اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

کود npk برای درخت گردو

کود NPK برای درخت گردو و مزایای آن

اگر به‌ دنبال خرید نهال گردو و افزایش باردهی درختان گردو با استفاده از کودهای مفید و مغذی هستید، بهتر است برای یک‌بار هم که شده از کود NPK استفاده کنید. کود NPK برای درخت گردو مزایای بسیار زیادی دارد و کمک می‌کند و محصولات دچار آسیب و مشکل نشوند. کوددهی درختان گردو با استفاده از این کود مغذی اصلا کار سختی نیست و هر کسی می‌تواند به سادگی این کار را انجام دهد. کود NPK برای درخت گردو مزایای بسیار زیادی دارد و کمک می‌کند و محصولات دچار آسیب و مشکل نشوند. کوددهی درختان گردو با استفاده از این کود مغذی اصلا کار سختی نیست و هر کسی می‌تواند به سادگی این کار را انجام دهد. کود مغذی NPK سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و تمام این عناصر برای رشد درخت گردو بسیار مؤثر و ضروری هستند.

کود مغذی NPK سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و تمام این عناصر برای رشد درخت گردو بسیار مؤثر و ضروری هستند. بنابر این اگر به‌ صورت اصولی و برنامه‌ریزی‌ شده از کود npk بهره بگیرید، می‌توانید خیلی سریع تغذیه‌های ضروری را به محصولات برسانید و باروری درختان خود را نیز چندین برابر کنید. البته بهتر است پیش‌ از مصرف این کود مغذی، حتماً آزمایش برگ درخت گردو را انجام دهید تا مواد غذایی مورد نیاز درخت گردو بهتر مشخص شود و بتوانید آن‌ها را به خوبی تامین نمایید. از این‌ رو بهتر است هر سال در فصل تابستان اقدام به جمع‌آوری برگ درختان گردو کنید و آن‌ها را به آزمایشگاه‌ها برای تجزیه و تحلیل بفرستید. بعد از به دست آمدن آزمون برگ نیز باید با کمک کارشناسان کشاورزی، در زمان‌های مناسب از کود NPK بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید.

آشنایی |اسید هیومیک برای درخت گردو |باروری

 نحوه کوددهی درخت گردو با استفاده از کود NPK

برای کوددهی درختان گردو با استفاده از کود مغذی NPK، باید اول از هر چیزی با نیازهای خاک و درخت آشنا شوید و سپس با توجه به آن‌ها کوددهی را انجام دهید. به طور معمول کوددهی درخت گردو با استفاده از این کود مغذی به 3 روش؛ محلول پاشی، آبیاری و چال کود انجام می‌شود و شما می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره بگیرید. در روش محلول پاشی باید کود NPK برای درخت گردو را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس آن را در فصل رشد محصولات، بر روی شاخه و برگ درختان اسپری نمایید. کود npk در روش محلول پاشی به‌ سرعت جذب درخت می‌شود و اثرات خود را نیز به بهترین شکل ممکن بر روی محصولات و درخت به جای می‌گذارد.

همچنین با بهره گرفتن از این روش می‌توانید به‌ راحتی تمام آفات، حشرات مضر و بیماری‌ها را از بین ببرید و سلامت درخت خود را حفظ نمایید. در روش کوددهی به‌ صورت آبیاری نیز باید کودتان را قبل‌ از فصل بهار با مقداری آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین باغ‌تان اضافه کنید تا جذب ریشه درخت شود و اثرات مطلوب خود را به جای بگذارد. با کمک این روش می‌توانید حجم ریشه درخت را چندین برابر کنید و اجازه ندهید باکتری‌های مضر موجود در خاک، صدمه‌ای به آن‌ها وارد کنند.

برای تغذیه کردن درختان گردو به روش چال کود نیز باید در فصل زمستان کود NPK را آماده کنید و آن را در قسمت سایه‌ انداز درخت دفن کنید. پس‌ از دفن کود نیز باید کار آبیاری را انجام دهید تا کود خیلی بهتر تجزیه شود و اثرات مطلوب‌تری بر روی درخت به جای بگذارد.

بهترین زمان تغذیه کردن درختان گردو با استفاده از کود مغذی NPK

اگر می‌خواهید نتیجه بسیار عالی از عمل کوددهی به دست آورید؛ بهتر است کود NPK برای درخت گردو را در زمان‌های مناسب مصرف کنید. به‌ طور معمول بهترین زمان برای تغذیه کردن درختان گردو با استفاده از این کود مغذی، هنگام رشد محصولات است زیرا درختان در این موقع بیشتر از هر زمان دیگری به تغذیه احتیاج دارند و اگر مواد مغذی به میزان کافی برای آن‌ها فراهم نشود، ممکن است محصول‌دهی عالی نداشته باشند و رشدشان نیز کاهش یابد.

کوددهی درخت گردو بهتر است از فصل بهار آغاز شود و تا فصل پاییز نیز ادامه داشته باشد. بعد از آن نیز باید از کوددهی دست بکشید و اجازه دهید درخت مقداری استراحت کند. البته برای جلوگیری از یخ‌زدگی درختان بهتر است در ابتدای فصل پاییز نیز کار تغذیه‌دهی را انجام دهید و مقاومت درختان در برابر سرما را چندین برابر کنید.

نکات مهم برای تغذیه کردن درختان گردو

  • به‌ طور معمول ریشه درختان گردو نیز برای رشد به تغذیه احتیاج دارند و باید هر چند وقت یک‌بار نیز از طریق ریشه آن‌ها را تغذیه کنید. البته شما نباید اجازه دهید کودتان به‌ صورت مستقیم با ریشه درخت تماس داشته باشد زیرا این امر موجب می‌شود سلامت ریشه‌ درختان به خطر بیفتد و رشد آن‌ها نیز متوقف شود.
  • پیش از انجام کار کوددهی درختان، حتما آزمون خاک یا برگ را انجام دهید.
  • نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید؛ میزان صحیح استفاده از کود NPK است. در واقع باید در مصرف این کود مفید زیاده‌روی نکنید و با توجه به سن درخت، از مقدار مناسبی کود بهره بگیرید.
  • تا حد امکان کود NPK را با کودهای دیگر مخلوط نکنید زیرا ممکن است خواص‌ مفید خود را از دست بدهد و دیگر اثرگذاری مناسبی نداشته شد.
  • بعد از مصرف کود NPK برای درخت گردو بهتر است کار آبیاری را هم انجام دهید زیرا با انجام این کار می‌توانید کمک کنید درخت بهتر مواد مغذی را به خود جذب کند. دقت داشته باشید؛ آبیاری خاک بعد از کوددهی درخت باید به‌ صورت اصولی و کاملاً سطحی باشد، در غیر این صورت ممکن است محصولات صدمه ببینند و میزان تولیدشان نیز کاهش یابد.
  • در صورتی که درختان‌تان دچار آفت و بیماری شدند، حتما کار کوددهی را با استفاده از کود مغذی NPK انجام دهید و این کار را تا زمانی که تمام علائم بیماری از بین می‌روند، ادامه دهید.
  • برای هر درخت گردو باید از 300 الی 500 گرم کود NPK استفاده کنید. دقت داشته باشید؛ کوددهی کمتر یا بیشتر از این مقدار اصلا مناسب نیست و ممکن است سلامت درخت به خطر بی‌افتد.

درخت گردو چه نیازی به کوددهی دارد؟

باغداران با درخت گردو و انواع ارقام گردوی مناسب کشت و نکات قبل از کاشت گردو آشنا هستند ومی دانند درخت گردو چون ارزش غذایی بالایی دارد در مقایسه با سایر درختان نیاز تغذیه ای بالاتری هم دارد. نوع تغذیه درخت گردو تأثیر چشمگیری در تولید میوه باکیفیت دارد. از آنجا که نیاز درختان جوان به کوددهی بیشتر از نیازدرختان بالغ است ضرورت کوددهی درخت گردو در سال های اولیه کاشت، اهمیت بیشتری دارد. با کوددهی درخت گردو در سال های اول ریشه آن را تقویت کرده و عناصر و ترکیبات ضروری لازم برای رشد و تقویت ریشه را به آن می­رسانید.

سخن پایانی

به طور معمول آشنایی با نحوه کوددهی درخت گردو بسیار مهم است و کمک می‌کند باردهی درختان‌تان چندین برابر شود. از ابن رو بهتر است کود NPK برای درخت گردو را باتوجه به نکات و موارد مهمی که در این مقاله ذکر شد، مصرف کنید و دست به اقدامات خودسرانه نزنید. همچنین اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید؛ بهتر است از کارشناسان کشاورزی یا افراد باتجربه بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

 

منبع:

gov.uk

 certifiedseeds.ca

نمایش بیشتر