اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

پیش نیاز برنامه نویسی بلاکچین و سالیدیتی چیست؟

فناوری جدیدی که به زودی هر صنعت و دنیای دیجیتال را متحول خواهد کرد. همه مشاغل به زودی حول محور بلاک چین خواهند چرخید.

اما یکی از تخصص های مورد نیاز امروزه برنامه نویسی بلاک چین است که در مقاله ای جداگانه به طور مفصل در مورد برنامه نویسی بلاک چین و مزایای آن در بازار کار صحبت کرده ایم که مطالعه آن را به شما توصیه می کنم.

در حال حاضر به دلیل کمبود متخصص در این زمینه کسب و کارهای مرتبط با بلاک چین با مشکلاتی روبرو هستند. و این باعث می شود آنها حقوق و مزایای بسیار خوبی را برای برنامه نویسان بلاک چین در نظر بگیرند. اگر شما هم از علاقه مندان به این رشته هستید و می خواهید برنامه نویسی بلاک چین را در کوتاه ترین زمان با سطح دقیق از صفر تا صد یاد بگیرید در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدا به پیش نیاز برنامه نویسی بلاک چین پرداخته ایم و شما را با مفهوم بلاک چین آشنا خواهیم کرد :

آشنایی |آموزش |آموزش برنامه نویسی

بلاک چین چیست؟

اگر بخواهیم بلاک چین را به صورت ساده تعریف کنیم، باید گفت: بلاک چین در واقع پایگاه داده ای است که از زنجیره ای از بلوک ها تشکیل شده است. هر کدام از این بلوک ها ظرفیت ذخیره‌سازی مشخصی دارند و زمانی که این ظرفیت پر شد به بلوک قبلی خود پیوند داده می شوند و اطلاعات جدید در بلوک جدید بعدی ذخیره می شود.

بلاک چین دو ویژگی و مزیت اصلی نسبت به پایگاه داده های سنتی دارد:

غیر متمرکز بودن

اتصال  زنجیره ای بلوک ها

کار متخصص بلاک چین چیست؟

قبل از اینکه در مورد شرایط یک برنامه نویس بلاک چین صحبت کنیم، باید بدانیم که کار یک متخصص بلاک چین چیست؟

باید بدانید که دو نوع متخصص یا توسعه دهنده واقعی بلاک چین وجود دارد.

توسعه دهنده هسته بلاک چین: توسعه دهنده هسته بلاک چین در واقع امنیت و معماری سیستم بلاک چین پیشنهادی را طراحی می کند. و بلاک چین بستری را برای فعالیت توسعه دهندگان نرم افزار فراهم می کند.

توسعه دهندگان نرم‌افزار بلاک چین: توسعه دهندگان نرم‌افزار بلاک چین وظایف جداگانه ای دارند. این نقش ها هیچ ارتباطی با طراحی یا ساختار کلی سیستم ندارند. همانطور که توسعه دهندگان وب معمولی از پروتکل ها و چارچوب های طراحی شده توسط طراحان وب اصلی برای ساخت برنامه های کاربردی وب استفاده می کنند، توسعه دهندگان نرم‌افزار بلاک چین برنامه های توزیع شده یا “Dapps” را با استفاده از فناوری بلاک چین می سازند.

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بلاک چین چه چیزی لازم است و برای برنامه نویسی بلاک چین چه شرایطی نیاز است؟

پیش نیاز یک برنامه بلاک چین چیست؟ مانند سایر تخصص ها، اگر در برنامه نویسی و کامپیوتر پیشینه ای دارید، قطعاً می توانید مفاهیم بلاک چین را بهتر درک کنید. اما اگر هنوز با این رشته آشنایی ندارید یا حتی برنامه نویسی بلد نیستید به این معنی نیست که باید نا امید شوید و دیگر به سراغش نروید.

اکنون، برای حضور در حوزه بلاک چین، باید دانش فناوری پایه بلاک چین همراه با مفاهیم جدید در حال توسعه در اکوسیستم بلاک چین را داشته باشید. در اینجا برخی از مهارت هایی که باید یاد بگیرید و دانش عمیقی برای شروع حرفه ای در فناوری بلاک چین داشته باشید آورده شده است.

سیستم ها و شبکه های توزیع شده

برای درک فناوری بلاک چین، باید از صفر شروع کنید. فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، بنابراین درک روابط همتا به همتا ضروری است. همچنین، باید درباره مفهوم اجماع بلاک چین که مفهوم اصلی بلاک چین است، بدانید. پرکاربردترین الگوریتم اجماع، اثبات کار (PoW) با بیت کوین و دیگری اثبات سهام (PoS) است.

سیستم های شبکه

برای درک فناوری بلاک چین، باید از ابتدا شروع کنید. فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، بنابراین درک درستی از شبکه های همتا به همتا ضروری است. همچنین، باید درباره مکانیسم اجماع بلاک چین، که هسته اصلی بلاک چین است، اطلاعات داشته باشید. پرکاربردترین مکانیسم بلاکچین، ثابت کردن آن در کار (PoW) با کار بیت کوین است و دیگری اثبات سهام (PoS) است.

رمزگذاری

یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های بلاک چین، ارزهای دیجیتال است. رمزنگاری فناوری پشت ارزهای دیجیتال است. بنابراین داشتن دانش اولیه از توابع هش و مهارت های ریاضی خوب در این زمینه برای شما معجزه می کند. همچنین درک خوبی از رمزهای بلوکی داشته باشید. تأیید شدن رمز و یکپارچه بودن پیام نیز ضرورت دارد.

ساختار داده ها

همانطور که می‌دانیم بلاک چین شکل خاصی از پایگاه داده است و اطلاعات در بلوک هایی که به یکدیگر متصل هستند ذخیره می شود. بنابراین، به طور کلی، شما باید با مفهوم ذخیره‌سازی داده در فناوری بلاک چین آشنا باشید. در اینجا پایگاه داده روی شبکه ای به نام دفتر کل توزیع شده حرکت می کند و امنیت با استفاده از رمزنگاری حفظ می شود. یک توسعه دهنده بلاک چین باید با اجرای ساختارهای داده مانند لیست های پیوندی، نقشه های هش، نمودارها، درختان جستجو و غیره آشنا باشد.

زبان برنامه نویسی پیشرفته

مهمترین موردی که باید یادبگیرید یادگیری یک زبان برنامه نویسی بلاک چین است. اما بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین کدام زبان است؟

بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین

آشنایی |آموزش |آموزش برنامه نویسی

همانطور که گفته شد، رکن اصلی ایجاد یا توسعه بلاک چین برنامه نویسی است. تمام حرکات در بلاک چین با برنامه نویسی تعریف می شود. زبان های مختلفی برای کار در این زمینه وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند، با این حال، در زمان نگارش این مقاله، بهترین و محبوب ترین آن زبان Solidity است.

Solidity یک زبان برنامه نویسی جدید است که برای برنامه ریزی قراردادهای هوشمند که روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می شوند، طراحی شده است. این زبان برنامه نویسی به طور خاص برای بلاک چین توسعه یافته است و به همین دلیل تنها بلاک چین است که توسط Solidity، Ethereum و پروژه های اسپین آف آنها توسعه و پشتیبانی می شود.

سالیدیتی برای حل بسیاری از چالش های پیش روی توسعه دهندگان بلاک چین مناسب است. اگر می خواهید روی توسعه بلاک چین تمرکز کنید، این یک زبان عالی برای یادگیری است.

اگر علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی هستید می توانید در دوره آموزش برنامه نویسی سالیدیتی سایت توکن خان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بازار کار و درآمد برنامه نویسان بلاک چین چقدر است؟

همانطور که در قسمت اول این مقاله ذکر شد، فرصت های شغلی زیادی برای متخصصان ماهر بلاک چین در بازار کار امروزی وجود دارد! به همین دلیل، افرادی که در زمینه برنامه نویسی بلاک چین به رسمیت شناخته شده اند، به سرعت فرصت های شغلی مطلوبی پیدا کرده اند. دانش بلاک چین نیز در جامعه امروزی بسیار جدید است و بازار کار، مانند بسیاری از مشاغل دیگر هنوز اشباع نشده است. بنابراین اگر می خواهید در یک صنعت خاص بدون رقبا کار کنید، برنامه نویسی بلاک چین می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

از آنجایی که یک مهندس بلاک چین در زمینه هایی خارج از ایجاد و توسعه نرم‌افزار کار می کند، می توان نتیجه گرفت که دامنه درآمد آنها بسیار گسترده‌تر از یک توسعه دهنده است. بد نیست بدانید با توجه به تقاضای بازار، درآمد این متخصصان به طور بی حد و حصر افزایش می یابد.

در نهایت باید بگوییم که پیش نیازهای بلاک چین پیچیده و سخت نیست و هرکسی که به یادگیری علاقه دارد می تواند وارد این بخش مالی شود.

برای یادگیری و دنبال کردن مطالب در حوزه آموزش سالیدیتی و بلاکچین سایت توکن خان به آدرس https://tokenkhan.com/ را دنبال کنید.

نمایش بیشتر