اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

نقش کلیدی هواکش صنعتی در عملکرد کارخانه

استفاده از هواکش صنعتی در کارخانجات صنایع فولاد

همه ما از ارزش صنعت فولاد آهن باخبر هستیم و می‌دانیم که این صنعت به عنوان پیچ و مهره اقتصاد صنعتی کشور یاد می‌شود. این صنایع، لوازم فولادی که صنعت‌های مختلفی مثل خودروسازی نیاز دارند را می‌سازند و به آنها می‌فروشند. طرز کار این صنایع به این شکل است که فلزات مختلف در یک شرایط سخت و به کمک ابزارها و روشهای پیچیده تبدیل به ورق‌های نازک، لوله و محصولات نیمه ساخته می‌شوند. تهویه هوا صنایع فولاد یکی از الزامات این کارخانه‌هاست. این کارخانه‌ها به چندین هواکش صنعتی برای اهداف مختلفی نیاز دارند. در ادامه قصد داریم تا درباره انواع تهویه هوا کارخانجات صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

آهن |صنعت فولاد |فولاد

نقش کلیدی هواکش صنعتی در عملکرد کارخانه چیست؟

در همه کارخانه‌ها، جا به جایی هوا یک امری ضروری به شمار می‌رود و برای همین هر کارخانه‌ای نیاز به یک هواکش صنعتی دارد. تقریبا می‌توان گفت که در همه کارخانه‌ها و مخصوصا صنایع فولاد، آلاینده‌ها و گازهای مضر در یک فضای بسته قرار دارند و همانطور که این گازها ضررهای زیادی را برای افراد مختلف به دنبال دارد، باید فورا از داخل کارخانه به بیرون فرستاده شود.

در اینجا از روش‌های تهویه هوا کارخانجات استفاده می‌کنند؛ تهویه هوا صنایع فولاد باعث می‌شوند تا این آلاینده‌ها از فضای سربسته کارخانه به بیرون هدایت شوند و از طرفی دیگر، هوای تمیز را وارد کارخانه می‌کنند. حفظ سلامتی کارکنان کارخانه باید در اولویت قرار بگیرد و برای همین شما باید برای تهویه هوا کارخانجات از بهترین‌ها استفاده کنید. در بسیاری از محیط کارخانه‌ها، به دلیل اینکه نمی‌توانند از کولر استفاده کنند، شاهد افزایش دما هستیم و این افزایش دما می‌تواند بازدهی خط تولید را کاهش دهد.

حتی خیلی از شرکتها هم هستند که برای از بین بردن و یا کم کردن رطوبت محیط کارخانه، از هواکش صنعتی استفاده می‌کنند. بسیار از صنایع دیگر به مانند صنایع غذا هم از این هواکشها استفاده می‌کنند؛ ولی تهویه هوا صنایع فولاد از بقیه صنایع بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و مهم‌تر از بقیه صنایع است. چون گازهای و آلاینده‌هایی که در این صنایع تولید می‌شوند، خطرناک‌تر و مضرتر از بقیه صنایع هستند و برای همین، این صنایع باید بیشتر از بقیه به دنبال یک هواکش خوب برای محیط کارخانه خودشان باشند. در ادامه این پست به معرفی انواع تهویه هوا کارخانجات می‌پردازیم.

معرفی انواع هواکش صنعتی در صنایع

تا الان ما فهمیدیم که تهویه هوا کارخانجات یکی از کارهایی است که باید حتما انجام شود؛ مخصوصا تهویه هوا صنایع فولاد که به خاطر آلاینده‌های خطرناک‌تر، نیازمند تهویه‌های بهتر و با کیفیت‌تر است؛ برای همین نیاز است که انواع تهویه هوا کارخانجات را بشناسید تا خریدی بهتر داشته باشید.

۱. تهویه هوا پروانه ای

تهویه هوا پروانه ای از ۲، ۴ و یا ۶ پره تشکیل شده و در مقایسه با بقیه هواکش‌ها، ساختار ساده‌ای دارد. این هواکش در دو نوع کوچک و بزرگ ساخته می‌شوند که نوع کوچک به الکتروموتور و نوع بزرگ آن به کمک یک تسمه، به موتور وصل می‌شود. به دلیل اینکه حجم هوای کارخانه‌ها زیاد است، از پره‌های فلزی در ساختار هواکش پروانه ای استفاده می‌شود و پره‌های آن در یک قاب بیرونی قرار دارند. (به مانند پنکه زمینی)

۲. تهویه هوا لوله محوری

تهویه هوا لوله محوری هم یکی دیگر از تهویه هوا کارخانجات است که از نظر ظاهری، شباهت زیادی به تهویه هوا پروانه ای دارد؛ تنها تفاوت شکل ظاهری آنها در محل قرار گیری پره آنهاست. به این شکل که پره‌های تهویه هوا لوله محوری در یک ظرف استوانه‌ای قرار دارد. از نظر قدرت هم تهویه هوا لوله محوری نسبت به تهویه هوا پروانه ای از عملکرد و فشار بالاتری برخوردار است.

۳. تهویه هوا گریز از مرکز

از تهویه هوا گریز از مرکز هم به عنوان یکی از تهویه هوا صنایع فولاد یاد می‌کنند. از این نوع هواکش به مانند دو نوع قبلی، در هر جایی استفاده نمی‌کنند و فقط در مکان‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع تهویه هوا یک قطعه متحرک دارد که آن را با نام پروانه می‌شناسند؛ این پروانه‌ها به کمک یک محور، به یکسری تیغه‌ها وصل هستند. این دستگاه هوای گرم را به سمت خودش می‌کشد و به کمک همین تیغه، با سرعت زیاد به بیرون پرت می‌کند. از تهویه هوا گریز از مرکز بیشتر در مکانهایی با درجه بالای آلودگی و گرما استفاده می‌شود.

آشنایی با فنهای سانتریفیوژ یا رادیال و کاربرد آن‌ها در صنعت

فن سانتریفیوژ را که با نام رادیال هم می‌شناسند، درواقع یک نوع ماشینی است که وظیفه آن جا به جایی جریانهای گاز است. طراحی فن سانتریفیوژ به گونه‌ای است که حتی در شرایطی مثل دمای بالا و پایین و محیط‌هایی که دارای گاز اسیدی هستند هم بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند. از فن سانتریفیوژ در صنایعی مثل فولاد، نیروگاه، تولید سیمان، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی و… استفاده می‌شود.

عملکرد فن سانتریفیوژ در صنایع فولاد به چه شکل است؟

نقش این فنها در صنایع فولاد بسیار مهم است؛ در صنایع فولاد، از این فنها در مواردی مثل غبارگیری، پخت و آسیاب کردن مواد خام استفاده می‌شود؛ درواقع باید اینطور گفت که تولید فولاد به عملکرد صحیح این فنها بستگی دارد.

عملکرد هواکش های کارخانه ای و سوله ای به چه شکل است؟

فن های صنعتی در صورت استفاده صحیح در محیط های تولیدی، مزایای بسیاری را به همراه دارند. آن ها با از بین بردن آلاینده ها، آلاینده های هوا ، دود و کاهش بوهای تهاجمی، جو سالم ایجاد می کنند. همانطور که سطح گرما و رطوبت را کاهش می دهد، فن های صنعتی مزایای زیست محیطی ارزشمندی دارند. آن ها در عملکرد ها و سبک های بسیار متنوعی وجود دارند که در جهت جریان هوا به داخل و خارج از محیط و سرعت عملکرد متفاوت هستند.

هنگام انتخاب فن کارخانه و کارگاه، اطمینان حاصل کنید که سازگاری با شرایط محیطی و سطح فشار در محیط را داشته باشد. انواع هواکش صنعتی با توجه به محل قرارگیری و نحوه نصب متفاوت هستند. انواع مختلفی از فن های صنعتی شامل فن های مستقل، پنکه های دیواری و تابلویی و فن های داکت و دمنده ها می باشد. مشخصا هر فن دارای کارکرد یا هدف متفاوتی است.

فاکتورهای مهم که باید در هنگام انتخاب فن صنعتی در نظر داشته باشیم!

در نهایت توجه داشته باشید که پیش از آن که به سراغ انتخاب هواکش بروید، مورد مصرف خود را مشخص کنید. به عبارتی شما به دنبال کدام نوع هواکش هستید؟ آیا تهویه مناسب هوا اولویت شما است؟ یا تخلیه گاز های مضر و یا خنک کردن محیط کارگاه و سوله شما؟ به این نکات توجه داشته باشید. در نظر گرفتن عواملی از جمله:

  • تراکم هوا برای جابجایی
  • دمای هوا
  • رطوبت
  • میزان آلاینده هوا

هنگام تعیین فشار مورد نیاز، توجه به محدودیت های سیستم مهم است. به عنوان مثال: ممکن است فشار اضافی برای رسیدن به جریان از طریق فیلتر یا جبران افت فشار ناشی از طول، اندازه و پیچیدگی کانال مورد نیاز باشد. همانطور که می دانید این هواکش ها با یکدیگر متفاوت اند، در نتیجه موارد مصرف آن ها نیز متفاوت خواهد بود. فن صنعتی جت فن بیشتر برای تهویه هوا و جابجایی آن ها کاربرد دارد. همچنین هوا را با فشار پایینی منتقل می کند، در نتیجه گزینه مناسب خنک کننده است. اما در رابطه با هواکش های صنتعی سانتریفیوژ، اغلب برای فیلتر کردن هوا استفاده می شوند.

نمایش بیشتر