اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

اصول ایمنی در کارگاههای ساختمانی و دلایل ایجاد حادثه در آنها

همه ما هر روزه از طریق اخبار یا شبکه های مجازی، متوجه حوادث در اثر انجام عملیات ساختمانی می شویم . اغلب این حوادث در اثر رعایت نکردن اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی است که در کتاب مدیریت ایمنی در کارگاههای ساختمانی بصورت کامل به بررسی موضوع ایمنی در کارگاه های ساختمانی پرداخته شده است. و اما در این مقاله سعی داریم تعدادی از دلایل ایجاد حادثه که در محیط کارگاهها اتفاق می افتد را مورد بررسی قرار دهیم تا علت خسارات و صدمات عدیده ای که افراد در کارگاههای ساختمانی میبینند را پیدا کنیم. در ابتدا باید تعریفی از حادثه و تعریف حادثه از دید بیمه تامین اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش |ایمنی در ساختمان pdf |ایمنی کارگاه pdf

حادثه چیست؟

حادثه يك رويداد پيش‌بيني نشده است كه باعث ايجاد وقفه در انجام فعاليت ‌هاي معمولی روزانه مي‌شود و آسيب‌هاي جسمي، رواني و خسارات مالي و جانی را به همراه می‌آورد.

تعریف حادثه از دیدگاه بیمه تامین اجتماعی:.

طبق ماده 60 قانون تامین اجتماعی، هر حادثه‌ای که در حین انجام وظایف کاری برای بیمه‌شده اتفاق بیفتد،حادثه ناشی از کار است. حال چه این حادثه در کارگاه یا موسسات وابسته یا محوطه و ساختمان‌های آنها اتفاق افتاده باشد یا در هنگام انجام ماموریت و حتی رفت و برگشت از خانه به محل کار اتفاق افتاده باشد.

دلایل ایجاد حوادث در کارگاه‌های صنعتی

 1. 1. کار کردن بدون مجوزهاي لازم
 2. 2. بی توجهی به نکات ایمنی و دستورالعمل های حفاظتی
 3. 3. رها کردن دستگاه در وضعیت خطرناك
 4. 4. جداکردن تجهیزات ایمنی از دستگاه
 5. 5. نداشتن گواهینامه و تایید سلامت لیفتراک جهت کار با لیفتراک
 6. 6. عجله هنگام کار
 7. 7. کار کردن هنگام خستگی و خواب آلودگی
 8. 8. انجام کارهای پر خطر
 9. 9. اقدام به کار بدون کسب اطلاعات کافی در مورد ایمنی دستگاه
 10. 10. شوخی هنگام کار
 11. 11. استفاده از ابزار معیوب
 12. 12. توجه نکردن به اخطارها
 13. 13. عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی

برای پیشگیری از حوادث ناشی از کار چه کارهایی باید انجام داد؟

 1. 1. تعیین مسیر مناسب جهت عبور لیفتراك و ماشین آلات حمل و نقل
 2. 2. پیشگیري از سر خوردن، پرت شدن، اصلاح مسیر رفت و آمد، نصب حفاظ و تابلوهای رعایت ایمنی
 3. 3. نظافت سطوح و کف جهت رفع لغزندگی ها
 4. 4. وجود دستگیره در مسیرهاي شیب دار و ایجاد و استفاده از سکوي کار حفاظ دار مناسب
 5. 5. استفاده ایمن از وسایل حمل و نقل برقی شامل: جرثقیل ها، بالابرها و ماشین آلات حمل و نقل
 6. 6. جمع آوري اشیاء تیز و برنده
 7. 7. جمع آوری فلزاتی که بدون علایم هشدار دهنده در محل کار هستند
 8. 8. عدم عبور جرثقیل ( با بار یا بدون بار) از بالاي سرکارگران و عابران در محیط کار
 9. 9. خاموش کردن کلیه دستگاه های تراشکاری، جوشکاری، پرس و… در زمان استراحت یا در زمانی که فعالیتی صورت نمی گیرد.

متاسفانه کیفیت پایین ساخت و سازها، عدم اطمینان از مقاومت ساختمانها در برابر زلزله و تلفات پرشمار ناشی از حوادث کارگاههای ساختمانی سالها ست که در صدر اخبار ساخت¬ وساز کشور قرار دارند. از این رو کتاب مهندس ناظر خبره به عنوان حلقه گمشده ساخت و ساز در سال 1397به چاپ رسید. این کتاب و در کنار آن کتاب همراه ناظر ساختمان با نثری روان، مهمترین و ضروری‌ترین آگاهی‌ها و موارد ایمنی را برای پاسخ به نیازهای فوریِ مهندسان ناظر فراهم آورده است تا با درک درست از شرایط ساخت و ساز و تأثیر آموزشهای منطبق بر واقعیتها، بر ارتقاء کیفیت ساخت و ساز و کاهش حوادث ساختمانی، توجه مخصوصی شود.

آیین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان در مورد ایمنی در محیط کار

 • ماده ۱: کارفرما یا نماینده قانونی وي مکلف است پیش از راه اندازي کارگاه، دوره هاي آموزش ایمنی عمومی متناسب با نوع کار را بگذراند.
 • ماده ۲: در کارگاه هایی که قبل از تصویب این آیین نامه راه اندازي شده است، کارگران و کارآموزان شاغل میبایست دوره هاي آموزش ایمنی را طی نموده و گواهینامه مربوطه را اخذ نمایند.
 • ماده ۳: در مورد کارگاه هایی که قبل از تصویب این آیین نامه راه اندازي شده اند، کارفرمایان مکلفند دوره هاي آموزش ایمنی را طی نمایند.
 • ماده ۴: در مواردي که کار از طریق پیمانکاري انجام میگیرد، کارفرما یا صاحب کار مکلف است قبل از انعقاد قرارداد، از پیمانکاران و کارگران تحت پوشش آنها، مستندات آموزش ایمنی را اخذ نمایند.
 • ماده ۵: کارفرما مکلف است پیش از به کار گرفتن کارگران و کارآموزان نسبت به ارایه آموزش ایمنی متناسب با نوع کار به آنان از طریق مرجع ذیصلاح اقدام نماید.
 • ماده ۶: کارفرما موظف است با تایید مراجع ذیصلاح آموزش هاي ایمنی متناسب با نوع کار به کارگران شاغل و کارآموزان خود ارایه نماید.
 • ماده ۷: در کارگاه هایی که مشمول طرح طبقه بندي مشاغل می باشند، گذراندن دوره هاي آموزش ایمنی مطابق این آیین نامه بایستی در شناسنامه شغلی کارگران مربوطه لحاظ گردد.
 • ماده ۸: در طی دوره هاي آموزش ایمنی می بایست به عنوان یکی از ضروریات انتخاب و معرفی کارفرمایان و کارافرینان و کارگران نمونه منظور گردد.
 • ماده ۹: دستورالعمل اجرایی این آیین نامه که سطح بندي آموزش و همچنین اولویت بندي گروه هدف را شامل می شود توسط کمیته اي متشکل از اعضاي تعیین شده تدوین شده است.
 • ماده ۱۰: تمامی دوره هاي آموزش ایمنی در سراسر کشور باید از طریق مراجع ذیصلاح انجام خواهد گرفت.
 • ماده ۱۱: ادارات کار و امور اجتماعی استان ها مکلفند به موجب بند ج ماده ۹۶ قانون کار از طریق بازرسان کار، نظارت هاي لازم را اعمال نمایند.
 • ماده ۱۲: نحوه اجراي دوره هاي آموزشی بر عهده مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار ستادي است. این آیین نامه مشتمل بر ۱۲ ماده و به استناد مواد ۸۵ ،۹۱ ،۱۹۳ و ۱۹۶ قانون کار جمهوري اسلامی ایران در جلسه مورخ ۱۳۸۸/۱۲/۳ شوراي عالی حفاظت فنی تدوین و در تاریخ ۱۳۸۹/۳/۵ به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی رسیده است.

نتیجه گیری:

نتیجه گیری که ازین مقاله می‌توانیم داشته باشیم، آموزش اصولی مهندسان، کارآموزان و کارگران ساختمانی قبل از شروع به کار ایشان در کارگاههای ساختمانی است.

نمایش بیشتر