اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

اندازه های استاندارد قاب عکس

سایز‌بندی چاپ عکس: سایز استاندارد عکس برای چاپ کدامند؟

یکی از سؤالات متداول و معمول بیشتر افراد در مورد سایز عکس استاندارد و کیفیت عکس است. اینکه سایز صحیح و سایز‌های استاندارد چاپ عکس چقدر است؟ ابعاد استاندارد عکس چقدر باشد تا عکس چاپ شده از سوی مشتری کراپ نشود؟ برای هر سایز عکس بهترین کیفیت چقدر است؟ و… پس از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای همراه ما باشید و از سایز استاندارد چاپ عکس اطلاع پیدا کنید.

سایز‌های استاندارد چاپ عکس

سایز‌های استاندارد چاپ عکس عبارتند از:

 • سایز‌های کوچک ابعاد استاندارد چاپ عکس شامل سایز ۱۰*۱۵، ۱۳*۱۸، ۱۶*۲۱ سانتی‌متری است.
 • سایز‌های متوسط کوچک ابعاد استاندارد چاپ عکس شامل ۲۰*۲۵ و ۲۰*۳۰ سانتی‌متری هستند.
 • سایز‌های متوسط بزرگ ابعاد استاندارد چاپ عکس شامل ۳۰*۴۰، ۳۰*۴۵ سانتی‌متری است.
 • سایز‌های بزرگ اندازه استاندارد چاپ عکس شامل ۳۰*۶۰، ۴۰*۶۰، ۴۰*۸۰، ۵۰*۵۰، ۵۰*۶۰، ۵۰*۷۰، ۵۰*۱۰۰، ۶۰*۹۰، ۱۰۰*۷۰، ۱۲۰*۷۶، ۱۵۰*۷۶ سانتی‌متری هستند.

شما این توانایی را دارید تا هر کدام از این ابعاد مخصوص را به عنوان سایز‌های استاندارد چاپ عکس بر حسب نیاز خود انتخاب کنید. ابعادی که در بالا مشاهده می‌کنید، به طور کلی سایز استاندارد عکس برای چاپ محسوب می‌شوند که افراد باتوجه به سلیقه و نیازشان این ابعاد را جهت چاپ انتخاب می‌کنند اما اغلب در بین این سایز‌ها به عنوان سایز‌های استاندارد چاپ عکس، ابعادی برای چاپ عکس نیز هستند که بیشتر مورد توجه و علاقه کاربران و افراد هستند که این سایز‌ها در برگیرنده ۱۰*۱۵، ۱۳*۱۸، ۱۶*۲۱، ۲۰*۲۵، ۲۰*۳۰، ۳۰*۴۰، ۳۰*۶۰، ۵۰*۷۰، ۱۰۰- ۷۰ سانتی‌متری به عنوان سایز استاندارد عکس برای چاپ محسوب می‌شود.

استاندارد |بازیافت |پیکسل

سایز‌بندی چاپ عکس با کمک کامپیوتر

در صورتی که برای سایز‌بندی چاپ عکس اطلاعی از قدرت دوبین ندارید این توانایی را خواهید داشت تا از اطلاعات خود عکس استاندارد ذخیره شده بر روی دیتا‌های آن استفاده کنید. برای این کار تنها کافی است سایز عکستان را از طریق کامپیوتر پیدا کنید. به سایز عکس در اغلب مواقع پیکسل هم اطلاق می‌شود. (به احتمال زیاد این سؤال را شنیده‌اید که فلان عکس چند پیکسل در چند پیکسل است). برای بدست آوردن سایز صحیح عکس با این روش، روی فایل عکس موجود راست کلیک کنید و وارد قسمت Properties شوید. در تب سوم (details)، جلوی عنوان dimentions مشاهده خواهید کرد که تعداد پیکسل و همچنین طول و عرض عکس مربوطه آورده شده است.

بعد از اینکه به طور دقیق ابعاد فایلتان را پیدا کردید، با کمک جدول زیر این توانایی را خواهید داشت تا ببینید که برای چاپ کدام سایز‌ها قابل قبول هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید هرچقدر سایز عکس بالاتر می‌رود، متاسب با آن پیکسل زیادتر نیز مورد نیاز است. برای عکس‌هایی نظیر ۷۰×۵۰ و ۷۰×۱۰۰ اغلب دوربین گوشی کیفیت خوبی را برای چاپ به وجود نمی‌آورد و مناسب نیستند و خوب است از دوربین‌های حرفه‌ای برای گرفتن بهترین نتیجه، استفاده کنید.

کاربردهای جالب قاب عکس که تا به حال نمی‌دانستید!

اگر عادت دارید که یک میخ به دیوار بکوبید و فقط قاب عکستان را آویزان کنید این بخش مقاله برای شماست! قرار است کمی خلاقانه به قضیه نگاه کنیم و کاربردهای مختلف قاب عکس را با هم بررسی کنیم.

گوشه‌ای گرم و دنج در خانه

یک قانون نانوشته‌ در دکوراسیون و چیدمان منزل می‌گوید “خانه باید از جنس شما باشد و طراحی آن از وجود منحصر به فرد شما جریان گرفته باشد.” ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای گرما بخشیدن به خانه، استفاده از عکس‌های خاطره انگیز اعضای خانواده است. برای ایجاد یک گوشه دنج و صمیمی به مواد زیر احتیاج دارید!

هم اکنون دیگران می خوانند

 • میز کوچک
 • رومیزی
 • تعدادی عکس خاطره‌انگیز
 • تعدادی قاب عکس

برای خلق این فضای جذاب حتی به خرید میز نو هم احتیاجی نیست. کافی است نگاهی به اطراف خانه بیاندازید و یک میز قدیمی را انتخاب کنید. تمام سطح میز را با یک رومیزی بپوشانید. بهتر است رنگ رومیزی هماهنگ با سایر مبلمان خانه باشد. حالا عکس‌های زیبای خانواده را درون قاب قرار دهید و روی میز بچینید.

نکته: بهتر است ابعاد قاب عکس با هم متفاوت باشند تا هم دید خوبی برای عکس‌های پشتی ایجاد شود و هم چیدمان جذابتری داشته باشید.

قاب عکس‌های خانوادگی به جای تابلو

قاب عکس فقط برای حفاظت از عکس‌ها نیست، نصب قاب‌ها روی دیوار یک عنصر دکوراتیو پرطرفدار برای خانه محسوب می‌شود. ما در اینجا نکاتی را برایتان می‌گوییم تا با رعایت آنها، همه مهمان‌‎ها محو تماشای دیوار رویایی خانه شما بشوند! نکات تکمیلی را می توانید در سایت photobox.co.uk مطالعه نمایید.

بهترین مکان برای نصب قاب عکس

برای انتخاب محل نصب پیش از هر چیزی به فرهنگ خانواده و اطرافیان خود فکر کنید. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند عکس‌های خود را در نشیمن و پذیرایی نصب نکنند و از اتاق خواب‌ها برای چیدمان عکس استفاده کنند. پس محل نصب قاب هیچ محدودیت خاصی ندارد و تنها به علایق و سلیقه شما بستگی دارد.

بعد از انتخاب محل نصب، نوبت به بررسی ابعاد قاب می‌رسد. این مرحله قانون ساده‌ای دارد؛ برای دیوارهای بزرگ از قاب‌عکس‌های بزرگتر استفاده کنید و در دیوار کوچک قاب‌های کوچکتر قرار دهید. به این دلیل که قاب‌های کوچک، جلوه چندانی روی دیوارهای بزرگ نشیمن ندارند و قرار دادن یک قاب کوچک روی دیواری بزرگ نتیجه جالبی ندارد.

البته یک راه حل دیگر، استفاده از قاب‌های کوچک و متعدد روی دیوار بزرگ است. با یک چیدمان درست می‌توانید کلکسیون جذابی از عکس های خاطره انگیز خود بسازید. قاب عکس‌ها تنوع زیادی دارند و می‌توانند در سبک‌های مدرن و کلاسیک، جنس چوبی و پلاستیکی، نقوش منبت و ساده و ….. دسته‌بندی شوند.توصیه ما استفاده از قاب‌های ساده و تک رنگ است، چون هدف از قاب این است که عکس درون آن جلوه پیدا کند و حس خوب به اطرافیان منتقل کند. اگر قاب ساده باشد تمرکز بر روی عکس خواهد بود و زیبایی و تاثیر آن دوچندان می‌شود.

چند نمونه از چیدمان‌های پرطرفدار قاب عکس

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، یک روش جذاب برای نمایش عکس‌ها، استفاده از قاب‌های کوچک با چیدمان درست و اصولی است. چند نمونه از چیدمانهای پرطرفدار را با هم بررسی می‌کنیم:

۱چیدمان متقارن: در این روش اصولا از یک قاب در وسط، و تعداد برابر قاب در طرفین استفاده می‌شود. باید توجه داشته باشید که ابعاد قاب عکس‌های متقابل برابر باشد.

۲.  چیدمان شبکهای: این چیدمان کاملا منظم و ساده است و می‌تواند در تعداد ۴، ۶، ۹تایی و … اجرا شود.

۳. چیدمان پلکانی: این روش همان‌طور که از نامش پیداست برای نصب قاب در راه پله‌ها کاربرد دارد و به صورت شیب‌دار در راستای جهت پله‌ها چیده می‌شود.

۴. چیدمان ترکیبی: در چیدمان ترکیبی نیازی نیست ابعاد و محل نصب قاب‌ها برابر باشد. اما توجه داشته باشید که تناسب و هماهنگی را رعایت کنید و وزن بصری در قسمت‌های مختلف مشابه باشد.

قاب عکس، هدیه‌ای خاص و منحصر به فرد

کمی بحث دکوراسیون خانه را کنار بگذاریم و به کاربرد فوق‌العاده قاب عکس برای هدیه اشاره کنیم. هدیه درواقع نمادی از توجه و علاقه شما به شخص مقابلتان است. برای این‌که نهایت توجه خود به دوست، خانواده یا همسرتان را نشان دهید بهترین کار تهیه یک هدیه خاص است. هدیه‌ای که از کادوهای دم‌دستی فاصله بگیرد و فکر شده باشد. در این صورت مطمئنا حس بهتری به عزیزانتان منتقل می‌کنید.

یکی از هدایای جذاب قاب کردن لحظه‌ای خاطره‌انگیز است. می‌توانید عکسی از روزهای شیرین عزیزانتان را چاپ و قاب کنید تا علاوه بر کادویی جذاب، یک حس خوب همیشگی به او تقدیم کنید. حسی که با هر بار تماشای قاب زنده می‌شود. برای انتخاب عکس می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • عکس های دوران کودکی
 • عکس های دوران مدرسه و جشن فارغ التحصیلی
 • سفرهای به یادماندنی
 • عکس‌های عاشقانه، نامزدی و ازدواج
 • عکس‌های دست‌جمعی خانوادگی
 • عکس جشن تولدها
 • موفقیت‌های فردی
 • عکس‌های دونفره
 • و…

بررسی کیفیت و راهنمای خرید قاب عکس

برای خرید قاب عکس علاوه بر ظاهر آن لازم است به کیفیت هم توجه شود. هیچ کس دلش نمی‌خواهد قاب عکسش با چند بار استفاده کج شود یا بشکند!

 • جنس قاب: همانطور که اشاره کردیم جنس قاب عکس می‌تواند چوب، پلاستیک، رزین، pvc و … باشد. قاب عکس های pvc نسل جدید قاب‌هاست که نه مشکل جذب رطوبت و خوردگی چوب را دارد و نه شکنندگی رزین را. از طرفی ظاهر شکیل و تمیزتری نسبت به مدل‌های پلاستیکی دارد.
 • لایه محافظ عکس: برای ماندگاری بیشتر عکس، و حفاظت آن از گرد و غبار و آلودگی‌های محیط حتما قابی با لایه محافظ استفاده کنید. اکثر قاب‌ها لایه شیشه‌ای و شفاف روی عکس دارند.
 • ابعاد: قبل از خرید قاب عکس حتما ابعاد آن را نیز چک کنید. همان‌طور که می‌دانید استاندارد قاب ابعاد ویژه‌ای دارد و اگر قاب شما با ابعاد عکستان تناسب نداشته باشد مجبور به بریدن عکس می‌شوید.

شاید فکر کنید خریدن یک قاب با تمام این ویژگی‌ها دردسر ساز است. اما خوشبختانه با امکان ، شما می‌توانید با شفافیت، تمام ویژگی‌های محصول را بررسی کنید و قاب عکس خود را تنها با چند کلیک سفارش دهید.

انواع مختلف قاب عکس

قاب عکس برای اولین بار در دهه ( 50 – 70 میلادی ) در مصر وجود داشته و در یک مقبره مصری پیدا شده است. قاب های چوبی حک شده با دست که می توانیم از این طریق تشخیص دهیم، اولین بار در قرن دوازدهم تا سیزدهم ساخته شده است. قابها در شکل، مواد، ویژگیها و … با هم کاملا متفاوت هستند. شما می توانید با توجه به عکس ها و سلیقه خود قاب مورد نظر خود را پیدا کنید، همچنین دکوراسیون منزل شما نیز در انتخاب قاب تاثیر گذار است.

قاب عکس فلزی

این مدل یعنی فلزی زیبا و با دوام هستند، همچنین محبوب ترین قاب های مدرن عکس نیز می باشند. قاب های فلزی در قالب های مختلفی وجود دارند ، شما می توانید بر اساس علاقه خود ، از حالت رسمی تا ساده را انتخاب کنید. قاب های فلزی به رنگ نقره ای یا برنجی یا انواع دیگر موجود است. شما می توانید یکی از متناسب با تصویر خود را انتخاب کنید.

قاب عکس چوبی

قاب های چوبی طبیعی به نظر می رسند، می توانید از آن برای جذابیت تصاویر خود استفاده کنید. آنها را می توان روی دیوار آویزان کنید و یا روی میز ایستاده باشند. استفاده از قاب های چوبی به قدری ساده است که می توانید با بالا بردن قسمت پشت قاب می توان عکس ها را به راحتی تعویض کنید.

قاب عکس چرم

این قاب های چرمی یک مزیت اصلی دارند که میتوان مناسب با هر نوع دکوراسیون اتاق ست کرد. می توانید قاب های چرم را خریداری کنید یا حتی بر اساس سلیقه خودتان قاب مورد علاقه خود را درست کنید. مزیت دیگر قاب های چرم این است که می توانید با بخیه های گلدوزی نیز تزئین کنید. در زیر چند نمونه قاب را برای معرفی به شما آورده ایم :

 • استاندارد
 • مربع
 • مستطیل
 • بیضی
 • طرح دار
 • کریستالی
 • سرامیکی
 • چوبی
 • فلزی
 • چرمی
 • بامبو

و… چند نمونه از مدل و جنس های انواع قاب می باشند.

ویژگی هایی یک قاب خوب

 1. مقاومت در برابر ضربه
 2. حکاکی شده
 3. شخصی سازی شده

راهنمای اندازه قاب عکس

زمانی که به دنبال اندازه مناسب قاب عکس برای تصاویر یا قطعات هنری خود هستید، اطلاع از اندازه‌گیری‌های مختلفی که در مورد سایز یک قاب عکس وجود دارد به شما کمک خواهد کرد تا ضریب خطا را به حداقل برسانید. عکس یا قطعه هنری، پاسپارتو و فریم سه پارامتری هستند که اندازه‌گیری‌های مختلفی را در مورد سایز قاب عکس ایجاد می‌کنند.

1- سایز عکس یا قطعه هنری

اولین پارامتر که نقش اصلی را در تصمیم‌گیری شما بر عهده دارد، سایز عکس یا قطعه هنری است که تصمیم دارید آن را در قاب عکس قرار دهید. از این رو طبق یک استاندارد کلی برای هر قاب، باید سایز قطعه‌ای که درون آن قرار می‌گیرد، مشخص باشد. در تصویر زیر قسمت خاکستری، جایی است که عکس در آن قرار می‌گیرد و معمولاً سایز عکس در این قسمت نوشته شده است.

2- سایز پهنای پاسپارتو

پاسپارتو پارامتر دیگری است که در سایز عکس و قاب عکس تاثیرگذار است. پاسپارتو یک مقوای برش خورده است که به منظور کادر بندی و ایجاد تمرکز بر روی تصویر، درون قاب عکس قرار می‌گیرد. با تغییر پهنای پاسپارتو جلوه کلی تصویر شما و همچنین سایز عکسی که درون قاب قرار می‌گیرد، تغییر می‌کند.

3- سایز فریم

فریم نیز پارامتری تاثیرگذار بر روی سایز بیرونی قاب عکس است و زمانی انتخاب شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد که فضای شما برای استفاده از قاب عکس محدود باشد. فرض کنید سایز عکس شما 15×10 و پهنای پاسپارتو مورد نظرتان 5 سانتی‌متر باشد، در این حالت با انتخاب یک فریم با ضخامت 2 سانتی‌متر، اندازه بیرونی قاب عکس شما 29×24 و با انتخاب فریمی با ضخامت 7 سانتی‌متر اندازه آن 39×34 سانتی‌متر خواهد بود.

سوالات متداول در مورد قاب عکس

اندازه استاندارد

قابها با تنوع زیادی از ابعاد مختلف در اختیار شما قرار می گیرند تا با هر اندازه از تصویر متناسب باشند. با تنظیم کردن عکس و قاب، می توانید به ظاهری که می خواهید برسید. همچنین از قابهای پانوراما که اندازه استاندارد دارند می توانید سایز مورد نیاز خود را سفارش دهید. اگر می خواهید یک قاب را خریداری کنید که از تصویر شما بزرگتر باشد. می توانید قاب های سفارشی را برای مطابقت با تصاویر خود سفارش دهید.

آیا قابهای تصویر قابل بازیافت هستند؟

مدل های شیشه ای قابل بازیافت نیستند، اما قاب های فلزی و چوبی قابل بازیافت هستند. هر قاب چوبی که با لاک پوشانده شود و با نقاشی یا طلاکاری شده باشد ، باید در سطل زباله برود. قاب های فلزی یک ماده با ارزش هستند و فلزات را می توان بارها بازیافت کرد.

قاب عکس ها از چه موادی ساخته می شوند؟

قاب ها از انواع مختلفی از مواد ساخته شده اند. قاب های چوبی رایج ترین نوع آن ها هستند. بسیاری از قاب های نقره ای و طلایی در واقع از جنس چوب ساخته شده اند. برخی دیگر از قاب ها نیز جنس فلزی، پلاستیکی، شیشه ای و یا حتی کاغذی و … ساخته شده اند. امیدواریم که این مطلب مورد رضایت شما همراهان همیشگی قرار گرفته باشد، می توانید با مراجعه به قسمت از تخفیف های جشنواره ایی بهره مند شوید

منبع : مجموعه چاپ کشور

نمایش بیشتر