اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

ارتفاع درخت گردو اسراییلی

نهال گردو اسراییلی چیست؟

نهال گردو اسراییلی یکی از رقم های مختلف گردو است که نهال آن اولین بار در جهاد کشاورزی شهرستان کرج در سال۱۳۵۰ به صورت پیوندی وارد کشور عزیزمان شد میوه این نهال گردو به شکل تخم مرغی مانند بوده و درختی برگریز که رنگ سبز مانند دارد مغز گردو آن شامل دو بخش ناهموار است. نهال گردو اسرائیلی در نهالستان تخصصی نهال گردو گلرنگ نوین عرضه می شود.

درخت گردو اسراییلی چند ساله بار میدهد |شرایط کاشت درخت گردو اسراییلی |عکس درخت گردو اسراییلی

کدام نهال گردو بهتر است؟

با توجه به فصول، شکل زمین و ساختار خاک کشورمان، انواع گردوهای کاشته شده بر حسب منطقه متفاوت است. به خصوص کشاورزان ما که می خواهند گردو بکارند در این مورد بلاتکلیف هستند. اخیراً ارقام گردو با عملکرد بسیار بالا و زودبازده مورد بررسی قرار گرفته است. به همین دلیل وقتی سوال «کدام نهال گردو بهتر است» را از آشنایانش می پرسد، پاسخی متفاوت از بقیه می گیرد.

برای اینکه با توجه به منطقه خود یا خاکی که کاشت خواهیم کرد، پربارترین نوع را پیدا کنیم، موارد زیر باید در نظر گرفته شود.

1-تحلیل خاک

2-ارتفاع

3-فصل- یخبندان ناگهانی به ویژه در فصل بهار

تجزیه و تحلیل خاک: یک ناامیدی جدی سرمایه گذاری ممکن است بدون تجزیه و تحلیل خاک ایجاد شود. اگر در مورد خاکی که می کاریم مطمئن نیستیم، لازم است از یک مهندس کشاورزی یا متخصصان کشاورزی کمک بگیریم.

ارتفاع: در کشور ما با افزایش ارتفاع، دما کاهش می یابد. این سوال که کدام نهال گردو بهتر است را می توان با ارتفاع پاسخ داد. به خصوص در نواحی شرقی و مرکزی آناتولی ارتفاع بسیار زیاد است.

گردو اسرائیلی را می توان از ارتفاع 1200 تا 2000کاشت. با این حال، حتی اگر ارتفاع کم باشد، در صورت سرد بودن هوا در فصل بهار، باید گردو اسرائیلی  را ترجیح داد.

در منطقه مدیترانه، نهال گردو اسرائیلی  را می توان تا ارتفاع 2000کاشت.

3- وقوع یخبندان مداوم در فصل بهار. در برخی مناطق، هر ساله در فصل بهار یخبندان رخ می دهد. با وجود اینکه ارتفاع کمتر از 1200 است اما سرمازدگی در فصل بهار به نوع گردوی کاشته شده با توجه به ارتفاع آسیب وارد می کند. به همین دلیل می توان نهال گردو دیر شکوفه مانند گردو اسرائیلی را کاشت

زادگاه اولیه و منطقه مناسب کاشت نهال گردو اسرائیلی

همان گونه که از نام نهال گردو اسراییلی مشخص است این نهال بومی اسراییل می باشد. نهال گردوی اسراییلی جز نهال های دیر گل می باشد بنابراین برای مناطق معتدل و سردسیر مناسب می باشد. بهترین منطقه برای کاشت نهال گردو اسرائیلی دامنه ها و ارتفاعات سرد و زمستانی می باشد. باید دقت داشته باشیم که دمای زیر ۱۰ درجه به بافت درخت آسیب می رساند و دمای بالای ۴۵ درجه باعث سوختن برگ های نهال گردو اسراییلی می شود. منطقه مناسب برای کاشت گردو می بایست در ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا قرار داشته باشد.

علت نامگذاری درخت گردو اسراییلی

همان طور که در بالا ذکر شد محل پیدایش اولیه نهال گردو اسرائیلی کشور فلسطین یا همان اسراییل می باشد؛ بنابراین به این نهال نهال گردو اسراییلی می گویند. از طرف دیگر به این علت که هر خوشه از گردو حدود ۵ تا ۲۵ گردو مانند خوشه های انگور بار می دهد گاها به آن نهال گردو اسرائیلی نیز گفته می شود.

نکات مهم کاشت نهال گردو اسرائیلی

فاصله مناسب برای کاشت نهال گردو اسرائیلی ۶*۷ می باشد. رعایت نکردن این فاصله باعث کم شدن بازدهی درختان می شود. با رعایت این فاصله می توان در هر هکتار ۲۴۰ اصله نهال گردو اسرائیلی بکاریم.

نهال گردو اسرائیلی باید در گودالی به عمق حداقل ۷۰ سانتی مترالی حداقل یک متر کاشته شود.

خصوصیات نهال گردو اسرائیلی

باردهی قابل توجه نهال گردو اسراییلی تخم مرغی جزو خصوصیات بارز این نهال به شمار می‌رود. نهال گردو اسراییلی جزو نهال‌های اصلاح شده است و اصالت آن به کشور اسرائیل بر می‌گردد. ارتفاع نهال گردو اسرائیلی کوتاه است و به همین علت برداشت آن برای باغداران راحت خواهد بود و همچنین زمان کمتری نیاز دارد.

نهال گردو اسرائیلی تخم مرغی جزو ارقام اقتصادی است و میوه‌های آن به صورت خوشه ای روی یک شاخه رشد می‌کنند. در هر شاخه نهال گردو اسراییلی در زمان باردهی ۵ تا ۲۵ عدد گردو به صورت خوشه ای رشد می‌کنند.

نهال گردو خوشه ای اسرائیلی از ارقام پایه کوتاه است و باردهی خوبی دارد. ارتفاع از سطح دریا برای نهال گردو اسراییلی ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ متر است.

مشخصات درخت گردو اسراییلی

درخت گردو اسراییلی در مناطق معتدل و سردسیر رشد چشمگیری خواهد داشت. شما در مرحله اول باید شرایط عالی را برای رشد نهال‌ها آماده کنید تا بتوانید در انتها برداشت خوبی داشته باشید و سود بیشتری به دست آورید.

از خاکهای لومی‌ و شنی که از زهکشی مناسبی برخوردار هستند، استفاده کنید. بهترین زمان کاشت نهال گردو اسرائیلی فصل پاییز است.

نیازهای کوددهی، سم پاشی، آبیاری، هرس را با دقت انجام دهید تا میزان باردهی محصولات افزایش پیدا کند.

میزان باردهی درخت گردو اسرائیلی

میزان باردهی درخت گردو اسرائیلی در یک باغ با درختان بالغ در هر هکتار حدود ۸,۵ تن است.

شرایط کاشت درخت گردو اسراییلی چطوری است؟

  • خاک مناسب کاشت نهال گردو خوشه ای در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته میشود.
  • درجه حرارت لازم برای رشد و تکامل ۱۲-۹ درجه سانتیگراد و حداکثر ۳۷ درجه سانتیگراد و اپتیمم ۲۰-۱۵ درجه سانتیگراد می باشد.
  • نیاز سرمایی گردو حدود۱۵۰۰ -۳۰۰ ساعت دمای صفر تا ۷ درجه سانتیگراد بسته به رقم می باشد.
  • نیاز آبی این این درخت گردو 200 لیتر در هفته است
  • مناطق قابل کاشت این گردو معتدله،نیمه سردسیر است

فاصله کاشت درخت گردو اسراییلی

فاصله کاشت درخت گردو اسراییلی ۷*۷ متر است.

ارتفاع درخت گردو اسراییلی

قد درخت گردو اسراییلی متوسط است و حداکثر ارتفاع درخت گردو اسراییلی به ۵ متر می‌رسد.

گردو اسرائیلی بعد از چند سال بار میدهد؟

گردوی اسراییلی از همان سال اول باردهی خود را آغاز می‌کند اما در پاسخ به سؤال گردو اسرائیلی بعد از چند سال بار میدهد باید بگوییم باردهی اقتصادی آن از سال سوم شروع می‌شود.

عمر درخت گردو اسرائیلی

عمر درخت گردو اسرائیلی حداقل ۸۰ سال است که اگر همه اصول را از مراحل کاشت تا برداشت رعایت کنید، بیشتر هم می‌شود.

نحوه آبیاری درخت گردو اسرائیلی

تحمل خشکی نهال گردوی اسرائیلی بسیار بالا است. میزان آبیاری نهال گردو اسراییلی در ماه های مختلف متفاوت است. در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد آبیاری هر ۱۰ روز یکبار انجام می گیرد. در ماه های تیر، مرداد، شهریور و مهر باید هفته ای یک بار آبیاری صورت بگیرد.

شروع باردهی نهال گردو اسراییلی و مقدار باردهی سالیانه

نهال گردو اسرائیلی از دومین سال شروع به باردهی می کند. می توان گفت در سال پنجم این درخت گردوی اسراییلی حدود ۲۰ کیلو گردو با پوست چوبی بار می دهد. عمر مفید نهال گردوی اسراییلی به طور تقریبی ۱۵۰ سال تخمین زده شده است. میزان باردهی درخت گردوی اسرائیلی مانند نهال گردو ژنوتیپ؛ تقریبا ۱۰ تن به ازای هر هکتار می باشد. در مقایسه با سایر نهال های گردو این نهال دارای باردهی بسیار بالایی می باشد بنابراین برای داشتن بازده بالا یکی از مناسب ترین گزینه ها است. در بین دیگر نهال ها  نهال گردو پکان آمریکایی نیز از ارقام مناسب و با کیفیت می باشد.

نمایش بیشتر