ‌های آن‌ها مریض و پژمرده خواهند شد.

بهترین زمان هرس درختان گردو:

همان گونه که مطرح شد بهترین زمان هرس این درخت در انتهای فصل خواب درخت یعنی زمستان می باشد. دلیل این موضوع مشاهده کامل شاخه ‌ها بدون برگ و کاهش میزان شیره ریزی درخت است. یکی از نکاتی که باید در زمان هرس حتماً به آن توجه نمایید این است که اره یا انبری که قصد هرس کردن درخت با آن را دارید، حتماً تمیز کنید. دلیل این کار حذف آلودگی ‌هایی است که ممکن است روی تیغه این ابزار باقی‌مانده باشد و باعث انتقال بیماری به درخت شما شود.

نکته دیگری که نحوه هرس درخت گردو، شما را اصولی‌تر می‌کند، تیز کردن اره و ابزار باغبانی شما است. با تیز کردن ابزار هم انرژی کمتری برای هرس کردن صرف می‌کنید و هم درخت آسیب کمتری خواهد دید. علاوه بر آن با ایجاد برش ‌های تمیز، درخت سریع‌تر محل زخم را التیام می‌دهد.

نکته مهم هرس شاخه‌ های سنگین:

در صورتی‌ که بخواهید شاخه ‌های بزرگ‌تر را هرس کنید، ممکن است به دلیل وزن بالای شاخه در زمان جدا شدن، به کندن پوست درخت منجر شود. اگر پوست بیرونی تنه درخت کنده شود، درخت به مرور زمان خشک می شود. اگر تصمیم دارید شاخه ‌های سنگین و بزرگ را به هر دلیل قطع کنید، بهتر است مراحل زیر را در پیش بگیرید:

  • ابتدا شاخه ‌های کوچک و ریز متصل به شاخه مورد نظر را هرس کنید؛ با این کار اندکی از وزن شاخه موردنظر کم می‌شود.
  • علاوه بر آن اگر این شاخه سنگین در ارتفاع بالاتری قرار دارد با حذف شاخه ‌های متصل، ریسک آسیب رسیدن به شاخ و برگ پایینی در صورت سقوط شاخه، کمتر خواهد شد.
  • بعد از حذف شاخه ‌های کوچک، شاخه اصلی را از محل جوانه به‌ صورت مرحله ‌به‌ مرحله و هر بار با طول 0.5 تا 1 متر ببرید.
  • این کار نیز باعث سبک شدن وزن شاخه و کاهش ریسک کنده شدن پوست درخت خواهد شد.
  • درنهایت شاخه را از محل اتصال به تنه اصلی ببرید و برای کاهش میزان خسارت و بهبود سریع قسمت هرس، از چسب باغبانی مناسب درخت استفاده کنید.
نمایش بیشتر